Mysicka_Lb Mysicka_Lb komentáře u knih

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Michaela Klevisová umí skvěle psát, její styl se mi moc líbí a s každou další knihou je ještě lepší. Při čtení jsem se celá přenesla do Beskyd a vychutnávala si tamní krajinu s dřevenými roubenkami a po lese se pohybujícími rysy:-). Příběh je velmi napínavý, zároveň však příjemně pomalu plynoucí. Člověk si opravdu rád přečte i ty dějové linky, které neměly se samotnou vraždou a jejím vyluštěním nic společného, ale kdyby něco společného nakonec měly, bylo by to ještě tisíckrát lepší. Zamrzelo mě, že ta detektivní zápletka byla tentokrát dost odfláknutá a nevěrohodná. Jako kdyby si autorka teprve v poslední chvíli uvědomila, že vlastně psala detektivku, a honem tedy vybrala vraha a náhodně ho usvědčila. Její předchozí detektivky byly v tomto směru rozhodně promyšlenější.

17.10.2019 4 z 5

Zmizení Samanthy Shipleyové Zmizení Samanthy Shipleyové Joy Fielding

Tohle byla opravdu pecka. Moje první kniha od této autorky a hned jdu shánět všechny další.... Námět je skvělý, pravděpodobně inspirovaný skutečným zmizením Madeleine Mc Cann, což ale vůbec ničemu nevadí. Příběh je tak napínavý a silný, že čtenář prostě musí číst a číst, dokud se nedozví, jak to celé dopadlo... Líbí se mi prolínání více časových rovin a v této knize to má svůj význam a posouvá ji o další level výše. Autorka píše velmi čtivě a je zřejmé, že není žádným nováčkem.
POZOR, SPOILER: Jediné, co by se snad dalo vytknout, je až příliš pozitivní závěr. Samantha po patnácti letech zapadla do své rodiny, jako kdyby ji ani nikdy neopustila, věčně problematická Michelle přestává dělat problémy, adoptivní matka byla jednoduše odklizena ze scény, Caroline se všichni za vše omlouvají a ona pluje na obláčku. Jsem si téměř jistá, že v reálu by to takhle ideální nebylo. Ale i dospělí si rádi přečtou pohádku se šťastným koncem a této knize, která je celá už dost depresivní, ten pozitivní závěr jenom prospěl.

17.10.2019 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Námět knihy je skvělý a pro mě velmi atraktivní. Vůbec mi nevadí, že jde o jakousi novodobou variaci na Agathu Christie. Vzhledem k tomu, že sama Agatha už nic nového nenapíše, vítám cokoli, co mi ji alespoň trošku připomene. Styl, kterým je kniha psána, je však bohužel hrozný... Možná je to jen špatným překladem, ale místy se kniha skoro nedá číst. Přítomný čas, který autorka neustále používá, v kombinaci s krátkými jednoduchými větami, se k takovému příběhu vůbec nehodí. Připomíná mi to spíše načrtnutý scénář k další epizodě Hříchů pro Pátera Knoxe..... Ani to by nebyl takový problém a věřím, že Dušan Klein by s takovým scénářem dokázal natočit napínavou, mrazivou detektivku.... Jakmile ale postavy tímto stylem i "přemýšlejí," rve to doslova uši, respektive oči. "XY se pohne na křesle a přitáhne si k sobě deku, protože je mu zima. Přemýšlí, kdo může být vrahem. Ví jen, že on sám nic neudělal. Zadívá se na Z...."
POZOR, SPOILER: Naprostá většina postav pak v průběhu knihy v těchto mizerně napsaných "sondách do duše" skutečně přemýšlí o tom, kdo může být vrahem nebo že on to neudělal (ale hlavně, aby mu to věřili ostatní). Každému čtenáři pak přece musí být jasné, že ten, kdo takto přemýšlí, vrahem není. Odhalení vraha tedy není absolutně žádným překvapením - byla to snad skutečně jediná osoba, která takto po celou knihu nezapřemýšlela.
To vyluštění je pak celkem chabé, motiv těžko uvěřitelný, závěr odfláknutý.... Poslední odstavec mě ovšem velmi potěšil:-)
Celkově hodnotím knihu průměrně - má dobrý námět, atmosféra slušně vykreslená, čtenář chce určitě dočíst až do konce a dozvědět se, jak to celé dopadlo.... Jen měla více přemýšlet sama autorka a méně její postavy:-)

17.10.2019 3 z 5