Mr.Moldau Mr.Moldau komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

Kniha bez začátku a snad bez konce. Přišlo mi, že kniha "nějak" začíná, plyne svým tempem, kdy jsem se jako čtenář pozastavil nad absurditou a jistou abstrakcí psaného textu, abych si vlastně na konci řekl, jak je kniha nadčasová a že je Kafka vlastně až brilantní autor. Byť se příběh může jevit jako těžkopádný, vlastně reflektuje jakoukoliv politickou dobu a že je vlastně každý z nás v pasti svého vlastního životního procesu.

04.12.2021 3 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Líbilo se mi, jak se autor pěkně pomazlil s perverzností. Zajímavý příběh o lásce, zatracení i nalezení. Příjemné čtení se zajímavým koncem.

27.01.2021

Strakoničtí souvěrci Strakoničtí souvěrci Robert Ehrmann

Vskutku krásná kniha o každodenním i duchovním životě strakonických Židů. Jsem velmi rád, že alespoň literatura zanechává odkaz židovské komunity, jejíž existenci dnes ve Strakonicích připomíná jen nevýrazná pamětní deska přehlušená konzumem v podobě obchodního centra. Díky knize jsem se přenesl zpět do ulic strakonické židovské čtvrti a synagogy, která byla v důsledku normalizace v roce 1976 srovnána se zemí.

11.09.2023 5 z 5

Malý princ v nás Malý princ v nás Mathias Jung

Když jsem jako dítě začínal číst knihy, začal jsem si po čase klást otázku, zda si nás knihy občas samy najdou, aby námi byly čtené. Občas jsem měl totiž pocit, že nějaká kniha se nám dostane do ruky v období, kdy si klademe existenciální otázky a hledáme na ně odpověď. Ačkoliv jsem si tuto knihu koupil zhruba již před dvěma lety, zřejmě, jako v knize zmíněný domýšlivec, jsem ji odložil a doposud ji ignoroval. A nyní, možná ve správný čas, jsem měl silné nutkání si ji přečíst. A dobře jsem udělal. Kniha je jakousi reflexí našeho jednání v prostých, přesto zásadních, aspektech našeho života. A během jejího chvilkového čtení (neboť je vskutku krátká) jsem se nevědomě podroboval síle, jež nás přesahuje a v knize je hojně popisována. Ač se může kniha zdát na počet stránek krátká, o to je bohatší svým obsahem.

18.09.2022 5 z 5

Kacířka Kacířka Ayaan Hirsi Ali

Autorku obdivuji za její odvahu pojmenovat věci pravým jménem a za to, že neodvracuje zrak od problémů jako mnozí západní politici a intelektuálové. Její kritika islámu burcuje, aby vyvolala diskuzi o jeho reformě. Kniha je psaná velice uvážlivě, přesto šokuje a nebere si servítky. Čte se dobře a může možná složit i jako učebnice politologie. Jediné co mi při čtení vadilo bylo zaměňování názvu Nizozemska za Holandsko. Nevím, jestli to je chyba překladu. Jako milovník geografie mám rád, když se státy označují tak, jak mají. Autorčin rozsah znalostí o islámu mě však udivuje a autorku respektuji jako lidskoprávní aktivistku, která je rozhodně na svém místě.

25.12.2021 4 z 5

Paradoxní štěstí: Esej o hyperkonzumní společnosti Paradoxní štěstí: Esej o hyperkonzumní společnosti Gilles Lipovetsky

Přiznám se, že jsem od této knihy čekal víc. V určitých pasážích mě až nudila, nedokázala mě vtáhnout. Přesto považuji tuto knihu za zajímavé zamyšlení nad dnešním globalizovaných světem, ve kterém většinou až bezohledně konzumujeme tuto planetu. Líbila se mi více druhá část knihy, kde se autor zamýšlí nad člověkem jakožto konzumentem.

Hipík Hipík Paulo Coelho

Paula Coelha mám rád, jeho knihy jsou hluboké, líbí se mi, že je v jeho knihách spirituální přesah včetně této. Přesto toto dílo řadím mezi jeho slabší knihy. Ačkoliv byl v ní jakýsi náznak filozofie o lásce, bohu, přesto mi přišlo, že nejde tolik do hloubky. Možná by kniha měla jinou dynamiku, kdyby byla napsaná v ich formě.

01.09.2021 3 z 5

Ztráta ctnosti: k morální krizi současnosti Ztráta ctnosti: k morální krizi současnosti Alasdair MacIntyre

Kniha, která mi měla primárně pomoci při studiu, avšak nadchla mě svou propracovaností etiky ctností a jejím přesahem, že je to možná kniha, k níž se budu během života čas od času vracet.

02.07.2021 4 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Meh... Kniha, která nenadchne, neurazí. Popravdě jsem čekal víc a možná tím, jak byla slabá (ne moc obsáhlá), jsem ji dočetl až do konce. Již od začátku jsem čekal, kdy se děj konečně "zlomí" a začne být dynamický. Prodírám se stránku za stránkou a jsem na konci. Plytké a skoro až nudné.

26.01.2021

Věčný přepych Věčný přepych Gilles Lipovetsky

Zajímavé zamyšlení nad dějinami luxusu a věcmi, kterými se obklopujeme. Kniha se mi velmi dobře četla.

Soumrak sociálního státu Soumrak sociálního státu Jan Keller

Jan Keller je bezesporu výborným sociologem, který si nebere servítky na současnou společnost. Vzhledem k tomu, že jsem knihu četl až nyní, mnohé myšlenky v knize obsažené nejsou již zcela aktuální a některé Kellerovo prognózy se nevyplnily. Přesto ve mně kniha vyvolala otázku o udržitelnosti sociálního státu v dnešním globalizovaném světě.

30.10.2021 3 z 5

Zpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimu Zpátky na zem: Jak se vyznat v politice Nového klimatického režimu Bruno Latour

Esej, která si nebere servítky s kritikou Trumpa, brexitu nebo nacionalismu v Evropě. Autor nahlíží zajímavou perspektivou na klimatické změny ve snaze změnit pohled na globalizovaný svět.

11.10.2021 3 z 5

Psychologie dítěte Psychologie dítěte Jean Piaget

Kniha psaná příliš odborně, zabývající se především výzkumy. Vhodná zejména pro lidi z oboru.

16.09.2021 2 z 5

Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Howard Phillips Lovecraft

Příjemně děsivé povídky zachycující Lovecraftovu duši. Doporučuji si před přečtením krátce nastudovat biografii autora pro větší pochopení jeho myšlenkových pochodů, které se projevují v jeho povídkách. Oceňoval jsem, že každá povídka je doplněna krátkým komentářem.

02.07.2021 3 z 5