Mr.Fox Mr.Fox komentáře u knih

Žena - Té nejlepší ze všech Žena - Té nejlepší ze všech * antologie

Útlá a formátově malá knížečka, od které jsem nečekal mnoho, ale o to více překvapila. Jedná se o výběr literárních citátů pojednávajících o ženách, společně s výběrem obrazových uměleckých děl známých autorů. Obsahově je vesměs povedená, mnoho úryvků zde uvedených jsem v obdobných knihách nepostřehl. Níže malá ochutnávka (ten kratší hodně pobavil). :)

“Se ženou je to jako s obrazem. Hlupák nepozná, jakou má cenu, dokud nezjistí, jak mnoho je za ni ochoten dát někdo jiný. (G. Farquhar)

“Jediné, co žena může na muži měnit, jsou pleny. (N. Wood)

08.02.2024 4 z 5

Pro peníze Pro peníze Vlasta Javořická

(SPOILER) Místy se četla hodně těžce, ne snad kvůli chybějící kvalitě, ale autorka určité pasáže s utrpením Evy vylíčila takovým způsobem, až mě to u srdce ranilo a nemohl jsem hned pokračovat dál. Přál jsem Evě, aby utekla za klidem, trpěl jsem za ní snad více, než ona sama za sebe. Odloučení hlavních aktérů v závěru bylo skvělým vrcholem knihy, který se následně přehoupl poměrně rychle a lehce k happy-endu. Úplně mi nesedí, že by Vít najednou ze sebe byl schopný setřást veškerý odpor vůči Evě, a Eva že by vše odpustila, ale budiž oběma přáno. Možná mezi nimi přeci jen nějaká láska byla. Silná kniha, kterou jsem nečetl naposledy.

04.02.2024 5 z 5

Obrázky z Normandie Obrázky z Normandie Jan Šmíd

Výborná kniha, stále aktuální, ideální jako předpříprava dovolené v Normandii, či k doplnění informací přímo na místě či zpětně. Zmíněnou část Francie jsem před léty navštívil v rámci poznávacího zájezdu a tak pro mě byla kniha nyní krásnou vzpomínkou a připomenutím si dovolené, ze které jsem se vracel naprosto nadšený. Většinu popisovaných míst jsem navštívil a třeba na Monetovu japonskou zahradu v Giverny nyní díky knize pohlížím úplně jinak - tehdy jsem ji vnímal jako zbytečnou zastávku. :-) Normandie je zkrátka zajímavá v několika pár bodech, a byť může čtenáře napadnout, že toho musí být více, pro silný zážitek opravdu stačí navštívit jen těchto pár míst a ta spojit s degustací tří "C" - cideru, calvadosu a camembertu. Gotický klášter Le Mont St. Michel na žulovém ostrově, vyloďovací pláže spojenců v okolí Arromanches, útesy v Étretatu a další, to se zkrátka musí vidět a zažít. :-) Řádky pana Šmída se čtou s radostí a už jen autorova předmluva mě velmi navnadila. Jediné drobné zklamání jsem pocítil z vybraných fotografií, ta místa mají hodně co říct a kdybych je sám nenavštívil, kniha by mě skrz ně určitě tolik neoslovila. Každopádně rozhodně doporučuji k přečtení, skvělý počin.

04.02.2024 5 z 5

Nový šéf Nový šéf Aleksandr Moisejevič Lifšic

Očekával jsem více rozvětvený děj a větší vnitřní dilemat hlavní postavy, zmítanou konflikty ve své nově nabyté funkci. Ani jednoho jsem se bohužel nedočkal. Další jednohubka této divadelní série a o oddychová četba na jeden večer.

30.01.2024 3 z 5

Drak Drak Jevgenij Lvovič Švarc

Knihu jsem se rozhodl přečíst na základě vysokého hodnocení zde, bez předchozí znalosti anotace. Pro mě to byla vyloženě pohádková divadelní hra znázorňující souboj dobra a zla s klasickými motivy a mluvícími zvířaty. Až z doslovu jsem si začal pojit určité pasáže a zpracování s antifašistickým zaměřením. Během čtení mě to ani nenapadlo a nyní mi můj názor na hru v podstatě nezmění. Nadčasovost, či snad dokonce skryté hluboké myšlenky tam zkrátka nevidím, protože nechci. Líbila se mi jako jednoduchá pohádka, ve které jsem nechtěl hledat více a více ve mě po dočtení ani nezůstalo. Ale každý nechť si sám zvolí, s jakým úmyslem a jak pozorně bude číst.

29.01.2024 3 z 5

Já to doufejme ňák zmáknu Já to doufejme ňák zmáknu kolektiv autorů

První třetinu jsem se usmíval od ucha k uchu, byly to vtipné slohovky a rád jsem se k některým perličkám ihned vrátil a předčítal si je znovu. Při pozdějším pokračování jsem najednou četl většinou spíše o smutné realitě života v Arzanu a už mi tolik do smíchu nebylo. Nechtělo se mi věřit, že ve škole a okolí vládne taková anarchie, že v takových popisovaných podmínkách lidé žijí, natož pak malé děti. Je to silná výpověď o šíleném předměstí Neapole, kam by se nikdo z nás asi nechtěl dostat. Naneštěstí i takovému místu dává dětský pohled a sepsané slohové práce optimistický nadhled, který uchvátí a pobaví. Být učitelem na zmíněné škole tedy rozhodně nemohl být žádný med. Velmi dobrý nápad na téma knihy, povedený překlad, rozhodně má mé doporučení.

29.01.2024 5 z 5

Křišťálová noc Křišťálová noc František Hrubín

Tři čtvrtě knihy jsem přemýšlel, proč jsem se ji vlastně rozhodl číst. Teď při psaní komentáře vidím hodnocení a již jsem si to uvědomil. Každopádně jsem měl chuť ji několikrát odložit a nedočíst. Byť je krátká, příběh se tak nějak vleče, nijak negraduje, žádná z postav nezaujme natolik, aby alespoň kvůli některé z nich to měl člověk chuť se zájmem číst. Téměř ke konci konečně nastane první, ale také poslední zvrat, který ovšem není nijak ukončen a tak jaksi vyšumí do ztracena. Kdyby závěr skončil tragicky, dal bych hvězdičku navíc, ale takto ne. Závěrečný doslov a režijní poznámka sice podají určitý nový vhled na celou hru a autorovu původní myšlenku, ale můj dojem už bohužel nevylepšili.

29.01.2024 2 z 5

Lolo a druhové Lolo a druhové Old Ještěr (p)

Kraťoučké vyprávění o domácích mazlíčcích a příhodách s nimi prožitými. Bernardýn, jezevčík, kočka a poštolka. Útlá vzpomínková kniha na 15 minut četby s jednoduchými kresbami. Krásná čeština. Milá knížka.

15.01.2024 3 z 5

Křeče Rudy Pivrnce Křeče Rudy Pivrnce Petr Urban

Oddechová jednohubka. Jak už tomu v podobných souborech vtipů bývá, něco vás výrazně osloví a pobaví, ale u většiny se jen pousmějete. Každopádně pár skvělých perliček se tam našlo. A uspořádáním strana=kresba se nabízí i různé využití samostatných aršíků, pokud budete ochotni knihu nenávratně "rozebrat".

01.01.2024 2 z 5

Jak vybrat rodinný dům Jak vybrat rodinný dům Martin Perlík

Výborná publikace. Nenapadlo by mě, že lze najít takového dobrého rádce výběrem nemovitosti. Ucelené informace na jednom místě, poutavá grafika, skvělé postřehy. Výběr zaměřený na starší rodinné domy do roku stavby cca 2000. S menší či větší rekonstrukcí se zde počítá ve většině případů. Po přečtení budete při výběru ostražití, snáze odhalíte nedostatky a vyhnete se starostem do budoucna. Budete vědět, na co si dát pozor, čemu se vyvarovat a jaké máte možnosti. Základní informace dobře poslouží i při výběru novostavby či bytu. Kniha vás naučí pracovat s veřejně dostupnými informacemi, např. s katastrem nemovitostí, záplavovými oblastmi ad. Hledáte-li na tato témata vhodnou knihu, rozhodně doporučuji.

21.12.2023 5 z 5

Harmonie těla a mysli Harmonie těla a mysli Osho

Budu muset přečíst vícekrát a postupně, cítím, že na jeden zátah jsem z ní nedostal vše, co může nabídnout. Stejně jako je přirozené, že vás takové knihy buď zaujmou či absolutně nikoli, je potřebné (pokud vás osloví) je přečíst vícekrát, hledat mezi řádky, často odkládat a zamýšlet se. Vnímání neoddělitelné pospolitosti fyzického a duševního zdraví východního světa mi v naší kultuře chybí a západní společnosti by více uvědomění jen prospělo. Bohužel dnešní turbulentní svět plný změn tomu příliš neprospívá a naopak nahrává farmaceutickému průmyslu a tím i zvyklosti vše řešit farmaky. Úryvek z anotace je naprosto vystihující: "Především v západní společnosti se lidé od svého těla odcizili, naučili se ho potlačovat, považovat ho za méněcenný, někdy dokonce obtížný přívažek." Tato kniha, byť obsahuje i slabší pasáže, je uvědomělým náhledem na svou duši a tělo, připomínkou jejich propojení a cílena na nutnou potřebu naučit se vnímat vnitřní procesy. Osho zde oslavuje člověka v celé své kráse a učí nás vážit si sebe sama. Přirozená věc, řeklo by se, byť dnes nám již vcelku vzdálená..

21.12.2023 3 z 5

Hitler a nacismus Hitler a nacismus Enzo Collotti

Těžko hodnotit a napsat vhodný komentář ke knize pojednávající o této nepochopení hodné ideologii, o tomto fanatikovi, těžké, složité a surové době. Přečte si ji člověk, který chce vědět, chce porozumět a pokusit se pochopit PROČ se stalo a JAK je možné, že se stalo. A i když pochopí, tak stejně pohnutkám tohoto muže neporozumí (což je naprosto v pořádku). Nemohu jinak, než doporučit přečíst, protože je potřeba nezapomínat a naopak připomínat. Kvalitně zpracovaná kniha, která velmi dobře mapuje postupný proces získávání moci Hitlerem a nabývání síly jeho strany, přičemž si zachovává dobrou čitelnost a přístupnou obsahovou formu, která předloží vše důležité, ale také vše dobře vysvětlí a čtenáře přitom nezahltí. Škoda, že český trh nepřeložil od autora vícero knih, protože mě forma a styl podání tohoto historika velmi vyhovoval.

14.12.2023 4 z 5

Nacistické Německo Nacistické Německo Corinne Maier

Útlá knížečka, stručná, k zasvěcení do dané tematiky pro začátek asi dostačující. Nicméně vše je probíráno velmi okrajově a byť se kniha snaží držet časovou linku, často jsou v textu odkazy k událostem z jiných let. Čtenář hledající ucelenou historii si tak musí občas zalistovat a zorientovat se v posloupnosti událostí. Stejně tak se v textu nachází odkazy na glosář, ve kterém však následně hledaná informace uvedena není. Zájemcům bych proto doporučil hodnotnější knihu - Hitler a nacismus (E. Collotti), která si s tématem poradila po obsahové i vizuální stránce lépe.

14.12.2023 3 z 5

Když vlasy poslouchají Když vlasy poslouchají Tomáš Arsov

Četba na cca 3-4 hodinky. Jednoduchá, bez složitých myšlenek. O pana Arsova jsem se začal zajímat po přečtení článku v jednom časopisu, kde v rozhovoru rozprávěl o syndromu vyhoření, kterým si prošel. Něco jsem si o panu Arsovu načetl a naposlouchal s ním podcast, načež jsem objevil i tuto knihu. Ta je psána a vydána loni, tedy předchází aktuálním strastem. Provádí nás mládím autora, zdravotními problémy, hledáním své cesty a místa v životě, svými sny, vztahy, překážkami, pády a samo sebou i úspěchy. Autora jsem znal již dříve od vidění z TV pořadu, z vyprávění známých, co jej navštívili v pražském salonu a setkal jsem se i s jeho kosmetickými produkty. Teprve z této knihy mám však pocit, že jsem jej poznal doopravdy. Předchozí poznání byla spíše taková póza (v dobrém slova smyslu) úspěšného českého byznysmena a kadeřníka. Knize vydané vlastním nákladem sice chybí určité standardy a divím se, že se zde někdo vůbec podepsal pod korekturu, hlavně za ten závěr... Nicméně o to více je to autentické a já živě vidím před očima pana Arsova, jak sedí strhaný po celém dni na nohou večer doma u notebooku a dlouho do noci buší do klávesnice tento svůj příběh a vzpomínky. :-) A je to nakonec docela fajn, autor je mi sympatický, na svůj mladý věk si vybudoval poměrně velký a stabilní brand, měl dost štěstí, ale také ctižádosti jít si za svým snem a po každém pádu vstát a jít dál. Kniha je psána upřímně, lidsky a bez příkras, věřím zde autorovi vše a jsem rád, že se takto otevřel. Mohl zabrouzdat i do dalších témat a oblastí svého života, které by pro čtenáře byly jistě také zajímavé. A pozor, ač nese kniha název "Když vlasy poslouchají", o vlasech jako takových v knize vůbec není řeč - žádné rady k péči, střihu, prostředkům apod., tak ať nejste zklamáni. ;-)

01.11.2023 3 z 5

Učebnice účetnictví 2019 - 2. díl Učebnice účetnictví 2019 - 2. díl Pavel Štohl

Zábavnější a "stravitelnější" oproti předchozímu dílu. Již se jde více hloubky, do modelových situací a s tím související praktičtější části. Student si více osvěží teoretickou část na příkladech z praxe, více pochopí souvislosti. Pro ucelenější upevnění získaných vědomostí a dalšímu procvičení se nabízí dokoupení Sbírek příkladů k jednotlivým dílům této řady učebnic.

21.11.2020 4 z 5

Učebnice účetnictví 2019 - 1.díl Učebnice účetnictví 2019 - 1.díl Pavel Štohl

Tato učebnice spolu s dalšími navazujícími a souvisejícími poskytuje základní výukový materiál teorie účetnictví, mezd a daňové problematiky. Nemyslím si, že je v České republice jiná oblíbenější řada učebnic, či lepší konkurenční materiál pro výuku na středních školách a v kurzech. Paradoxně právě tento fakt působí na celou řadu učebnic p. Štohla tím, že se po grafické a moderní podobě neobměňuje už řady let. Mám ještě vydání z roku 2012 a je naprosto totožné, s rozdílem nějaké nové právní úpravy, která se však promítne do jedné (teoretické) kapitoly a v druhé (příkladové) již chybí. Nicméně kvalitní materiál na první seznámení s účetnictvím, ale bez výkladu by se louskala těžko. Na to jsou pak lepší kdejaké vysvětlující internetové stránky, kde je téma probíráno doslova "polopatě".

21.11.2020 3 z 5

Pan Lučavka Pan Lučavka Norbert Frýd

Mé první setkání s panem Frýdem. Ač jsem si o autorovi a knize dopředu nic nezjišťoval, hned mě napadlo, že popisované náměstí musí býti zcela jistě to českobudějovické. A bylo! Živě jsem si dokázal představit, jak barvitým a uklidňujícím dojmem muselo na mistra Skedvattena působit, když se k němu tak často uchyloval. Chytlo mě to hned od začátku a jak se postupně odkrývaly a propojovaly vztahy mezi jednotlivými návštěvníky hlavní postavy, bavilo mě to čím dál více a byl jsem zvědav, jaké bude rozuzlení. Závěr přišel náhle, připravil mě o představení, na které jsem byl zvědav a případně na jeho dohru u Maud a Seppa. Jednotlivé zpovědi (tedy jen ty vedoucí k tomuto závěru) se spojily a mě jen přišlo líto, že se tak zajímavý a chytlavý příběh nerozvlekl více. Každopádně závěr nečekaný, pobavil svým paradoxem a osudově uzavřel mistrovu návštěvu Myšovic.

07.11.2020 4 z 5

Flákač a princezna Flákač a princezna Emina Budurinová

Krátké čtivo zhruba na 3,5 hoďky, věkově určené čtenářům 15-35ti let věku. Kniha se mi dostala do ruky úplnou náhodou, považoval jsem ji za brak a k četbě mě přiměl jen její krátký rozsah a téma mých vrstevníků. Jak jsem byl však překvapen a potěšen obsahem! Styl psaní mi neskutečně sedl, celé je to svižné, vtipné, oddechové a člověk nemusí příliš přemýšlet, aby se zorientoval v postavách a v ději. Líbí se mi znázornění protikladů postav, zejména povrchního flákačství oproti citovému založení a naivitě. Celé je to o vztazích mezi mladými lidmi, jejich pocitech a vnímání druhého, nepochopení a nenaplněných přáních. V polovině knihy několik kapitol, u kterých jsem se začal hlasitě smát (a to se mi stává zřídka kdy), jak byly vtipné. Závěr je překvapivý, čekal jsem od něj něco trochu jiného. Ale o to je lepší - nedal se předvídat. Celkově hodnotím velmi kladně a těším se na volné pokračování.

28.10.2020 5 z 5

Jak pochopit muže Jak pochopit muže Hauke Brost

Sic je kniha určena výhradně ženám, ale i mě jako muže dokázala obohatit. Ne však ve smyslu, že bych sám sebe (a muže obecně) pochopil, ale že jsem si více uvědomil rozdíly mezi námi. Muži a ženy se v mnoha ohledech rozchází, ať už myšlenkově, názorově, životním postojem, chápáním druhého a podobně. Nikdy nebudou tvořit dokonalý pár plný porozumění, ale mohou se snažit druhému porozumět a tím si ulehčit trápení. A především o to v případě této knihy jde. Určité věci u mužů zkrátka nelze změnit, či lze, ale "přístupem, kterému muži rozumí". Nelze však informace zde uvedené brát jako styčné, poslouží spíše pro pobavení a uvědomění si, než jako odborné rady k řešení partnerských problémů. S mnoha kapitolami musím souhlasit, autor nemluví z cesty; některé však byly naprosto zarážející a zcestné, až jsem se podivil, že je autor myslí vážně - proto je potřeba brát knihu s nadhledem a ne doslovně. Výtku mám ke zpracování knihy a autorovu občasnému přístupu dělat z muže primitivy, stejně jako nápadnému (až protivnému) zaměření autora proti ženám. Dámy, čtěte, ale nenechte se urazit. :-)

25.08.2020 2 z 5

Pikantní příběhy Pařížanky Pikantní příběhy Pařížanky Alfred de Musset

(SPOILER) Krátký sešitový příběh na dvě hodiny čtení. Lehké erotické dílko bez hlubší myšlenky. Stejně jako např. u Lady Fuckingham, připisované (údajně) Oscaru Wildovi, je i tento sešit z části připisován Alfredu de Mussetovi. Jakoby se autoři ve své době nechtěli hlásit ke chlípnějším dílům, se kterými přišli na světlo světa. Ale čert to vem, kdo ví, kde je pravda. Přirovnání k Lady Fuckingham je na místě. S rozdílem, že zde se všichni obdivují pouze ženskému pozadí... Čtenáři je předestřena situace ženy, smyslné a krásné kokety, jež se v minulosti s ohledem na nelehkou situaci stala milenkou pařížského hraběte. S tím půl roku procestovala po světě, aby se nakonec vrátila zpět do Paříže do hraběcího sídla, vzpomínajíc na svou prostituci, jež hraběti předcházela, a svého muže, od kterého se beze slova odloučila. V této chvíli začíná příběh, ve kterém se hlavní hrdinka snaží udržet hraběte (pro peníze, za něž si ji vydržuje), navázat zpět vztah se svým mužem (pro lásku a cit) a přitom si s chtíčem užívat s kdekým, na koho narazí. Erotické scény jsou zde vyobrazeny poměrně často, ob pět stran. Přitom je však přítomno i morální dilema, kdy ač je hlavní aktérka svým způsobem povolná lecčemus s kýmkoli, má svou cenu a stále má na paměti svůj cíl veškerého tohoto snažení - to jest stát se finančně nezávislou, opustit hraběte, vzdát se nevázaných erotických radovánek a žít v poklidu se svým mužem.

23.08.2020 3 z 5