mora.nocna mora.nocna komentáře u knih

Zbojníkova dcéra Ronja Zbojníkova dcéra Ronja Astrid Lindgren

Prekrásna kniha. Hlavne odporúčam všetkým, ktorí milujú les a prírodu. Astrid Lindgren je podľa mňa najlepšia spisovateľka detských kníh.

17.09.2021 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Predstavovala som si nieco uplne ine na zaklade komentarov a ich neustale sa opakujucom sa slove "laskavy". Rozhodne nie hned na 20. strane radostne pozorovanie utrpenia a smrti zvierat cit. "Zabijeni vepru me rozesmavalo k slzam, protoze je tahali za usi a vepri pronikave kviceli. Ale nejzajimavejsi bylo vrazdeni ovec." - nasleduje opis, ktory mi prisiel vyslovene kruty a nebyt "ctenarskej vyzvy", do ktorej som potrebovala knihu podla skutocnej udalosti, tak by som knihu odlozila a posunula dalej. A o nic by som veru neprisla.. Okrem radosti z vrazdenia zvierat na bitunku sa Pagnol vyziva v tom, ze zapali mravenisko, odtrhaju s bratom modlivkam postupne drapky, nozicky az z nich zostane len torzo. Dalsiu modlivku vhodia do mraveniska, kde ju zozeru mravce. Cely zvysok nasledujucich dvoch kapitol je o polovacke, vrazdeni zajacov a vtakov. V poslednej tretej kapitole zas s velkou slavou zabije hada. Hmmm.....
Ja som to teda docitala len so znacnym sebazaprenim, aj ked niektore momenty boli svetlejsie. Nesedel mi ani styl pisania, ktory mi vobec neprisiel laskavy, ale dost ironicky. Snad jedina postava, ktora mi prirastla k srdcu bol naivny Lili. Ano, par momentov bolo vtipnych, aj som sa zasmiala, ale nejak nechapem, tu jednohlasnu zhodu, ze ta kniha je laskava a krasna.

08.12.2016

Výchova bez poražených Výchova bez poražených Thomas Gordon

S knihou a jej myšlienkami sa takmer úplne stotožňujem. Ovšem zaviesť to do praxe je veľmi náročné. Moje dieťa nereaguje tak, ako v uvedených príkladoch :D

24.01.2022 5 z 5

Búrka a vydra Búrka a vydra Lucien Ganiayre

tuto knizku som nasla v rodicovskej kniznici a ani sama neviem, preco som po nej siahla, nikdy som o nej nepocula a je velmi nenapadna. nic som necakala a..

nikdy som nic podobne necitala. zastaveny svet..taziva atmosfera.. vona.. nie je to lahke citanie, pritom genialne opisane, uplne som tym zila.. je to ako zly sen

o niektorych knihach je lepsie dopredu nic nevediet, aby vas potom mohli dokonale prekvapit a toto je presne ten pripad

20.03.2013 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Kniha ma strhla, dej bol napinavy. Ale aj tak musim knihe vytknut niektore veci - dialogy boli casto hlupe (vraj sa dobry spisovatel pozna podla prirodzenych dialogov), moralizovanie a "mudrosti" bolo casto dost klise a citila som sa pri nich trapne no a konanie niektorych postav mi tiez nedavalo zmysel.. Autor podla mna ma este na com pracovat aby sa stal dobrym spisovatelom, dobry pribeh, zial, nestaci.

SPOILER:
Snad najviac ma sokovalo konanie Tomasa.. Jeho najlepsi priatel sa zamiluje do jeho sestry a on ho za to dokope takmer na smrt. Namiesto toho aby mu pomohol s hladanim a mohli spolu stastne zit aj s babatkom. Uplne nepochopitelne.. :-O

05.06.2019

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

kedysi som milovala film, ale ten si uz teraz ani nemam chut pozriet..nechapem ako mohli sfilmovat len polku knihy, ved bez tej druhej to cele nedava zmysel (alebo dava uplne iny). nadherna kniha, michael ende bol genius.

28.12.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

V pohori Tribec som bola na turach cely tyzden pred cca 8rokmi, prespavali sme tam v takej chatke. Hoci to bolo v lete, teraz sa bojim otvorit si tie fotky :)

09.07.2017

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Mne sa to velmi pacilo je to ten typ knihy, ktory zoberiete do ruky a neodlozite kym nedocitate. Mozno az na zaciatok, ten bol troska zdlhavy. Mne sa pacil ten svet ako tam bol vykresleny. Ale iritovala ma natvrdlost hlavnej postavy a ten zaver mi ju znechutil totalne. Dufam, ze sa v dalsich dieloch spamata :D

09.02.2016

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

tato kniha by mala byt povinnym citanim:)

17.03.2013 5 z 5

Staré grécke báje a povesti Staré grécke báje a povesti Eduard Petiška

Okrem samotnej knizky (v detstve mi to rodicia citali preds spanim) milujem aj ilustracie od Vaclava Fialu

08.11.2018 5 z 5

Prázdné ulice Prázdné ulice Michal Ajvaz

Dakujem ze tuto knihu. Skoda len ze si nemozem vypocut cj-ovu hudbu, moc by ma zaujimalo, ako znie.

12.12.2017 5 z 5

Slavná Nemesis Slavná Nemesis Ladislav Klíma

Uzasna kniha..clovek nevie, co je skutocnost, co sen. Pohravanie sa s temou smrti. Presne tento styl mystickeho hororu sa mi paci. Pre mna je najvacsi top poviedka "Cestuje do mesta D."

20.07.2017

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Začiatok bol dosť náročný a nudný, ale som rada, že som dočítala, zhruba od polky sa to stalo zaujímavým. Som si to dost inac predstavovala, na môj vkus to bolo príliš politické a málo schodov.. Inak mne sa naopak použitý prítomný čas veľmi páčil.

14.07.2017

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

napisala by som presne to iste ako pise ChciOdŽivotaVíc, akurat by som este dodala, ze to neni knizka vhodna pre vegetarianov..aspon toho delfina nemusel jest

23.11.2016

Žárlivost Žárlivost Alain Robbe-Grillet

Genialne! Kniha, ktora mozno az tak nenadchne pri samotnom citani, ale utkvie v pamati na velmi dlho (najviac ma mata obraz stonozky)

19.07.2016 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

vyborna knizka. najskor som sa bala ze to bude zas rovnake ako fahrenheit albeo 1984 ale nakonec sa to rozvinulo v pekny pribeh. moja najoblubenejsia pasaz - tovaren na vyrobu toastovacov :)

12.07.2014

Písečná žena Písečná žena Kóbó Abe

uzasna kniha, uplne som ju zhltla a ked som ju nemohla citat, tak som stale na nu myslela. vizia pustnej prazdnej krajiny plnej piesku, horucavy, sucha v ustach a beznadeje ma uplne dostali. ale zaver bol v mojom ponimani v podstate happy end..

11.06.2014 5 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Čtivé, napinave, zaujimave.. proste asimov. R. Daneela si nemozno neoblubit. A jeho posledna veta bola veru super:)

01.04.2013

Kde tedy všichni jsou? Kde tedy všichni jsou? Stephen Webb

velmi dobra knizka, ktora zhrna vsetky dolezite fakty a velmi dobre sa pritom cita. napriek tomu, ze s autorovym zaverom nesuhlasim, davam plny pocet bodov

29.07.2012 5 z 5

Prostě spolu Prostě spolu Anna Gavalda

Prvá kniha vôbec, kde sa mi filmova verzia páčila viac.. Trvalo mi par rokov ju dočítať.. Vo filme bolo vsetko podstatne, v knihe uz len omacka, cez ktoru som sa nevedela preluskat. Inak film patri medzi moje najoblubenejsie.

08.05.2021