monngoll monngoll komentáře u knih

Dějiny filosofie II. - Novověk Dějiny filosofie II. - Novověk Emanuel Rádl

Rádl tu polemizuje s filozofmi (s ktorými nesúhlasil), ktorí už nemôžu odpovedať, resp. miestami už nepolemizuje, ale jednoducho ich kritizuje, že mali rozmýšľať inak. Takto sa to nerobí do psej matere... chýba tu neutrálny nadhľad, ktorý je v takýchto dielach alfa a omega.

29.05.2022 3 z 5

Dějiny filosofie I. - Starověk a středověk Dějiny filosofie I. - Starověk a středověk Emanuel Rádl

06.04.2022 3 z 5

Brána k opravdovému zasvěcení Brána k opravdovému zasvěcení František Bardon

Napriek istým nadneseným a sebavedomím vyhláseniam autora je toto dielo hodné pozornosti najmä z praktického hľadiska. Pre začiatočníka sú neoceniteľné zvlášť jeho praktické cvičenia prvých stupňov, miestami až polopatisticky podané, ale o to účinnejšie.

10.03.2022 4 z 5

Magia Nigrae Magia Nigrae František Kabelák

Venované sexuálnej mágii. Aj keď autor tejto knihy je len kompilátor z jemu dodaných materiálov, je to kniha hodná pozornosti. Je tam množstvo praktických návodov.

"Rituálně pojatá sexuální interakce je magickým činitelem par excellence, neboť jde o dynamogenní jev, který může být imaginací usměrňován k vyvolávání různých účinků."

Lexikon magie Lexikon magie Milan Nakonečný

Výborné, metodologicky fundované dielo, ktoré by nemalo chýbať v knižnici každého záujemcu o ezoteriku, mágiu, okultizmus, mystiku atď.

13.12.2021 5 z 5

Theurgie magické evokace Theurgie magické evokace Jan Kefer

Kniha o tvorení theurgickom. Kefer tu dáva oprávnene veľký priestor adaptácii magickej evokácie, pričom trefne poukazuje aj na klamy a choroby duševné, v okultizme vôbec veľmi časté.

“Magická evokace pracuje se silami vytvořenými, theurgická evokace je tvoří sama... Teprve theurgie dovede vytvořiti lidskému duchu nový svět a přiblížit nové světy lidskému životu a lidské myšlence”

Satanismus Satanismus Josef Veselý

Dejiny, ideológia a moderné formy satanizmu. Veľký priestor je venovaný súčasnej českej satanistickej scéne, vrátane zaujímavej kapitoly o satanizme v hudbe.

20.11.2021 5 z 5

Duševní hygiena Duševní hygiena Libor Míček

Bol som príjemne prekvapený kvalitou textu, vzhľadom k dobe vydania. Tie socialistické žvásty sa dajú úspešne odfiltrovať. To bola asi povinná úlitba straníckym bohom. Je tam takmer všetko, čo človek potrebuje o duševnej hygiene vedieť, a to aj témy, ktoré by som od socialistickej psychológie nečakal. Míček na pár stranách pregnantne zhrnul o spánku to, čo Matthew Walker zložito a repetitívne opisuje vo svojej knihe Prečo spíme na viac ako 400 stranách. Na konci je bohatý popis relaxačných cvičení a modifikácií autogénneho tréningu. Ovšem, jedna pasáž ma pobavila zvlášť: "Uvědomování si smyslu života je základ duševního zdraví..." Ale jaksi zabudli čitateľovi povedať, čo je zmysel života, aby si ho mohol uvedomovať ... ale nevadí :)

06.10.2023 4 z 5

Moderná idyla Moderná idyla Michail Jevgrafovič Saltykov

Tá satira má miestami svoju platnosť aj dnes, aj keď je to mierené na cársky systém, ten náš vykazuje prekvapivo podobné črty. Zvlášť doba covidizmu nám ukázala ako systém miluje takých lojálnych mamľasov, ktorí nielenže držia hubu a krok, ale ešte pridajú aj niečo navyše.
Ale jedna stať o podliakoch mi neodbytne presne pripomínala systém slovenskej politiky:
"... A náš program je takýto: aby sme my, podliaci, mali slovo, a ostatní nech čušia. Aby sa naše návrhy a výmysly bezodkladne prijímali, a želania ostatných aby sa nebrali do úvahy. Aby nám, podliakom, bolo sveta žiť a ostatní nech skazu berú. Aby s nami, podliakmi, zaobchádzali ako s maľovaným vajcom, a ostatní nech chodia v putách. Aby sa všetko zlo, čo napáchame, pokladalo za dobro, ale ak by ostatní aj spravili niečo dobré, aby sa to pokladalo len za zlé. Aby sa o nás, podliakoch, nik neopovážil ani slova povedať, ale my aby sme mohli štekať, ako sa nám zachce! ..."

14.08.2023 3 z 5

Slovník - Filozofia a prírodné vedy Slovník - Filozofia a prírodné vedy kolektiv autorů

Jednu hviezdu uberám kvôli žvástom o marxizme-leninizme, ktoré sa snažili našroubovať pomaly do každého hesla. Ovšem z dnešného hľadiska je to veľmi poučné, totiž tak, ako boli tendenčné vtedajšie oficiálne "názory" vo vede a filozofii, sú aj dnešné, ale pochopiteľne iným smerom.

21.04.2023 4 z 5

Pánov hlas Pánov hlas Stanisław Lem

"Každú svetovú krízu možno dovtedy chápať v termínoch stratégie, dokiaľ dôsledkom tohto postupu nie je náš potencionálny zánik ako biologického druhu."

14.04.2023 4 z 5

Nemčina pre samoukov Nemčina pre samoukov Michal Dvorecký

Vyzerá to tak, že každé novšie spracovanie nemčiny pre samoukov je vždy o niečo horšie, zbytočnejšie, komplikovanejšie. A to mp3 CD nestojí ani za vyhodenie z okna.

07.04.2023 2 z 5

Lev Tolstoj v spomienkach Lev Tolstoj v spomienkach kolektiv autorů

Dobrá kniha, ale mám k tomu tri poznámky:
Asi to bolo vydávané narýchlo, lebo som tam objavil mnoho tlačových chýb.
V chronologickom prehľade živote a diela je fatálna prekladateľská chyba: Nechápem, ako môže niekto spraviť z Koniho príbehu, "Koňovský príbeh", resp. čo má Vzkriesenie spoločné s koňom.
No a napokon spomienky Maxima Gorkého. Neštudoval som jeho dielo a život, lebo boľševikov nemám rád, ale z jeho spomienok a zápiskov jasne vyplýva, že to bol človek arogantný a do seba zahľadený.

03.06.2022 4 z 5

Učení mistrů Učení mistrů Josef Veselý

Kniha o (u nás) menej známych, nie však menej významných osobnostiach novodobého hermetizmu, ktorí väčšinou neboli organizovaní v rádoch a spoločenstvách, ale budovali svoje myšlienky prevažne na svojom vlastnom poznaní a chápaní.

04.05.2022 4 z 5

Lev Nikolajevič Tolstoj Lev Nikolajevič Tolstoj Ján Juríček

Životopis Tolstého od Jána Juríčka je veľmi živý až osobný (podobne ako u Štefánika). To ho však robí cenným a osobitým a z môjho pohľadu ďaleko prekonáva iné životopisy resp. obsiahly životopis od Viktora Šklovského. Neodpustím si citovať záver, pretože dnes je azda ešte aktuálnejší než kedykoľvek predtým:
"Lev Nikolajevič Tolstoj, tento človek-tvorca, jeden z najväčších, čo chodili po našej planéte, videl ďaleko do budúcnosti. Zavrhoval súkromné vlastníctvo, úprimným hlasom sa obracal na všetkých ľudí, aby sa zamysleli nad svojím postavením v spoločnosti a povinnosťami voči ľudstvu. Nebojácne vyzýval mocných tohto sveta, aby odstránili spoločenskú nespravodlivosť, prestali organizovať násilie a pripravovali ľudstvu mier. Celou svojou bytosťou túžil po zjednotení všetkých ľudí na základe porozumenia, ohľaduplnosti a lásky. Jeho dielo sa nikdy neprestane dovolávať ľudského svedomia; v mene šťastia všetkých nás i budúcich pokolení."

04.05.2022 5 z 5

Mariánská zjevení z hlediska hermetismu Mariánská zjevení z hlediska hermetismu Josef Veselý

Autor popisuje okolnosti a súvislosti týchto javov z hľadiska hermetizmu, charakteristiku osobností, ktorým sa takéto veci prihodili a ich osudy, čo je zvlášť hodné pozornosti.

13.12.2021 3 z 5

Hermetická iniciace Universalismu na základě systému rhodostaurického Hermetická iniciace Universalismu na základě systému rhodostaurického Pierre de Lasenic (p)

Kniha nie je určená pre začiatočníka... teoretické a sčasti praktické pokyny pre adepta iniciácie na základe rosenkruciánskeho systému. Dajú sa tu nájsť hodnotné a zaujímavé myšlienky.

Odvěká moudrost Odvěká moudrost Annie Besant

Teozofické učenie... napriek dosť značnému odpadu nachádzajúceho sa v tejto knihe sú tu aj cenné state, zvlášť o formách myšlienkových.

13.12.2021 2 z 5

Sexuální magie Sexuální magie Frater V∴D∴ (p)

Kniha ako taká je dobrá, ale dosť zmrvený preklad. Nechápem prečo to dávajú prekladať ľudom (v tomto prípade žena), ktorí tomu nerozumejú a majú zmätok v pojmoch týkajúcich sa mágie a okultizmu. A to nieje prvý raz pri tomto nakladateľstve. Zámena duchovného a duševného, takisto nerozlišovanie pojmov sexuálna mágia a sexuálna energia či sila, a to dokonca v jednej vete. Vrcholom je preklad "ich-forma" a "du-forma" ... vskutku nápadité...

21.11.2021 4 z 5