monngoll monngoll komentáře u knih

Vojna a mier 1 Vojna a mier 1 Lev Nikolajevič Tolstoj

Ocitujem dobovú recenziu N.N.Strachova, ktorá to dokonale vystihuje:
"V nijakej literatúre niet nič podobné. Tisíce osôb, tisíce scén, najrozmanitejšie podoby štátneho a súkromného života, dejiny, vojna, všetky možné hrôzy sveta, všetky vášne, všetky situácie ľudského života - od kriku novorodeniatka až po posledný záchvev srdca umierajúceho starca, všetky radosti i žiale, aké je človek schopný pocítiť, najrozmanitejšie duševné stavy od pocitu zlodeja, ktorý ukradol kolegovi dukáty, až po najvyššie vzplanutie heroizmu a vnútorný jasot - to všetko je v tomto obraze... Úplný obraz toho, čo sa nazýva históriou a bojom národov. Úplný obraz ľudského života. Úplný obraz vtedajšieho Ruska. Úplný obraz všetkého, v čom ľudia vidia svoje šťastie a veľkosť, svoj žiaľ i poníženie. To je Vojna a mier."

20.10.2022

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Kto videl film - a tých je asi väčšina - bude čakať niečo iné, ale tak to už s filmami a knihami býva, to je v pohode. Čo ma však prekvapilo (a príjemne) je to, že Michael Ende tam zakomponoval niektoré prvky okultnej filozofie a praxe Aleistra Crowleyho: "Moonchild", "Konej co si přeješ", "Hledáni Pravé vůle".

19.07.2023 4 z 5

Legionáři - Všechno bylo jinak Legionáři - Všechno bylo jinak Olin Jurman

Nebolo všetko inak, len niektoré udalosti bolo treba dopovedať. V zásade, čo sa týka informácií je to dobrá kniha. Beriem však jednu hviezdu z hodnotenia kvôli autorovmu štýlu. Mal si rozmyslieť, či chce beletriu alebo literatúru faktu. Dialógy sú zjavne autorova invencia, a nie citáty zo spomínaného denníka. Ale potom to vyznieva veľmi nedôveryhodne, pretože daným spôsobom tie rozhovory neprebiehali. (Aj to už predo mnou niekto tuná kritizoval.) Taktiež viditeľné vyžívanie sa v popisovaní prvých sexuálnych skúseností hrdinu, resp. zbytočné používanie lascívnych výrazov ako "kurvička" a pod. uberá na serióznosti. Aby bolo jasno, mne tieto výrazy nevadia, mám rád aj expresívnejšie, ale to patrí do iných žánrov a nie do historickej literatúry faktu, kurvafix!

10.02.2023 4 z 5

Prečo spíme Prečo spíme Matthew Walker

Áno spravil som chybu a kúpil som si túto knihu, nevšimnúc si, že to je "bestseller". A dobre mi tak. Táto kniha vystihuje vtipy, ktoré začínajú: "Americkí vedci zistili..." Najviac ma na začiatku iritovalo neustále zdôrazňovanie, že spánok (a sen) je tajomstvo, ktoré ľudstvo ešte nerozlúštilo a podobné snahy navodiť dojem, že sme úplne tupí a v tejto knihe konečne príde odhalenie. Neviem ako v Amerike (alebo v Británii) ale u nás vie každý sopliak (a sopľaňa), že spánok je nevyhnutný na zotavenie tela a psychiky (a všetko okolo toho ďalej rozvádzané je už len omáčka). "Šokujúce" zistenia a otázky typu: Nedostatok spánku človeka poškodzuje a(lebo) zabije... Je spánok pre život nevyhnutný? ... a pod. vyznievajú totálne naivne až absurdne. Na to už prišli tajné služby a dokonca aj inkvizícia, pretože používali spánkovú depriváciu ako spôsob mučenia, ako dokonale zlomiť človeka (dosť podrobne to spomína A. Solženicyn v Súostroví Gulag). Nuž a maximálne ma pobavilo, že autor často odporúča čitateľovi navštíviť svojho odborníka na spánkovú medicínu. Celú knihu zrážajú dole aj neustále popkultúrne odkazy, absencia použitej literatúry atď., čo navodzuje dojem, že je to kniha určená pre mládež, k čomu sa aj prikláňam.
Aktualizácia 15.9. 23: Libor Míček, v knihe Duševní hygiena z roku 1984, na pár stranách zhrnul presne to, čo Matthew Walker tak pracne a zložito opakuje na 400 stranách. Takže výskumy museli prebiehať už na konci sedemdesiatych rokov, a to nielen v socialistickom tábore. Z toho vyplýva, že tu autor mláti už dávno mŕtveho koňa.

24.06.2023 1 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Smutné, že sa súčasnosť k tomuto "svetu-civilizácii" nebezpečne približuje. A ako inak, väčšina si toho vlastne ani nevšíma ... a nikdy nevšimne.

17.12.2021 4 z 5

Smaragdová deska Herma Trismegista Smaragdová deska Herma Trismegista Milan Nakonečný

Monografia venovaná smaragdovej doske, od ktorej sú odvodzované základy západnej hermetickej tradície. Z tematického hľadiska ojedinelá a pozoruhodná kniha. Pre mňa vskutku veľmi inšpirujúca.
"Na tomto místě je třeba zdůraznit často opomíjený nebo i zamlčovaný fakt, že reintegrace se dovršuje ve spojení muže a ženy, že to tedy není záležitostí osaměle hledajícího jedince."
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem

13.12.2021 5 z 5

Sexuální magie Sexuální magie Pierre de Lasenic (p)

"Zákon jenž otročí, neb osvobozuje,
Zákon hmoty, neb zákon ducha,
Žebřík vedoucí do hlubin, či k nebi,
Agonie vášní či Světlo vědení,
Ale vždy Cesta a Život
Toť zákon sexuality."

Ráno kúzelníkov Ráno kúzelníkov Jacques Bergier

Toto je - okrem iného - kniha z ktorej pramení veľa konšpiračných teórií (resp. mýtov podľa starého vyjadrovania). Napr. Spoločnosť Thule, Vrill, Čierny rád SS, Kopija osudu, podzemná ríša Agartha, Šambala, teória dutej Zeme atď. Len sa čudujem prečo sa neuchytil aj mýtus (konšpiračná teória) o Deviatich Neznámych.

05.07.2023 3 z 5

Moje paměti Moje paměti Radola Gajda

Ano, generál Gajda vadil za prvej republiky, vadil za komunizmu a vadí aj teraz, aj preto je to pozoruhodná osobnosť.

29.07.2022 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Na mňa táto kniha pôsobila depresívne. Iba som sa opäť presvedčil, že bestsellery stoja za prd.

28.03.2022 2 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Vrcholné dielo talianskej renesancie. Opus Magnum svetovej poézie, ktoré nemá páru a tuná to aj tak niekto spojí s napadnutím Ukrajiny. Ľudská blbosť nemá dna.

16.03.2022 5 z 5

Madame Bovary Madame Bovary Gustave Flaubert

Jednoducho povedané, je to (až prekvapivo súčasný) román o jednej pipinke, ktorá nevie čo chce a nedá pokoj pokiaľ to nedostane.

02.02.2022

Magie Magie Josef Veselý

V našich krajinách zatiaľ najlepšie zvládnutý úvod do mágie z teoretického i praktického hľadiska, zvlášť preto, že autor je sám praktikujúci mág a praktikov, ktorí sú ochotní sa o svoje (skutočné) znalosti podeliť je naozaj málo. Aj pokročilejší záujemca tu nájde mnoho nového. Autorov štýl a nadhľad je veľmi čitateľný a nesnaží sa vnútiť svoju autoritu a svoje "adeptství", ako je to u autorov magických diel dosť časté.

13.12.2021 5 z 5

Magie v historii, teorii a praxi Magie v historii, teorii a praxi Milan Nakonečný

Uspokojivo, i keď nie vyčerpávajúco spracovaná história západnej magickej tradície od jej počiatkov, vrátane jej teórie a praxe (tej praxe je tam menej) pre tohto autora už tradične kvalifikovane a znalecky spracované.

Mocenská posedlost Mocenská posedlost František Koukolík

Trochu suchý akademický štýl, ale obsah veľmi cenný. Konečne je bežnému človeku jasné prečo (a do poslednej nitky motivácie prečo) konajú tie politické, korporátne a iné mocenské hovädá tak ako konajú.

21.11.2021 5 z 5

Hlas ticha Hlas ticha Helena Petrovna Blavatská (p)

"Nedomnívej se, že budeš-li si lámati kosti a rvát maso a svaly, spojí tě to s tvým tichým Já. Nedomnívej se, když jsi zvítězil nad hříchy své hrubé formy, ó oběti svých stínů, vyplnil jsi již svoji povinnost k přírodě a člověku."

20.11.2021 4 z 5

O překážkách na duchovní cestě O překážkách na duchovní cestě Guru rinpočhe (p)

"Stálé vnímaní časnosti a smrti je kořenem vší cnosti. V žádné chvíli života nezapomínej na přítomnost smrti. Za žádných okolností neodkládej tento velký apel. Zapomnění smrti a pomíjivosti je počátkem všech temných kroků, pramenem klamných připoutání mysli k věcem, jako kdyby byly věčné. Meditujte o smrti a podmíněnosti. Jestliže se povědomí smrti nezakotví hluboko v prameni vašeho myšlení, vytryskne odtud spusta bludů."

27.04.2023 5 z 5

Hodina filozofie Hodina filozofie František Novosád

Aj keď je to už dávnejšie, čo som túto knihu čítal, zanechala vo mne dojem zbytočnosti. Moderná "filozofia" (úvodzovky preto, lebo s láskou k múdrosti a hľadaním pravdy tieto žvásty nemajú už vôbec nič spoločné) sa väčšinou vyžíva v aplikovaní nových nadbytočných pojmov ako "bioetika" a pod. Pričom tieto veci už dávno riešili staré filozofie, len nepoužívali "moderné" pojmy. Aj preto to boli životné filozofie a nie akademické, vo vzduchu visiace a nič nehovoriace plky.

17.03.2023 2 z 5

Utopisti: Vizionári sveta budúcnosti: Dejiny utópií a utopizmu Utopisti: Vizionári sveta budúcnosti: Dejiny utópií a utopizmu Lukáš Perný

Výborná a výnimočná kniha, ako témou, tak spracovaním. Krásna väzba v imitácii kože. Osobne ma teší, že Matica slovenská vydáva knihu s týmto zameraním.
Iba pár poznámok: Prvá tretina knihy je takpovediac prepoznámkovaná. Chápem a oceňujem, že je to poctivo odzdrojované (zvlášť v internetovej dobe pseudoinformácií je to potrebné), ale menej je niekedy viac, pretože to sťažovalo súvislejšie vnímanie textu (čo je asi len môj subjektívny problém, ale predsa). Čo ma prekvapilo je takmer úplná absencia rozdeľovania slov. V takejto publikácii by som čakal kvalitnejšie odvedenú prácu v tomto smere. To však je nič v porovnaní s hodnotou samotného diela. Myšlienky, ktoré rezultujú z celej knihy sa dotýkajú základnej témy každého človeka a každej spoločnosti, a to témy ľudského šťastia, individuálneho, aj spoločenského. A ľudí, ktorí snívali o šťastí, nie pre seba, ale pre všetkých ľudí, bolo v histórii dosť, len o nich vieme prd. To je pre mňa cenné poznanie z tejto knihy, i keď nie jediné. Kniha (nezámerne) vyznieva vo všeobecnosti dosť pesimisticky, keďže výsledok je, že spravodlivé spoločenské podmienky sú stále utópiou.

16.11.2022 5 z 5

Vojna a mier 2 Vojna a mier 2 Lev Nikolajevič Tolstoj