MollyCornelia MollyCornelia komentáře u knih

Řeč těla Jak porozumět druhým z jejich gest, mimiky a postojů těla Řeč těla Jak porozumět druhým z jejich gest, mimiky a postojů těla Allan Pease

4*/5*
Pokud vás baví psychologie nebo se prostě jen snažíte číst v lidech a porozumět sami sobě, tahle kniha je dobrým startem.
Nečekejte něco přeborného, ale na druhou stranu, jako uvedení do tématu je to fajn kniha.
Řeč těla pro mě byla přínosem a pomohla mi si uvědomit, jaká gesta používám, jak na mě lidé podvědomě reagují atd.
Doporučuji všem, dospívajícím cca od 15 let z důvodu náročnosti problematiky.

24.02.2023 4 z 5

Smolná sezóna Smolná sezóna Moïra Fowley-Doyle

3,5*/5*
Jedním slovem: divnokniha.

Asi do poloviny jsem skoro nic nechápala. Ale pak mi došlo, že to tak asi má být a že autorka není normální, a tím pádem mi to přestalo vadit.
Přečetla jsem si tady nějaké komentáře a podle mě většina lidí tohle nepochopila. To ani omylem nebyla typická ya kniha, tohle nebylo o příběhu a logickém rozuzlení, ale o prožitku ze čtení.
Přiznám se, že postavy mi nejednou vadily, charakterizace ušla, ale u hl. postavy Cary ani nedokážu říct, jaká byla. Až moc se řešily vztahy a romantika, to mi trochu lezlo na nervy.
Na stranu druhou se to ale četlo dobře, začetla jsem se už na první kapitole. A vychutnávala jsem si tu duchařsko-čarodějnicko-tajemnou atmosféru a ten chaos a zmatek.

Shrnutí: nečekejte obyčejnou ya fantasy. Tohle je divná kniha, která nemusí sednout všem. Doporučuji lidem, kteří mají tento typ knih rádi, např. komu se líbil Neviditelný život Addie LaRue od V.E.Schwab.

28.12.2022 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

4*/5*
Elita byla docela zklamáním. Ano, byla zábavná, oddechová a čtivá, ale ryze vycpávkový díl. Vztah Americy a Aspena se nikam neposunul, s Maxonem je to taky v podstatě stejné. Král Clarkson, Celesta a někdy i sama America byli kolikrát na zabití, a překladatel odvedl mizernou práci, protože jméno jedné ze soutěžících překládal někdy jako "Elisa" a někdy jako "Elise".
Pro čtenáře cca od 12-ti let.

16.05.2022 4 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

Na Auroru a možná i obecně na sci-fi teď vůbec nemám náladu, takže jsem se dočetla do strany 109 a knihu odložila. Prozatím pomalý začátek a moc rychlé skákání z jednoho úhlu pohledu na další. Trochu podobné Aktě Illuminae, od stejných autorů, kterou mužů jen a jen doporučit. Skvělá trilogie :-).
Ke knížce se jistě ještě vrátím, až na ni budu mít to správné rozpoložení.

31.03.2022

Statečné a zlomené srdce Statečné a zlomené srdce Brigid Kemmerer

3,75*/5*
Změna hlavních postav velmi prospěla příběhu. Za mě lepší než 1. díl, ten dostal 3,5*. Už v Temném a osamělém prokletí jsem si velmi oblíbila Greye, a tady byli on i Lia Mara úžasní. Díky smyslu pro odpovědnost a čest mi Lia Mara přirostla k srdci, protože mám stejné povahové rysy. Naopak Rhena jsem moc ráda neměla a teď jsem přešla k nenávisti. Byl tak neuvěřitelně sobecký!
Děj odsýpal příjemným tempem, romantická linka nezklamala (slowburn mi tady vyhovoval) a charakterizace je výborná. Odhalení v epilogu mě dostalo a ještě několik dní jsem nad ním přemýšlela.
Proč ale kniha nedostala plný počet hvězd? Tak zaprvé byl příběh předvídatelný. V několika málo situacích mě autorka překvapila, ale jinak bylo celkem jasné, jakým směrem se bude děj ubírat. A zadruhé jsem prostě čekala něco víc. Chtěla jsem nezapomenutelný příběh jako je duologie Dopisy ztraceným, kterou jsem četla v roce 2021. Čekala jsem promyšlenější a propracovanější děj, ale Statečné a zlomené srdce byla spíše příjemná YA oddechovka.
Doporučuji holkám asi od věku 13 let.

28.03.2022 4 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

3,5*/5*
Od prosince čtu samé fantasy, takže mysteriózní detektivní román (i když duchařina) byl příjemnou změnou. Od Leigh Bardugo jsem před dvěma lety četla duologii Šest vran a byla jsem z ní unešená. S Devátým spolkem jsem nešlápla vedle.
Ale lituji, že jsem pár let nepočkala. Kdybychom ho četla v 18, 20 letech, líbil by se mi asi více. Spadám do kategorie young adult, takže nejsem cílovka, zjevně byla kniha zamýšlena pro starší čtenáře.
Postavy:
S Galaxy "Alex" jsem se moc nesžila, přeci jen je o pár let starší než já a ještě k tomu feťačka. Oproti tomu jsem si oblíbila detektiva Abela Turnera a z minulosti i Darlingtona.
Styl psaní:
Kniha se mi nečetla zrovna lehce, styl je popisný, květnatý. Zbytečně dlouhé kapitoly.
Svět a prostředí:
Yale a její kampus byly zajímavé, míchání vysokoškolských profesorů a duchů všemu dodávalo správný šmrnc.
Příběh:
Bylo to drsné, hodně krve, rituálů, zvratků a všemožných hnusáren. Nechyběla sprostá slova. Hodně moc mě bavilo objevování spolků a jejich fungování. Konec je absolutně geniální, všechny detaily, kterých jsem si sotva všimla během příběhu, byly zapracovány do rozuzlení. Kromě osudu Darlingtona jsem neodhadla vůbec nic a prostě... aaa, Leigh Bardugo je génius!
Abychom to shrnula:
Nečtěte to moc brzo, tak v 17 nejdřív. Ale jak se prokoušete první polovinou, bude ta námaha stát za to. Příběh de rozjede a pak najednou zjistíte, že už jste to dočetli. Doporučuji milovníkům fantasy a detektivek.

09.02.2022 4 z 5

Qigong vsedě: Deset meditací pro vitalitu a radost ze života Qigong vsedě: Deset meditací pro vitalitu a radost ze života Eva Marie Šámalová

Moc doporučuji! Eva Marie Šámalová je talentovaná autorka. Měla jsem tu čest s ní cvičit a její knihy určitě stojí za přečtení!

31.01.2022 5 z 5