MollyCornelia MollyCornelia komentáře u knih

Rodina především Rodina především Karen M. McManus

4*/5*
Na rozdíl od Jeden z nás lže se mi Rodina především líbila o dost více. Většinu děje jde o celkem poklidnou ya knihu, která ale v poslední třetině nabere na obrátkách.
Kniha byla čtivá, zábavná, nápaditá, charakterizace postav na výbornou, styl psaní stručný (bez zbytečných popisů nebo informací navíc). Během příběhu se událo pár zajímavých zjištění a ke konci něco jako zvrat.
Někdy se mi ale pletly postavy, chtělo by to delší kapitoly, aby si čtenář mohl zvyknout na momentálního vypravěče. Taky někdy bylo moc nahuštěných informací najednou.
Ale jinak krása. Doporučuji teenagerům od cca 13 let.

19.02.2023 4 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Nedočteno. Musela jsem vrátit do knihovny. Skončila jsem na straně 260.
Četlo se to opravdu dobře. Začátek mě pohltil a velmi rychle mě kniha chytla. Slyšela a četla jsem na Ranhojičku skvělé ohlasy, ale brala jsem je s rezervou.
Ale teď musím říct... páni! To bylo fakt skvělé.
Prostředí věznice je zajímavě zpracované. Lékařské prostředí mě taky zaujalo, jsem z rodiny doktorů, takže jsem se bavila nad léčebnými postupy Kivy.
Co se týče příběhu - anotace prozrazuje zbytečně moc. Na první ze zkoušek dojde až téměř ve třetině knihy.
Takže za mě úžasné. Jakmile se v knihovně ke knize znovu dostanu, dočtu ji. Do té doby se na ni budu těšit.

09.12.2022 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

3,25*/5*
Od Zmizení Sáry Lindertové jsem neměla zvláštní očekávání a jsem vlastně spokojená. Dostala jsem knihu s výborně zvládnutou ponurou atmosférou (za celý děj se opravdu stalo jen málo pozitivního), kterou krásně vystihuje šedá obálka. Po této knížce a Nocích běsů, které se mi moc líbily (3*/5*), jsem si autorku oblíbila a těším se na její další díla.
Přiznám se, že to bylo děsivé. Sice jsem se nebála, ale opravdu jsem teď obezřetnější, když se pohybuji v okolí metra.
Na standalone mi děj přišel krásně komplexní a otevřenější konec do toho zapadá.
Oblíbila jsem si postavu majora Richarda Ehlera, ale jinak mi žádná další nepřirostla k srdci. Romantická linka se mi zdála divná, ale naštěstí byla jen velmi okrajová, což je za mě velké plus.
Vytkla bych ještě zbytečně dlouhé kapitoly a pár hluchých míst, od cca poloviny do tří čtvrtin jsem se trochu nudila, a chtělo by to víc akce. Aby nebyla všechna na konci.
Shrnutí:
Za mě velmi dobře zvládnutá kniha. Podobná atmosféra jako u Nocí běsů, zajímavé postavy, ponurý děj. Doporučuji milovníkům fantasy, mystery a detektivek. Mladým asi od 13 let, pokud nejsou strašpytlové.

11.11.2022 3 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

5*/5*
Kandidát na nejlepší knihu roku!
Jsem z Města z kostí absolutně nadšená. Už jsem od Cassandry četla trilogii Pekelné stroje (Mech. anděl, Mech. princ, Mech. princezna) a ta byla moc fajn, 4* - 4,5*. Ale tohle za mě bylo o hodně lepší.
Přestože se jedná o autorčinu prvotinu, děj je dost promyšlený. Nastalo několik pro mě wow zvratů, které jsem neodhadla. Oblíbila jsem si hlavní postavu Clary - i když není dokonalá, připomíná mi mě samotnou.
Postavy obecně za mě byly zajímavé. Děj nápaditý a opravdu neskutečně zábavný. A právě díky již přečtené trilogii Pekelné stroje jsem si stihla svět lovců stínů zamilovat, takže mě kniha uchvátila ještě více.
Jediné, co bych autorce vytkla, je taková drobnost - Clary je 15 a většinu děje je někde v tahu mimo domov a vypořádává se s nadpřirozenem. Já bych se na jejím místě hroutila vyčerpáním už tak, ale ona klidně zvládne být vzhůru 24 hodin v kuse a není nijak zvlášť unavená. To mi přišlo trochu divné, ta nepřiměřená míra její únavy.
Doporučuji čtenářům fantasy cca od 13 let.

14.09.2022 5 z 5

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

3*/5*
Většina knihy byla zábavná a dobře napsaná, na prvotinu velmi slušné. Střídání postav mi ovšem nesedělo, ztrácela jsem se v úhlech pohledů a nemohly jsem si nikdy na osobu pořádně zvyknout a vcítit se do ní, protože přišla další postava.
Konec mě trochu zklamal, čekala jsem velké bum, které tak úplně nepřišlo.
Doporučuji holkám i klukům od 13 let.

01.05.2022 3 z 5

U Jedné náušnice U Jedné náušnice Tereza Kučírková

3,5*/5*
Příjemná oddechovka plná námětů k zamyšlení. Originální a netradiční.
Kniha mě celou dobu bavila, příběh odsýpal, a i na nízkém počtu stran se autorce podařilo vsunout mezi řádky několik poselství pro život.
Jsem spokojená, ale ubírám hvězdičky, protože existují i lepší knihy z žánru a za mě by šlo zpracovat lépe.
Doporučuji teenagerům jako četbu k odpočinku.

27.04.2024 4 z 5

Tvůj příběh Tvůj příběh Ruta Sepetys

5*/5*
Velmi hezky zpracovaná příručka pro spisovatele. Oproti jiným, např. Knize divů, ukazuje odlišný pohled na psaní.
Tvůj příběh mi dal množství podnětů k psaní i k zamyšlení. A vzbudil zájem přečíst si jiné knihy autorky :).
Ruta Sepetys do knihy vložila spoustu svých zážitků, a moc ráda bych si přečetla její biografii, protože vede zajímavý život.
Doporučuji začínajícím i pokročilým spisovatelům.

17.03.2024 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

4,5*/5*
Oproti prvnímu dílu mě tento o hodně víc bavil. Ke konci knihy mě bavilo sledovat záměry Babylonu i Adamitů-Imago, jak se snažili navzájem přechytračit. Skoro všechny postavy Genesis jsem si oblíbila, nakonec jsem pochopila i chování Longweje.
Svět planety je velmi zajímavý a civilizace Imago rozvinutá a zvláštní (kapitola o Šálenovi :)).
Našla jsem v knize drobné nesrovnalosti s prvním dílem (Imago nepoužívají gesta?) a místy mě dejte trošku nebavil, ale celkově hodnotím jako fantastickou knihu.
Doporučuji teenagerům cca od 13 let a všem milovníkům akčních sci-fi.

10.03.2024 5 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

4*/5*
Za mě sice nejslabší díl série, ale stále je to stará dobrá Maasová a její knihy mě jedna po druhé uchvacují.
Miluju ten styl psaní - květnatý a s obrovskou slovní zásobou - a taky komplexní vystavění příběhu a světa. Ve Věži úsvitu se proplétá velké množství příběhů z předchozích knih.
O povídce z Krvavého ostří Vražedkyně a léčitelka jsem si doteď myslela, že byla celkem zbytečná, ale naopak, na ní je vystavěna celá dějová linka s léčiteli.
Upřímně, kniha by potřebovala daleko více proškrtat než jiné díly Skleněného trůnu. Kolem poloviny jsem se asi 150 stran strašně nudila, a kromě Yrene a Sartaqua mi žádná postava nebyla vyloženě sympatická. Proto ubírám hvězdu.
Pro milovníky fantasy a Sarah J. Maasové nutnost, náctiletým cca od 15 let a dospělý také doporučuji.

17.02.2024 4 z 5

Šťastné a krvavé Vánoce Šťastné a krvavé Vánoce Robin Stevens

4*/5*
Další skvělé pokračování dobrodružství Hazel a Daisy. Tentokrát se nám přidávají i Pinkertonové junioři, a díky tomu mě děj moc bavil... postavy se stále pošťuchují a roztomile soutěží. Celá série se rychle čte a u každého případu jsem překvapená.
Někdy mi hrdinky přijdou trochu dětinské, ale miluji jejich ironii a odvahu.
Doporučuji dětem a mládeži cca od 12 let.

07.02.2024 4 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Nedočteno. Hezký námět a zajímavé postavy, ale nesedl mi styl psaní a neprokousala jsem se ani polovinou. Pokud ale máte rádi slovanské mýty, například knihy Alžběty Bílkové nebo Kateřiny Šardické, mohla by se vám kniha líbit.

03.02.2024

Wíbuch Plýny Wíbuch Plýny Jeffrey Patrick Kinney

4*/5*
Nejsem už cílovka, ale stejně mám poseroutku ráda a knihy mě umí pobavit. Tehle díl mi opravdu sedl a bavil mne. Přijde mi, že Rodrick a jeho skupina jsou ujetí víc než je nutné i pro potřeby poseroutky, ale ztřeštěnost je jeden z důvodů oblíbenosti této série.
Doporučuji puberťákům cca od 10 let.

07.11.2023 4 z 5

Zámek v oblacích Zámek v oblacích Kerstin Gier

3,5*/5*
Milé, oddechové čtení od mé oblíbené Kerstin Gier.
Hlavní postava byla poněkud naivní a místy mi lezl na nervy milostný trojúhelník, ale jinak jsem si knihu užila. Nemusela jsem u ní přemýšlet a zabavila mě, takže účel splněn. Jen jsem asi očekávala víc.
Prostředí hotelu mě zaujalo, často se s ním nesetkávám. Dalším plusem je poměrně oddělené charaktery postav, ve kterých jsem se i bez rejstříku vyznala hned na začátku.
Doporučuji fanouškům autorky a náctiletým se slabostí pro romance se špetkou detektivky.

18.09.2023 4 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

4*/5* Četba na Čj ve škole
Tento román mne velmi příjemně překvapil svou čtivostí a svižným tempem. Na 204 stranách se toho stalo tolik, a hrdina knihy se přesto stihl vyvíjet a děj se netočil v kruhu.
Na svou dobu muselo jít o skandální titul, autor šťoural do problémů církve, mořeplavectví i filozofie obecně.
Bohužel jsem nerozuměla pár zastaralým slovům.
Doporučuji filozofům, studentům společenských věd a obyčejným lidem, kteří mají rádi klasiku.

18.09.2023 4 z 5

Heartstream Heartstream Tom Pollock

5*/5*
Tohle byla bomba mezi ya thrillery! Hlavně proto, jak hnusný svět dokáže být, když ho má pod palcem posedlost.
Většinu knihy mě bavila víc linka Cat, ale na konci se obě linie propojily a i Amy jsem musela nechat, že byla úžasná. Příběh zpracovává velkou, velkou spoustu hlubokých témat, od chorob a smrti přes úskalí lásky a mateřských citů, terorismus a hlavně lidskou vypočítavost.
Čtivý a propracovaný příběh mě prostě dostal.
Doporučuji všem čtenářům ya a heavy contemporary cca od 14 let.

04.09.2023 5 z 5

Tiny Pretty Things Tiny Pretty Things Dhonielle Clayton

3,75*/5*
Tohle bylo vážně dobré. Balet, lži, konzervatoř. Trocha té romantiky (i když místy podivné), trocha akce a překvapivý závěr.
Postava Gigi mi neskutečně sedla, protože se mi povahou podobá. Čtivost a charakterizace fajn.
Úplně se mi nezdálo tempo knihy a LGBT za mě bylo moc, ale jinak jsem spokojená.
Doporučuji tanečníkům a teenagerům od 13 let.

01.09.2023 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

(SPOILER) 3,75*/5*
Prostě na 4* to pořád není, má se to dle anotace odehrávat v Londýně a oni se tam dostanou v půlce knihy?
Lepší než první díl. Určitě sérii ráda dočtu. Bylo to napínavé, čtivé, postavy mě většinově neštvaly (až na Emmu a černý humor Emocha).
Na konci mě zvrat překvapil.
Doporučuji teenagerům cca od 15 let.

05.06.2023 4 z 5

Temné sestry Temné sestry Krystal Sutherland

3,5*/5*
Povedená kniha. Velmi dobrá čtivost, stále mě táhla potřeba vědět, co bude dál. Žádná bezúčelná hluchá místa.
Zajímavý přechod - na začátku normální svět 21. století, mobily apod., na konci svět Na pomezí, podivnosti vysoké úrovně, nadpřirozeno.
Užívala jsem si narážky na Dantovu Božskou komedii.
Trochu mě naštvalo zbytečné LGBT a kvůli epilogu otevřený konec.
Doporučuji teenagerům cca od 15 let.

25.05.2023 4 z 5

Co se stane na Twitteru... Co se stane na Twitteru... Emma Lord

4,5*/5*
Milá a vtipná oddechová kniha. Romantiku nijak zvlášť nevyhledávám, ale Co se stane na Twitteru byla fakt povedená jízda.
Obě hlavní postavy mi byly sympatické, styl psaní mi velmi sedl - autorka nepředkládala téměř žádné zbytečné informace. Bavily mě i vedlejší dějové linky jako plavání a Twitterový souboj. Čtivost také musím vypíchnout.
Hluboká témata jako oddalování příbuzných a rozvod rodičů. Třešničkou na dortu se pro mě stalo prostředí elitní školy a divné recepty :).
Doporučuji dívkám cca od 13 let.

03.05.2023 5 z 5

Král Oidipús Král Oidipús Sofoklés

-Nehodnotím, povinná četba ve škole.-
Musím uznat, že se to velice dobře četlo. Měla jsem překlad J. Pokorného, a nad písněmi sboru jsem málem plakala, jakožto básnířku mě onen úžasný jazyk dostal.
Teď, po přečtení, bych řekla, že první polovina je zbytečně rozvleklá. Celý smysl hry je rozuzlen až v poslední čtvrtině, a do té doby se to myslím moc dramatizovalo. Obecně se mi nezdá ta melodramatičnost.
Ale jinak pěkné dílo. Když jsem si četla úryvky z Iliady, jsem velmi ráda, že jsme za povinnou četbu dostali uloženého Oidipa vladaře.

13.01.2023