mol378 mol378 komentáře u knih

Našeptavač Našeptavač Jaroslav Velinský

Tak se nám Ota poněkud spustil - ale vkusně, stále rytíř bez bázně a hany. Ono není divu, po Růženě to byla příjemná změna. Naskočila mi při četbě píseň z dob dávných Zuzanóóó, tvoje jméno pod balkónem z bílých květů vysázeno chtěl bych mít - jakož mi naskakují lecjaké hluboko v paměti zasuté obrazy let šedesátých. Domácnosti, které jsem znávala jako dítě chodící s babičkou po návštěvách, kuchyń a jedna další cimra, na zdi polička s dráťákem, samorosty ve vysokém lesku, všelijaké vypalované lampičky a okrasná paroží. A nejen domácnosti, ale také stará nádraží, která jsou dnes buď hermeticky uzavřená (ve vesnicích) a není v nich ani pokladna, natož výpravčí, nebo se mění v neosobní tzv. dopravní terminály, což zejména v případě našeho malého městečka ve mně budí jednak posměch a jednak vztek. Bourat místo údržby umí každý! Nostalgii budí taky, po vůni pražců v letním horku a po takové té suché trávě kolem trati třeba, po době, kdy se ještě lidi normálně koupali v řece a člověk měl z okna lokálky lecjaké zajímavé výhledy na lidské hemžení. Kriminální příběh jsem tentokrát trochu vnímala jako druhý plán a konec byl trochu srandovní, ale napětí tam trochu bylo, i když pátrání bylo poklidné a Laura i ti dva psychopati na závěr trošku neuvěřitelní. Myslím, že budu i nadále zvědavá, jak to Ota bude mít s ženskýma a nechám se opět potěšit, jaký je to chlapec šikovný, chytrý, zručný, čestný a citlivý!

19.03.2021 4 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

A kdo z nás není trochu divný? Tyhle děti možná trošku znatelněji než jiné, než jiní lidé. A hůř se jim to zastírá. Jejich divnost je velmi pochopitelná, akceptovatelná. Pro rodiče složité, pro okolí mnohdy těžko snesitelné. Vyžaduje to trpělivost, snahu a toleranci - ale to asi všechny vztahy. S kým to nemá někdo jiný těžké? Ten, kdo působí nejtvrději, bývá nejkřehčí. Divný neznamená zlý nebo špatný.
Výborná knížka, čtivá, ale v žádném případě odpočinková; téma podané tak, že utkví a vede k zamyšlení, snad i k té zmiňované toleranci. Čtěte, mohu jen doporučit. Petra Soukupová mě zatím nikdy nezklamala.

20.01.2021 5 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Nehleďte na datum vzniku. Glazarová byla opravdu dobrá spisovatelka. Charakteristika postav, jejich povah, líčení přírodních dějů a krajiny i příběh sám velmi zaujmou, kniha je čtivá a obsahem hluboká. Postavení ženy se za několik desetiletí velmi zlepšilo, zaplať Bůh - to je možné si mimo jiné při četbě uvědomit. Drsně realistické, poetické, emotivní, vytříbeným jazykem napsané. Jistě, poněkud archaické, ale formou i obsahem přesto naprosto nadčasové. Čtěte.

22.09.2020 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Hodně zajímavá knížka, pohled na známé, mnohdy populární osobnosti a známé události u nás zvenčí, pohled nezaujatý, jakého podle mě žádný Čech či Moravan nemůže být schopen. A místy člověka až trochu zamrazí, nakolik lidé ochotně nahradí skutečnost mýtem a slepě jdou za ním jak ti přísloveční lumíci. (Dějiny jsou toho plné.) Pro mě nejzajímavější je čtení o rodině Baťově, protože názory na tehdejší život a práci ve Zlíně byly mezi generací mých rodičů a prarodičů naprosto protichůdné. Jedni byli nadšeni možnostmi, jaké Baťa mladým poskytoval, pro druhé to tam byl pracovní teror bez nároku na soukromý život. Nicméně kladné názory převažovaly. Tak si přečtěte, pokud vás to zajímá, jak to vidí z nadhledu tento autor. Doporučuju.

14.09.2020 4 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

V dětství jsem ho neměla ráda, připadal mi líný, zmatený a pasivní a zdálo se mi, že dost šikanuje a zneužívá Ijáčka. A ten byl nejlepší. Na Klokánka si netroufl, ten měl maminku. V dospělosti jsem mu odpustila. Ale Ijáček je nejlepší pořád. Ach, Pú...

18.09.2019 5 z 5

Kruté. Ale po víceméně dokumentárním Souostroví Gulag téměř odlehčovací. Přečteno poprvé po převratu, do té doby pro mě nesehnatelné. Doporučuji všem, kdo se chtějí dozvědět něco o sovětských poměrech a při tom být potěšeni brilantním vypravěčským uměním autora. A doporučuji i ten Gulag, nezbytné čtení pro pochopení světa.

17.09.2019 5 z 5

Poklidné, potěšující, mírně vtipné, anglické. Zatopte si v krbu, až tak jednou zase bude zima a tma, něco dobrého si nachystejte k ruce a sedněte nebo lehněte si ke čtení, synergický efekt se dostaví!

22.08.2019 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Hodně napínavé, dost drsné, výborně se to četlo a ještě lépe poslouchalo v audio verzi - nešlo přestat! Doporučuju!
Ani film nedopadl špatně, obsazení se mi zdá výborné, ovšem zákonitě vypadly nějaké podrobnosti, které jsou v knize úplně sugestivně vyjádřené.

06.08.2019 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Fajn detektivka na vikend, ničím nevybočující z rámce ostatnich knih série. Čtivá, svižná, Volf sympaťák, navíc nahlédneme trochu do jeho minulosti. Plasticky vylíčené léto v malém městečku s mládeží u rybníka a nezbytným bufáčem potěší jako návrat do těch dob. Napínavé přiměřeně, uvěřitelné, nepřepísknuté, doporučuji na odreagování.

02.04.2023 4 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Pro mě zatím nejlepší ze série. Propracovaná zápletka, k jejímuž řešení dojdeme bludištěm vzájemně propletených cest ze tří směrů. Dobré, fakt dobré čtení na volný víkend, kdy toho nemáte moc v plánu. Protože cokoli byste dělali, dělali byste napůl, myšlenkami u Tomáše Volfa a jeho rozdělaného pátrání.

06.03.2023 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Zábavná a čtivá inteligentní detektivka bez nepravděpodobných zvratů se sympatickým vyšetřovatelem v hlavní roli. Zajímavý experiment, co se likvidace těla týče, živé uvěřitelné postavy. Určitě si z této série přečtu něco dalšího, na odreagování ideální, svižné, chytré a nepřekombinované. K tomu jako bonus naše domácí české prostředí.

23.02.2023 4 z 5

Roseanna Roseanna Per Wahlöö

Líbilo se mi to. Musela jsem si zvyknout na pozvolna plynoucí děj, ponurou atmosféru s trochou nudy, čekání na jakýkoli posun zaviněné absencí tehdy neznámých moderních technologií, věčně upršený severský podzim, uzavřeného vyšetřovatele s depresivnim osobním životem. U čtení mě drželo podivně nenápadným způsobem gradované napětí houstnoucí jako listopadová podvečerní tma. Mrtvola nalezená v letním dni, ale ledové vodě, zdánlivě bezvýchodné šedivé klopotné pátrání po všech možných detailech činu, pozdně podzimní závěr temný a docela strašidelný. Úplně se na mě ta blátivá vlhká studená atmosféra lepí _ mokro v botách, vlhké zplihlé vlasy, ledový nos, poslední kapesník v balíčku, kossssa! Ani mi nevadí, že zpracování příběhu nedalo možnost hádat pachatele. I tak toho bylo dost a nádavkem trocha husí kůže...
P.S. Výrok o společensko-kritické sondě v anotaci je blábol. Kde, prosím vás?

18.09.2022 4 z 5

Lazarovy ženy Lazarovy ženy Marina Lvovna Stěpnova

Plnotučný moderní román postihující život několika ruských generací, zejména osudy žen, které si poradí s těžkostmi života i mužského světa každá po svém. Román o zmařených, potlačených i naplněných touhách, román pěkně realistický, místy i krutý. Na pozadí turbulentních ruských dějin dvacátého století, kde člověk neznamenal buď vůbec nic a bylo možno volně s ním nakládat jako s majetkem, nebo byl z nějakého důvodu téměř zbožštěn. Přesně v duchu rčení, že Rus je buď nevolník, nebo šlechtic, nic mezi tím. Do toho trošku ruského fatalismu a víry až mystiky ... a trošku atomových a vodíkových bomb. Svět a země velkých kontrastů. Podle mého výborná ruská současná literatura, autorčin styl mi připomíná Ljudmilu Ulickou.

20.12.2021 5 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Něha, radost, moudrost, soucit, nadhled, humor _ atributy vsech knih autora. Vše jsem již napsala k dalším dílům. Asi bych je chtěla s sebou na pustý ostrov.

26.04.2021 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Jen bych nadbytečně opakovala, co jsem napsala u jiné z knih tohoto autora o životě nejen zvěrolékaře a lidí a zvířat v Yorkshiru, ale o životě vůbec. Daleko hůř by se mi bez nich žilo!

26.04.2021 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Po minulém díle jsem chtěla dát Kim na nějakou dobu k ledu, protože všeho moc škodí, ale nevydržela jsem. Prostituce - dobrovolná i nucená, motivace k ní, novodobé otroctví ať už sexuální nebo pracovní, to je tématem tohoto dílu. Popsáno myslím celkem realisticky. Autorka se ráda věnuje sociálním tématům a pracuje s nimi zajímavě. Postupně se vyvíjejí i ostatní členové týmu, pořád mě to baví. Je to sice jen lehký žánr, ale při četbě o životě ve vyloučených lokalitách si člověk uvědomí, jaké měl štěstí, že se do takového prostředí nenarodil. Ale taky si udělá obrázek o sociálním systému, který štědrou politikou dávek umožňuje snadný život tomu, kdo například místo aby se něco naučil a pracoval, raději prodává vlastní dítě. Standardně dobrý čtivý díl, napětí tam je, zřejmě výjimečně dočtu celou sérii.

13.05.2020 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Venkovský horor. Horor běžného neutěšeného života. Nečekejte lehkou četbu. Některé postavy jsou hrozně nesympatické, jenže cítíte, že za vším tím nepříjemným jednáním stojí životní tíha, která se někdy hrozně těžko nese a kazí charaktery. Nakonec přijdete na to, že i ta nejprotivnější postava je vlastně chudák a začne vám jí být líto a pochopíte, proč se chová a jedná tak, jak se chová. Dlouho po přečtení mám pořád tu knížku v hlavě.

25.02.2020 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Přečteno už vícekrát. Po Skále jsem chtivě čekala na další díl série a nezklamal, byť Skála je tak dobrá, že další knihy už ji prostě asi nemůžou překonat. Přesto dávám také pět hvězd, díky téhle sérii se Peter May stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů tohoto žánru.

25.02.2020 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Moje velmi, velmi oblíbená několikrát čtená kniha, napínavá, děsivá povahou i činy hlavní postavy, bizarní, absurdní, hororová. Není v ní sympatických postav a kladného hrdinství! Vila stojí v Jilemnici a působí stejně pochmurně jako román, v podkrovních oknech se večer míhá Cyrilova tvář - haúúú...

04.02.2020 5 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Velmi zábavná, vtipná, roztomilá i dojemná knížka z pera mistra českého jazyka. Moc doporučuju i audioverzi načtenou hercem Haničincem.

18.09.2019 5 z 5