Mojepočteníčko Mojepočteníčko komentáře u knih

Prohřešek Prohřešek Brandi Reeds

Prohřešek byl dlouho na seznamu knih, které jsem si chtěla přečíst. A že mi to trvalo :)

Dcera hlavní hrdinky má imaginární kamarádku a předpovídá věci, které se mají údajně stát. Všechno graduje ve chvíli, kdy se Veroničin manžel nevrátí domů...

Neděsil mě ani tak fakt, že Ellie-Belle má imaginární kamarádku, jako to, kterým směrem se ubíralo vyšetřování. Způsob, jakým se pracovalo právě s Veronicou ve mně vzbuzoval odpor a nevoli. Jsem ráda, že se moje domněnky na konci nepotvrdily :)

Bylo to čtivé, napínavé a Chris....Chris byl prostě láska od prvního písmenka :)

01.04.2024 4 z 5

Čarovná zima Čarovná zima Tove Jansson

Nevím, jestli letošní zima byla čarovná. Řekla bych, že spíš asi moc ne.

Pravdou je, že na hory, kde je to přenádherný (prý) paty nevytáhnu. A když vidím lyže, nejraději bych se pokřižovala a navrch si to připojistila svěcenou vodou.

Ano, i tak může vypadat zimní neláska :)

Muminkova zima však čarovná byla. Probudil se ze zimního spánku a užil si úplně každičký zimní den. Trávil čas s přáteli, objevoval, zažil nejedno dobrodružství a...v dobré víře pomohl své rodině od všech zásob ovocné zavařeniny.

To všechno ho pasovalo do role prvního muminka, který prožil úplně celý rok :).

Knížka má překrásnou zimní atmosféru! Nejvíc na mě působila asi ve chvíli, kdy se Muminek vydával ven v noci. Bledý měsíc, ticho, přerušované pouze jemným zvukem dopadajících vloček, sníh křupající pod každým krokem, ledový vzduch...Nádhera :)!

Jen nevím, jestli bych se chtěla probudit a mít plný dům cizích lidí, kteří udělali pelech ze všeho, co bylo aktuálně po ruce :)

01.04.2024 4 z 5

Buď užitečný: 7 zásad pro život Buď užitečný: 7 zásad pro život Arnold Schwarzenegger

Můj kamarád mi nedávno vyprávěl o dokumentu, který viděl. Týkal se Arnolda Schwarzeneggera, samozřejmě :) Já dávám přednost knihám, takže místo v knihovně obsadil jeho životopis - Total Recall. No a dnes vám povím něco málo o knize Buď užitečný :)

,,Tak především, odpočinek je pro děti a relaxace je...pro důchodce."

Věta, která mi z těch všech, mnou vyznačených pasáží, utkvěla v hlavě asi nejvíc. Mohla jsem si ji přivlastnit. Napasovat ji na svůj vlastní život. A to bylo fajn :)

Nečekejte, že vás text začne poučovat první stránkou počínaje a poslední konče. Že vám dá návody nebo ve vteřině obrátí váš život o 180 stupňů pouhým lusknutím prstu.

Spíš vám naznačí směr, kterým byste se mohli vydat. Ukáže cestu. Vybídne vás. Zaktivuje.

Všechno vychází z úplně jednoduchého principu - mít cíl, vzdělávat se, vnímat, podílet se, pomáhat a především - tvrdě pracovat.

Citáty z knih, příběhy dalších, významných lidí i autorovy vlastní.

Lidsky a srozumitelně podané. S nadhledem a humorem sobě vlastním :)

04.03.2024 5 z 5

Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

Občas si přečtete knížku a očekávání, která jste měli, se úplně nenaplní. Jenže pak se dostanete k poděkování autora/ky a začnete na celý příběh nahlížet jinak. Láskyplněji. Protože s láskou byl napsán :) Vidíte tu obálku? Překrásná, že :) ?

Hlavní hrdinkou příběhu je Sing-jin, dcera Měsíční bohyně, která údajně neprávem zcizila a vypila lektvar nesmrtelnosti. Za tento skutek byla uvězněna císařským párem na Měsíci.

O Sing-jin však do jisté doby nikdo nic neví. V okamžiku, kdy dceři bezprostředně začne hrozit nebezpečí, ji její matka posílá pryč. A ona se nečekaně rychle musí postavit na vlastni nohy...

Když jsem byla malá, věřila jsem, že se dá vyšplhat na duhu. A že to zvoní, když se po ní člověk klouže dolů :)

Takže ano - mrak jako dopravní prostředek mě tady rozhodně nadchnul :)!

Draci...TŘI draci, kteří v příběhu hráli svou roli. Mocní a překrásní - WOW :)!

Romantická linka - chemie mezi hlavními hrdiny byla nepopíratelná. Měla jiskru a nebyla zbytečně přeslazená. Pro mě :)

Magie, čáry, kouzla, nadpřirozeno :)

Sem tam se objevily nějaké nesrovnalosti (Sakra, jak tohle dokazala :) ?!!), příběh by mooožná mohl být o nějakou tu stránku kratší (kvůli dynamice) a moc mě nebavily časté vnitřní monology hrdinky (byla jsem slabá - teď už nejsem, podřizovala jsem se - už nebudu, mám své sny, svá přání a za těmi si půjdu, i když...)

Zkrátka magická pohádka, kterou na odlehčení můžu určitě doporučit :)!

20.02.2024 4 z 5

Rok na horách Rok na horách Małgosia Piątkowska

Je možné vyrazit na hory a zůstat při tom v teple doma pod dekou? No jasně!

Tohle kouzlo dokáže krásně ilustrované leporelo Malgosie Piatkowské – Rok
na horách.

Nejdřív se podíváme na první a poslední dvojstranu. Na první najdete spoustu živočichů, kteří na horách žijí, včetně krátkých zajímavostí. Seznámíte se s pastevcem Janem a cestovatelkou Markétkou. V zimě ráda lyžuje, v létě se prochází a hodně fotí. Víte, co se mi na ní líbilo nejvíc? Že svoje fotky LEPÍ do speciálního SEŠITU. Žádné internetové stránky, ale starý dobrý sešit :)

Poslední dvojstrana je věnována bystrým hlavičkám. Objeví se před vámi dvě totožné fotografie a vaším úkolem bude najít 10 rozdílů.

Pak už se můžete vydat na výpravu do hor napříč každým ročním obdobím! Projdete si jednotlivé měsíce, uvidíte, jak se zvířata během nich chovají, jak žijí a jak se mění příroda kolem nich.

Bavila nás každá stránka – vyprávěla jsem, popisovala, četla a Matěj ukazoval na to, co chtěl pojmenovat.

Doporučujeme!

24.01.2024 5 z 5

Magie zalitá jedem Magie zalitá jedem Judy I. Lin

Srdce mi plesá, když vidím, jak překrásné knihy mi za poslední dobu prošly rukou. A čím víc čtu příběhy z per asijských autorů, tím víc mě to k téhle kultuře táhne. Chci poznat víc. Ale to už je téma na jindy :)

Ning se vydává k císařskému dvoru, aby se zúčastnila soutěže, která si klade za cíl objevit nejlepšího šen-nung-š' - mistra starobylého a magického umění přípravy čaje.

Jejím cílem je zachránit sestru, která umírá následkem požití otráveného čaje a zároveň pomstít matku, která kvůli tomu zemřela.

Tahle knížka byla naprosto boží! A pokud milujete čaj, vypijete ho při čtení spousty :).
Moc se mi líbil autorčin nápad - magie provázaná s uměním čajových obřadů, spousta bylinek a jejich kombinací - vše inspirováno tradiční čínskou medicínou.

Hlavní hrdinka je talentovaná, svoje znalosti prohlubuje, pracuje na sobě i se sebou, nabývá zkušenosti, chybuje. Dokáže být jemnou dívkou a zároveň tvrdou vyjednavačkou.

Nechybí politika, intriky, násilí, krev, síla sesterského pouta či ženského přátelství nebo romantická linka.

Bavilo mě to moc, zkrátka čtení jedna báseň :)

Velké doporučení :)!

15.01.2024 5 z 5

Kůže Kůže Jevgenija Někrasovа

„ Mám právo psát fikci o sobě a o nevolnících, ale o otrocích s černou kůží psát nemůžu, protože mám bílou kůži. Avšak možná se o to mám právo pokusit – protože zkušenost zotročených předků je podobná, protože podobné jsou i dnešní předsudky (okamžité vůči nebílé kůži, poměrně rychlé kvůli přízvuku nebo ruskému jménu), a hlavně – because of my love for black people´s literature and folklore.“

Úplně krátce a jednoduše –Hope je černošská otrokyně, která je v dětství odtržena od své matky a odvezena novým majitelem na jiný kontinent. Domna pochází z ruské nevolnické rodiny a svého majitele změní díky tomu, že ji ten původní prohraje v kartách. Osudy obou postav se v jistém okamžiku propojí a vygradují tím, že si dívky mezi sebou vymění kůži.

Společným znakem pro obě postavy je otroctví / nevolnictví a s nimi spojená touha po svobodě. A to nejen vnější, ale i vnitřní. Upřímně můžu říct, že chvíle, kdy si Hope a Domna své kůže vyměňují, byla pro mě asi tou nejsilnější a nejnaturalističtější. Druhým, velmi silným momentem bylo vyústění životní cesty Medvědice Nasti.

Obě hrdinky navíc zjišťují, že ne vždy lze svobody dosáhnout za pomocí prostředků, které pro ně k jejímu získání byly důležité. Že cesta k úplnému osvobození je těžká a nezávisí jen na nich samotných.

Dalšími zajímavými tématy jsou například: stereotypní vnímání Ruska a ruské společnosti, předsudky spojené s barvou kůže (popř. národností, jazykem) nebo síla ženství, která mnohdy překoná i nemožné.

Bylo to perfektní! Silné, poutavé, čtivé, dávající prostor pro pokládání otázek a přemýšlení nad jejich odpověďmi.

10.01.2024 5 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Rin je válečnou sirotou, dívkou bez budoucnosti, žijící velmi skromně v rodině Fangových, která se jí po válce ujala.

Fangovi mají obchod se vším možným. Doslova. Rin pomáhá s prodejem, přesto je vnímána jako krk navíc. Ženich, starý, movitý obchodní kontrolor se tedy víc než hodí.

Rin se však svému osudu hodlá vzepřít. Po mnoha nocích tvrdého studia složí zkoušky a je přijata na prestižní vojenskou školu - Sinegard...

Tohle není jenom knížka o statečné, silné a bystré dívce s obrovskou vůlí a touhou změnit svůj život. Je to kus čínských dějin a věřte, že budete hledat další a další informace dokud se příběhem nenasytíte docela. Jako celek je perfektní, napínavý, magický, úchvatný, syrový, krvavý i drsný. Zamilovala jsem se...

Na druhý díl (Dračí republika) už se moc těším. Avšak pravdou je, že si od Rin potřebuju teď na chvíli odpočinout. Občas mi její bažení po síle a moci přišlo tak strašně sobecké a nenasytné. Nepoznávala jsem ji, i když je mi jasné, že ji sled událostí změnit musel. Někdy možná až příliš rychle.

Líbilo a doporučuji :)

10.01.2024 4 z 5

Hrozálie se chce stát čarodějnicí Hrozálie se chce stát čarodějnicí Susanna Isern

Hrozálie vlastně vůbec není hrozná, i když tomu její jméno moc nenapovídá. Ba naopak. Je to malá, čilá, bystrá a velmi odvážná holčička. Takovej ten typ dítěte, který se od vlastního úmyslu nedá odradit ani když se před ním objeví ošklivej a hodně přísnej obličej

Chce se stát čarodějnicí, a proto zavítá do zámku, kde sídlí Kornélie, Klapálie a Mechomorka, osoby v tomto směru více než povolané. Kde kdo se jim raději vyhýbá obloukem, to však není Hrozáliin případ.

Perfektní knížka pro všechny budoucí čaroděje a čarodějky. Spousta krásných ilustrací, textu tak akorát, trocha magie, trocha dobrodružství, nějaké ty lektvary, spousta kuráže a taky přátelství.

Hrozálie vám dodá odvahu k překonávání překážek uskutečnění vlastních snů. Ať už jsou jakékoli

Doporučuji :)

10.01.2024 4 z 5

Špetka magie Špetka magie Michelle Harrison

Příběh o velké, dobrodružné a nebezpečné cestě, kterou podniknou tři sestry - Bety, Šája a Fliss, aby s pomocí kouzelných předmětů prolomily rodovou kletbu a změnily svůj osud...

Začnu obálkou, protože ta je prostě překrásná Navíc na ní najdete všechny atributy, které se s příběhem pojí a jsou pro něj důležité.

Bavila mě každičká stránka a vůbec mi nevadilo, že nejsem cílovou čtenářskou skupinou (vidím to na věk cca 10-12 let ).

Nechybělo mi vůbec nic - sympatické hrdinky, rázná babička, příběh v příběhu (legenda o Sorše Čaromstivé), dobrodružství, zvraty, napětí, kouzla, čarovné předměty, putování nebo báječná atmosféra.

Prožívala jsem a držela palce...

Přečtete ji jako nic a zařádíte do knihovny k těm milovaným. V mém případě na čestné místo vedle knih Sophie Anderson, které zbožňuju

Doporučuji :)!

10.01.2024 5 z 5

Medvídek Pú - Pohádky před usnutím Medvídek Pú - Pohádky před usnutím kolektiv autorů

Kdo by neznal kulatého žlutého medvídka, s červeným tričkem a věčně ulepenými tlapkami od medu. Ano, mluvím o Medvídkovi Pú :)

Pustili jsme se s Matym do čtení Pohádek před usnutím. Je to útlá knížečka plná krásných ilustrací, doprovázených krátkými texty. Plusem pro mě rozhodně byla i velká písmenka. Co si budeme – pokud se do čtení pouštím při uspávání, rozhodně se to hodí :)

Pú a jeho kamarádi zažívají nejrůznější příhody, ze kterých mnohdy plyne i nějaké to poučení. Tak třeba – co je to laskavost, jak důležité je přátelství nebo fakt, že je občas třeba zabojovat a nevzdávat se.

Doporučujeme :)

07.01.2024 5 z 5

Sukničkářky Sukničkářky Lucie Šilhová

Moje kamarádka Bára mluvila v jednom ze svých facebookových příspěvků o ženách. Ženách, které na první pohled vypadají maximálně šťastné. Ale nikdo z nás nevidí, co ukrývají v sobě samých...

Budoár Stephanie je místem, které se zrodilo pro potěchu ženských těl i duší. Při obdivování nejrůznějších kousků krásného prádla se do stěn zkušebních kabinek vpíjí životní příběhy jeho zákaznic. Bezděčně. Bezmyšlenkovitě.

Sukničkářky působí velmi jednoduše. Taková jednohubka, kterou přečtete za jeden jediný den. Stránky ubíhají pod rukama jako nic.

Uvnitř se však ukrývají témata jako domácí násilí, Alzheimerova choroba, partnerské, rodinné a milostné vztahy nebo celoživotní touha po uznání.

Příběhy žen - bojovnic. Křehkých a přesto silných. Odvážných. Skutečných...

Líbilo a doporučuji!
(3,5*/5*)

30.11.2023 3 z 5

Prázdniny za všechny prachy Prázdniny za všechny prachy Marianne Kaurin

Být v partě. Mít ty správný kamarády. Postovat cool věci na sociální sítě. Něco znamenat

Je to zhruba rok, co Ina začala navštěvovat novou školu. A nic z toho se jí vlastně nedaří. Všichni spolužáci odjíždějí přes léto na dovolenou do zahraničí a do jednoho se o své plány při poslední vyučovací hodině podělí. Když přijde řada na Inu, zalže a dovolenou u moře si vymyslí. Celou tuhle šarádu pak chtě nechtě musí dohrát až do konce.

Tohle byl naprosto perfektní příběh. Autorka otvírá spoustu důležitých témat jako např. vliv sociálních sítí, význam přátelství, vyčlenění z kolektivu nebo sebepřijetí. Díky tomu můžete tuhle knížku využít v rámci různých aktivit, pokud třeba pracujete s kolektivem dětí ve třídě.

Kapitoly nejsou dlouhé, text je čtivý a srozumitelný. Věřím, že se bude líbit jak mladým čtenářům, tak dospělákům :)

11.11.2023 5 z 5

Panter s měsíčníma očima Panter s měsíčníma očima Nancy Guilbert

Díky Panterovi s měsíčníma očima jsem si uvědomila, kolik rozličných i roztodivných živočichů se po naší zemi vlastně prochází. A kočkovité šelmy - ty už jsou mojí srdcovkou velkou spoustu let.

Tato kniha mi učarovala svými jasně barevnými, celostránkovými ilustracemi. Jsou vážně překrásné!

Nejprve se před vámi objeví část těla daného živočicha a vy můžete hádat, o koho jde. Následující dvoustrana vám ho ukáže v celé své kráse. Vše je doplněno o krátké texty se zajímavostmi.
Úplně na konci má každé zvíře svůj medailonek včetně doplňujících informací.
Přečtenou ji budete mít hned - my s Matym jsme to stihli během ranního povalování v posteli :)
A moje nejoblíbenější obrázky? Jednoznačně chobotnice a želva!

Rozhodně si dokážu představit, že knížku do budoucna využiju k tvorbě pracovních listů a přípravě aktivit pro děti ve škole.

Doporučuji a moc děkuji do @nakladatelstviocelot za poskytnutí knížky k recenzi v rámci spolupráce.

22.10.2023 5 z 5

Maják na severu Maják na severu Natasha Pulley

Letos jsem se po moři plavila už několikrát. Ale tahle cesta byla bezesporu ta nejkomplikovanější a nejnáročnější. Přesto bych se na ni nejraději vydala hned znovu...

Joe stojí na nádraží a ať se snaží sebevíc, nemůže si vybavit vůbec nic. Přistoupí k němu cizí muž, který ho odvede do nemocnice. Zde je mu diagnostikována zvláštní forma epilepsie. A není zdaleka jediným, kdo se s touto nemocí potýká.
Návrat k původnímu životu je těžký. Tím spíš, že se mu do rukou dostane necelou stovku let starý dopis. Pohlednice s majákem a krátkým stručným vzkazem. Když se naskytne nabídka, aby v rámci své profese na tento maják odcestoval, téměř neváhá. Cesta by mu totiž mohla poskytnout odpovědi na otázky, které ani po dvou letech nepřestal hledat.

Tohle bylo vážně skvělý! S-K-V-Ě-L-Ý! Příběh zasazený do 18. 20. století, Francie na kordy s Anglií, moře, bitevní lodě, námořníci, intriky, cestování časem a citlivě zasazená romantická linka.

Kdysi jsem řekla, že určitý druh literatury už vyhledávat nebudu (nemůžu být konkrétnější, abych vám neprozradila zbytečně moc). A kdybych věděla, že se s tím setkám v tomhle příběhu, nevím, jestli bych ho chtěla číst. Ale tohle celý bylo takzmatený, zamotaný a zároveň perfektně poskládaný, že se mi napětím tajil dech a na konci zbylo zlomený srdce.

Zamilovala jsem se do příběhu i do postav. A vám tuhle knížku rozhodně doporučuju přečíst!

19.07.2023 5 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

KDYBYch se bývala byla rozhodla jinak, tak bychKaždý z vás už si určitě aspoň jednou v životě tuhle větu řekl. Nebo ne?
Přesně takhle teď uvažuje Nela, hlavní hrdinka příběhu, který jsem před dvěma dny dočetla. A hned dvakrát, protože knížka jakožto dvojromán má autorky dvě.

Knížky Simony Votyové vám z fleku můžu doporučit úplně všechny. To, že napsala román společně se svou dcerou Sabinou, už pro mě byla jen třešnička na pomyslným dortu.

A právě polovinou, kterou napsala @sabina_voty jsem začínala. Děj se odvíjí především z pohledu dvou postav - hlavní hrdinky Nely a jejího mladšího bratra Martina. A právě toho jsem si díky autorce moc oblíbila. Bylo to čtivý, svižný, s přesahem a na akční závěr jen tak nezapomenu :)

@simona_votyova vás do příběhu nechá nahlédnou nejen skrze Nelu s Martinem, ale také prostřednictvím jejich rodičů, vnučky, úhlavního nepřítele Richarda a jeho matky Marcely.
Tahle půlka už pro mě byla na prožitky a emoce podstatně náročnější. Užila jsem si každé slovíčko, řádek i kapitolu, ale bolela jako čert.

Bylo to skvělý! Autorky se krásně doplňují, román je komplexní, nikde nic nechybí ani nepřečnívá. Obě poloviny se čtou téměř samy, příběhy jsou ze života a mají přesah.

Pokud nemáte jasně nalajnovaný čtecí plány na léto, román KDYBY vám rozhodně můžu doporučit.

11.07.2023 4 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

Pokud jste četli knížku Jak přežít svého muže, udělali jste jedině dobře. Poznali jste hlavní hrdinku Lucku, její nejbližší okruh přátel, životní peripetie, sílu pravýho holčičího přátelství i rodičovský trable, který nás, mámy, mnohdy dokáží dohnat na hranici příčetnosti (Ne, nechci podceňovat tatínky, ale z vlastní zkušenosti mám pocit, že mají, na rozdíl od nás, spoustu věcí na salámu. A je jim líp.)

Lucka se pomalu, ale jistě vrací k herectví, podaří se jí získat několik pracovních příležitostí, Kiki chodí do školky a Kája je přímo božský (jo, zamilovala jsem se pokolikátý už to vlastně bude?). Jenže my holky, respektive některý z nás, to uvnitř sebe máme trochu komplikovanější (počítám se mezi ně asi tak na milion procent). Přemýšlíme o našich stávajících životech, starých láskách, vnitřní svobodě, která svatbou možná skončí (žádná party, žádný vrkání na baru a v osm (nejlépe) spát), o příležitostech, který nám protekly mezi prsty a o těch, který (snad) ještě přijdou. Kdybych měla vyjmenovat všechno, co mě aktuálně napadá, nebude mi stačit množství znaků povolených na psaní. Zkrátka a dobře takhle nějak Lucka v knížce řádí.

Mně se Coura líbila, i když je svým způsobem jiná než její předchůdkyně. Zároveň si ale myslím, že nesedne všem. Je to příběh pro veselý, usměvavý, bláznivý a zbytečně moc přemýšlející holky, který se pořád hledaj a hledat ještě dlouho nepřestanou. Nebo přestanou, až narazí na ten pravý záchytný bod.

3,5* /5*

02.06.2023 3 z 5

Pikové eso Pikové eso Faridah Àbíké-Íyímídé

• Devon pochází ze sociálně slabé rodiny. Jeho matka má tři zaměstnání a mimo něj živí ještě dva malé sourozence. Žije v pochybné čtvrti a sem tam se připlete do nějakých kšeftíků, aby rodině finančně vypomohl. Miluje hudbu a díky stipendiu studuje na prestižní soukromé univerzitě Niveus.

• Tři roky tvrdé dřiny na Niveu zajistily Chiamace to, o čem vždycky snila – prestiž. Je chytrá, rodinou dobře zajištěná a stala se školní prefektkou. Studiu medicíny na Yalu a korunovaci královny maturitního plesu už nic nestojí v cestě.

• Jenže s nástupem do čtvrtého ročníku se objevuje tajemný Eso, který, jak se zdá, ví úplně o všem. Jak málo stačí k tomu, aby se Devonovi i Chiamace ze dne na den obrátil život naruby….

• Tohle bylo perfektní! Když jsem knížku otevřela a přelouskala prvních pár kapitol, začalo na mě dotírat neblahé tušení. Cítila jsem ve vzduchu něco zlověstného a nebylo mi vůbec dobře.
• Devon nepatřil mezi šťastlivce, ale měl srdce na správným místě a kdybych mohla, budu ho objímat a utěšovat do konce života. K Chiamace jsem cestu hledala delší dobu. Zaráželo mě, že ji i přes to všechno hrozně dlouhou dobu záleželo na udržení vlastního postavení. Po přečtení můžu říct, že se mi vývoj jejího charakteru vlastně líbil.
• Děj má perfektní atmosféru a výborně popsané pocity hlavních hrdinů v konkrétních situacích. Příběh je napínavý, čtivý, pro mě šokující a s přesahem. Najdete tu rasismus, třídní diskriminaci, homofobii a hledání sebe sama v rámci sexuální orientace.

• Doporučuju všema deseti :)!

27.02.2023 4 z 5

Za prokletými zdmi Za prokletými zdmi Lauren Blackwood

• Andromeda byla vychována jako debtera. To znamená, že umí očistit místa od zlých sil. Díky nedokončenému vzdělání však nemůže získat profesionální licenci. Jedinou nadějí je získání patronátu v podobě přízně / podpory nějakého vlivného člověka. A přesně tím se pro ni stává Magnus, majitel velkopodniku s čokoládou. Zbývá už jen jediné, vymýtit všechno zlo, které se ukrývá za zdmi jeho domu.

• Za prokletými zdmi je autorčina románová prvotina. Opakuju – úplně první knížka. To znamená, že bychom k takovým příběhům měli přistupovat s jistou dávkou schovívavosti. Aspoň myslím.

• Moc se mi líbil námět, nechyběla milostná linka ani příjemně mrazivá atmosféra. Oblíbila jsem si hlavní hrdinku, vyprávění bylo čtivé a dynamické.

• Nicméně celý text (popř. jednotlivé motivy) by ještě určitě zasloužil trochu víc rozpracovat. Stejně tak vznik vztahu mezi hlavními hrdiny, který se objevil hrozně náhle. Prakticky z ničeho nic.

• Pokud hledáte tajemný/temnější, napínavý a strašidelný příběh s dávkou romantiky, pak věřím, že se vám tato knížka bude líbit. Stejně tak vám, kteří si zkrátka potřebujete odpočinout u něčeho přiměřeně náročného. I přes drobné výtky můžu tuto knížku určitě doporučit.

23.02.2023 3 z 5

Lady Aradia: Skutečný příběh české dominy Lady Aradia: Skutečný příběh české dominy Lenka Blažejová (p)

• Lady Aradia mapuje životní cestu Lenky Blažejové k povolání profesionální dominy. Kapitoly z osobního života jsou proloženy ukázkami z jednotlivých lekcí, které se svými klienty praktikovala.

• V první chvíli mě napadlo jediný: Takovej bizár jsi už hodně dlouho nečetla Kateřino! Leč, když se nad tím člověk kolem a kolem zamyslí, každý z nás si zkrátka hoví v něčem jiném. Někdo miluje knihy, jiný adrenalinové sporty a další zase ponižující nebo výstřední sexuální praktiky. Výstřední pro nás. Nebo možná jenom pro mě?

• S kritikou sobě vlastní přiznávám, že bych v tomto směru tolerantní partnerkou být nedokázala. Kamarádkou ano, tam je míra mojí tolerance téměř bezbřehá. Jednotlivý praktiky vám popisovat nebudu. Bude lepší, když se podíváte po knížce :)

• Lenka Blažejová překonala poměrně dost překážek, aby došla ke svému cíli. Jejímu odhodlání, společenskému vnímání navzdory, smekám. Za mě netradiční čtenářský zážitek a další knižní doporučení :)

23.02.2023