MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Snaž se nedýchat Snaž se nedýchat Holly Seddon

Autorce se povedlo z velice jednoduché zápletky vytvořit díky skvělému zpracování a vhodnému střídání vypravěčů výborný psychothriller, který vám nedovolí knihu ani na okamžik odložit a vy budete další stránku otáčet se zatajeným dechem. Pokud přidáte správnou dávku napětí, zajímavé postavy, složité životní příběhy a touhu po spravedlnosti, dokonalá kniha je na světě. Jednotlivé kapitoly vám servírují informace jen v tom množství, které je zrovna pro danou situaci potřeba a vy spolu s Alex dáváte dohromady střípek informace ke střípku, až vytvoří jednoduchý celek. To se v podstatě děje po celou dobu a vy tak máte pocit, že jste přímo veprostřed dění. Autorka občas sklouzne jen tak mimochodem do minulosti, která sice pro další vývoj případu není podstatná, ale vy tak máte dojem, že vám jsou postavy v knize o něco blíž. Tato kniha vás doslova pohltí a nepustí.

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Úžasně silná kniha plná krásných myšlenek a nádherných hudebních textů. Jelikož se jedná o romantickou knihu, je každému čtenáři hned na začátku jasné, kterým směrem se kniha bude ubírat a k jakému spěje konci. Hrdinové tady budou muset překonat hned několik překážek a cesta přes ně nebude vůbec jednoduchá. Kladně hodnotím střídání vypravěčů, čímž nám kniha ukazuje zápletku z více rozměrů. Sydney byla holka od rány (a to doslova), i když na můj vkus i dost ubrečená a celkově se v knize prolijí potoky slz. Mě tedy neukápla ani jedna, ač situace k tomu kolikrát směřovaly. Čím to bylo, netuším :-) Na druhou stranu jsem si v knize užila i dost srandy a bavily mě vtípky, které si spolubydlící na sebe vymýšleli. Knize dávám plný počet hvězdiček a doporučuji všem romantickým duším.

Se záští Se záští Eileen Cook

Se záští je nadprůměrný psychothriller se skvěle vystavěnými postavami, parádní i když ne originální zápletkou a zajímavým vyústěním. Autorka nám dokonale předvedla, čeho všeho jsou schopni novináři, ale i obyčejní lidé, kteří mohou zničit na základě mylných domněnek a lživých informací život jedné mladé dívky. Ale je tato dívka opravdu nevinná, když si na nic nevzpomíná? Jak má poznat, komu věřit a komu ne, když začíná pochybovat i sama o sobě? Eileen Cook mě dokonale zmanipulovala a já jí uvěřila prakticky všechno. Skvělé.

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Skvělý psychothriller, dostatečně zvrácený na jednu stranu, ale ohromující na stranu druhou. Autorka píše velmi čtivě, Milly a její příběh vás doslova přikovají do křesla a knihu nepustíte z ruky do té doby, než ji budete mít celou přečtenou. Po přečtení poslední stránky budete zírat s otevřenou pusou dokořán a vstřebávat poslední slova. I přesto, že kniha je mnohdy předvídatelná právě těsně před odkrytím karet, užijete si ji a budete doufat, že vše je jen fikce a že autorka nečerpala ze skutečných událostí. (M)Učenice je totiž skutečně odstrašující příběh, na který jen tak nezapomenete a vryje se vám hluboko do kůže.

06.11.2017

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, je tato kniha prakticky dokonalá. Má vše, co má správný psychothriller mít. Knize nechybí napětí, charakterově zajímavé (zvrácené) postavy, které se vyvíjí a dokonce ani překvapivý konec, který určitě čekat nebudete. Jedná se o umně napsanou knihu, při jejímž čtení se vám často bude tajit dech a která, pokud jste fanoušky psychothrillerů, by neměla chybět ve vaší knihovničce. Vřele doporučuji.

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Knihu přečetla ve velmi krátkém čase. Za dva dny jsem ji měla přelouskanou, což o něčem svědčí. Autorce skutečně nemohu upřít její čtivý styl, který vás vtáhne a nepustí. Kapitoly jsou krátké a psány jsou z vícero pohledů. Na jedné straně stojí Charlie a celý policejní vyšetřovací tým, na straně druhé pachatel, který je až neuvěřitelně zvrácený. Jako detektivka s prvky thrilleru mi přišla tato kniha tuctová a nalajnovaná jak podle šablony. Autorka bohužel nepřišla s ničím novým, ve své kategorii je kniha pouhým průměrem a nebýt skvěle vykresleného a dostatečně zvráceného pachatele, brzy by tato kniha zapadla a neštěkl by po ní ani pes. Korunu tomu nasadil závěr a odhalení pachatele, které mě vůbec nepřekvapilo. Tito pachatelé už mě opravdu unavují, resp. autoři, kteří, jako by neuměli přijít s něčím novým, originálním, netuctovým, což je velká škoda.

06.11.2017 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Musím říct, že Švábi mě nezklamali. Sice jsem se trochu bála thajského prostředí, přece jenom severské detektivky by se měly odehrávat na severu. Vyšetřování v Bangkocku mě bavilo, Harry Hole sršil vtipem a ač je to známý alkoholik, v tomto díle po celou dobu vyšetřování v Thajsku abstinoval. Případ byl pěkně zamotaný, ale Harry jej začal pomalu rozmotávat a na povrch vyplulo hodně zajímavých tajemství nejen z života mrtvého norského velvyslance. Nechyběly akční a nervydrásající scény, kdy šlo Harrymu o kejhák a samozřejmě nechyběly ani pořádné zvraty. Pachatele se mi odhalit nepodařilo, i když jisté podezření jsem měla. Jelikož nejsem namlsaná novějšími díly, z knihy jsem nadšená a přečetla jsem ji jedním dechem. Harry Hole je sympaťák, kterého si oblíbí nejeden čtenář, a to i přes jeho zálibu v alkoholu.

Smrt budějovického hejtmana Smrt budějovického hejtmana Tomáš Sterneck

č se jedná o autorovu beletristickou prvotinu, troufám si tvrdit, že se může směle rovnat s historickými romány např. Vlastimila Vondrušky. Každý autor má samozřejmě svůj osobitý styl, ale pokud hledáte někoho nového na této historické scéně, ráda doporučím tohoto autora. Detektivní zápletka je velmi povedená a věřím, že se ji jen tak nepodaří rozlousknout žádnému čtenáři. Autor nám neustále předhazuje falešné stopy, podezřelí se střídají a kolikrát na povrch vypluje nejedno střežené tajemství. Často se mi u tohoto druhu četby stává, že mě děj uspává, ale tady autor udržel mou pozornost dokonale. Doufám, že se s postavami ještě setkám v některém z dalších dílů, které autor snad napíše.

Pomněnčino dítě Pomněnčino dítě Amanda Prowse

Krásný román o lásce, především však o té mateřské, o osamění, bolesti a ztrátách. O tom, že život většinou není takový, jaký si jej naplánujeme. Autorce se povedlo dokonale a autenticky vylíčit atmosféru a poměry tehdejší doby, kdy světem vládly předsudky a "barevní" byli považování za podřadnou rasu. Kniha ukazuje, jak lidé mohou být krutí a zlí, jak vás může zavrhnout i vlastní rodina. Autorka píše velmi čtivě, knihu budete jen těžko odkládat, protože potřeba dozvědět se, jak celý příběh Dot a Sola dopadne, bude silnější, než cokoliv jiného.

Znesvětitel Znesvětitel Paul Finch

Mé první setkání s autorem, ač se jedná o jeho druhou knihu ze série o Marku Heckenburgovi. Kniha se mi líbila, ale bohužel mám pár výtek. Autorův styl vyprávění mi přišel místy jak na houpačce. Napínavé nervydrásající kapitoly střídají víceméně nudné vyšetřování, které je sem tam proloženo akčními scénami. Vyšetřovatelé často přešlapují na místě a nebýt zvyku jedné z obětí, tak by nejspíš vraha nikdy ani nedopadli. Konečné rozuzlení a to, kdo vlastně Znesvětitel byl, mi přišlo trochu přitažené za vlasy. Musím říct, že podle kladných ohlasů bylo mé očekávání větší, doufala jsem v naprostou bombu, která mě zvedne ze židle, ale to se bohužel nestalo.

22.09.2017 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Kniha ještě nevyšla, ale já už jsem díky nakladatelství Omega měla možnost si ji přečíst přednostně. Autorovi se povedl vykreslit otřesný, ale realistický scénář, jak by mohla vypadat Evropa po kolapsu veškeré elektrické energie. Kniha je psána velmi srozumitelně i pro laika, který oplývá vědomostmi o elektřině jen po tu část, kdy strčí vidlici do zásuvky. Není to tedy téma pro každého, ale autor jej podal zřetelně a jasně, nebudete mít pocit, že sedíte na nudných hodinách fyziky. Blackout je určený pro ty čtenáře, kteří se vyžívají v různých katastrofických scénářích a byť se jedná o pouhou fikci, stačí opravdu málo, aby se změnila v děsivou skutečnost.

22.09.2017 4 z 5

Anglické listí je milé, vtipné čtení, u kterého si odpočinete a zároveň poznáte život v Anglii jinak, než jako obyčejní turisté. Jednotlivé kapitoly jsou psané formou krátkých fejetonů, u kterých se nejen pobavíte, ale mnohdy zatoužíte poznat Anglii zblízka a na vlastní kůži. Dozvíte se, co je pro Anglii typické, ale i méně typické věci, o kterých jste neměli ani ponětí. Pokud je vám Anglie blízká nebo se jen chcete dozvědět více o tamním životě, Anglické listí je pro vás to pravé čtení.

Pod vodou Pod vodou Juli Zeh

Jelikož kniha nemá moc vysoké hodnocení, neočekávala jsem od ní skoro nic. A to bylo možná dobře. Psychothriller to vůbec nebyl špatný, jediná chyba této knihy je, že, ač nemá vysoký počet stran, příběh se strašně vleče. Celou dobu máte pocit, že se vlastně nic neděje a když se konečně něco stane, není to žádné terno. Takže mě akorát poháněla zvědavost, co se vlastně z toho milostného trojúhelníku vyvrbí. Čtenář však bohužel velmi brzy přijde na to, kde je pravda a kde lež, protože autorka to podala dosti okatě. Chválím zajímavé myšlenky, které jsem si zapsala a atraktivní téma potápění.

22.09.2017 3 z 5

Stírací losy Stírací losy Kerstin Ekman

První autorčina kniha, kterou jsem měla možnost si přečíst a i když jsem ji nehodnotila špatně, myslím si, že i na delší dobu poslední. Nejedná se vůbec o jednoduché čtení, kniha vyžaduje čtenářovu plnou pozornost a jelikož jsem nečetla předchozí díly, mátly mě změny jmen u týchž postav. Rovněž v knize absentují uvozovky u přímé řeči, na což nejsem zvyklá, ale po pár stranách vám už to ani nepřijde. Myslím si, že je na škodu i počet stran, protože kniha pak působí ucouraně a utahaně, což je škoda. Námět fajn, zpracování pokulhává.

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Kim Stoneová tentokrát řeší dva případy současně. V prvním z nich je otec obviněn ze zneužívání nezletilých dcer. Vzhledem ke špatným vzpomínkám na dětství, kdy Kim a jejího brášku Mikea týrala matka, nese případ zneužívání holčiček velmi těžce a bere si jej osobně. O pár dní později je v postranní uličce nalezeno ubodané mužské tělo, okolo něhož pobíhá zakrvácený pes, který, jak se ukáže, patřil oběti. Po odhalení totožnosti mrtvého je zjištěno, že nebyl jen pouhou obětí, ale že byl současně i pachatelem brutálního znásilnění. Vyšetřování zavede Kim do ordinace psycholožky Alex, která měla ve své péči oběť onoho brutálního znásilnění. Pachatele známe už na začátku a postupně se dostáváme k motivům, které jej ženou k činům, jenž páchá. Tentokrát proti Kim Stoneové stojí sociopat, manipulativní člověk, který zcela postrádá svědomí. Kim Stoneová je člověk tvrdohlavý, bystrý a přísný, ale v žádném případě bezcitný. Na to, jak mi byla v prvním díle nesympatická právě pro první tři zmíněné povahové rysy, v tomto díle jsem si ji oblíbila, neboť se konečně nebála poodhalit nám své nitro a já jí proto fandila ze všech sil. Opět se jedná o výborné čtení, které vám ani na okamžik nedovolí knihu odložit. Napětí v knize by se dalo krájet a opět nám autorka připraví překvapivý závěr v podobě nečekaného rozuzlení. Už teď se nemůžu dočkat třetího dílu, který opět slibuje úžasný zážitek.

11.08.2017 5 z 5

Josefovská krev Josefovská krev Jaroslav Kuťák

Česká detektivka, která až tak úplně detektivkou není. Hlavní postavou je Cikán se zvláštním jménem Vinnetou, který většinu času tráví v podzemních chodbách Josefovské pevnosti. Jelikož se v chodbách vyzná, vyhlédnou si ho muži, kteří v těchto chodbách pátrají po určité věci, o které nikdo nesmí vědět ani samotný Vinnetou. Postupně začnou umírat lidé a Vinnetou pochopí, že bude muset mužům s hledáním pomoct. Bohužel jako detektivka mě kniha zklamala. Pátrání jako takového se v knize moc nedočkáme, a to i přesto, že vedlejšími postavami je dvojice soukromých detektivů Karel a Marie, kteří mají za pomocníka Danouška, poněkud komickou postavu, jež má zálibu ve sbírání obrazů a ve vypravování historek, kterými je celý příběh protkán. Kniha mi tím přišla až moc "ukecaná" a myslím si, že i díky velkému množství historek (i když některé byly vtipné) je celé vyšetřování odsunuto do pozadí.

Lord John a důvěrná záležitost Lord John a důvěrná záležitost Diana Gabaldon

Dianu Gabaldon všichni jistě znáte díky její několikadílné sérii s názvem Cizinka. Tato kniha je však knihou odlišnou, než na jakou jsme z této série zvyklí. Společným jmenovatelem knih je ústřední postava Lorda Johna, která se v oblíbené sérii pouze mihla. Lord John Grey, major armády Jeho Veličenstva a zároveň hlavní hrdina tohoto příběhu, se stane svědkem šokujícího odhalení, které se týká snoubence jeho sestřenice Olivie. Grey se snaží zabránit skandálu, který by mohl zničit celou jeho rodinu, ale jeho úsilí je přerušeno naléhavým příkazem Koruny, která mu určí, aby vyšetřil brutální vraždu kamaráda ve zbrani, který je podezřelý ze špionáže. Bohužel musím říct, že při tom malém počtu stran se mi příběh dost vlekl a často jsem se přistihla při tom, že ani nevím, o čem čtu. V knize jsem postrádala napětí, které by celý příběh dostalo na úplně jinou úroveň. Konec to jakžtakž zachránil, rozuzlení bylo zajímavé a pro mě nečekané. Bohužel jsem však od celé knihy očekávala trochu více, než se mi dostalo.

Smrt poctivého lichváře Smrt poctivého lichváře Stanislav Češka

Celkem povedená detektivka z edice Původní česká detektivka, kterou vydává nakladatelství MOBA. Autor čerpal ze skutečného případu, který se odehrál v Brně a který skutečně vyřešila brněnská kriminálka. V této knize však vystupuje v hlavní roli soukromý detektiv, kterého osloví dávná láska s tím, že její manžel zmizel cestou do práce a požádá jej, aby mu pomohla vypátrat, co se stalo. Stanislav Berka zjistí, že motiv ke zmizení pohřešovaného mohl mít prakticky kdokoliv, protože nejen, že kšeftoval s ojetými vozy, ale půjčoval i mnohamiliónové částky. Autorův styl je čtivý, nejvíce mě bavilo samotné vyšetřování a pátrání po minulosti pohřešovaného a po něm samotném. Pár výtek mám však k "omáčce okolo". Myslím si, že v knize je plno zbytečných popisů, které na samotné vyšetřování nemají žádný vliv. Tato detektivka je vhodná na zkrácený dlouhých chvil.

11.08.2017 3 z 5

Zkrotit vlka Zkrotit vlka Benjamin Black (p)

Moje druhá kniha od tohoto autora a i ta mne bohužel zklamala. Obálka a anotace působí velmi lákavě, hlavně už proto, že se děj odehrává v Praze na přelomu let 1599 a 1600 za vlády Rudolfa II. Christian Stern, mladý učenec a přírodní filozof, přijíždí z Řezna do Prahy na královský dvůr. Ještě téhož večera omylem zabloudí do Zlaté uličky, kde objeví tělo mladé ženy s prořízlým hrdlem. Ukazuje se, že mrtvou ženou byla Rudolfova milenka a Rudolf proto Christiana pověří k vyšetření tohoto zločinu. Seznámení s hlavním hrdinou, královským dvorem a dvořany bylo těžkopádné a trvalo mi hodnou chvíli než jsem se do knihy začetla a přestala vnímat okolní svět. Styl psaní autora je bohužel dosti nepoutavý až téměř nezáživný. Líbilo se mi však vykreslení dobové atmosféry, celého královského dvoru i s dvořany a tehdejšími zvyklostmi.

Šílená Šílená Chloe J. Esposito

Tato kniha je šílená stejně jako hlavní hrdinka. Alvina a Beth jsou jednovaječná dvojčata odlišná jako noc a den. Beth byla vždycky ta hodná, poslušná, oblíbená a cílevědomá dívka, která se provdala za bohatého italského krasavce, s nímž žije v luxusní vile na Sicílii. Naopak Alvina už od dětství zkazila co mohla, momentálně žije v zavšiveném domě se spolubydlícími v Londýně a vydělává si prodejem pochybných inzerátů v bulvárních novinách. Jednoho dne pozve Beth svou sestru do vily na Sicílii, Alvina nejprve odmítá, nakonec však nabídku přijme. Nebyla by to ale Beth, aby svou sestru nepozvala nezištně. Autorce se povedlo vylíčit hlavní hrdinku jako šílenou a zvrácenou osobu, která se neštítí ničeho. Po slibném začátku, u kterého jsem se velmi bavila, přichází něco, co bych nazvala obyčejnou gangsterkou. Mrtvol stále přibývalo a přišlo mi, že se situace kolikrát opakují stále dokola. Samotný závěr může být pro mnohé překvapivý (já jsem ho však uhodla a Alvině dokonce přála), ale hlavně mi potvrdil, že Alvina není až tak chytrá, jak si o sobě myslí. Otevřený konec slibuje pokračování a z toho upřímně moc nadšená nejsem.