mirabl mirabl komentáře u knih

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

(audiokniha). Opravdu příšerný zážitek. Ta úplně vygumovaná zelená makovice by si zasloužila za svou krvežíznivost jen jediné. Jo, kulku do hlavy. Udatný Americký Mírotvůrce vůbec nepochopil, že střílení Arabů v Iráku nemá nic společného s obranou Texasu (nebo jiného státu Unie). Jeden ze snajperových mozkových závitů navíc překvapivě vyplodil zajímavý postřeh: "Nejstatečnější Iráčané byli povstalci".

19.04.2019 odpad!

Záhada zelené rukavice Záhada zelené rukavice Enid Blyton

Sympatická dětská detektivka. Poměrně dobře se to četlo. Problémem je, že dospělý čtenář zápletku velké zlodějské záhady začne tušit už brzo na začátku knihy ... což je nefér :-).

18.04.2019 3 z 5

Plížil jsem se Evropou Plížil jsem se Evropou Eric Muspratt

Zapomenutý tulácký skvost. Půlroční Musprattovo putování Evropou se odehrává v roce 1924 a je plné černého cestovaní nákladními vlaky, hlubokomyslných úvah o svobodě (nejen z vězení), osobních hladových pocitů ... a překvapivých objevů. Ty přiteplené Benátky, ty mě teda dostaly. V druhé polovině knihy došlo i na žebrající tulácká bratrstva.
V porovnání s knižními výplody populárního Ládíka Zibury (jen na jedno použití) musím konstatovat, že k Musprattovi se budu mnohokrát vracet a číst to znova a znova.

Dneska jsou ale světoběžnické toulky někde úplně jinde. Když našinec vleze do éroplánu SmrtWingz, tak celé dobrodružství spočívá v tom, zda ten nápis na trupu Boeingu (MAX 8) opravdu znamená "Maximálně 8 minut letu".

18.04.2019 5 z 5

Šepot Šepot Isabel Abedi

Tak tahle YA duchařina žádnou díru do světa neudělá. Jen povrchní, laciné tlachání. Ale pro nezkušené a nepolíbené školačky to bude určitě bomba.

13.04.2019 2 z 5

Pretty Woman z Libně Pretty Woman z Libně Romana Veitová

Docela poučná exkurze do pražského podsvětí. Pro milovníky happyendů ale doporučuji knihu okamžitě zavřít a zahodit, jakmile hlavní hrdinka začne hláškovat "I Love You". Konec mi pokazil zážitek z celé, dobře napsané knihy.

10.04.2019 3 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Přečteno za dva večery, neboť děj (většinou) pěkně odsejpal. Ale proč mám ten nepříjemně kyselý pocit, že už jednou vyždímaný citron někdo pro sichr vyždímal podruhé ?

07.04.2019 3 z 5

Lovec Lovec Lisa Jane Smith

Tenhle paperback přijde vhod, pokud se našinec nachází v prostorách s nulovým výskytem spotřební elektroniky. Jakákoliv adventura, hraná na iks let starém kompu, je totiž lepším řešením dilematu Jak zabít 4 hodiny času. Pokud to srovnám s tituly jako "Ursula Poznanski - Erebos–Hra, která zabíjí!" nebo "Anders de la Motte - Game", tak Zakázaná hra-Lovec je z nich opravdu nejslabší.

21.02.2019 3 z 5

Marbulínkův sen z pohádky do pohádky Marbulínkův sen z pohádky do pohádky Otakar Haering

Tenhle Marbulínek je pouze sběratelská záležitost. Bohužel hezké ilustrace u deseti jednostránkových pohádek doprovází brutálně zkrácený, zveršovaný "výcuc" děje.

ukázka z pohádky Perníková chaloupka:

ta zavřela je v kleci
a řekla: "Až je vykrmím,
pak upeku je v peci."

Však děti byly chytřejší
a babku v šťastné chvíli
do pece rychle zavřely
a tam ji upálily.

03.07.2023 3 z 5

Mančí a Jonáš: Kočičí příběh Mančí a Jonáš: Kočičí příběh Milada Motlová

Široko daleko nejlepší, téměř (ne)pohádková kniha pro milovníky koček. Pokud někdo ve svém životě získal osobní zkušenost s mňoukajícím společníkem, tak příběhy Mančí a Jonáše si neuvěřitelně užije ... a také dokáže pochopit, že kočka opravdu nemá sedm životů.

30.03.2021 5 z 5

Medvěd pro bratříčka Medvěd pro bratříčka Eleonóra Gašparová

Hezký příběh ze zoologické zahrady, ale hrozně krátký. Bylo to perfektně napsané, klidně to mohlo být i třikrát delší. Mohu doporučit menším čtenářům, kteří se již "prokousali" hromadou pohádek od rodičů a prarodičů ... a hledají něco ze skutečného života.

09.12.2020 5 z 5

Mrňavá knížka, aneb, K večeři byl nosorožec Mrňavá knížka, aneb, K večeři byl nosorožec Zbyněk Vavřín

Tahle knížečka v pidiformátu se mi četla hodně špatně. Ve vysoce intelektuálním textu jsem se doslova ztrácel. Takže malá ukázka z příběhu "mindrák":
... Dlouho se dívala do vody a já si pořád říkal, že si k ní sednu a vezmu ji za ruku.
"Ty. To je stejně zvláštní," řekla hodně hlasitě, protože jez dělal rámus. "Že jsem to já," dodala a pořád se přitom dívala do vody. "Mně to někdy bejvá divný, že jsem to já, že nejsem někdo jinej."
Už jsem si k ní chtěl sednout, ale ona právě vstala a hodně zblízka, jako kdyby na mne chtěla vybafnout, řekla: "Ale sem stejně ráda, že sem sebou."
Nevěděl jsem, co jí na to odpovědět. To, co řekla, bylo něco tak zvláštního, tak neobyčejného a vznešeně tajemného! Zase byla nade mnou, zase mě předběhla, zase se ukázala její převaha.

20.11.2020 2 z 5

Montana Wade Montana Wade Gert Fritz Unger

Není to ani Jack London, ani Curwood... jen průměr. Autor do krátkého příběhu toho nacpal příliš mnoho - kámoše Vlka, (ne)chtěnou romanci, zvířecí a lidskou vyvražďovačku ... což se mu vymstilo. Snadno zapomenutelný maglajz.

03.11.2020 3 z 5

Perníková chaloupka Perníková chaloupka Vojtěch Kubašta

Sice si už z mládí nepamatuju jak to v té pohádce bylo doopravdy, ale nějak se mi nepozdává, že by Jenda s Mařkou nebohou stařenku okradli o drahokamy a dukáty ... a pak zdrhali přes vodopád na labutích :-). Každopádně provedení knihy s pěti 3D prostorovými scénami je dechberoucí.

02.11.2020 5 z 5

Medvídek Pú Medvídek Pú Walt Disney

Škoda papíru, na kterém je tato dementní slátanina vytištěna. Vlasy se mi zježily hrůzou a nevěřícně jsem kroutil hlavou, když přítel všech zvířátek Kryštůfek Robin přibíjel hřebíkem oslíkovi nový ocas. Hodně velká literární bída.

12.07.2020 1 z 5

Proč je dnes vzduch tak šedivý Proč je dnes vzduch tak šedivý Walt Disney

Docela milé překvapení. Sice vůbec netuším, kde se tam vzal ten "gumový" medvídek (co se mu říká Pů a podezřele se podobá té žvejkací figurce z pytlíku s bonbóny), ale příběh mě zaujal ... nebylo to vůbec přihlouplé, čehož si u knížečky pro nejmenší čtenáře velmi cením.

15.06.2020 5 z 5

Stokrát bez pardonu Stokrát bez pardonu Boris Pralovszký

Autor si s češtinou (a její bohatostí) opravdu vyhrál :-). Několikrát jsem se od srdce zasmál ... a několik vtípků nepochopil. Ale za to si asi můžu sám, bo iks let ignoruji TV "zpravodajství".

03.06.2020 4 z 5

Tam na hrázi u rybníka Tam na hrázi u rybníka Ferdinand Krch

Stále si myslím, že i malé děti mají rozum a jejich pěstouni by je fakt něměli oblbovat.
..."Pět lištiček přiskákalo, pět lištiček přichvátalo. První v kamnech zatopila, druhá rendlík postavila, třetí kaši uvařila, čtvrtá cukrem posypala. Pátá volá Hošíčku! Pojď jíst kašičku, jen si nespal hubičku!"

09.03.2020 3 z 5

Za oponou Za oponou Jindřich Štreit

Pouze pro divadelní nadšence, aneb i jevištní hvězdy jsou taky jenom lidi :-). Pohledem fotografa mě tahle publikace nijak nenadchla. Interiérové focení bez blesku je totiž hodně nevděčná záležitost a né každý čtenář "rozmazané" fotky pokládá za umění.

14.12.2019 3 z 5

Záhadný Kryštof Kolumbus Záhadný Kryštof Kolumbus Jean Merrien

Docela zajímavý literární pokus o rekonstrukci sebevražedné plavby, jejímž cílem bylo najít cestu do Indie západním směrem. Fakt, že se admirálu Kolumbovi po "nalezení" Bahamského souostroví podařilo vrátit nazpět i s nákladem indiánů, svědčí především o jeho námořnických dovednostech a pevné vůli uspět (za jakoukoliv cenu). Škoda, že autor knihy příliš tlačil na pilu co se týká věrohodnosti děje a dialogů. Celkem 92 vysvětlivek, komentářů a poznámek "pod čarou" bude pro obyčejného čtenáře asi dost silné kafe.

25.11.2019 3 z 5

Renčín pro pokročilé Renčín pro pokročilé Vladimír Renčín

Renčín beze slov? Bohužel velmi podivný "čtenářský" zážitek. Převládal pocit zklamání.

30.10.2019 2 z 5