minirock minirock komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Dal jsem si od komentáře odstup, protože jsem váhal mezi kladným a záporným hodnocením. Každopádně to byl zajímavý příběh a i když mě to chvílemi moc nebavilo, přesto jsem čekal jaký bude konec. Je to kniha jaké moc nečtu ale přinutila mě občas k zamyšlení a to je myslím dobře. Minulost by se měla občas připomínat. Takže nakonec spokojenost.

07.10.2021 4 z 5

Podivuhodný svět Zdeňka Buriana Podivuhodný svět Zdeňka Buriana Ondřej Neff

Tohle není kniha na čtení, to je kniha na kochání. A že je čím. Můžeme být hrdí, že v našich skromných podmínkách vyrostl takový ilustrátorský a malířský gigant jako byl pan Burian. Takže už dneska po několikáté pomaličku obracím stránky této krásné knihy a kochám se. Pět hvězdiček ? Deset je málo ....

16.01.2019 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Bryndza se pomalu ale jistě stává mým oblíbeným spisovatelem. A i když jsem četl jen Dívku z ledu a po ní až tuhle knížku, což je pátý díl série, není to moc na škodu. Děj je opět skvěle vygradovaný a nenudil jsem se ani chvilku, naopak. Erika sice není vzor všech ctností ale má mé sympatie. Těším se na další knihu.

04.09.2021 5 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Nové vydání (rok 2022) Ducha od Albatrosu s ilustracemi Zdeňka Buriana a doslovem pana Jordána jsem si prostě nemohl nekoupit i když už je to moje několikáté vydání. A při samotné četbě jsem se, ostatně tak jako vždy u románů K.M., zase vrátil do klukovských let a byla to paráda. Dlouho jsem tuhle knížku nečetl a tak jsem si už děj tolik nepamatoval a četbu jsem si krásně užil. Pro mě jedna z nejlepších mayovek.

10.08.2022

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

No tohle bylo něco. Carter dokáže navodit takřka šílenou atmosféru že se fakt skoro bojíte obrátit stránku, tohle umí málokdo a ve vymýšlení smrtí je opravdu jednička. Knihy jsou to opravdu parádní ale čím víc jsem jich přečetl tak v nich vidím určitou šablonovitost, nebo se pletu?

19.10.2021 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Celkem povedená detektivka, nijak moc napínavá ale čte se dobře. Pachatele jsem tak nějak tušil a skutečně jsem se trefil. Konec mě přišel dost překombinovaný ale proč ne. Na Erice se mi líbila její zarputilost a to jak si stála za svým i přes nepřízeň šéfů. Překvapilo mě že je to první kniha s ní, protože se tam často vzpomíná na jejího mrtvého muže aniž by to bylo nějak podrobněji vysvětleno. Každopádně si určitě rád přečtu nějakou další knížku s touto tvrdohlavou policistkou.

04.08.2021 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Hodně silný příběh a je skoro neuvěřitelné že to ten kluk přežil. Obdivuji tu neskutečnou morální sílu která mu pomohla to vydržet. Nechápu co to bylo za lidi ti dozorci. Přišli domů a byli to manželé a tátové dětí, příbuzní, sousedé. Měli vůbec nějaké svědomí? Jak se mohl člověk k člověku takto chovat? A to vše v 70. letech, kdy už ta nejhorší, 50. léta byla dávno pryč. Když to co udělal porovnám s tím, co jsme občas vyváděli jako kluci my, museli bychom dostat tak 20 let. Ještě že už je ta doba pryč a snad se už nevrátí.

28.09.2023 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Slušná detektivka s Kate a Tristanem které pátrání po mnoho let pohřešované novinářce přivádí do gay komunity. Kniha není nijak zvlášť napínavá, jde o rozplétání vzpomínek svědků na události které se staly před mnoha lety a které nakonec vyústí v odhalení pachatele. Ani tentokrát mě Bryndza nezklamal, za mě určitě lepší než předchozí Mlha nad Shadow Sands.

12.06.2023 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Skvělé čtení, opět. Erika, výborná policistka která provokuje okolí svou upřímností a arogancí. Vůbec mi tentokrát nevadilo že pachatel je znám téměř od začátku, naopak, bavilo mě sledovat jeho kroky i vztah s Bryony. Možná mohly být více vysvětleny jeho důvody. Pochválím i uvěřitelný konec.

27.10.2022 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Konečně zase po mnoha letech kingovka která mě nadchla. Už jsem je nakonec před pár lety přestal kupovat s tím, že nic lepšího než Nezbytné věci, Osvícení nebo Svědectví už King stejně nenapíše. No, lepší to určitě není ale taky vůbec ne špatné. Já bych dokonce řekl že spíš hodně dobré. Příběh dvanáctiletého geniálního chlapce Luka který je spolu s dalšími nadanými dětmi s mimořádnými schopnostmi držen v ústavu kdesi v lesích a podroben psychickému i fyzickému teroru údajně ve "prospěch lidstva", mě docela dostal. I když ten konec ..... no, ale jo. A mohl by z toho být i pěknej film.

05.09.2023 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Po Bryndzově Erice Fosterové další silná ženská osobnost v čele policejní stanice, Kate Burkholderová. Tentokrát v malém městečku kdesi v Ohiu, zapadlém sněhem a obydleném Amišskou komunitou a "Angličany", kde se najde zohavené tělo mladé ženy. Kate a její tým se ihned pouští do pátrání po pachateli, to jim ale ztěžují vztahy mezi oběma komunitami a také jedno velké tajemství, které Kate skrývá z dob dávno minulých. Obětí přibývá a vrah stále uniká. Kate dostává na pomoc nechtěného vyšetřovatele z Columbusu a situace se začíná obracet ... Musím knihu pochválit i když zpočátku jsem se do ní nemohl začíst, od půlky to bylo skvělé počteníčko. A vraha, i když jsem se hodně snažil, jsem neuhodl, asi by ze mě nebyl dobrý polda. A hned za tepla jdu na druhý díl.

28.11.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Velmi dobře napsaná o něco slabší verze Mlčení jehňátek. Alespoň některé pasáže mi je silně připomínaly. Bývalá policistka Kate i její asistent z fakulty Tristan jsou sympatičtí a dobře se doplňují a vždy o krok před policií o jejímž vyšetřování téměř nic nevíme. Fanoušek a jeho "činnost" také paráda. A nakonec i ten závěr byl docela slušně zvládnutý, takže za mě výborný úvodní díl a brzy jdu do pokračování. Laťka je nastavena poměrně vysoko ale Bryndza si zatím svou úroveň drží.

05.11.2022 5 z 5

Zapomenutý svět Zdeňka Buriana Zapomenutý svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

I třetí svazek světů Zdeňka Buriana je fascinující dílo. Tentokrát se týká méně známých a téměř zapomenutých knih které Mistr ilustroval nebo jen nakreslil obálku. Skvělé jsou též skicy kostýmů pro film Jan Roháč z Dubé. A pro mě snad nejcennější část, skeny téměř všech obálek které Burian nakreslil. Na úplný závěr je přidán Burianův životopis s množstvím zajímavých informací. Smekám před autory, protože toto je pro mě nekorunovaná kniha roku 2020. Už teď se těším na "dinosauří" díly ale ještě víc na "mayovky".

01.12.2020 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Na knížku jsem se těšil ale jsem hodně zklamaný. Začátek ještě šel ale druhá polovina je spíš humoristický román s krvavým koncem. Přitom potenciál knihy byl velký. Možná napsat to někdo jiný, např. takový Chris Carter, mohla to být lahůdka. Snad ještě Theovy úvahy o chování pachatele na základě jeho vědeckých metod byly zajímavé, jinak bída. Je mi jasné že policajti v nějakém americkém zapadákově nebudou zrovna specialisté jako z Kriminálky Miami (New York, Las Vegas ...) ale aby jim nějaký biolog nosil mrtvoly až na stanici a oni nepodnikali prakticky nic a ještě mu házeli klacky pod nohy, tak to nevím. A tak bych mohl pokračovat, nechci však vytvářet spoilery. Co tam ta policie vlastně celou dobu dělala ? Theo mi byl zpočátku docela sympatický, jeho přerod v supermana je však těžko uvěřitelný. Stále zmlácený se zázračně rychle uzdravuje a pokračuje v pátrání. Závěrečné krvavé vyvrcholení se mi vůbec nelíbilo, je zcela nedotažené, policie sice už prozřela ale opět není tam kde má být a o pachateli a důvodech jeho konání se nedozvíme nic. Promarněná příležitost. Dávám jednu hvězdu za obálku a druhou za příběh.

18.06.2019 2 z 5

Poklad ve Stříbrném jezeře Poklad ve Stříbrném jezeře Karel May

Dnes již klasický román Karla Maye, který každý zná, takže je docela těžké k němu cokoli napsat. Mě se moc líbí popisek z letáčku nakladatelství TaM k vydání Pokladu z roku 1937. Zní takto :
Nuže, všichni jsou opět zde! Nejkrásnější indiánské dobrodružství Poklad ve Stříbrném jezeře opět vychází. Prožijete v něm opět svoje mládí. Osvěžíte svá srdce z nudy a cifer všedního života v jasu dobrodružství Vinnetouových a Old Shatterhanda !
Jsou to dobrodružství věčně mladá, věčně krásná. Touha po šťastnějších dálkách je v nás dnes táž, jak jsme ji kdysi cítili v dětství. A všichni i dnes souhlasíme v obdivu hrdinských činů lidí a zásluh za dobrý čin. A mládež? Kdo Karla Maye zná a četl, dá Poklad ve Stříbrném jezeře čísti též svým dětem. Povede je k statečnosti a mužnému sebevědomí, dá jim poznat tři nejvyšší zákony lidí v divočině : zákon lásky k přírodě, zákon samostatnosti, zákon služby bližnímu. Rozzáří jejich oči. Je to vlastně nejtěžší úkol, jaký může míti kniha - rozzářit oči mladých hochů a starým vrátit jejich mládí ...

09.02.2019

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Touhle knihou mě Bryndza opět dostal ... A nemusí v ní být litry krve a spousta brutálního násilí jako u Cartera ( i když i jeho romány mám rád), stačí skvěle napsaná hlavní postava se svým týmem a k tomu dobře motivovaný a chytrý pachatel. Jediné co mě trochu štvalo bylo to, že si policie nedokázala nijak logicky spojit oběti vražd i když se to podle mě dalo docela dobře. A také toho homosexuálna tam bylo na můj vkus až příliš. Ale co už, kniha je to parádní, dle mého i lepší jak úvodní díl s Erikou, Dívka v ledu.

05.03.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha mě nijak nenadchla ale s tím jsem tak nějak počítal. Chvílema docela dobré ale taky někdy dost nuda. Tyhle rodinné ságy prostě nemusím a s Mornštajnovou jsem nejspíš skončil.

08.05.2022 3 z 5

Lovec přízraků Lovec přízraků Viktorín Šulc

Někdy to pro mě bylo čtení opravdu na hraně. Klobouk dolů před všemi policejními experty kteří se těmito případy zabývají. Jenže nic naplat, jsou mezi námi jedinci opravdu a doslova všeho schopní a proto jsou tito lidé tolik potřeba. Patří jim za všechnu tu neskutečnou práci velký dík a myslím že i proto tahle kniha pánů Markoviče a Šulce vznikla. Jako poděkování všem kteří se na odhalování takovýchto šílených trestných činů podílejí. A že to dělají dobře, o tom svědčí procento objasněných případů. Asi nejvíc mě zasáhla slova matky zavražděné Lidušky Pražákové vrahem Kadlecem, ze kterých opravdu člověka mrazilo.

03.05.2023 5 z 5

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Dee Alexander Brown

Hodně smutné čtení o tom, kterak se bílá rasa vypořádala s rudou, které ještě před pár staletími patřil celý jeden kontinent. To, co se potom za několik generací s tou rudou (zásluhou té bílé) stalo, je zhruba popsáno v této knize. Všechny ty sliby, smlouvy a dohody podepsané a vzápětí porušované vedly prakticky pouze k jedinému, postupnému zániku všech indiánských kmenů a úplnému ovládnutí Ameriky bělochy. Nástup civilizace po americku. Aspoň že si o tom můžeme přečíst a ta slavná jména indiánských hrdinů kteří bránili svoji zemi a lid neupadla v zapomění. Jedna z nejlepších knih na toto téma, ne-li nejlepší.

11.05.2019 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Parádní kniha. Perfektní popis rudolfinské Prahy, skvělá zápletka, výborně napsané postavy. Za mě určitě lepší jako první kniha s touto trojicí vyšetřovatelů a hned při další návštěvě knihovny si půjčuji další.

18.03.2018 5 z 5