MilkyA MilkyA komentáře u knih

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

(SPOILER) Za mna obrovske nie.. Tak slabu klasiku som este necitala.. Neskutocne dlhe opisy, ktore som prelietavala ocami, dokonca nezaujem o samotny dej a postavy.. Po tom ako zomrela Charlotte sa dej vytratil do neznama a inym sposobom ma kniha nezaujala.

11.10.2020 1 z 5

O lásce a jiných běsech O lásce a jiných běsech Gabriel García Márquez

Knihu som dočítala asi len preto, že je krátka a z nejakej nepochopiteľnej úcty k autorovi, tunajšiemu hodnoteniu a možno nádeje na aspoň pointu na konci? Celé mi to príde len ako nejaký náčrt, dejová kniha bez zaujímavého deja, jej myšlienky ku mne neprehovorili /alebo tam neboli? kto vie?/... Postavy som vôbec nespoznala, nepochopila a Delaura, akože sčítaný človek sa až šialene zamiluje do čudáckej dvanástky po jednom dotyku a pol prehodenom slove mi je záhadou... Nie som zvyknutá až toľko si v knihách domýšľať, netuším o čom to celé kurňa v konečnom dôsledku bolo, ale who cares? Viac času potratím horšími vecami, aspoň som si rozšírila slovnú zásobu :D

28.03.2013 2 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

--- Existence je nejen absurdni, ale je to prachsprosta drina. Uvedomte si, jak casto si v zivote oblekate spodky. Je to desive, je to odporne, je to pitome. ---

CH.B ...zo Škváru :D

17.08.2011 4 z 5

Tvář toho druhého Tvář toho druhého Kóbó Abe

vynikajúci námet, len škoda, že to je podľa mňa 200 stránková esej na tému tvár vs. maska....dej je minimálny, nejaký extrémny náboj to nemá a samotný obsah úvah tiež nebol úplne vhodný pre moju optiku..tak objektívnejšie myslím, že je to veľmi dobrá kniha, len ja som sa pri približne tom tisícprvom použití slova maska ( alebo tvár? ) strácala a už ma to vlastne ani nezaujímalo...škoda, že je to tak nevyvážená kniha, ktorá má svoje silné stránky, ale naopak aj miesta, kedy som uvažovala, že ak by som to nečítala v taliansku a mala na výber, skončila by znova v knižnici

17.08.2011 3 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Prvú polku tejto knihy som viac rodila ako čítala, pretože som si za každou stránkou musela dať aspoň dňový oddych, inak by som asi knihu roztrhala v zuboch, zdalo sa mi, že Holden je asi taký múdry ako ja som odborník na pestovanie paradajok a predovšetkým rebel bez motívu, bez nejakých vnútorných pohnútok, dilem a plný predsudkov a jak mi liezlo na nervy to jeho ako je každý hlúpy ( asi len on je nejaká Anežka Svatá alebo čo) na čo som si začala vnútorne argumentovať, že má ešte len °16 a každý máva sem-tam elitárske myšlienky, lenže na druhej strane nepotrebujem čítať o povýšeneckom sopliakovi a ak by som si chcela čítať neustály pičing na všetko naokolo, stačí si začať viesť denník, že ano...naah ale druhá polka začala aspoň trošku zabŕdať do hlbších vôd a ja som ho nejak odobrila toho Holdena ... na konci už som ho mala aj rada ... lenže to nič nemení na tom, že ma zo začiatku kniha určitým spôsobom urazila, hlavne v predstave rebela, ktorú vykresľuje

a po nejakom čase už viem pomenovať, čo ma urazilo...príbeh na mňa pôsobí akoby rebélia bola niečo zlé , čo treba odstrániť a rebeli sú vlastne len citovo nezrelí jedinci, ktorým treba kúsok lásky, pohladenia a oni sa postupne vplyvom dobrej spoločnosti unormalizujú a zaradia ako plnohodnotní občania...paráda

01.08.2011 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

coze Franky je fajn :) mne sa vsetky klasicke hororovky lubili, hlavne kvoli spojeniu: Ano madam, dakujem Sir andre v kombinacii s : aka krutost! oddelil jej hlavu od tela!! :D :D

12.04.2011 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Takmer až strašidelná kniha v dnešných dobách "hľadania vlastného šťastia" ako najvyššej životnej hodnoty jednotlivca. Mám pocit, že veľa ľudí v súčasnosti zmýšľa podobne ako Emma a nevidia kam až to môže zájsť.

19.05.2022 4 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Konecne som sa odhodlala na HPL. Recenzie som mala rozne, hlavne ma odradzali tie o siahodlhych opisoch, ktorych skutocne nie som fanusikom. A cuduj sa svete, oni tu vazne su, ale neprekazaju! :D Aspon nie az tak.. Su vyvazene super zazitkom. Jedna krasna prepracovana mytologia. Maximalne si uzivam prepletanie jednotlivych poviedok a postav. Musim pochvalit aj vyborny cesky preklad. A dufam, ze nie som jedina, co ma potrebu si nazvy a frazy v cudzich jazykoch hovorit nahlas a si ich pamatat. :D :D Iä R'lyea! Cthulhu ftagn! Iä! Iä!

02.12.2021 5 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Ja netuším, čo sa mi pri tom Palahniukovi deje- jeho knihy sa mi vlastne nepáčia, ale stále chcem čítať ďalšiu :D Tematicky sa mi vždy jeho potrhlé a humusné námety páčia, ale na konci sa cítim vždy podvedená. Na to aké sú zaujímavé témy nakoniec mi príde ich spracovanie poloprázdne, ploché, preplácane farebné a samoúčelne šokujúce ..cukríkové obaly ... stáva sa z nich to, o čom sám autor píše :D KARMA IS FOR REALZ! :D (ale tak zatiaľ z mojich 3 pokusov bol tento najschopnejší)

15.08.2021 4 z 5

Bludiště odrazů Bludiště odrazů Sergej Lukjaněnko

Lukjanenkov styl mam velmi rada, lahko citatelny a zabavny. Zo zaciatku ma Hlbina vtiahla velmi rychlo, len ku koncu stracala na sile, mozno je to tym, ze chcel napisat este aj 2ku. :D celkovo ten filozoficky rozmer mi moc nesedel, nebol na moju notu, trosku mi to prislo pseudo, ale nastastie nie do takej miery, ze by to urazalo. Kazdopadne citame dalej, ale hliadky su objektivne asi lepsie.

26.06.2021 3 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Utrpenie mladostarého Louisa, plus všetkých naokolo, vampírska soap opera PG -13? :D Nekonečné temné slzavé údolie .. ešte, že sa s upírmi empaticky nestotožňujem, ešte by ma z toho popadol jeden alebo dva zlé pocity XD

25.01.2021 5 z 5

Zóna Zóna Daniel Majling

Je to super. Treba si precitat trosku narodnej literatury. :D

12.09.2019 5 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Od pohorsenia k vybuchom smiechu.. Su to strasne kecy, presne tak ako autor pise, vhodne k sraniu, kedze inokedy uz sa necita. :D

11.09.2019 4 z 5

Dívka jménem Patience Dívka jménem Patience Daniel Clowes

Atmosféra Clowesových vecí je pre mňa výnimočná a nedá sa mi porovnať s ničím s čím som sa doteraz stretla. Dokonale mi sedí... melancholické bizardné retro. Jedinečný rukopis

09.08.2017 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Nedá sa mi o Procese hovoriť ako o zábavnej knihe, no zostalo vo mne z nej niekoľko veľmi silných sureálnych obrazov, ktoré vo mne chvíľu pobudnú.

09.08.2017 4 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Ach Clyde, kto sa v ňom aspoň trošku nenašiel, hádam ani nežije v kapitalistickej spoločnosti, leda že by si nažíval jak Sondra :D (ale niéé božechráň všetkých mravných a morálnych občanov )... Človek by to nakoniec rád celé zhodil na spoločnosť, ale ako sa snažím úplne ma to škrie, nedá mi to, je to ako sa dohadovať, či bola skôr sliepka alebo Mcdonald. Vysoké ambície, pokrytectvo, nedostatok, tlak spoločnosti, naivita- ja sa s tým stretávam dennodenne a nie len u seba, tak zrejme verdikt je, že sa mi to pozdávalo. A komu sa nepozdávalo a dočítal, tak ten má veľmi strašidelnú pani učiteľku zrejme... :P

20.03.2014 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

nó tak toto bolo omnoho lepšie ako Stepfordské paničky..už som vedela pointu / samoška z Polanského moc moc dobrého spracovania/, ale vôbec to neprekážalo, výborne vykreslená paranoja, konšpirácia, všetko pekne do seba postupne zapadá... len by ma zaujímalo či všetky Levinove knihy by ma nechali s pocitom, že chlapi sú také strašné svine :D :D najlepší pocit v knihe bol ten záverečný pľuvanec, tak ten som si užila... Sláva Rosemary ! :D

24.03.2013 4 z 5

Kočka v nás Kočka v nás William Seward Burroughs

ak ste nečítali nič od Burroughsa, nie ste vyložení milovníci Beat generation, a ešte ak ste akoby nepoetické typy prudko neodporúčam, lebo by sa to tu zvrhlo na všeobecné plkanie na autora

13.07.2011 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

kniha, pri ktorej sa človek musí pripraviť, že násilie je tam páchané na každom a kadejakými spôsobmi...napriek tomu mi násilie nepríde glorifikované ani nejak obscénne , knihu vnímam ako spoločenskú kritiku, a nepoznám nikoho komu by sa MP páčil kvôli násiliu ako spomína eraserhead, najkrajšia bola u mňa tá zmena presvedčenia od bodaj by zhebol, somrák jeden ku nie chudáčisko, nech ho nechajú na pokoji :D forma mi prišla zaujímavá, aj keď prvých pár strán človek skutočne tým skomoleninám z iných jazykov nerozumel, neviem, ako ostatným mne to prišlo skôr zabavné ako otravné :) bola to jedna z mojich prvých nebrakových nefantasy kníh a teda som aj poriadne dostala príbehom cez papulu :D :D

10.07.2011

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

proste solidne Bcko nic viac, ziadne myslienky, vela krvi, vela srandy :D :D ak tam clovek nehlada filozofiu, chce sa len zasmiat tak je to spravna volba

09.07.2011 5 z 5