MilanBrabec MilanBrabec komentáře u knih

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

Jedna z knih, která mi v dětství pomáhala probudit zájem o svět, zvídavost, utřídit a ujasnit si znalosti - dodnes si rád listuji encyklopediemi. Ale je samozřejmě odporně poplatná době svého vzniku, plná bolševické ideologie. Takže po zásluze patří do propadliště dějin, naštěstí dnes děti mohou čerpat povědomí o světě svobodně a z mnoha zdrojů, ne jen těch povolených.

Děti, pojďte do světa Děti, pojďte do světa Boris Žitkov

Vlastně první cestopisná kniha, kterou jsem v životě přečetl. Samozřejmě, že je to strašidelná stalinistická vyprávěnka o tom, jak je Sovětský svaz úžasná a blahobytná země plná dobromyslných a vřelých lidí. Ale svým popisem exotických dálav to byla jedna z knih, která u mne v útlém dětství probudila zájem o svět jako takový, geografii a historii.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Zasloužilý soudruh Bohumil Říha uměl krásně psát pro děti, to je pravda. Sám jsem od něho v dětství přečetl řadu knížek a některé byly prosty rudého balastu. Ale tohle je strašná bolševická propaganda, zcela poplatná době svého vzniku (50. léta). Nechápu, že se to ještě vydává.

Na hradě & v podzámčí Na hradě & v podzámčí Václav Rambousek

Podprůměrná, neobratná a a celkově nepovedená údajná satira, která odhaluje, že autor prostředí, jemuž chce "nastavit zrcadlo", příliš nerozumí. Je to na úrovni jakési hospodské povídačky o tom, jak je všechno naprd, všichni kradou a jsou neschopní. Vhodné jen jako příspěvek k posílení "blbé nálady". Ale co pak? Pozvat sem Rusáky, aby tu zase udělali "pořádek", když si ho neumíme udělat sami? Nebylo by spíše lepší a pustit se osobně do té nelákavé a nevděčné veřejné práce než jen planě skuhrat a nadávat? Přečtěte si radši Karla Havlíčka Borovského, T. G. Masaryka nebo Bohumila Doležala, než Rambouska.

24.02.2024 1 z 5

Hrdinské činy brigadýra Gerarda Hrdinské činy brigadýra Gerarda Arthur Conan Doyle

Ucházející, humorné a dobrodružné povídky z doby napolenských válek. Osobně bych ale raději než tohle doporučil Sharpa od Bernarda Cromwella (https://www.databazeknih.cz/serie/sharpe-771) nebo naprosto úžasné, také trochu fanfaronské, dobružné a především skutečné Paměti barona Marbota (https://www.databazeknih.cz/knihy/pameti-vzpominky-francouzskeho-jezdeckeho-dustojnika-z-napoleonskych-tazeni-256271).

24.02.2024

Čermák versus Al Capone Čermák versus Al Capone Ivan Brož

Celkem zajímavé, ale velmi povrchní a místy tendenční, navíc autor příliš tlačí na údajný titulní konflikt - spíše se jedná o paralelní životopisy. Čermákova osoba by si zasloužila důkladnější a hlubší zpracování než tuto bulvární jednohubku.

24.02.2024 3 z 5

Pepíci Pepíci Mariusz Surosz

Mne to bohužel příliš neobohatilo, neboť téměř vše, co jsem si v dané knize přečetl, jsem již znal. Je prostě určena pro polské, s českou kulturou a historií, neobeznámené publikum. A nenabízí ani žádný zajímavý pohled "zvenčí". Přesto může být užitečná pro každého Čecha, který si není úplně jistý znalostí historie země, jejíž je občanem a kde žije. Takovému bych tuto přehlídku významných osobností 20. století určitě doporučil.

12.02.2024 3 z 5

Hanče, Pro kravičku Hanče, Pro kravičku Jindřich Šimon Baar

Baar skvělý jako vždy. Podle mne jeden z nejlepších českých povídkářů i romanopisců. Chodsko mu nikdy nemůže přestat být vděčné za to, jak zachytil jeho historii a společnost. Ostatní regiony Čech a Moravy jen mohou závidět, že nemají podobného autora.

29.12.2023 4 z 5

Císařovna Císařovna Norbert Frýd

Velmi zajímavé tématem, prostředím i zpracováním, dobře vykreslený portrét císaře Maxmiliána. Jen vývoj titulní postavy se nevydařil, byl příliš zlomový. A taky mi poněkud neseděl ten ideově podmíněný třídní pohled na šlechtu jako směšnou, od reality odtrženou partičku degenerátů, která si nezaslouží nic jiného než opovržení.

04.12.2023 3 z 5

Když loví lev Když loví lev Wilbur Smith

Knihu jsem dostal v prvním vydání v roce 1992 k Vánocům od rodičů a zhltl jsem ji ještě tentýž večer. Skvělý dobrodružný román z exotického prostředí. S chutí jsem si přečetl ještě několik navazujících dílů ságy rodu Courtneyů, ale na ty novodobější, kdy autor ve vysokém věku ve spolupráci s ghost writery začal chrlit další a další, už mne chuť přešla.

22.10.2023 5 z 5

Ostrovy přízraků Ostrovy přízraků Colin Falconer (p)

Kvalitní román na základě skutečných událostí odehrávající se v exotických končinách. Tohle bych chtěl vidět zfilmované.

22.10.2023 4 z 5

Conan III. Conan III. Robert Ervin Howard

Díky tomu, že třetí díl souborného vydání conanovských příběhů od jeho stvořitele, obsahuje novelu Hodina draka, přidávám hvězdu navíc k trojkovým hodnocením předchozích dvou dílů. Howard byl dobrý povídkář, ale omezená forma žánru mu neumožňovala lépe propracovat a rozvinout svůj smyšlený svět. V Hodině draka se mu to konečně povedlo. Nechápu, proč po tomto hotovém příběhu v roce 2011 při pokusu o oživení filmového Conana nesáhli filmaři a místo toho vyslali do světa neskutečnou slátaninu.

11.09.2023 4 z 5

Světové dějiny do kapsy Světové dějiny do kapsy Alexander von Schönburg

Autor je nesmírně vzdělaný a vnímavý komentátor světa kolem nás, který dokáže poutavě dávat věci do souvislostí. Na jednu stranu kniha v zásadě obsahuje výstižné postřehy (proč se Evropa vyšvihla na špičku světa, proč islámský svět zaostává) a bojuje s některými zažitými klišé, na stranu druhou v detailech selhává, protože až bulvárním stylem některá klišé a mýty přiživuje. Přitom by stačilo si danou věc ověřit, než ji autoritativně plácnout - nebo ji vůbec nezmiňovat, protože jde opravdu jen o detaily, které nejsou potřeba a celek pak zbytečně sráží. Rád jsem si to přečetl, ale člověku bez znalosti historie, který by rád získal jakýsi kondenzovaný výklad, bych to nedoporučil.

19.07.2023 3 z 5

Boj o média: dějiny nového kritického myšlení o médiích Boj o média: dějiny nového kritického myšlení o médiích Dieter Prokop

Pohled na média pokřivený marxistickou vírou autora. A marxismus, to je prostě popírání a překrucování reality a relativizace čehokoli. Zájemci, který se chce dozvědět více o fungování médií, se kromě věroučného kázání nedostane žádné užitečné informace. Kromě úvodních a ještě relativně zajímavých kapitol z dávných dob se to navíc velmi těžko čte. Tu knížku jsem dokonce bez výčitek po přečtení rovnou vyhodil do sběru - i když doma mám názorově rozporuplnější kousky, tohle prostě nemá dostatečnou hodnotu, aby mi to zabíralo místo v knihovně.

06.06.2023 odpad!

O tajemství královny krav O tajemství královny krav Michal Horáček

(SPOILER) Fejetony mají tendenci poměrně rychle stárnout, což je i případ těchto napsaných v průběhu roku 2006. Ale zase některé obsahují historky, o kterých si člověk rád načte více. Přidávám citaci úplně z posledního, kterou považuji za velmi cennou: "Svobodná společnost není substance. Je to forma obdarovávaná smyslem. Připomíná tržiště - tím, že o smyslu, který jí chceme dát, mezi sebou nepřetržitě smlouváme. Že si na něm vzájemně nabízíme své představy, nápady a ideály a doufáme, že zaujmou. A tak formu, kterou je společnost, ovlivní. Že i případný úspěch může být přinejlepším nepatrný? Zaplaťpánbu. Tady se vyjednává, a ne diktuje." On ten Horáček by tehdy nebyl špatný prezident. Rozhodně lepší než Zeman. Ale to každý. Tedy kromě Babiše.

24.01.2023 3 z 5

Cesta jinam Cesta jinam Jiří Šesták

Příjemný, autentický, zábavný a svižný, nijak neklopýtající, příběh s dobře vykreslenými postavami, u nichž člověk nedokáže rozeznat, zda měly reálný předobraz nebo jsou zcela vyfabulované - a které budí chuť dozvědět se o nich více. Jak žily před Cestou jinam, jak žily po ní. Třeba jejich osudy autor rozvede v nějakém pokračování, vypravěčskou zručnost i fantazii na to má.

06.05.2022 5 z 5

Odysseova dobrodružství v trojské válce Odysseova dobrodružství v trojské válce Pavel Augusta

Pamatuji si to pouze z dětství a vzpomínky jsou velmi milé. Bylo to vtipné i poučné, člověk se opravdu něco o trójské válce dozvěděl. Jedna z knih, která u mne v útlém dětství přispěla k pozdějšímu rozvoji zájmu o historii.

09.01.2022 5 z 5

Maršál Murat - král neapolský Maršál Murat - král neapolský Andrew Hillard Atteridge

Spíše popularizační než odborná kniha, u níž kvalitu bohužel snižuje český překlad a nezvládnutá/odbytá redakční práce.

09.01.2022 3 z 5