MilaMo MilaMo komentáře u knih

Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Deborah Feldman

Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a nemohla jsem se odtrhnout. Připadalo mi až neuvěřitelné, jaké zážitky a zkušenosti autorka popisuje, a to zejména s ohledem na fakt, že nás nedělí veliký věkový rozdíl ani jiná doba nebo naprosto odlišná kultura země původu. Jak je možné, že v civilizovaném (a/nebo západním) světě, kde se veřejně vykřikuje, jak máme rovná práva – nejen mezi muži a ženami, nikdo tyhle extrémní komunity nekontroluje, neřeší akreditaci vzdělávacích institucí (a povinnou školní docházku/přezkušování elementárních znalostí apod.), nepředává informace o možnostech „jiného života“ a především neřeší, že vlastní obyvatelé neznají ani svůj mateřský jazyk. Pevně věřím, že tato kniha může pomoci osobám v obdobné situaci, v níž se nacházela autorka předtím, než své memoáry sepsala. Díky tomuto typu literatury si pak uvědomuji, jaké neskutečné štěstí jsem v životě měla, byť si občas stěžuji...

06.11.2023 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Kdybych tuto knihu četla v době, kdy byla povinnou četbou na gymplu, asi by mě úplně neoslovila. Nicméně pro dospělého člověka (který nadto dlouhodobě žije v manželství) mi to připadá jako naprostá pecka. Výborně napsaná, vtipná a ačkoliv od doby, co byla publikovaná, uplynulo mnoho let, pojednává i o běžných problémech lidského života, s nimiž se setkáváme dnes a denně.

12.10.2023 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Další z knih, která se četla jedním dechem. Pro mě je svět náboženství poněkud vzdálený, proto pro mě bylo složitější vžít se do pocitů autorky. Nicméně popisované zážitky mi připadaly dost děsivé, a to i s ohledem na fakt, že se děj neodehrává v daleké minulosti.

12.10.2023 4 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Kniha se četla jedním dechem, fascinovalo mě, že problémy, které jsou v knize popisovány, jsou i dnes aktuální a ani by mě nenapadlo (resp. Až na pár pasáží), že se děj odehrává v první polovině minulého století

20.07.2023 5 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Jako ostatní knihy od Haileyho je poutavě napsaná, policie u nás sice funguje trochu jinak, ale četba byla milým a příjemným zážitkem

17.03.2023 5 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Super kniha na dovolenou. Psaná tak, že jsem musela číst pořád dál.

05.10.2022 5 z 5

Nočník neohrožené ženy Nočník neohrožené ženy Eva Benett

Odpočinková, dobře napsaná kniha, která celkem vystihuje život single žen autorčiny generace

05.01.2021 4 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Milá odpočinková kniha.

05.01.2021 4 z 5