milamarus milamarus komentáře u knih

Praha v malbě 1. poloviny 19. století Praha v malbě 1. poloviny 19. století Pavel Vlček

Další úlovek mezi "katalogy výstav", jež mi šetří čas. Je přehledný, věcný, plný jmen a tipů, kde dál pátrat. Takový rozcestník. // Krom toho obsahuje řadu celostránkových reprodukcí např. vánoční trh na Staroměstském náměstí nebo naopak dramatický výjev rozbouřené Vltavy při povodni v červnu roku 1824. // Líbilo. Dávám maximální počet hvězdiček.

11.06.2023 5 z 5

Pracovní intimnosti: činohra Národního divadla v první porevoluční sezóně 1990-91 Pracovní intimnosti: činohra Národního divadla v první porevoluční sezóně 1990-91 Zuzana Maléřová

Subtilní knížka. // Je k dispozici ve skladu ústřední knihovny, ale budovu knihovny opustit nesmí. Touží být nadčasová, ale váže se k pomíjivé přítomnosti. Je přemýšlivá, a to přemýšlivá jaksi napřed, vnitřně, soukromě, řekla bych, takže potom - při rozhovoru samém - dobře zachází se slovy. Dokonce bych napsala, že jimi šetří..., přesto nemohu říct, že by byla tajnůstkářka. Řekne toho hodně. // Jsem ráda, že jsem přečetla.

Dávám maximální počet hvězdiček a připisuji několik jmen:
- Jana Hlaváčová (inscenace Věc Makropulos)
- Jana Preissová (inscenace Slečna Julie)
- František Němec (inscenace Nebezpečné vztahy)
- Luděk Munzar (inscenace Lev v zimě)
- Boris Rösner (inscenace Dantonova smrt)
- Jiří Menzel (inscenace Zlý jelen)

-------------------------
CITÁT:
Nejde hrát všechno polopaticky, je nutná vzdělanost diváka.

10.06.2023 5 z 5

Praha očima básníka a fotografa Praha očima básníka a fotografa Rainer Maria Rilke

Půvabná kandidátka pro patnáctou příčku letošní čtenářské výzvy, která obrazem láká k chytání slov a slovy poutá k černobílým fotografiím. Stačí ji jen otevřít, zalistovat.... // Vezme vás na Malou Stranu, Hradčany, Staroměstské náměstí, Smíchov i Zbraslav,... a to nejraději, zdá se, když slunce zapadne a rozzáří se lucerny. // Informace shora doplňuji o jména překladatelů, jsou jimi: Gustav Francl (1920-2019) a Miloš Kareš (1891-1944).

---------------------------------------------------------
POHÁDKA O MRAKU

Den sklání se a v soumrak chvátá,
dozněl jak úder kladiva.
Měsíc, ta velká tykev zlatá,
na stráni v trávě spočívá.

Tu mráček mlsná touha chytí
a zdaří se mu aspoň část
jasného terče uchvátiti
a dosyta se na něm pást.

Mráčku se odtud ani nechce;
když celý však již světlem žhnul,
noc zlatou tykev zvedla lehce,
mrak zčernal a se rozplynul.

05.06.2023 4 z 5

Pražská epizoda P. I. Čajkovského / Nejstarší doklad velikonočních slavností v Čechách Pražská epizoda P. I. Čajkovského / Nejstarší doklad velikonočních slavností v Čechách Milan Kuna

Přečteno pouze do strany sedmdesát, neb jsem chtěla porovnat s knihou "Čajkovskij a Praha". // Deníkové záznamy Marie Červinkové-Riegrové (1854-1895) zde nejsou kořením, nýbrž pilířem výkladu. Stejně tak její dopisy, jejichž prostřednictvím se dozvíte, co se dělo po Čajkovského odjezdu. Chválím, že je autor tolik nekrátil, nepřevypravoval,... že je "pouze" vynesl na světlo a nechal naplno rozeznít, čímž vypravěčské žezlo gentlemansky předal. A kdo by o tvůrčím boji, o přípravách na premiéru opery Evžen Oněgin, která se uskutečnila v Národním divadle dne 6.12.1888, mohl uvést víc než právě ona?! // Hodnotím maximálním počtem hvězdiček a přidávám štítky. Líbilo. // Obě knihy propojuji. // S poznámkovým aparátem budu ještě pracovat.

Některé osoby, které se v knížce objevují:
- František Adolf Šubert (1849-1915)
- Zdenka Braunerová (1858-1934)
- Josef Šmaha (1848-1915)
- Bohumil Benoni (1862-1942)
- Ladislav Stroupežnický (1850-1892)
- Naděžda Filaretovna von Mekk (1831-1894)

---------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
(...) Dnes se obrňte trpělivostí - dostanete dlouhý dopis - musíte mi dovolit, abych si trochu postěžovala na tu práci, kterou jsem s překladem měla. Ale přece bych lhala, kdybych řekla, že mne nic při té práci netěšilo - některé části jsem překládala velmi ráda. Všude, kde jsem měla co dělat s Puškinem samým, tu mi úchvatná krása originálu práci oslazovala. Já mám tak nesmírně ráda tuto jeho báseň. (...)

04.06.2023 5 z 5

Čajkovskij a Praha Čajkovskij a Praha Milan Kuna

Politá, popsaná a poškozená, přesto bezesporu stále cenná a čtivá kniha, která vypráví o třech návštěvách ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského (1840-1893) zde v Praze. // Nejpečlivěji pak o jeho návštěvě první, jež proběhla od neděle 12.2.1888 do středy 22.2.1888. // Výklad je okořeněn úryvky z korespondence, novin a především deníkovými záznamy Marie Červinkové-Riegrové (1854-1895), přímé účastnice a mj. překladatelky textu Čajkovského opery Evžen Oněgin. // Nechybí ani průběžná obrazová příloha. // Dávám maximální počet hvězdiček. Bravo!

Některé osoby, které se v knížce objevují:
- Alexander Siloti (1863-1945)
- Antonín Dvořák (1841-1904)
- Velebín Urbánek (1853-1892)
- František Adolf Šubert (1849-1915)
- Emanuel Chvála (1851-1924)
- Eduard Nápravník (1839-1916)
- Berta Foersterová-Lautererová (1869-1936)
- Adolf Čech (1841-1903)

---------------------------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
(...) Nikoli z nemístné skromnosti a také ne z nepoctivého sebeponižování, ale po pravdě jsem povinen říci, že pocty, které mi byly prokázány, předstihují míru mých zásluh o tolik, že by mnou otřásly a zničily mne, kdybych neuměl oddělit tu část sympatií, která se týká mne osobně, od oné, která se v mé osobě vzdává čemusi mnohem většímu, významnějšímu a vážnějšímu, než jsem já. Kdyby nebylo tohoto poznání, které mne odkazuje na náležité místo a umožňuje mi snést všechno to nekonečné vzrušení a štěstí, pak bych nenašel vyjadřovacích prostředků, jimiž bych Vám mohl vyslovit své díky, neboť můj hlas je slabý a nicotný ve srovnání s tou bouří potlesku, s tím sborem pochval a vroucích vyjádření sympatií, které slyším odevšad už celých osm dní. (...)

31.05.2023 5 z 5

Přírůstky do sbírky Památníku Terezín z let 2017-2021 Přírůstky do sbírky Památníku Terezín z let 2017-2021 Tomáš Raichl

Přehledný soupis exponátů čítající 131 položek, z nichž rovných dvacet bylo vybráno pro obrazovou část katalogu. // Líbí se mi důraz na autorství, tj. zřejmou snahu pana Raichla alespoň částečně přiblížit osud toho či onoho člověka, z jehož pozůstalosti písemnosti a předměty jsou, a pokud to nejde, alespoň snahu ukázat jeho (její) tvář na portrétní fotografii. V případě malíře Jana Podrackého (1909-1943) se to podařilo obojí. // Přidávám štítky a dávám maximální počet hvězdiček.

29.05.2023 5 z 5

Malá mořská víla Malá mořská víla Kateřina Hanáčková

Pročítám zdejší komentáře k Andersenově originálu, protože jsem nevěděla, jak začít, a "smutná" je frekventované označení. Nicméně, ta myšlenka, kterou jsem v nich podvědomě hledala, a které se lze přidržet, abych teď příběh jen bezhlavě nekritizovala, je, že "nechajú vás premýšlať". S dětmi nahlas, pokud možno. V tom bych viděla smysl knihy... // Jen s nimi rozproudit diskuzi a zrekapitulovat, proč se malá víla nechala omámit kouzlem; zeptat se, jak se jim jeví princ a rozhodnutí Serafína, atd. Mohou se také pokusit do půlky přečtený příběh dovyprávět, nebo vymyslet alternativní (netragický) konec. A samozřejmě kreslit, lepit, stříhat, a vytvořit kus okouzlujícího mořského světa, jako zde vytvořila paní Renáta Fučíková (*1964).
Dávám tři hvězdičky. // Vhodné pro sedmou, patnáctou či šestnáctou příčku letošní čtenářské výzvy.
------------------------------------------------------
CITÁT:
Po princi jí zbyla jediná útěcha, jeho bílá košile

19.05.2023 3 z 5

Labutí jezero nepatří jen labutím... Labutí jezero nepatří jen labutím... Kateřina Hanáčková

Povedená knížka, kterou lze otevřít před návštěvou divadla i po ní. // Líbí se mi, že je koncipována širokoúhle a má, jak uvádí anotace shora, rozličnou formu, kterou ke čtenářům promlouvá. Je tu rozhovor mezi tatínkem a dětmi; encyklopedické informace (pojmy: busta, dirigent, pas de deux, arabesque,....); pozvání na terasu; snové chvilky, v nichž propukne láska mezi princem a zakletou princeznou Odettou; nechybí ani mini-kvíz (str. 34-35) a šimrací příloha v podobě bílého pírka.

Věkovou hranicí cílové skupiny si netroufám odhadovat. U knihy stojí přívlastek dětská, u inscenace na webu ND (viz zajímavosti) pak vhodné k maturitě, vhodné pro publikum od 7 let.... jenže začátek v 19:00 hodin a ta tříhodinová délka. Pro malé diváky nekonečná. // Dávám čtyři hvězdičky, přidávám štítky a jako dospělá chválím.

17.05.2023 4 z 5

Seznam památek ze života a díla Bedřicha Smetany Seznam památek ze života a díla Bedřicha Smetany Zdeněk Nejedlý

Příští rok bude této knížce sto let, přesto si ji lze vypůjčit ze skladu a odnést domů. Za to první pochvala, knihovno. Děkuji. :-) // Druhá pochvala bude směřovat k autorovi, který soupis exponátů rozdělil do deseti kapitol (viz počet výstavních síní) a ke kapitolám příhodně napsal jakési životopisné úvodníky. Čtenář má tak čas si vydechnout a hlavně neztratí přehled, ani tu krásnou možnost znalecky - třebaže jen v duchu a o samotě - odhadnout, co bude dál. // Za průběžnou obrazovou přílohu, tj. některé vybrané a zde reprodukované exponáty pochvala třetí.
Dávám maximální počet hvězdiček, přidávám štítky a vřele doporučuji. // Velmi pěkná příručka! // Vhodná pro první příčku letošní čtenářské výzvy, kdo stále hledá.

13.05.2023 5 z 5

Výstava památek a díla Antonína Dvořáka Výstava památek a díla Antonína Dvořáka Jaroslav Mikan

Jako vnadidlo na mě z celého soupisu působí nejsilněji část "Z Dvořákovy korespondence", tj. položky č. 232-259, kde se dozvíte nejen to, kdy písemnost vznikla a komu byla adresována, ale také obsah dopisu je zde naznačen. To se mi líbilo. I rozesmálo.
Příkladně tady, u dopisu ze dne 17.2.1890 určeného Fritzu Simrockovi (1837-1901), majiteli významného berlínského hudebního vydavatelství, autor za Dvořáka převypravuje: Musí míti za to, že S. již nereflektuje na jeho velká díla. Není to jeho vinou. Nežádá větších honorářů než dříve. Počká se symfonií, ale kdyby neměla do podzimu vyjíti, musil by se ohlédnouti jinde. Nerad, ale má nyní své věci přechovávati v kufru?

Závěr: hodnotím třemi hvězdičkami, přidávám štítky a směrovku SKLAD.

13.05.2023 3 z 5

Katalog výstavy "Leoš Janáček, osobnost a dílo" Katalog výstavy "Leoš Janáček, osobnost a dílo" kolektiv autorů

Soupis exponátů, které mohli vidět návštěvníci výstavy konané před pětasedmdesáti lety v Domě umění města Brna. // Jsou tu fotografie, dopisy, pohlednice, notové partitury, Janáčkovy kalendářní zápisníky a také nepapírové předměty - turistická hůl, výletní čepice,.... přičemž onen časový odstup, který jsem v první větě zdůraznila, a který od vydání katalogu uplynul, jako by nebyl. Je to nadčasová publikace! Dobře uspořádaná. Dobře odprezentovaná.

Budu s ní ještě pracovat.

Dávám maximální počet hvězdiček, přidávám štítky a z množství jmen Janáčkových současníků vybírám tyto:
- Karel Kovařovic (1862-1920)
- Břetislav Bakala (1897-1958)
- Ferdinand Vach (1860-1939)
- Hugo Boettinger (1880-1934)
- Arne Novák (1880-1939)
- Leoš Firkušný (1905-1950)
- Joža Uprka (1861-1940)

12.05.2023 5 z 5

Výstava historické Vršovice Výstava historické Vršovice Ladislav Zikmund-Lender

Povedená brožurka, která čtenáře přímo postrkuje k otevření větších knih a k hlubšímu poznání této pražské čtvrti. // Dávám maximální počet hvězdiček a poznamenávám si jméno fotografa Jiřího Podrazila (*1962). // Vhodné pro čtvrtou příčku letošní čtenářské výzvy.

Knížku doporučuji.

------------------------------------------
CITÁT:
Každý den chodíme okolo míst, která mají svou dlouhou a v mnoha případech pohnutou historii a už jen málo času dnes věnujeme zamyšlení, jak se v naší čtvrti žilo v minulosti.

11.05.2023 5 z 5

Z Kašperských Hor do Kalábrie Z Kašperských Hor do Kalábrie Mirek Houšť

Právě jsem o jednu snížila počet knih v sekci "Chystám se číst". Děkuju ti, Nočníptáku, za nadšený komentář. Dala jsem na tebe. :-)

Sama však napíšu pár řádek o ke knize přiloženému DVD, na které láká anotace shora. Jde o záznam setkání s autorem - viditelně dobře naloženým, inspirací naplněným, moudrým mužem...., který si rád povídá. Otázky mu pokládá sopranistka Markéta Fassati (*1985). // K záznamu mám jedinou výtku, a to že byl sestřihán na pouhých dvacet minut. Dovedla bych poslouchat déle.

Přidávám štítky.

-------------------------------------
CITÁT:
(...) A tak když maluješ přes noc, tak to zkrátíš na půlku.

10.05.2023 5 z 5

Praha: Výbor veršů z let 1929–1947 Praha: Výbor veršů z let 1929–1947 Jaroslav Seifert

Skladovka, v níž září "zrádné hvězdy", hvízdá "prostořeký vítr" a "v dlani dlaň" jdou milenci.... Kam, ptáte se?! Inu, třeba do Valdštejnské zahrady, k rozhledně nebo na Pražský hrad. // Líbilo. :-)

Ozdobeno několika kresbami Václava Sivko (1923-1974), z nichž nejvíce mě potěšily dvě. Jednak ta na str. 29 aneb úplňkový výjev zachycující kus mostu Legií, Vítěznou ulici a rohový dům, v němž toho času bydlel pediatr Jiří Brdlík (1883-1965); a dále kresba na str. 35, která ukazuje Novotného lávku ještě bez pomníku Bedřicha Smetany. Jen ten strom tam je. Jen ten mohutný strom....

10.05.2023 4 z 5

Franz Peter Kien Franz Peter Kien Elena Makarova

Česko-německá (místy jen německá) publikace, která vypráví o jednom mladém muži, o době, ve které žil, o lidech, se kterými se znal. // Vypráví a utichá, vypráví a utichá znovu. Najdete v ní totiž velké množství obrazového materiálu - fotografie, kresby, skicy, akvarely a olejomalby; Peterovy návrhy na obálky knih, návrhy na plakáty a nejrůznější výrobky; několik jeho autoportrétů, jejichž prostřednictvím uvidíte, jak se viděl sám...., přičemž to vše dobře koresponduje s textovou částí s vybranými úryvky z korespondence, úryvky z deníků a z rozhovorů, které autorka s pamětníky vedla, za kterými po světě cestovala. // Díky za tuto mravenčí práci, paní Makarova.
Přidávám štítky a dávám maximální počet hvězdiček. Pomyslnou šestou pak za dobře zvolený formát knihy (=větší formát), který poskytuje dostatek prostoru a času k zahledění se, k vnímání detailů. // Vhodné pro čtvrtou příčku letošní čtenářské výzvy. Mapu najdete na str. 108.

A protože první komentář, připisuji ještě tohle. Po prostudování pramenů a bibliografických informací zvlášť vyzdvihuji výtvarníka Bedřicha Frittu (1906-1944), jehož kresby pro syna Tomáše se staly součástí knihy Ivana Klímy "O chlapci, který se nestal číslem" (vydalo: Židovské muzeum v Praze, 1998). A dále nejmladšího člena rodiny Welsových - Martina Welse (1925-1944), který je spolu se svým bratrem Tomášem (1920-1988) autorem knihy "Sancta Familia" (vydala: Triáda, 2020).

Knihu doporučuji.

--------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
To nejhezčí, to jediné velké na naději a důvěře je, že nám umožňují snášet přítomnost!

06.05.2023 5 z 5

Památník bratří Burianů Památník bratří Burianů Emil František Burian

Vyprávění autora o otci a strýčkovi, kteří oba udělali díru do světa a v operním (chcete-li pěveckém) prostředí něco znamenali... // Jde o jedenáct krátkých kapitolek pro přehlednost patřících jednomu nebo druhému, popř. o kapitoly společné, v nichž je hledána a vypočítávána jejich bratrská podobnost, co do charakterových vlastností, pěvecké techniky a jejich snahy ukázat dorůstající generaci nejen krásu zpívaného slova. To se mi líbilo. // Zvláštní poděkování však patří autorovi za černobílé fotografie a kapitolu o veršotepectví (viz str. 75-84) - bude hlouběji prozkoumána. // Dávám maximální počet hvězdiček. Líbilo.

Některé osoby, které se v knížce objevují:
- Bedřich Smetana (1824-1884)
- Enrico Caruso (1873-1921)
- Leopold Demuth (1861-1910)
- Karel Kovařovic (1862-1920)
- Zdeněk Nejedlý (1878-1962)

--------------------
CITÁT:
Nemůžeme říci, byli-li šťastni.

05.05.2023 5 z 5

Marie Curie Marie Curie Maria Isabel Sánchez Vegara

Je to tu! Edice "Moji hrdinové", kterou má pod palcem španělské nakladatelství Emse Edapp, má svou kamarádku. Není tak velká, pravda, ovšem k dětem je stejně vstřícná a umožní jim seznámit se s osobnostmi naší historie, jež měli (mají) své sny. // Vhodné pro čtení s unavenými rodiči (textu není mnoho, písmena jsou větší), vhodné i pro samostatné listování, neboť dvoustránkové ilustrace Frau Isa (*1986) vyprávějí samy. // Dávám maximální počet hvězdiček a chválím za to, že pro opravdu zvídavé skrývá nápovědu, kde zjistit víc. Mimo jiné u Karla Pacnera (1936-2021). // Líbilo.

28.04.2023 5 z 5

Stará Praha v písničkách Stará Praha v písničkách V. H. Ražek

Křehká, cenná, rozpadající se skladovka, ve které je ukryto přes šedesát písňových textů a několik půvabných kreseb Josefa Kočího (1880-1961). // Myslím, že obstojí i bez melodií. Jako průvodce hlavním městem. // Start je na nábřeží, odkud dojdete k Čertovce a do Sněmovní ulice, na petřínské schody... nebo dál na Cibulku (str. 33-34), kde vodil Ignác pannu Julku; do Kanálky (str. 60-61), do Podskalí na grundle... a když večer snese se tiše, chvátejte do Jedové chýše (str. 70)! Nechybí šenkýři, pavlače, flašinetář, paní radová, ...a láska. Hodně lásky. :-)
Sedmá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena. // Dávám maximální počet hvězdiček a opisuji kus kupletu o hrnčířském trhu na Kampě. // Jsem ráda, že jsem přečetla.

-------------------------------------------------------
Když jsem jednou časně z rána
po Kampě Vám zvolna šel,
v okně stála krásná panna,
kterou v negližé jsem zřel.

Hrnčířský trh v pátek mají
tam, co rostou topoly,
a pod nimi prodávají
talíře a kastroly.

Jak tak koukám na tu děvu,
k níž jsem náhle láskou jat,
a tvář ladím do úsměvu,
zakop´ jsem a v hrnce spad´.

Seběhly se všecky baby,
láteřily z plných plic,
a že jsem byl pádem slabý,
neříkal jsem na to nic.

Zaplatit jsem musel všecko,
talíře i kastroly,
avšak pro to krásné děcko,
snesl bych rád cokoli.
(...)

27.04.2023 5 z 5

Z deníku pěvce - Vilém Přibyl Z deníku pěvce - Vilém Přibyl Václav Drábek

Jedinečný vhled do uměleckého světa, do života nabitého prací, potleskem a cestami napříč zeměkoulí. Je tu Bulharsko, Itálie, Francie, Německo, Anglie nebo španělská metropole Barcelona. Je tu vzdálené Turecko, Kyrgyzstán, Japonsko a také Kanada a sousední Spojené státy se svým "Los Kraváles". ...Startovní stanicí je však vždy Brno nebo Praha. Domov.
A snad proto, že je to psané postupně, ještě pod vlivem okamžiku, pod vlivem toho či onoho místa, řekla bych chlapsky psané, navzdory těžkostem optimisticky a stále pokorně, je to vyprávění čtivé, zábavné a moudré. // Role editora zápisků - muzikologa a pedagoga Václava Drábka (1943-2008), není v knize blíže specifikována. V úvodním slovu pouze uvedl, že se jedná o fragment zápisků, o nedokončené dílo. // Doplněno černobílými fotografiemi, soupisem operních rolí a supraphonskou diskografií Viléma Přibyla. // Hodnotím maximálním počtem hvězdiček a jsem ráda, že jsem přečetla.

Některé osoby, které se v knížce objevují:
- Lies Askonas (1913-1996)
- Naděžda Kniplová (1932-2020)
- Václav Kašlík (1917-1989)
- Charles Mackerras (1925-2010)
- Ludmila Dvořáková (1923-2015)
- Zubin Mehta (*1936)

--------------------------------------------
TŘI CITÁTY:
,,Když tu operu člověk vidí a slyší v celku, je to přece jen o něco lepší, nežli to zpívat."
,,Není umění zazpívat někde jednou - to je věcí impresária, ale vrátit se tam znovu, být znovu pozván - to už je úspěch."
,,Byl jsem spokojen, protože za daných okolností jsem víc ani dělat nemohl."

09.04.2023 5 z 5

Lomnicko v obrazech Lomnicko v obrazech Jan Nouza

Jak praví anotace shora - z jedné poloviny je to obrazárna, z té druhé pak krátké počtení. Dohromady sedmdesát stránek. Řeklo by se jednohubka..., ale těší mě, že není. Je to náležitě-pomalu-plynoucí, zklidňující a - nebála bych se toho přídavného jména - terapeutická knížka. Knížka s trochou nostalgie, trochou pravdy, slz a spoustu krásného. Kniha o malých velkých cosi..... // To jsem potřebovala. To jsem hledala. Jsem zaujata! // Dávám maximální počet hvězdiček, chválím za česko-německé zpracování a přimlouvám se, aby kniha nebyla dána hned zpátky do skladu. // Vhodné pro čtvrtou nebo pro patnáctou příčku letošní čtenářské výzvy.

-------------------------------------
ÚRYVEK:
Před každým mostem může chybět odvaha vykročit vstříc někomu jako první. Stačí ale uvědomit si, že ten na protější straně vnímá možná stejnou nejistotu.

05.04.2023 5 z 5