milamarus milamarus komentáře u knih

Slabin snář Slabin snář Eva Pelikánová

Proměnlivá a přece neměnná. Čekající a přece nečekaná. Žensky křehká, silná a celistvá rekapitulace vztahu, v níž autorka musela (a dokázala) vyjádřit jedním slovem víc než někteří jiní celou stranou. Připomenula jejich význam, jejich důležitost. // ...A snad proto, že jsem knížku četla shodou okolností v metru - v přítomnosti mnoha tlachajících lidí - začínám tenhle komentář právě takhle. Mluvila ke mně hlasitě. // Vhodné pro sedmou či dvanáctou příčku letošní čtenářské výzvy. // Pár řádek opisuji.

-----------------
(...)
Jsi mezi mnou a mezi ničím,
přesto s něčím v hlavě bloudíš.
Co nosíš v sobě, neříkáš mi.
Čím jistá jsem si,
že bez ublížení není žití,
jen umět trpět pro ty pravé,
to je cestou, jak k nim nejblíž jíti.
(...)

11.11.2023 5 z 5

Londýnská ulice: Příběhy domů a lidí Londýnská ulice: Příběhy domů a lidí Vladimír Šlapeta

Kéž by takto byly zadokumentovány celé Vinohrady...

11.11.2023 5 z 5

Magická Praha - Průvodce s nejmodernější technikou po nejtajemnějších zákoutích staré Prahy aneb S mobilem a QR kódy za Magická Praha - Průvodce s nejmodernější technikou po nejtajemnějších zákoutích staré Prahy aneb S mobilem a QR kódy za Michaela Kudláčková

Knížka pro čtenáře – chodce. // Vizuálně velmi pěkná, správně barevná, čtivá, přičemž jde-li o propojení s moderní technikou, na které láká název i anotace shora, uvádím, že funguje jen z poloviny – levý QR kód k zeměpisným souřadnicím a mapě ano; pravý QR kód do fotogalerie nikoliv. // Výchozím bodem je každopádně nejčastěji stanice metra Staroměstská. // Přidávám štítky a chválím. Líbilo!

------------------------------------
CITÁT:
Neřve, nedupe a nijak na sebe neupozorňuje.

11.11.2023 4 z 5

Ahoj podzime, nauč mě říkanku! Ahoj podzime, nauč mě říkanku! Pavla Šebková

První díl ze čtyř, ke kterému jsem se dostala. Vzhledem ke kalendáři ten nejpřiléhavější. // Písmo je větší, rým říkanek střídavý i sdružený a ilustrace, ach, nad těmi se dá s dětmi mluvit a mluvit. Jen knížku otevřít... // Dávám maximální počet hvězdiček. Půvabné!

-------------------------------------
HOUBY
Probudí se, hlínu tlačí,
co jim stačí síly.
Nejí, nespí ani radši,
jen aby už venku byly.

No a venku, to je psina,
tam se diví velice,
jak jsou krásné, každá jiná,
mají módní čepice.

09.11.2023 5 z 5

Praha - Historické pohlednice Praha - Historické pohlednice Tomáš Rejl

Další kousek do skládačky o původní podobě města, kde jsem se narodila, kde žiju. // Zvolená velikost písma u popisků vyžaduje dobré světlo a čerstvé oči. Každopádně množství pohlednic přesahuje stovku a je tedy co prohlížet. Zvlášť mě potěšil snímek Těšnovského nádraží (str. 52). // Časové období sedí, roky pořízení jsou uvedené přímo u snímků. // Dávám maximální počet hvězdiček. // Titul je vhodný pro sedmnáctou příčku letošní čtenářské výzvy, kdo stále hledá.

27.10.2023 5 z 5

Ve věci J. Roberta Oppenheimera Ve věci J. Roberta Oppenheimera Heinar Kipphardt

Pohlcující. Napínavá. Intenzivní. Taková je tato konverzačka, která se mohla včasným dramaturgickým zásahem dobře svést na úspěchu Nolanova filmu. Své diváky by jistě našla. // Autor vycházel z protokolu o jednání za zavřenými dveřmi, kde bylo posuzováno, zda může být J. Robertu Oppenheimerovi uloženo bezpečnostní osvědčení. Protokol čítal 3 000 stran. // Dávám maximální počet hvězdiček.

Některé osoby, které ve hře vystupují (nebo o nichž je řeč):
- Ward V. Evans (1880-1957)
- Roger Robb (1907-1985)
- Haakon Maurice Chevalier (1901-1985)
- Edward Teller (1908-2003)
- Jean Tatlock (1914-1944)

-----------------------------------------------
CITÁT:
Člověk měl zaklepat, než otevřel dveře do onoho hrůzyplného světa, v němž dnes žijeme. Ale my jsme raději vyrazili dveře. I když jsme z toho strategicky nemohli mít žádnou výhodu.

26.10.2023 5 z 5

Malý strašidelník Malý strašidelník Jiří Trnka

Souhlas s předchozím komentářem. Vskutku půvabná knížka, která dává poznat řadu nadpřirozených bytostí - bludičky, čerty, obry, skřítky a mnohé jiné, které jsem doposud neznala. O to raději jsem přečetla. // Vhodné pro rozšíření slovní zásoby a podnícení fantazie. Vhodné pro opakované čtení, pro čtení s porozuměním. // Líbilo. A kdybych měla místo na patnácté příčce, šoupla bych ji tam, neboť kromě Jiřího Trnky je na obálce uvedena také jeho dcera – Klára Trnková (*1949).
----------------------------------
CITÁT:
Zřejmě máme v povaze i na nejhorší peklo vrhnout alespoň lehce smířlivý pohled.

24.10.2023 5 z 5

Tatínku, jeď opatrně! Tatínku, jeď opatrně! Jindřich Balík

Drobný veršovaný úlovek ze smíchovské knihovny, který je primárně určený dětem od 5 let. // Prohlížet ho a diskutovat nad ním však můžete i dřív, to je jasné. Jen co se při procházce ozve další: „A co je tohle?“ // Pokud však místo otázky uslyšíte od potomka napomenutí, připomeňte si význam značek sami.... // Pět hvězd. Povedené!

-------------------------------------------------------
STŮJ, DEJ PŘEDNOST V JÍZDĚ!

Co o této značce víme?
Vždycky před ní zastavíme!
Rozhlédnem se řádně kolem,
teprv potom hneme kolem.

11.10.2023 5 z 5

Strašidla a pověsti staré Prahy Strašidla a pověsti staré Prahy Filip Jan Zvolský

Pestrá sbírka strašidelných příběhů, jejichž prostřednictvím můžete poznávat tajemství pražských ulic, domů a posmrtný život jejich (ne)hodných obyvatel. Spolu s nimi tu jsou také zlomyslní skřítci, vodníci, ohnivá strašidla, čerti.... no, však poznáte sami. :-)
Chválím praktické místopisné rozdělení do sedmi oddílů - Pražský hrad a Hradčany, Malá Strana, Staré Město, Josefov,... ; chválím krátký rozsah jednotlivých vyprávění, kdy k pointě stačí pár řádků. // Dávám maximální počet hvězdiček a přidávám štítky. Šestnáctá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena.
------------------------------
CITÁT:
Pokud si tedy nejste jisti dobrotou své ženy, držte se od Tomášské ulice dál.

11.10.2023 5 z 5

Sobotecký hřbitov Sobotecký hřbitov Josef Jindra

Potřebná knížka.

10.10.2023 5 z 5

Praha Praha Karel Kýhos

Propojuji s knihou “Praha“ od Josefa Zemana (1908-1973), kterou vydalo Sportovní a turistické nakladatelství o čtyři roky dříve. Jsou si velmi podobné. // Opět černobílé provedení, opět kapesní formát a také vícejazyčné popisky, které čtenářskou základnu v mžiku rozšiřují. Ty česky psané ovšem tentokrát najdete hned u fotografií. Pohodlně, žádné listování, hledání... // Celkem se jedná o 124 snímků. Nechybí žádný.

Chválím autora za jeho snahu zachytit známá místa z jiného úhlu,...protože vyfotit Karlův most se Staroměstskou mosteckou věží nad hlavou, palác Smiřických z podloubíčka, topoly na Císařské louce skrze zbytky vyšehradského opevnění... to je, panečku, orámování! // Pootevřené dveře, ze kterých byla focena Staroměstská radnice, jsem si byla tipovat včera večer. Jde o č.p. 606/12? :-) // A co se týká historických snímků, uvádím například fotografii č. 78 aneb pohled z Chotkových sadů dolů na Klárov, včetně výstavního pavilonu, na jehož místě je dnes výstup z metra; nebo unikátní fotografii č. 82, na níž jsou zvěčněny domy na Dvořákově nábřeží, potažmo Pařížská ulice. Do deseti let tam vyrostl hotel InterContinental...

Dávám maximální počet hvězdiček. // Obě knihy doporučuji.

05.10.2023 5 z 5

Praha Praha Josef Zeman

Sbírka černobílých fotografií představující hlavní město tak, jak vypadalo, když byl jeho primátorem Adolf Svoboda (1900-1969) - zde také autor úvodního slova. // ...To ještě před Stavovským divadlem stávala telefonní budka; Průmyslový palác praskal ve švech; na Petříně byl mladší, knihu držící Jan Neruda; ...a v zimě byla taková zima, že se mohlo chodit přes Vltavu!
Prohlížela jsem sama, prohlíželi jsme s tátou, přičemž smích přišel již na šestnácté straně, když uviděl Křižovnickou ulici. Chodíme tam tudy často, avšak vzpomínku na to, jak jim s mámou v bouřce vypovědělo auto službu - akorát pod okapem kostela - jsem slyšela vůbec poprvé. :-)
Dávám maximální počet hvězdiček. Za dokonalé světlo v momentce z Průmyslového paláce, že se k němu ještě vracím, víc než maximum. // Pro úplnost uvádím, že v exempláři, který jsem si z knihovny přinesla, chybí několik stránek, konkrétně snímky č. 11, 12, 37, 38, 43, 44, 71, 72, 83, 84, 93 a 94. Nechť dělají svým majitelům stále radost.

Krásné! Překrásné!

03.10.2023 5 z 5

Mikuláš Dačický z Heslova Mikuláš Dačický z Heslova Ladislav Stroupežnický

První hra se odehrává roku 1585 na hradě Zvíkově, kdy bylo Dačickému rovných třicet let. Druhá roku 1611 na Vlašském dvoře. Nechybí tu naivní Tříska, jeho záletná paní Žofka, ani lstivý, tajemný Wolfram... // Kdo má jako já rád Vávrův Cech panen kutnohorských (1938), který na motivy obou her vznikl, bude spokojen. Je to zajímavé porovnání. // Doplněno slovníčkem a ediční poznámkou. // Dávám maximální počet hvězdiček.
---------------------------------
CITÁT:
Mně se zdá, že to člověku smrtelnému neuškodí, když tak někdy nějakým dobrým skutkem Pánu Bohu všemohoucímu potěšení způsobí a lidem dobré vůle radost udělá.

29.09.2023 5 z 5

Kronika velmi pěkná o Janovi Žižkovi, čeledínu krále Vácslava Kronika velmi pěkná o Janovi Žižkovi, čeledínu krále Vácslava neznámý - neuveden

Náhodný úlovek v dnes vrácených. // Řadím ji mezi historické knihy a rovněž mezi knihy naučné, neboť autorská stopa PhDr. Jaroslava Šůly, tj. jeho snaha, aby čtenář textu rozuměl, aby se ho nebál, mi imponuje. // Četla jsem pomalu, pomáhala si prstem, přičemž slovníček staročeských výrazů jsem si pro pohodlí ofotila a měla položený vedle. // Chválím větší velikost písma. Chválím kolegialitu, se kterou je v poznámkovém aparátu doporučována další literatura.
---------------------------------------
CITÁT:
Pak když bylo pět hodin na noc, tehdy Žižka táhl jest na královo vojsko.

27.09.2023 5 z 5

Elektrická dráha Tábor – Bechyně Elektrická dráha Tábor – Bechyně Martin Harák

Už pro ta neznámá slova “tlumivka“, “bleskojistka“, “kontrolér“ či ještě tajemněji znějící “rozjezdový odporník“ jsem ráda, že jsem brožurku otevřela... // Přibližuje technické parametry vozů, jež byly pro dráhu v uplynulých sto letech vyrobeny. Dokládá podnikavost Františka Křižíka (1847-1941), který stál u jejího zrodu. // Ještě tak přidat pár stránek o jednotlivých zastávkách a byla bych spokojená.
-----------------------------
Okna byla stahovací.

27.09.2023 3 z 5

Světci z Karlova mostu Světci z Karlova mostu Marie Foltýnová

Povedená vzdělávačka, kterou lze otevřít doma i při procházce. // Každé sousoší má svou vlastní dvoustranu - vlevo popis díla, vpravo celostránková fotografie (barevná a pořízená za pěkného počasí, takže vidíte jak tramvaj na sousedním mostě Legií, tak Hanavský pavilon). // Ze všech jmen si poznamenávám sochaře Čeňka Vosmíka (1860-1944). // Líbilo. Dávám maximální počet hvězdiček.
---------------------------------
CITÁT:
Od roku 1938 nepřibyla na mostě žádná nová originální socha.

25.09.2023 5 z 5

Mzda činu - Vojenské řády a vyznamenání třetí říše Mzda činu - Vojenské řády a vyznamenání třetí říše Jakub Wolf

Do jisté míry naučná, o dané době neúplně vypovídající knížka, z níž chci podtrhnout opakující se slovní spojení “může být udělen“. Z jiného úhlu knížka o odvaze, vytrvalosti, sebepřekonávání (sebeobětování) jednotlivců, kterým jde jen o postup vpřed. Proti stanovenému nepříteli. // Je na každém čtenáři, co si vybere... Nebýt však úvodního rozboru Jakuba Wolfa, který ji svým ironickým tónem drží na zemi, který dobře narušuje tu zdánlivou soudržnost, byla by to kniha nebezpečná. Snad proto, že nepřipouští strach a nevidí smrt. Snad proto, že tu platí, že „všechny činy překoná ten, jenž nepříteli zabrání ve spojení, připraví ho tedy o možnost jednat aktivně“.

Při prohlížení kreseb jsem si vzpomněla na hraběte von Stauffenberga (1907-1944) a na o generaci mladšího Willyho Petera Reese (1921-1944), který je zde na DK podepsán pod knihou: S maskou vojáka - Nelidská válka (Rusko 1941-1944). // Kousek z ní opisuji i sem.

-----------------------------------
„Chtěl jsem alespoň ve svém nitru zůstat tím, kým jsem byl před narukováním. A i to bylo těžké, neboť všechny myšlenky na budoucnost prchaly před nesmírnou hrůzou a těžko jsem přemáhal zdrcení, které mi přinášel život vojáka. Zvykl jsem si ale nebýt nikdy sám, a přesto být vždy cizincem mezi cizími lidmi, oddělen od mých druhů druhem, duší, stylem života a chováním... “

22.09.2023 3 z 5

Obrázky ze staré hudební Prahy Obrázky ze staré hudební Prahy Kateřina Emingerová

Křehká skladovka, od jejíhož vydání uplyne příští rok rovných sto let. // Kromě Mozarta a Berlioze, kteří Prahu opakovaně navštívili, je zde vzpomenuto také na řadu českých hudebních skladatelů - např. Františka Brixiho (1732-1771), Josefa Myslivečka (1737-1781), Jana Ladislava Dusíka (1760-1812), Václava Tomáška (1774-1850), Josefa Bohuslava Foerstera (1859-1951) a další. // Praha je zde jako kulisa, jako svědek jejich počínání, úspěchů a potlesků, jako místo jejich posledního odpočinku.
Napsáno s úctou a obdivem. Napsáno rovně, bez favorizování jednoho před druhým. // Přidávám štítky a hodnotím maximálním počtem hvězdiček. Cenné ohlédnutí!

--------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Dech se v prsou tají, jakoby vespolně do věčnosti vyzníti chtěl a srdce při tom hlasitě klepe.

22.09.2023 5 z 5

Miroslav Horníček - 100 let Miroslav Horníček - 100 let Mojmír Weimann

Pět let od vydání, čtyři roky od napsání prvního komentáře utekly,... a další čtenáři, jak vidím, v nedohlednu. Dokonce ani jeden z 84 zdejších uživatelů, kteří řadí pana Miroslava Horníčka mezi své oblíbené autory, tuto knížku dosud nenalezl. Proto pár slov i ode mě. Jde o titul dostupný ve skladu městské knihovny. Titul vhodný pro patnáctou příčku letošní čtenářské výzvy a pro příčku čtvrtou - mapu Plzně se šesti zastaveními najdete v samém závěru brožurky. // Dávám maximální počet hvězdiček. Povedené! :-)
------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Byly učiněny četné domluvy, byly podniknuty první kroky. Ale jde o to domlouvat se dál a dál jít.

20.09.2023 5 z 5

Listy nevěstě a ženě Natalii Nikolajevně Listy nevěstě a ženě Natalii Nikolajevně Alexandr Sergejevič Puškin

Publikace vydaná u příležitosti 150. výročí Puškinova narození. // Vhodná pro čtvrtou příčku letošní čtenářské výzvy - mapa tu je. Vhodná pro ty, kteří se chtějí s Puškinem seznámit. Odborných znalostí netřeba, kniha je opatřena poznámkovým aparátem, jehož autorem je Fedor Soldan (1903-1979). // Řadím ji proto mezi naučné knihy. // Datumové ohraničení v anotaci shora je nepřesné. První dopis, který je zde otištěn, je datován dnem 31. srpna 1830. Poslední až dnem 18. května 1836. // Líbilo. Dávám maximální počet hvězdiček.
-----------------------
CITÁT:
Čekám od Tebe pořádné dopisy, kde bych slyšel Tebe a Tvůj hlas, a ne hubování, které jsem si vůbec nezasloužil, protože se chovám jak cudná panna.

19.09.2023 5 z 5