milamarus milamarus komentáře u knih

Bedřich Smetana a Morava Bedřich Smetana a Morava Jan Racek

Poznámkový aparát místy přetlačuje samotný výklad, což neberu jako závadu. Naopak myslím, že právě to je důvod, proč knihu otevřít, začíst se. Poznáte celou řadu Smetanových současníků…// A jsou tu také ukázky z jeho korespondence (str. 50-84), referáty o koncertech (str. 85-89) a obrazová příloha (str. 97 a následující). Zkrátka: je to dobrý zdroj informací. // Dávám maximální počet hvězdiček.

Některé osoby, jejichž jména se v knížce objevují:
- Jindřich Geisler (1849-1927)
- Josef Illner (1839-1894)
- Pavel Křížkovský (1820-1885)
- Jan Neff (1832-1905)
- Rudolf Thurn-Taxis (1833-1904)
- Helena Vávrová (1851-1910)

-----------------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
My skladatelé trpíme nejvíce tím, že naše skladby se neuveřejňují tiskem.

15.05.2024 5 z 5

Stará Praha v leptech Jaroslava Skrbka Stará Praha v leptech Jaroslava Skrbka Jaroslav Skrbek

Necelá stovka reprodukcí, kterou mohu jen obdivovat a coby první prohlížející “prozradit“, že s ní zavítáte na oba vltavské břehy. Z toho pravého vyzdvihuji příkladně Týnský chrám, Klementinum nebo Národní divadlo; z toho levého pak Maltézské náměstí, Pětikostelní ulici a Černínský palác. // Dostupné ve fondu ústřední knihovny – jednokusově, jen k nahlédnutí. // Líbilo.

13.05.2024 5 z 5

Praha domovské město Franze Kafky Praha domovské město Franze Kafky Emanuel Frynta

Studie, která z města čerpá, o město se opírá, ale Kafka, ten zůstává opodál. Tichý, málomluvný, nemíří vám vstříc. Drží si odstup. Je to trochu šifra i pro něj. Neví, co přijde. Neví, proč právě on byl vybrán. Vždyť doma je tu spousta jiných… zkrátka: velmi zajímavě uchopeno. Jsem ráda, že jsem přečetla. // Dostupné ve fondu ústřední knihovny – jednokusově, jen k nahlédnutí, přičemž líbí se mi to větší řádkování a fakt, že byly zvoleny černobílé fotografie. Koneckonců barevného Kafku ani neznám….

Pět hvězd.

13.05.2024 5 z 5

Kafkova Praha / Kafkas Prag / Prague de Kafka Kafkova Praha / Kafkas Prag / Prague de Kafka Jiří Kolář

Zlákal mne název knihy, proto jsem si ji vyhledala. // Systém dvoustran, kdy vlevo jsou Kafkova slova, vpravo Kolářova muchláž a okolo spousta prázdného místa, tomu sedí. Dává čtenáři dostatek času, aby se začetl, aby se zadíval, aby popřemýšlel nakolik obě strany působí dohromady… // Dostupné ve fondu ústřední knihovny – jednokusově, jen k nahlédnutí. // Pět hvězd.

13.05.2024 5 z 5

Stopami pražských nakladatelských domů Stopami pražských nakladatelských domů Aleš Zach

Zase jedna knížka, která pomáhá zvednout oči z chodníku. V krátkosti a bez nostalgie. ...takže teď až se ocitnu na Národní, v Kaprově či Salvátorské ulici, až budu procházet Slezskou, už budu vědět. // Děkuji.

Vypisuji si tato tři jména:
- František Augustin Urbánek (1842-1919)
- František Topič (1858-1941)
- Otakar Štorch-Marien (1897-1974)

12.05.2024 5 z 5

Praha ve fotografii Praha ve fotografii Karel Plicka

Přidávám knize dalších pět nadšených hvězdiček a jdu si dát nohy nahoru. Jsem ucabrtaná. // To máte Pražský hrad, katedrála sv. Víta, pak malá odbočka ke Královskému letohrádku a šup zpátky Nerudovou ulicí dolů na Malostranské náměstí. Následovala Kampa, Karlův most, Národní divadlo (včetně sestupu po schodišti do Divadelní ulice), Staroměstské náměstí, Národní muzeum, letohrádek Hvězda, …no, krásné a ještě krásnější záběry známých míst.

Prohlédnuto sedmé vydání, v němž je ukryto celkem 220 černobílých snímků. Jejich formát je proměnlivý - některé jsou koncipovány na výšku, jiné na široko, jsou tu však i velkoformátové (dvoustranné) fotografie. // Doporučuji.

09.05.2024 5 z 5

Z mých divadelních pamětí Z mých divadelních pamětí Adolf Čech

Cenné svědectví, které sahá hloub než archiv Národního divadla. // Dozvíte se třeba, co nesnází a nepohodlí bylo nutno vytrpěti při zkouškách nového kusu; kde všude se v Praze zkoušelo; za kolik zlatých měsíčně… Dozvíte se, jak probíhala léčba nemocného Bedřicha Smetany; se kterou jeho operou vystoupil ansámbl pohostinsky ve Vídni a jaký úspěch u tamního publika měl. // Dávám maximální počet hvězdiček. Líbilo.

Některé osoby, jejichž jména se v knížce objevují:
- Josef Lev (1832-1898)
- Jan Nepomuk Maýr (1818-1888)
- František Adolf Šubert (1849-1915)
- Jindřich Mošna (1837-1911)
- František Ferdinand Šamberk (1838-1904)
- Franz Ritter von Januer (1831-1900)
- Franz Thomé (1807-1872)
- Antonín Dvořák (1841-1904)
- Karl Goldmark (1830-1915)

-----------------------
ÚRYVEK:
(…) Poněvadž v červenci, srpnu a v polovici září téhož roku musila opera na bezděčné prázdniny, nemajíc kde hrát, improvisovali jsme si zkušební síně v aréně na hradbách. Sbor zkoušel ve své garderobě a pro solisty operety jsem adaptoval malý kumbálek pod střechou.
„Do nejdelší smrti mne na tu půdičku nedostaneš,“ zvolal přítel Šamberk, když se dověděl o nejnovější “zkušební síni“. Šamberka bylo sice těžko dostat i do jiných místností, kde se zkoušelo, protože v Bayerově kavárně na hradbách byl tak krásný stín a tak pěkně se tam hrála bulka, ale co jsem měl dělat? Povolil jsem a zkoušeli jsme v garderóbě pánů, v malé a tmavé díře v přízemí.

08.05.2024 5 z 5

Praha Praha Karel Chaba

Bez lidí, bez aut, bez všudypřítomných koloběžek a volně poházených odpadků. Nereálné. Naivní. Krásné. // Doplňuji, že úvodní slovo napsal profesor PhDr. František Dvořák (1920-2015) – sám autor monografie o Karlu Chabovi, která byla vydána nakladatelstvím Odeon o pět let dříve.
---------------------------
CITÁT:
Netřeba ani být malířem, aby se srdce nevzrušilo pohledem na Prahu.

Adresát nezastižen... Adresát nezastižen... Jiří Horský

Jeden čtenářský rest splněn. // Praktický formát à la žákovská knížka, rozložitelná mapa se všemi dvanácti zastaveními a spousta tipů, co číst dál. Tak to má být! Tak se mi to líbí! // Dávám maximální počet hvězdiček. Zvlášť mě potěšila zmínka o architektu Rudolfu Welsovi (1882-1944) a jeho otci - panu Šimonu Welsovi (1853-1922).

Průvodce doporučuji.

Praha plná strašidel Praha plná strašidel Miloslav Švandrlík

Souhlas s předchozími pochvalnými komentáři. Přehledné, vtipné, čte se to skoro samo :-) // Konkrétně jsem ukořistila druhé (upravené a rozšířené) vydání z roku 1970, k němuž předmluvu napsal MUDr. Miroslav Plzák a kde – ano, potvrzuji - najdete i onen rozhovor s autory. Zachovalý exemplář, leč nebylo možno si ho odnést z knihovny domů. Je určen pouze k nahlédnutí.
… pročež jsem provedla menší kontrolu: zvonící jeptiška - přítomna, mořský pirát – přítomen, Golem - přítomen, železný muž - přítomen, bezhlavá dáma – přítomna, (…) i vzteklý čert a pyšná hraběnka tu jsou. Jen vodník Kabourek z knihy zmizel. Malostraňáci, třeste se!!!

------------------------
CITÁT:
Strašidla potřebují ke své seberealizaci určité podmínky.

06.05.2024 5 z 5

Vlasta Burian - Obrazový životopis Vlasta Burian - Obrazový životopis Josef Frais

Propojuji s o pět let dříve vydanou knihou “Filmový Vlasta Burian“, neboť myslím, že se spolu dobře doplňují, plynule na sebe navazují. Ano, tam je probírán hlavně jako herec a je hodnocen jeho výkon před filmovou kamerovou, ovšem Karel Čáslavský (1937-2013) připomíná i jeho soukromou stránku, a to právě v poslední kapitole “Burian v dokumentech“. // Líbilo.

Některé osoby, které zde na fotografiích uvidíte:
- František Plánička (1904-1996)
- Josef Laufer (1891-1966)
- Otakar Rozvoda (1914-1994)
- Josef Maleček (1903-1982)
- Jiří Hojer (1894-1974)
- František Nekolný (1907-1990)

---------------------------
CITÁT:
Tady se mohl naplnit i jeho další celoživotní sen: být v každé oblasti, do které zamíří, ze všech nejlepší.

05.05.2024 5 z 5

Filmový Vlasta Burian Filmový Vlasta Burian Karel Čáslavský

Solidní encyklopedie, v níž můžete zalistovat po zhlédnutí toho či onoho Burianova snímku a konfrontovat tak svůj názor s názorem tehdejších diváků-kritiků. Jsou tu hodnocení pochvalná; hodnocení střídmá; hodnocení, která nemilosrdně upozorňují na nedostatky…. Je na vás, ke kterým se přikloníte. Předložku “po“ každopádně podtrhuji, neboť při jiném načasování byste se dobrovolně připravili o dějová překvapení připravená scénáristy. // Filmy jsou řazeny chronologicky. A těch písní! Za jejich připomenutí zvláštní dík, pane Čáslavský! :-) // Dávám maximální počet hvězdiček.

Některé osoby, jejichž názory v knize jsou:
- Otakar Štorch-Marien (1897-1974)
- Quido Emil Kujal (1894-1970)
- Antonín Martin Brousil (1907-1986)
- Bedřich Rádl (1905-1981)
- Alan František Šulc (1909-1992)
- Viktor Srkal (1908-1948)
- Jiří Hrbas (1914-1976)

---------------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
V nynější tak málo radostné době věru bychom potřebovali více takových filmů, při nichž se od začátku do konce pobavíme a hlavně – upřímně zasmějeme.

05.05.2024 5 z 5

Shakespeare o lásce Shakespeare o lásce William Shakespeare

Ryzí umělecká publikace. // Bylo by zbytečné vyjmenovávat, z jakých her je zde čerpáno, nebo čí malířská díla tu uvidíte. Síla je v onom propojení slova s obrazem (chcete-li: obrazu se slovem) a dojmu, který to celé v držiteli knihy vyvolává…. // Maximální počet hvězdiček.
-------------------------------
CITÁT:
Nebe je mi svědkem, že mám rád,
což mě naučilo rmoutit se a rýmovat.

03.05.2024 5 z 5

Pohádky z pražských uliček Pohádky z pražských uliček Lucie Křesťanová

Děkuju za předchozí komentáře. Pěknější kousek bych pro čtrnáctou příčku nenašla. Vážně ne. :-) // Je tu celkem sedm pohádkových příběhů, v nichž kouzelná moc zajistí, aby dobro zvítězilo nad zlem, aby špatné vlastnosti a skutky jedněch byly vykompenzovány dobrotou druhých, …přičemž příběhy jsou psány větším písmem a dějově na sebe nenavazují. Pokaždé tak s dětmi zavítáte na jiné místo, setkáte se s někým dalším a zažijete nové dobrodružství. // Dávám maximální počet hvězdiček. Poučné čtení. Vhodné pro rozšíření slovní zásoby. Vhodné jako příprava před procházkou.

--------------------------------
CITÁT:
Musí to zkusit, třeba bude mít štěstí.

02.05.2024 5 z 5

Leoš Janáček mezi svými Leoš Janáček mezi svými Ivo Stolařík

Další kamínek z mozaiky Janáčkova života. // Vypráví paní Ludmila Žáková (1900-1982), rozená Sládková. Vypráví pan Jan Morysák (1893-1981) a okrajově též bývalý starosta obce Hukvaldy - pan Jan Sobotík (1875 - ? ). // Potvrzuji, že publikace obsahuje fejeton “Alžběta“, který není možná od věci přečíst si jako první. // Cenné. Dávám maximální počet hvězdiček.
-------------------
CITÁT:
Dyž přidu do našeho kostela, tak ho tam ešče pořaď vidim za tymi varhanami.

30.04.2024 5 z 5

50x Vlasta Burian 50x Vlasta Burian Vladimír Thiele

Aby nedošlo k mýlce. Podobně jako "Úsměvy Jana Masaryka“ jde o vzpomínkovou knížku – o desítky historek, vtipů a epizod z Burianova života, které byly často uveřejněny v jiných knihách jinými autory. Zde jsou sesbírány, jsou pohromadě, oddělené jen černým puntíkem, rozřazené do šestnácti kapitol. // Líbilo. Pobavila jsem se, neb veselé historky převládají…

Pro úplnost uvádím jména autorů obrazové části knihy, na kterou láká anotace shora i štítek. Jsou to:
- František Bidlo (1895-1945)
- Adolf Hoffmeister (1902-1973)
- František Julina (1912-1989)
- Viktor Klapper
- Josef Lada (1887-1957)
- Emil Artur Longen (1885-1936)
- František Muzika (1900-1974)
- Miloš Nesvadba (1925-2020)
- Antonín Pelc (1895-1967)
- Ladislav Rada (1929-2021)
- Ivan Sors (1895-1950)
- Antonín Sychra (1890-1960)
- Karel Šmíd (1914-1985)
- František Tichý (1896-1961)
- Vojtěch Tittelbach (1900-1971)

-----------------------
ÚRYVEK:
Jednou se Vlasta Burian zdržel v kruhu svých známých. Při pohledu na hodinky se náhle chtěl rozloučit. Jeho přítel to postřehl a povídá: „Nu, a teď hurá domů, přede dveřmi se zuješ a pak pěkně po špičkách vklouzneš do bytu, co?“
„Kdepak,“ nato Vlasta, „to by nebylo nic platné. Moje paní má totiž tak slabý spánek, že slyší, i když klesá teploměr.“

27.04.2024 5 z 5

Dvořákova čítanka Dvořákova čítanka Otakar Šourek

Publikace je vhodná pro čtenáře-muzikanty, neboť stránkově vzato skladby převažují nad články. Je zde otištěno celkem sedmnáct kousků - příkladně ukolébavka z Jakobína, árie vodníka či skladba "Furiant“ pro čtyři ruce. // Kdo umí noty a nebojí se křížků, béček, může začít hrát. I zpívat. :-) // K informacím shora každopádně doplňuji, že autorem druhého článku je Josef Zubatý (1855-1931), profesor filologie na Karlově univerzitě, sbormistr, klavírista a jeden z těch, kteří Dvořáka v roce 1885 doprovázeli do Anglie.
----------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Napište něco, co by se líbilo mně, a uvidíte, že se to bude také hrát.

23.04.2024 4 z 5

Antonín Dvořák (8.9.1841 - 1.5.1904) Antonín Dvořák (8.9.1841 - 1.5.1904) Aleš Křička

Pětačtyřicet let starý strojopis, který si klade za cíl pomoci zájemcům o Dvořákovo dílo, aneb snaží se je navést k několika knihám a celé řadě notových partitur, jež jsou v hudebním oddělení městské knihovny k dispozici.
Každá položka zde má přidělenou svou vlastní signaturu a ta je navzdory časovému odstupu, nárůstu fondu a vůbec všem změnám v systému půjčování stále platná. Kupodivu. Stačí si tedy vybrat, poté do online katalogu na webu mlp.cz zadat onu signaturu (příkladně: Vt 20219, Vo 7956, Vc 45086, Vk 68712, Vp 63022 či Vz 91794), titul si ze skladu objednat… a hotovo. // V případě gramofonových desek a dalších nosičů, jež jsou tu též hojně zastoupeny, je však třeba hledat dle názvu skladby. Tam signatury neplatí a snad již došlo k přečíslování.

Z metodického textu mě zaujal nejvíc odstavec týkající se berlínského nakladatele Fritze Simrocka (1837–1901). O tom se pokusím zjistit víc. // Líbilo.

-------------------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Chtěl by zase něco, ale nechám ho zatím čekat, abych ho vytrestal.

22.04.2024 5 z 5

Vlasta Burian: Život za smích Vlasta Burian: Život za smích Pavel Taussig

Objeveno jako audiokniha, resp. jako zvukový záznam složený jednak z úryvků předmětné knihy, jednak z více jak čtyřiceti autentických nahrávek. Uslyšíte píseň “To neznáte Hadimršku“, “Přednosta stanice“ či “Portoriko“, uslyšíte Buriana se smát, vařit vejce naměkko, vykládat o léčení v Karlových Varech, … a ano, i hrát fotbal :-) // Dávám maximální počet hvězdiček. Je to parádní způsob, jak se s knihou seznámit, zvažujete-li její čtení. Je to cesta, jak si knihu připomenout, pokud jste ji již měli v ruce. // Doporučuji.

Některé osoby, jejichž jména v záznamu zazněla:
- Emil Artur Longen (1885-1936)
- Lída Baarová (1914-2000)
- Karel Lamač (1897-1952)
- Ferenc Futurista (1891-1947)
- Anny Ondráková (1902-1987)
- Ladislav Hemmer (1904-1949)
- Oldřich Nový (1899-1983)
- Václav Wasserman (1898-1967)
- Jan Werich (1905-1980)

----------------------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Ale přátelé, vy byste si toho naporoučeli za pět korun.

21.04.2024 5 z 5

Album Vlasty Buriana + CD Album Vlasty Buriana + CD Jaromír Farník

Povedená publikace! // Jakožto první prohlížející uvádím, že je zahrnuta ve fondu pražské městské knihovny, leč pouze v počtu jednoho exempláře, který čeká ve skladu na Mariánském náměstí. To je třeba vědět. A pak také to, že kniha je dostupná pouze k nahlédnutí. Není tedy možné si ji odnést domů. // Dávám maximální počet hvězdiček a pomyslnou šestou za černobílý snímek na třicáté straně, neboť Marlene Dietrich (1901-1992) a Charlieho Chaplina (1889-1977) bych tu nečekala.

20.04.2024 5 z 5