Mikino00 Mikino00 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha je určitě zajímavým vhledem do osudů hornického města na přelomu století. Autorce se podařilo zachytit dobovou mentalitu i specifičnost regionu a dokáže čtenáře do doby autenticky vtáhnout. Samotný děj knihy je propleten a postaven na zásadních regionálních historických událostech či spíše neštěstích, které autorka ovšem neinterpretuje po historické stránce vždy šťastně (sedmidenní válka nebo generační obměna Larisch-Mönnichů), což ale u beletrie těžko zazlívat. Celkově se jedná o čtivé dílo, skutečně jakousi kroniku, nicméně postrádal jsem větší dějovost, což se také projevilo na skutečnosti, že kniha postrádá vyvrcholení. Asi to bude tím, že bude následovat další díl.

25.03.2020 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Hořké zklamání na závěr ságy. Sapkowski omezil své vyprávění o nám známých postavách na minimum a bohužel také často sklouzl k rozvláčným dějovým linkám, které nezaujaly. Hlavní linie se točí okolo Ciri, které dal autor naprosto dominující prostor. Ten ale využil k cestování mezi světy, nehodícími se odbočkami se spoustou nedomyšlených a nedořešených detailů a místy až příliš uměle vraženými dějovými posuny. Naprosto otřesný byl podle mě i konec. Abych jen nekritizoval, tak musím uznat, že dějová linka Geralta, souboj na hradě i jiné kapitoly měly své původní kouzlo a dějově knihu posouvaly dále. I tak se však nemůžu zbavit pocitu, že se autor vyčerpal a zbytečně děj nadstavoval.

23.01.2016 3 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Naprosto fenomenální kniha přibližující atmosféru a nesmyslnost čarodějnických procesů v Losinách a v Šumperku. Autorovi se podařilo vytvořit silné charaktery a vsadit je do perfektně vytvořeného obrazu té doby, tvořeného znepokojivou mentalitou, lidskou hloupostí, strachem a ziskuchtivostí. Opravdu takto spojit historické události a protknout je natolik uvěřitelnou linkou s tak silným poselstvím je ojedinělé. To, že je příběh inspirován skutečnými události je důvodem proč jsem knihu četl delší dobu, občas jsem se totiž silně rozčílil nad nespravedlností a hloupostí.

28.12.2015 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Autor dokáže skvěle popsat a navodit ducha doby. Jenže dějově kniha nezaujme, poměrně jednoduchá zápletka se rozmělněna do několika samostatných linek, které ve výsledku budí dojem zbytečného natahování. Ve výsledku tak tuctová severská krimi zaujme skutečně jen dobovým zasazením a prostředím plným krutosti, mrazu a špíny.

27.10.2021 3 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Ke knize mě přivedl skvělý seriál. A musím konstatovat, že kvalita je srovnatelná, změny učiněné v seriálu však byly většinou k lepšímu a příběh obohatily. Každopádně velice zdařilý start knižní série.

24.05.2018 4 z 5

S Dickovou tvorbou mám docela problém, nikdy jsem ji zcela nepřišel na chuť a filmy natočené podle jeho děl se mi vždy líbily více. Byl to právě kultovní film Blade Runner, který mě přiměl dát Dickovi ještě jednu šanci. Zpočátku jsem byl zaskočen, jak odlišný film od knihy je, a velebil genialitu filmové verze. Časem jsem však přišel knize tvz. na chuť a ponořil se zcela do depresivně vyhlížející budoucnosti Dickova světa. Rozpory, které hlavní hrdina řeší v prostředí, kde nic není jak se zdá, mě společně s nečekanými zvraty (linka kolem Rachel) provedly až k hořkosladkému konci a výslednému konstatování, že kniha má svou váhu jak po stránce dějové, tak myšlenkové a čtenářsky se řadí k nejpřátelštějším Dickovým románům. Film i kniha jsou tedy každý ve své rovině i svém vyznění odlišné a přesto skvělé.

28.10.2017 4 z 5

Dějiny 20.století Dějiny 20.století Paul Johnson

Kniha jedinečným způsobem předkládá zásadní události, charakteristiky a informace o velmocích mezí Versailleskou mírovou smlouvou a koncem 70. let. Kniha, ač svým rozsahem mohutná a plná informací, postihuje historii a situaci ve státech utvářejících dějiny 20. století, tedy velmocích (širší záběr je pochopitelně nemyslitelný, toto nemá být encyklopedie). Autor se snaží čtenáře přivést k pochopení systémů či ideologií, zároveň analyzovat situaci a ukázat souvislosti i chyby osobností. Je jen poněkud naškodu, že od konce druhé světové války dostane kniha více selektivní charakter a mnoho významných milníků jen okrajově připomene. Na závěr bych si dovolil poznámku a o nepochybném republikánském pravicovém pohledu autora, který zkresluje některé osobnosti a jejich počínání (hlavně v dějinách USA, zde se nabízí krásná paralela s dokumentárním cyklem o dějinách USA Olivera Stona viděného z "druhé" strany a předkládající zcela jiné závěry, kde je skutečná pravda si musí čtenář domyslet sám).

14.08.2015 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Bylo to takové milé idealizované vyprávění jako od babičky. Celkově kniha mapuje všechny možné osudy lidí v horské sudetské osadě a všemožně je kombinuje. Příběhy jednotlivých postav se sice čtou dobře, ale s notnou rezervou. Možná je škoda, že autor ke konci zařadil vyšší rychlostní stupeň a období druhé světové války a následný odsun vzal jen schématicky.

22.02.2022 4 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Již jsem několik zeměplošných příběhů pročetl a musím říci, že tento se mi jevil jako nejzdařilejší. Byla to ideální kombinace silné dějové linky, kterou právě často u Pratchetta postrádám, a nevyčerpatelné autorovy fanzatie, plné nápadů, vtípků a zdánlivě nekonečných možností jím vytvořeného světa.

28.04.2019 5 z 5

Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce František Kožík

Přepis zajímavého cestopisu Kryštofa Haranta, který popisuje svou cestu do Svaté země a Egypta. Harantovy popisy a srovnání jsou velice zajímavá, ukazují nejen tehdejší stav zemí pod tureckou nadvládou, ale i myšlení a pohled vzdělaného člověka té doby na mu zcela cizí kulturně odlišné prostředí. Nezachází přitom zbytečně do detailů a cestopis se dobře čte. Jen mi trochu chyběl odbornější doprovodný komentář, který by zhodnotil knihu z pohledu historiografie, ale i pozadí samotné cesty Kryštofa Haranta.

09.02.2016 4 z 5

Valdštejn a jeho doba Valdštejn a jeho doba Josef Janáček

Janáček napsal vynikající knihu mapující detailně Valdštejnovu životní dráhu a hlavně prostředí a osoby kolem něj. Podává tak ucelený obraz o osobě Valdštejna, jeho pohnutkách, kalkulacích a činech, které zasadil po poutavého vyprávění a dobového kontextu velice umě. Na rozdíl od své dřívější knihy Valdštejnova smrt přináší poněkud poupravené závěry o posledních měsících života této rozporuplné postavy. K osobě vévody Albrechta z Valdštejna jsem již několik prací přečetl, žádná se však této Janáčkově práci nevyrovná.

12.11.2015 5 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Velmi propracovaný a originální svět nemůže zakrýt slabá místa. Velmi suchý informační styl vyprávění zcela postrádá emoce. Jako bychom si společně s autorem i vypravěčkou drželi velký odstup. Události neeskalují, negradují, prostě se jen stanou a my jdeme dál. Všechny postavy jsou odosobněné a nelze si k nim vytvořit pouto. Vlastně to ani není román, nějaké plynulé vyprávění, ale spíše fiktivní kronika.

12.08.2021 2 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

V podstatě platí totéž, co pro první díl. Kniha je čtivá, neustále směřuje dějově bez zbytečných odboček kupředu a nabízí snad po každých 50 stranách zásadní zvrat. Avšak vše tak nějak až moc ideálně do sebe zapadá a jde hlavním hrdinům na ruku až příliš okatě. Trochu tomu chybí takového pozadí, přiblížení postav, které oněm zvratům a jednání postav dodá smysl a pozadí. V tomto ohledu je seriálová adaptace napřed a změny televizními tvůrci provedené jsou pak povětšinou k lepšímu.

11.06.2018 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Do čtení knihy jsem se postupem času musel dost nutit. Celou dobu mě totiž neopouštěl pocit, že se tam vlastně nic neděje a kniha se neustále točí v kruzích každodenních příhod a válečných útrap, které jakkoliv byly čtivě sepsány, nedokázaly probudit mou zvědavost a dychtivost vědět "co bude dál."

30.03.2018 3 z 5

Karl Marx Karl Marx Francis Wheen

Musím říci, že jsem od knihy čekal spíše rozbor Marxových myšlenek a jeho díla. To však kniha zcela pomíjí a výhradně se soustředí na Marxův život. Ten jakkoliv byl barvitý, tak zajímavý moc nebyl. Kniha je tak sledem informací o tom, komu Marx dlužil, s kým se zrovna hádal nebo jak tahal z Engelse peníze. Právě tato přílišná detailnost dost kazí čtenářský dojem.

24.03.2016 3 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Ke knize jsem dostal skrze seriál a byl jsem překvapen jak odlišný příběh jsem zde dostal. Tajemno, boj o život i beznaděj naštěstí zůstaly zachovány a tak jsem s napětím zhltnul celou knihu. Trochu mě zaskočilo, že pokračování knihy (které seriál již zvládl adaptovat) ještě nejsou přeloženy a vydány. Zatím tedy nechci vynášet ortel zda je lepší seriál či kniha. Jsou jiné, své a kniha má rozhodně co nabídnout.

02.09.2015 4 z 5

Úpadek a pád osmanské říše Úpadek a pád osmanské říše Alan Warwick Palmer

Kniha nabízí pohled na postupný úpadek Osmanské říše od osudného neúspěšného druhého obléhání Vídně až do vzniku Turecké republiky po první světové válce. Čím více se autor blíží 20. století, tím podrobněji rozvíjí svůj výklad, což je poněkud na škodu a úkor událostí 18. století. Jinak čtivá práce pak od druhé poloviny 19. století reflektuje spíše britský pohled a účast na dějinách této říše a zcela upozaďuje pro českého čtenáře jistě zajímavější události spjaté s habsburskou monarchií, resp. Rakouským císařstvím.

12.10.2018 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Docela mi vadil způsob vyprávění v tomto židovském, pardon sklenářském, příběhu. Autorka v podstatě kontinuálně chrlí historii a popisuje fungování svého smyšleného světa. Do toho občas zasazuje dialogy, které jen nahrávají dalšímu vyprávění. Ono pár dějových posunů a zásadních dialogů v příběhu je trochu málo. Neztotožnil jsem se navíc ani s hlavní postavou, jejíž účel snad je vyptávat se a vytvářet tak prostor pro další vysvětlování aspektů autorčina světa. Ten ovšem autorka promyslela velice pěkně a je hlavním tahákem knihy. Takový nádech tajemna prostupuje celou knihou. Třeba mě zvědavost navede k přečtení i další knihy.

15.03.2018 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Nejslabší kniha s Geraltem. Kniha na mě působila jako několik povídek propojených dohromady s mnohdy až příliš vyumělkovanými dějovými zvraty. Navíc často kniha dějově vyloženě stagnovala a takových prvních sto stran téměř nic podstatného nestane. Samotný příběh mě neoslovil a začínám se obávat, že Sapkowski již svůj svět Zaklínače vyčerpal.

06.02.2016 3 z 5

Generál Laudon Generál Laudon Pavel Bělina

Čtivě napsaný životopis slavného generalisima, který se z větší části věnuje popisu válečných tažení a bitev, ale zároveň nezapomíná i Laudonovu osobnost, jeho život a analýzu prostředí kolem jeho osoby, jeho konkurentů a nepřátel. Jen jsem trochu postrádal zhodnocení Laudonova "druhého" života.

10.01.2016 5 z 5