michaelakoc michaelakoc komentáře u knih

Pochybná kouzla pro cynické čarodějky Pochybná kouzla pro cynické čarodějky Kate Scelsa

Podle anotace jsem od knihy čekala něco, ale dostala jsem něco úplně jiného. Já čekala čarodějnictví a možná i trochu fantasy, ale nakonec se jednalo o současnou young adult knihu s LGBTQ+ tematikou. Není to zákonitě špatně, jen bych tuto informaci ráda znala předem. Vy už alespoň budete vědět.

Kniha se čte velmi rychle, protože kapitoly jsou prokládány povídáním o jednotlivých tarotových kartách. Kromě výše zmíněné tematiky se v knize dotkneme také témat šikany, začlenění do společnosti, první lásky, lásky obecně a přátelství.

Já osobně knihy s LGBTQ+ tematikou nevyhledávám, ale občas nějakou přečtu a tato rozhodně patřila mezi to lepší, co jsem v tomto žánru četla. Vše je citlivě podáno a na konci se z knihy můžeme všichni ponaučit.

Jsme v Salemu. Máme zde sedmnáctiletou Eleanor, která pracuje v krámku s čarodějnickými suvenýry, aby se postarala o sebe a svou nemocnou mámu. Eleanor je vyvrhelem salemské společnosti a postupně se dozvídáme, proč. Bylo mi jí doopravdy líto, protože to, jak se k ní chovala Chloe a později Harrison a jeho parta bylo doopravdy zlé. A Eleanor nakonec přijala vše, co a jak se stalo, a nebránila se.

A zde přichází na scénu Pix, která Eleanor pozve do sněmu mladých čarodějnic, které se spolu pravidelně schází a “kouzlí. Eleanor v čarodějnictví nevěří, ale tak moc si přeje někam patřit, že tomu dá šanci. Znovu se otevírá lidem a začíná jim pomalu zase věřit. Ve vzduchu visí nová přátelství a možná také nová láska.

Pokud ale bude chtít Eleanor doopravdy začít znovu, bude muset přiznat svou minulost a na to ještě není připravená. A co když i čarodějnice mají nějaké své tajemství, které se týká Eleanor? Bude se minulost opakovat?

18.03.2024 3 z 5

Už nikdy tvá Už nikdy tvá Merit Niemeitz

Miluji německé autorky a Merit Niemeitz se rozhodně zařadí mezi ty, které budu mít nyní v hledáčku, protože toto je první kniha, kterou jsem od ní četla. Už teď se těším na volná pokračování s příběhy May a Willow.

Zde je vyprávěn příběh Avery a Edena, kteří spolu téměr dva roky chodili na střední škole, než se Eden s Avery naprosto nečekaně rozešel. Nyní se setkávají o další dva roky později v Mulberry Mansion. Oba jsou poznamenáni ranami minulosti, i jejich rozchodem.

Mulberry Mansion je stěžejním faktorem celého příběhu. Je to stará vila, kterou bude nyní parta studentů VŠ renomovat. A právě tam se Avery a Eden potkávají. Spolu s nimi tam bude bydlet dalších 6 studentů, později kamarádů. Je to dokonalá parta, všichni mě moc bavili. Nejvíce May, o které bude další kniha.

Eden se snaží Avery nejdříve vyhýbat, ale práce na domě jim to neumožňuje a oni se spolu musí naučit opět fungovat. Postupně se dozvídáme, proč Avery opustila svou rodinu a také, proč se Eden před lety rozešel s Avery. Edenův příběh je hodně silný.

Já si navíc užívala popisy okolo Mulberry Mansion. Autorka píše neskutečně. Doopravdy jsem měla pocit, že ten dům a jeho obyvatele znám.

Navíc je to jedna z mála knih, kde se mě více dotklo přátelství Avery a Edena než jejich láska. Asi bych brala nějakou knihu o přátelství, nejen o lásce.

“Snažím se být takovým člověkem, jakého bych chtěla sama potkat. (May)

“Špatné dny nedělají špatné lidi. (otec Avery)

“Im out with laterns, looking for myself. (Emily Dickinson)

11.03.2024 4 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Pokud si budete hledat knihu s vánoční a zimní tematikou na letošní Vánoce, rozhodně sáhněte po této jednohubce. Má to vše z vánoční a zimní atmosféry, příjemný děj i hlavní hrdiny.

Jsme v malém skotském městečku těsně před Vánoci a mladá místní paní učitelka Belle srazí na kole důchodkyni Edinu, která žije sama na místním hradě. Edina má zlomený kotník.

Belle má takovou jednu vlastnost, pořád a neustále všem pomáhá. Proto se rozhodne, že se k Edině nastěhuje a bude se o ni starat a se vším jí pomáhat. Do toho chystá ve škole besídku s dětmi, u sebe doma má nastěhovanou rodinu, má svou nejlepší kamarádku a je všude, kde je potřeba něco udělat. Cítí to tak, protože její táta je lékař v Keni, který podle ní doopravdy pomáhá.

Edina má také dceru Taru a vnuka Jacka. Tara se stará o oslí farmu a za matkou nemůže tak často jezdit a Jack svou babičku viděl naposledy, když mu bylo pět let. Od té doby žil pouze se svým otcem, který loni zemřel. Nevídal se ani s matkou.

Jack je právník a je velmi podezřívavý, proto, když zjistí, že se k jeho babičce nastěhovala cizí žena, přijede na hrad, aby babičku ochránil před podvodnicí.

Belle má zase pocit, že Jack chce babičku připravit o hrad a zavřít ji do domova důchodců.

V knize hrají důležitou roli vánoční přání Ediny, které se jí rozhodne Belle splnit. Poté také rodinné vztahy, jak už u Jacka v rodině nebo u Belle.

Moc mě bavilo to skotské prostředí a vánoční atmosféra. I romantická linka byla uvěřitelná a taková milá a roztomilá. Abych hodnotila výše, musela by tam být hlubší zápletka z Jacka minulosti a romantická linka by nesměla být tak snadná.

I tak knihu doporučuji jako vánoční oddechovku.

19.02.2024 3 z 5

Vlastně docela dobrý Vlastně docela dobrý Monica Heisey

Vlastně docela dobrý je taková oddechovka, kterou jsem měla ve dvou dnech přečtenou. Z informací o knize a autorce jsem věděla, že Monica Heisey je, mimo jiné, kanadská komička a scenáristka, tak jsem očekávala humor a srandu. To jsem také dostala. U četby mám ráda, když si srdceryvně pobrečím. Stejně tak mám ale ráda, když se mohu s knihou od srdce zasmát. To mi kniha dala.

Příběh začíná v momentě, kdy se téměř 29letá Maggie rozvádí se svým manželem Jonem, se kterým byla bezmála 10 let. Nerozešli se nijak ve zlém, prostě jim to neklapalo, tak si řekli, že jim bude lépe, když budou od sebe. Děti neměli. Žijí v Kanadě, kde rozvod trvá minimálně 1 rok. A přesně toto období kniha pokrývá.

Maggie ale od prvních dní po odloučení zjišťuje, že to není až taková sranda, a že vlastně neumí být sama. Má 4 nejlepší přátele, kteří jí pomáhají. Seznamuje se také s Amy, další rozvedenou ženou. Zkouší si nacházet nové koníčky, randit přes seznamky, ale velmi rychle upadá do deprese, se kterou nepočítala. Nejdříve se tomu brání, ale nakonec jí nezbyde nic jiného, než začít navštěvovat terapie, ale k tomu rozhodnutí vedla dlouhá cesta.

Moc se mi líbily scény se Simonem, kde si teď mohu jen domýšlet, zda to dopadlo tak, jak jsem doufala.
To, co se stalo na svatbě, a okolo Merris bylo už i na mě moc, ale muselo se to stát, aby se Maggie konečně vzpamatovala.

Na začátku mi bylo Maggie doopravdy líto a fandila jsem jí. V prostřední části jsem na tom byla jako její přátelé a už toho bylo moc. Konec byl pro mě ucházející a krásně se tím příběh, koloběh uzavřel.

10.02.2024 3 z 5

Léto porušených pravidel Léto porušených pravidel K.L. Walther

U knihy je trochu zavádějící obálka, která nás láká na písničky Taylor Swift. Těch se v knize ale nedočkáme. Až na pár zmínek o Swifties tam není nic. Mně to ale ve výsledku nevadilo, protože já až taková Swiftie nejsem.

Příběh byl perfektní, krásně se četl, za 2 dny jsem měla přečteno. Odehrává se během 1 letního týdne, kdy se velká rodina sejde na Marta´s Vinyard, aby se všichni zúčastnili svatby sestřenice Sary a jejího snoubence Michaela.

Příběh je vyprávěn z pohledu Meredith, která před rokem a půl ztratila sestru. Pořád se z toho nevzpamatovala. Na svatbu přijíždí sama se svými rodiči po rozchodu s přítelem, se kterým chodila 4 roky. Všechno jí tam Claire připomíná a je to pro ni hodně náročné. Pomáhá jí nevlastní bratr Michaela Wit.

Na knize se mi moc líbily rodinné vztahy, které byly doopravdy silné, láskyplné a nádherné. Velkým zpestřením celé četby byla letní hra Atentát, kterou hrají všichni rodinní příslušníci a vznikají tak velmi vtipné situace. Finále à la Hunger Games nemělo chybu.

Abych hodnotila výše, chyběla mi tam nějaká hlubší zápletka, ale i tak knihu doporučuji. Nudit se rozhodně nebudete. Najdete zde témata ztráty blízké osoby, křivd a odpuštění, rodinných vztahů, prvních a opravdových lásek a toho, co si počít s budoucností.

Je to taková šťavnatá jednohubka.

17.01.2024 4 z 5

Ona Ona Adrian Bednarek

Po delší době jsem sáhla po thrilleru a docela se bála, že se budu bát. To se naštěstí/naneštěstí nestalo. Klidně po knize sáhněte, já se nebála vůbec a to si myslím, že jsem docela po**ra.

Sám autor knihu prezentuje jako erotický thriller, za mě je to, i s ohledem na konec knihy, erotický román. Kdyby to tak bylo, možná bych hodnotila výše, ale bohužel, pro mě, tam nebyla vůbec žádná chemie mezi hlavními hrdiny. Uvidíte sami.

Ale moc mě baví Anotace ke knize, protože čekáte něco, ale dostanete něco úplně jiného. To mě mrzí u hodně knih, že je v Anotaci vyzrazena vlastně hlavní zápletka, tady tomu tak není. Více nenapíši, abych nespoilerovala.

Jinak se kniha odehrává v Polsku, polský autor. Máme tu Piotra, kluka, který byl vychovávaný svou fanatickou matkou, a který v 17ti uteče ke svému otci. Tam poprvé vidí Alicju, dívku ze sousedního domu, do které se okamžitě zamiluje. Později se potkávají v dospělosti.

Piotr měl těžké dětství a dospívání, Alicja má velké tajemství a rovnou Vám říkám, že na konci nebudete vědět, kdo je vlastně padouch. A poslední řádky knihy jsou také perfektní.

Knihu doporučuji, čte se rychle a vše do sebe luxusně zapadá. Hodnotím “pouze 3/5, protože to, podle mého, nebyl thriller, a protože za mě nefungovala chemie mezi hlavními hrdiny. Ale toto může každý vnímat jinak, proto dejte určitě knize šanci.

04.01.2024 3 z 5

#NAJDImě #NAJDImě Lena Valenová

V knize je hlavní hrdinkou devatenáctiletá Anet, která je známou youtuberkou, točí podcasty, hraje na klavír a byla přijata na konzervatoř.

Rovnou říkám, že bych možná i hodnotila výše, ale chyběly mi informace z knihy Coolgirl, kterou jsem nečetla. Anet tam o minulosti hodně mluví, řeší si nějaké věci z minulosti, do toho odtamtud má i kamarádky. Takže pokud se na autorky knihy chystáte, první přečtěte Coolgirl, pak Sleduj mě a až poté Najdi mě.

A teď k příběhu. Anet má kamarádku Bibi a spolu s její sestrou Ivou jedou na pár dní do Vídně. Iva se tam má setkat se svým online přítelem Christianem. Anet je, i s ohledem na minulost, hodně proti takovýmto akcím, a má o Ivet strach. Samozřejmě se tam něco pokazí.

Do toho začíná být trochu komplikovaný vztah mezi Anet a Bibi. Objevuje se Olda z minulosti a také Matouš z minulosti.

Anet se zaměří na další online příběhy a začne o nich dělat podcasty a odhalovat internetové trolly, podvodníky, apod. Toto téma je zajímavé, jen je tam trochu moc příběhů a každý dostane jen malý prostor. Na konci se nám některé online příběhy spojí, Anet je odhalí, tak dostaneme trochu ucelenější obrázek.

Mně se nejvíce líbila dějová linka okolo desetileté Elišky, nadějné klavíristky, které začne Anet pomáhat. Klidně to tam celé mohlo dostat větší prostor.

Anet si také řeší, co chce dělat v budoucnosti.

Co se romantické linky týká, já fandila druhé šanci Oldovi, ale zde nám zůstal hodně otevřený konec.

Kniha mě bavila, četla se krásně, ale mrzí mě, že jsem prvně nepřečetla Coolgirl.

11.12.2023 3 z 5

Galatea Galatea Martin Myers

Kniha mě v první řadě zaujala svou anotací, nakonec mi ale dala mnohem více, než jsem čekala.

Hlavní postavy jsou fotografka Alex a její manžel Filip, který se věnuje 3D skenování uměleckých děl. Žijí teď odloučeně, ale jejich životy a osudy se neustále prolínají. Pak tam jsou vedlejší postavy: otec Filipa Arnie, kolegyně Filipa Katy, kolegyně Alex Chris, sestra Alex Nina, Dredáč, Denis, Laura a jiní.

Alex si prochází syndromem vyhoření, depresí, vyčerpáním, křivdami z minulosti a dětství a celou dobu čekáme, jak daleko to s ní zajde. Trochu mě mrzí, že jsme skončili ve fázi, kdy celá její situace ještě nebyla vyřešena.

Filipovi jsem přála šťastný konec s Katy.

Alex nachází úlevu a útěchu u Falconeta sochy Galatey, která nás provází celým příběhem.

Já mám v knihách většinou nejraději emoce a vztahy, ale tady mě nejvíce bavilo umění, historie, všechny galerie, díla, autoři, vyprávění o tom, vnímání umění. Z textu je znát, že autor tomu doopravdy rozumí, a proto to maximálně fungovalo.

Knihu doporučuji milovníkům umění a všem, kteří si rádi přečtou netradiční literaturu.

04.12.2023 3 z 5

Svět bude hořet Svět bude hořet Lena Kiefer

Příběh Ofélie mě naprosto okouzlil, proto dávám 4,5/5. Dala bych i plný počet, ale půl bodíku dolů je za ten trochu zmatečný začátek. Chvíli trvalo, než jsem se začetla. Většinou jsem schopná uhádnout hned na začátku, zda se mi kniha bude hodně líbit nebo ne, tady jsem to nepoznala. A od nějaké 100. stránky jsem se do příběhu zamilovávala více a více ... a ten konec byl fenomenální. Miluji a už teď se těším na pokračování. Kdy se ho dočkáme? Má to být trilogie.

Zajímáte se o umělou inteligenci a technologie celkově? Věříte tomu, že nás jednou bude umělá inteligence ovládat? Nebo máte pocit, že už je té technologie mezi námi trochu moc? Všechnu tuto problematiku kniha pokrývá. Navíc mi příběh připomněl knihy Divergence, Rezistence a Aliance nebo klidně i film, pokud chcete.

Jsme někde v roce 2134, celá Evropa je sloučena, vládne jí král Leopold de Marais, lidé mají jasný řád toho, jak mají fungovat a jsou zakázané téměř všechny technologie. Je to období po tzv. Odvrácení. Ne každý s tím ale souhlasí. Máme tu Radikály, ale máme tu také tajný spolek ReVerse, který chce svrhnout krále, na trůn dosadit jeho sestru a do života vrátit techniku.

Osmnáctiletá Ofélie je členkou ReVerse. Oba její rodiče byli inženýři, sama by se stala také inženýrkou, ale toto zaměstnání teď neexistovalo. Navíc je nadprůměrně inteligentní a bez techniky by nebyla schopná fungovat. O to se stará její matka, i přesto že jsou její rodiče rozešlí a Ofélie žije se svým otcem, bratrem, nevlastní matkou a nevlastními sourozenci. Ti se novému životu přizpůsobili. Ona ne.

Co se stane, když jste proti králi a Odvrácení a chytí Vás? Dojde k Vymazání. Vymažou Vám vzpomínky na různě dlouhou dobu podle závažnosti prohřešku. To se stalo také Oféliinýmu příteli Knoxovi. Byl vymazán a teď je na úrovni desetiletého dítěte.

Ofélie chce pomstít Knoxe a chce vrátit do životů technologii. Přihlásí se do výběrového řízení na nové členy královské gardy, bude tam jako špeh a pak sama zabije krále. Tady Vás děj vtáhne a už nepustí, zároveň jsme pořád na začátku.

Ofélie si vede dost dobře, i když zjistíme, že král nakonec nehledal nové členy královské gardy, ale nové členy Šakalů, tajných královských agentů. Zde už to není zmatečné a vše je dobře vysvětleno. Okolo Ofélie jsou další kandidáti na tuto pozici, královi zaměstnanci, je ve spojení s členy ReVerse a také se seznamuje s královým bratrem Lucienem, který se mimochodem stal mou nejoblíbenější postavou.

Nebudu nic spoleirovat. Kniha je naprostá jednohubka. Pokud Vám bude, jako mně, drhnout začátek, vydržte, nebudete litovat. Ale rozhodně by tato kniha neměla zůstat ležet ladem a měla by se dostat k co nejvíce čtenářům. Byla naprosto dokonalá. Umět německy, pokračovala bych dále v originále. Takže jedno velké doporučení na skvělou knihu.

14.11.2023 5 z 5

Nezdolná Nezdolná Karen Lynch

Hodnotím jako fantasy průměr, čekala jsem více.

Sedmnáctiletá Sára o sobě mluví jako o člověku, obyčejné dívce, ale vlastně hned na začátku se dozvíme, že má silnou léčitelskou moc, kterou ale nemůže léčit lidi, ale nadpřirozené bytosti. A kamarádí se s trollem Remym.

To je ale pouze slabý odvar. Příběh se začne zamotávat, když ji a její kamarády napadne upír Eli a pomůže jim lovec upírů Nikolas.

Co 50 stránek se na scéně objeví nějaká nová příšera a také se vždy dozvíme něco nového o Sáře a tak pořád dokola.

Jádrem příběhu je, že se dozvíme, co vlastně Sára je, a od koho jí hrozí nebezpečí. A jak s tím naloží. Vlastně je to takový úvod do série, předpokládám.

Mně tam rozhodně chyběla romantická linka, které se, doufám, dočkáme v dalších dílech. Ty si já, asi, někdy přečtu, ale teď hned pokračovat nebudu.

Kniha je za mě trochu přeceňovaná.

06.11.2023 3 z 5

To jediné, co na světě zbývá To jediné, co na světě zbývá Erik J. Brown

Tak tady u této LGBT queer knihy půjdu proti proudu a hodnotím nízko. Nevyvolala u mě vůbec žádné emoce a až na několik posledních stránek, na ní nevidím nic pozitivního. Je to tedy kniha naprosto mimo můj okruh knih, které normálně čtu, protože jsem ji četla v rámci tajné štafety, ale myslím si, že pouze tím to není.

Dokáži si leda představit, že, kdybych byla náctiletý člověk, který právě řeší svou orientaci, mohla by mi být kniha sympatická. I tak si ale myslím, že by to rozhodně neprobíhalo tak jako u Jamieho, bylo by to mnohem komplikovanější.

A mimochodem, podle mého by Andrew, Jamie ani Cara v postapokalyptickém světě nepřežili. Ne tak, jak se o to snažili v knize.

31.10.2023 2 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Tato kniha se snad ani hodnotit nedá. Je to klenot všech HP fanoušků a my se na něj doma nemůžeme vynadívat. Pročítáme pasáže, které nás zajímají, obdivujeme překrásné ilustrace a střídáme se, kdo u knihy bude právě sedět, jestli já nebo dcera

Almanach je rozdělený na 7 částí a v každé části na Vás čekají informace z kouzelnického HP světa, které jsou doprovázené nádhernými ilustracemi. Chceš vědět, co všechno si Harry musel nakoupit do 1. ročníku v Bradavicích? Znáš všechny způsoby kouzelnické komunikace? A všechny deníky, které v kouzelnickém světě vycházejí? Jak dalece si pamatuješ všechna fakta o famfrpálu? Co všechno koupíš v Kratochvilných kouzelnických kejklích? Jaké jsou základní vlastnosti a přednosti jednotlivých kolejí? Co všechno najdeš v bradavické knihovně? Pamatuješ si všechny patrony a jejich majitele? Jak se jmenovali všichni Hagridovi mazlíčci? A mnoho, mnoho dalšího.

Dcera si přesně takovouto knihu přála. Chtěla mít všechny HP informace pohromadě a s těmi obrázky je kniha doopravdy naprosto kouzelná.

Doporučuji všem HP fanouškům, dětským i dospělým. A například teď jako vánoční dárek vykouzlí mnoha obdarovaným úsměv na rtech. My se doma od Almanachu hodně dlouho nehneme.

Za knihu velmi děkuji @humbook_blogeri @humbook #humbookblogeri !

27.10.2023 5 z 5

Syn podsvětí Syn podsvětí Vladimíra Šebová

Knihu jsem si vybrala hlavně kvůli obálce a slovenské autorce. Neměla jsem vůbec žádná očekávání a to je jedině dobře, protože teď po dočtení mohu říct, že jsem z knihy nadšená. Navíc má takový krásný podzimní a slovanský vibe, že je nyní ten ideální čas si knihu přečíst.

Knihu žánrově řadím do fantasy a slovanské mytologie, plus zde máme hned dvě romantické linky.

Na začátku se seznamujeme se Sirénou, alkonostem, která se objeví v lidském světě a zámečníkem Matthewem. Dvojice, kterou byste nečekali. Siréna potřebuje od Matthewa pomoct, chce po něm, aby ji pomohl odemknout bránu do podsvětí. Matthewovi se moc nechce, ale okolnosti ho k tomu přinutí a i on musí v podsvětí splnit svou misi. Připojí se k nim ještě rusalka Taťána, lišej Finn, kocour October a sám syn vládce podsvětí Artěmij.

Postupně poodkrýváme minulost všech zúčastněných a poznáváme, kým doopravdy jsou. Chtěla jsem Vám sem vypsat nějaké střípky těchto zjištění, ale pak jsem si řekla, že Vám nebudu tu nádheru spoilerovat, protože to mě na knize pomalu nejvíce bavilo. Přítomnost se prolíná s vyprávěním z minulosti.

Příběh začíná v Londýně, poté se dokonce podíváme na chvíli do Prahy a skončíme v podsvětí. Moc se mi líbí ten kontrast mezi člověkem Matthewem a kouzelnými bytostmi a tím, jak se s tím on vypořádává. V podsvětí se setkáme také s Moranou (Bohyně smrti), Mokoší (Bohyně přírody) a Velesem (Bůh podsvětí, otec Artěmijův).

Na začátku jsem si myslela, že to bude příběh hlavně Sirény, ale celé je to spíše o Artěmijovi, proto mě mrzí, že na konci se dozvíme, co se stane se Sirénou a Matthewem a s Finnem, ale už nevíme, kde skončili Artěmij a Taťána. A vzhledem k tomu, že se spolu vydali za něčím/někým, bylo by krásné pro ně z autorčina pera pokračování.

Za knihu děkuji spolupráci s @humbook_blogeri , @humbook a doporučuji ji všemi deseti. A až nám udeří zima, tak si tematicky přečtu také Dceru zimy.

P.S.: Nezapomeňte. Když loupete cibuli, vyplázněte jazyk.

11.10.2023 4 z 5

Pomalu se ladím na podzim a plánuji zkouknout všechny série Gilmorek, které naprosto miluji. A už delší dobu mi doma leží kniha Lauren Graham (Lorelai), tak jsem si řekla, že už ji musím přečíst.

Knihu máte přečtenou rychle, má jen něco málo přes 200 stran.

Ihned řeknu, že si myslím, že by si ji měl přečíst každý fanoušek Gilmorek, i když o Gilmorkách toho v knize zase tolik není.

Lauren v knize skáče sem a tam, chvíli mluví o jablkách, pak zase o hruškách. Je to takové neuspořádané. Ale když to shrneme, dozvíme se něco o jejím dětství, jak začínala její herecká kariéra, jak milovala Gilmorky nebo Famílii, kdy se rozhodla, že začne také psát a jak se u toho všeho cítila.

Já osobně bych si raději přečetla knihu o celém natáčení a příběhu Gilmorek, možná i z pohledu Alexis, a s rozhovory a dovětky i od dalších protagonistů.

A ano, v knize je krásně vidět, že Lauren je tou nejlepší Lorelai.

21.09.2023 3 z 5

Miláčkové z metra Miláčkové z metra Kate Spencer

Knihu hodnotím 3,5/5. Je to přesně taková ta newyorská love story, u které si dokáži představit, že podle ní bude natočený typický americký, oddechový film. Navíc celá kniha na mě dýchla lehce podzimním vibem.

Franny a Hayes se setkávají hned na začátku příběhu v newyorském metru. Franny má den blbec, právě ji vyhodili z práce a do toho se jí v metru stane taková menší větší nehoda. Je to právě Hayes, kdo jí nečekaně pomůže. Tady vznikla jejich přezdívka "miláčkové z metra".

Franny a Hayes jsou oba velmi odlišní. Franny je spontánní a kreativní bytová designérka a Hayes je úspěšný podnikatel ve světě investic, kterému se daří vše, na co sáhne. Je ale trochu škrobený a workoholik. To všechno má ale důvod. Je 3 roky po rozvodu a tak nějak si myslí, že vztahy s ženami nejsou nic pro něj, je prostě nekompatibilní. Navíc si vždycky vybíral stejný typ žen a Franny tím typem rozhodně nebyla. Franny nemá žádné předsudky, Hayes se jí líbí od samého začátku, ale také si myslí, že pro něj není dost dobrá, dost zajímavá, dost krásná, apod.

Jsou to sympatické postavy. Zajímavé je, že na začátku jsem je zbožňovala oba, pak mi vadilo chvíli chování Hayese, pak zase chvíli chování Franny, ale na konci knihy jsem je zase milovala oba stejně.

U této knihy je také zajímavé, že nemá vůbec žádného záporáka. Prostě je to taková ta příjemná, oddechová kniha, kterou rychle přečtete a tu četbu si užijete. Na druhou stranu v ní ale nehledejte žádnou hloubku, protože tam opravdu žádná není.

Já jsem si četbu užila a určitě jako odpočinkovou knihu doporučuji.

18.09.2023 3 z 5

Každý někdy udělá chybu Každý někdy udělá chybu Kristin Dwyer

Hodnotím relativně nízko a bohužel výše hodnotit nemohu, protože 3/4 knihy to u mě doopravdy nefungovalo. Proč to nefungovalo? Nesympatické postavy, žádná chemie mezi hlavními hrdiny, nulová romantika, zápletka holky odvedle ... Zachraňoval to pouze Tucker a i ten to pak pokazil. Vlastě jsem si užila pouze posledních 50 stránek četby a tam se mi už nepovedlo si příběh a postavy zamilovat.

Eliss je chudá holka, která má otce kriminálníka a matku věčně nepřítomnou. Easton je kluk z lepší rodiny, má dva bráchy Tuckera a Dixona a milující rodiče Sandry a Bena. Když jim je 11 let, Eliss a Easton se spřátelí a Sandry se začne o Eliss starat. Je to takový ten příběh from friends to lovers. Žádná komplikovaná zápletka. Problém je s Eliss, která má pocit, že nikam nepatří, že nikdy nebude dost milována, že každý dává přednost všemu a všem před ní ... Easton také není typický hrdina, kterého si zamilujete. Já mu nevěřila vůbec nic. Zamilovala jsem si Tuckera, ale ten tam plní jen roli bráchy odvedle.

Pak několik lidí udělá chybu, každý jinou - otec Eliss, Eliss, Easton a také Sandry. Každý se se svým rozhodnutím musí vypořádat po svém a po roce zjišťujeme, zda se jim to povedlo nebo ne.

Mě příběh začal bavit až od momentu, kdy Tucker přečetl Eastonovu báseň. Není to ani posledních 50 stránek.

"Pět. Už tehdy jsem věděl, že tě miluju."

"Chtěl jsem chodit do školy pěšky, protože ty jsi chodila do školy pěšky. Chtěl jsem dělat všechno, co jsi dělala ty, a tys přitom ani nevěděla, kdo jsem."

"ŘÍKALA, ŽE MÁ ráda slova."

"Jednoho dne pochopíš, že domov není střecha a zdi, ale pocit, který máš. A ty sama si vybereš, kdo v němu bude bydlet."

"A myslím
na ni."

30.08.2023 3 z 5

U konce s dechem U konce s dechem Rebecca Donovan

Předchozí dva díly jsem byla pořád na hraně toho, zda to pro mě budou "Jen" nadprůměrné knihy nebo TOP knihy. Po dočtení třetího a posledního dílu série Dýchání mohu jen říct, že se jedná o TOP knihy, které jsem si naprosto zamilovala. Bude se mi po Emmě a Evanovi stýskat.

Začali jsme, když bylo Emmě šestnáct let a končíme těsně po jejích dvacátých narozeninách.

Třetí díl začíná přibližně rok a půl po událostech na konci druhého dílu, kdy Emma opouští Evana a Weslyn. Emma je na univerzitě, má své tři spolubydlící, učení a fotbal, ale přes Evana a svou minulost se nepřenesla. Jediným pojítkem z minulostí je její nejlepší kamarádka Sára, která právě odjíždí na výměnný pobyt do Francie.

Emma je ztracená, zničená a propadá se hlouběji a hlouběji do temnoty. Už nemá ani noční můry, protože ona jednu velkou a hroznou noční můru žije. Zkouší utápět svůj žal v alkoholu a adrenalinových zážitcích. Další rána následuje a Emma se musí, i když jen na pár dní, vrátit do Weslynu.

Když Evan vidí, co z Emmy zůstalo a jak prázdný je její pohled, rozhodne se, že Emmě pomůže, i když tím bude muset otevřít rány, které v něm zanechal její odchod a zrada. Nejde o lásku, jde o záchranu jejího života, protože Emma je na hraně.

Vše je o důvěře. Oba vědí, že se pořád milují. Emma si ale myslí, že si nezaslouží být milována a rozhodně ne právě Evanem. Evan ví, že mu Emma nevěří, nikdy mu naprosto nevěřila a neřekla mu celou pravdu o sobě. Evan se snaží, ale pořád naráží na Emminu temnou stránku. Navíc i jeho sužují noční můry, které začaly po tom, co ho Emma opustila.

Sbližují se a uzdravují se. Emma ale ví, že mu musí říct celou pravdu o své matce a o Jonathanovi, bez toho se nikdy neposunou dále. Má ale strach, že, až tak udělá, o Evana definitivně přijde.

V tomto posledním díle jsem s Emmou a Evanem několikrát brečela. Vše bylo tak opravdové a uvěřitelné. Dlouho budu na ně a jejich příběh myslet. Nádherná série.

"Nikdy jsem tě nepřestal milovat, Emmo. Jenom nevím, jak tě milovat, aby to bylo dost."

"Nikdy jsem nepochyboval, že jsi mě milovala. Chci jenom, abys mi důvěřovala."

"A já si zvolila život. Zvolila jsem si lásku. A rozhodla jsem se dýchat."

28.08.2023 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Knihu jsem si mohla díky @humbook_blogeri @humbook přečíst ještě před vydáním a byla to dokonalost. Mohu jen doporučit.

Od samého začátku četby mi příběh připomněl Harryho Pottera a Tajemnou komnatu a Ohnivý pohár. Později se přidala také série Krutý princ a nakonec série Skleněný trůn. Je zde doopravdy všechno.

Eira, 18tiletá čarodějka, která žije jako vyvrhel v Čarodějné věži. Má svého bratra Marcuse, nejlepší kamarádku Alyss, své strýce, tetu, ale jinak není nikdo, kdo by ji tam měl rád. Proč? Před třemi lety ve vzteku neuhlídala svou magii a zabila jiného učně. Byla očištěna a bylo jí dovoleno pokračovat ve studiu, ale ostatní učňové se jí od té doby straní a nemají ji rádi. Eira navíc slyší hlasy minulosti, které neslyší nikdo jiný.

Máme zde Vodoměje (tím je Eira i její bratr), pak Zemělamače (Alyss), Ohňonoše (Noelle, Adam) a Větroplavce (Cullen, kamarád Marcuse a Princ z věže).

Do Solarisu přijíždí elfí velvyslanci a oznamují, že se bude konat Turnaj pěti království pro čaroděje. Eira se chce stát šampionkou za Vodoměje, i když jí to všichni vymlouvají.

Cullen má své místo jisté. Kdo budou další 3 šampioni? To nám ukáže 5 úkolů.

Eira se sbližuje s vyslanci Meru, Ferrem a Deneyou. Do toho zjišťuje, že to, co si celou dobu myslela o Cullenovi, nemusí být tak úplně pravda. I on začíná Eiru vnímat jinak. Tady nám začíná zajímavý milostný trojúhelník a jeho konec bude doopravdy nečekaný.

Během četby dojde k několika odhalením a událostem. Mám pocit, že se na každé stránce něco děje. Nenudila jsem se ani na malý moment.

Já si naprosto zamilovala Cullena. Strašně mi připomíná Cardana z Krutého prince.

Toto je 1. díl. Autorka už má venku další dva díly a příští rok bude vycházet 4. Čekání na české překlady bude dlouhé. Uvidím, zda nezačnu číst v angličtině. Až tak moc se mi to líbilo.

23.08.2023 5 z 5

Sotva dýchám Sotva dýchám Rebecca Donovan

Rovnou říkám, že se mi tento druhý díl série Dýchání líbil více jak ten první. Pro mě byl tento takový více uvěřitelný.
Hodnotím plným počtem, protože se na knihu musím dívat jako na young adult román a tady to rozhodně řadím mezi maximální nadprůměr.

Emma přežila, ale na těle i na duši si s sebou jako teprve sedmnáctiletá dívka nese mnoho šrámů. Oporou jí je pořád její přítel Evan a nejlepší kamarádka Sára s její rodinou. Do toho se do jejího života aktivně vrací její matka a Emma se k ní stěhuje. Tady se na scénu dostává také Jonathan, který toho má s Emmou mnoho společného. Nebo nemá? Jen s ním je schopná mluvit o svých nočních můrách, které ji pořád sužují.

Víte, když jsem dočetla tuto knihu, řekla jsem si, že jsou doopravdy lidé, kteří mají v životě smůlu a pak se jim děje jedna špatnost za druhou a tím člověkem je Emma. Nemůže za to, co se jí děje, ale pořád tomu nemůže utéct. Zvládne jedno neštěstí a objeví se další a tak pořád dokola. Ale jak z toho ven?

Někdo řekne, že se Emma chová takově a makově, ale Emma se chová úměrně jejímu věku a tomu, co se jí pořád děje. Cítila jsem všechny její emoce a naprosto jim věřila.

Konec knihy také chápu a na Emmy místě bych udělala to stejné. Řekla to Jonathanovi správně. Jejich zpackané životy ubližují lidem okolo nich. Evana mi je líto, dělal, co mohl, ale na Emmy démony nestačil.

Jsem moc zvědavá, jak bude série ukončena, protože Emmu rozhodně čeká ještě velký kus cesty za sebeláskou, sebedůvěrou a tím dovolit si žít a nadechnout se.

"Bolí to. Bolí to tolik, že skoro nemůžu dýchat."

23.08.2023 5 z 5

Důvod dýchat Důvod dýchat Rebecca Donovan

Knihu jsem dnes dočetla a hodnotím 3,5/5, ale proč? Hodnotila bych 4/5, ale problém je v českém překladu a chybách v textu. Tolik chyb a překlepů jsem v knize dlouho neviděla a je to teda obrovská škoda, protože ta kniha je perfektní YA. Obálka je nádherná. Postavy jsou sympatické. Navíc trilogie. Budu pokračovat dále a jen doufám, že v dalších dílech si to více pohlídali.

Ale k příběhu. 16tiletá Emma žije se svou tetou, strýcem a jejich dětmi. Její otec zemřel a matka je problematická alkoholička a nebyla se schopná o Emmu starat. Emma skrývá velké tajemství, o kterém ví pouze její nejlepší kamarádka Sára. S ohledem na její tajemství se nestýká s nikým jiným, tráví čas doma, ve škole, věnuje se sportům a ostatním se straní. Emma je ve škole premiantkou, jednou z nejlepších sportovkyň a vše směřuje pouze k tomu, aby se dostala na vysokou školu a mohla za svým dosavadním životem udělat tlustou čáru.

To všechno až do okamžiku, kdy se ve škole objeví nový 17tiletý kluk Evan. Emma se mu líbí a snaží se s ní sblížit.

Nebudu zde spoilerovat romantickou linku, ani hlavní zápletku, to za mě dost dobře zvládne anotace, ale máte se určitě na co těšit a já už jsem teď zvědavá, co se bude dít v druhém a třetím díle.

Za mě je to určitě kniha o důvěře, nedůvěře, strachu, první lásce a zranitelnosti v hrdinky šestnácti letech.

TOP scéna - určitě návrat Evana a jejich společné shledání v ateliéru. Tam i slza ukápla.

Láska mě donutila bojovat - dýchat.

14.08.2023 4 z 5