mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Špion, který se přišel ohřát Špion, který se přišel ohřát John le Carré (p)

Výborný špionážní román z období studené války zač. 60. let 20. stol., který byl také v té době napsán, a to přímo bývalým britským agentem. Téměř nemá chybu, nic přehnané jak bývá zvykem v mnoha jiných případech (tedy je ve stylu Mission Impossible, ale ve velmi rozumných a reálných mezích). čte se velmi dobře. Moje první kniha od Carrého, přečtena v červnu 2012. 95%.
12.12.2012 jsem shlédl film z roku 1965 podle tohoto románu. Není sice špatný, ale kniha je v tomto případě mnohem lepší.

29.07.2012 5 z 5

Bible hardwaru Bible hardwaru Petr Broža

Kniha podává celkem ucelený popis osobních počítačů včetně historie. Je zaměřena spíše pro počítačové nadšence, kteří se chtějí něco nového dozvědět, ale občas v ní najde něco užitečného i IT profesionál. 60%.

28.07.2012 3 z 5

Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy Rudolf Čechura

Knihu jsem koupil synovi, kterému se velmi líbila, a tak jsem se do ní před pár měsíci pustil. Hned první povídka je úplně vynikající - smál jsem se, až jsem se za břicho popadal. Další povídky jsou již vážnější, ale výborný humor tam nechybí. Příběhy jsou velmi chytré a dobře se čtou. 90%.

Namydlená šikmá plocha Namydlená šikmá plocha Rudolf Čechura

Výborná kniha. Autor je PAN spisovatel. Čte se velmi snadno, psáno jednoduchým srozumitelným jazykem. Skvěle odráží dobu po roce 45 a její následky až do současnosti. Měla by být povinná četba ve školách. Přečetl jsem asi před měsícem. 28.7.12 dávám 95%.

28.07.2012 5 z 5

100 zlatých pravidel jak zbohatnout 100 zlatých pravidel jak zbohatnout Richard Templar

Po přečtení knihy 100 zlatých pravidel jak zbohatnout jsem si autora velmi oblíbil. Jeho rady jsou ze života a praktické. I když mi kniha k bohatství materiálnímu nepomohla, přesto mě obohatila duševně. Následně jsem přečetl 100 zlatých pravidel pro úspěšnou kariéru a pro spokojený život, nyní čtu pravidla pro lásku a manželství.
Přečteno asi před 3 roky, hodnotím na 90%. Je vhodné se k takovémuto druhu knih opakovaně vracet a oživovat si jejich obsah.

28.07.2012 5 z 5

100 zlatých pravidel pro lásku a přátelství 100 zlatých pravidel pro lásku a přátelství Richard Templar

Kniha přináší mnoho praktických rad ze života, jak vycházet s partnerem, manželem apod. I když se nejedná a asi i těžko může jednat o originální rady, přesto jsou velmi užitečné. Většina z nich je každému rozumnému člověku známá, kniha mu je však sumarizuje a oživuje. I když jsem teprve za polovinou, myslím, že kniha je pro mě velmi užitečná. U tohoto druhu literatury doporučuji zatrhávat si vhodné pasáže a po přečtení knihy si ji projít ještě aspoň jednou znovu celou. 90%.
Dočetl jsem 26.8.12 a hodnocení upravuji na cca 80% - dost pravidel mě oslovilo, ale následně jich dost bylo pro mě ne moc použitelných nebo užitečných. Teď se chystám si projít knihou znovu.

28.07.2012 4 z 5

Místa na půl cesty Místa na půl cesty Rory Stewart

Knihu jsem přečetl během týdne 15.7.-22.7.2012 a byl jsem opravdu nadšen. Autor píše celkem obyčejným jednoduchým jazykem, o to více je ale zajímavý obsah. Myslím, že pokud se někdo chce dozvědět něco o Afgánistánu, ale i o muslimské kultuře, toto je vynikající zdroj. Rory Stewart mnohdy jen zázrakem přežil, ať už nemoci nebo mohl být jednoduše zabit. Při jeho výpravě mu bylo 29 let, nyní je členem britského parlamentu. Velice zajímavý ovšem je jeho pohled na svět. Různé dobročinné spolky a humanitární organizace vidí dost kriticky, to ovšem platí i o politických aktivitách západních zemí. Všichni se jakoby snaží pomoci, ale neznají místní situaci a poměry do hloubky a chybí jim jakákoliv zodpovědnost. Ale to chce si knihu přečíst.
Překlad Jana Straky je velice fundovaný. V knize se ovšem vyskytuje dost chyb, především záměna jsem za jsme a naopak je prakticky pravidlem.
Hodnotím 95%.

23.07.2012 5 z 5