mfanta mfanta komentáře u knih

Bílý Den Bílý Den Jack London

Místy trochu rozvláčné, až příliš ukecané. Autor se netají tím, který z různých životů, které Bílý den postupně prožívá, je mu nejbližší a vykresluje ho až příliš idylicky. I přesto se mi kniha líbila a vyprovokovala mě k zamyšlení nad mým vlastním životem a hodnotami. Zaujalo mě, jak do nejdrobnějších detailů se autor vyzná ve zlatokopectví. Klobouk několikrát dolů před lidmi, kteří zvládali drsný zlatokopecký život za polárním kruhem!

27.09.2022 4 z 5

Tahle kniha vám možná zachrání život Tahle kniha vám možná zachrání život Graham Lawton

Kniha obsahuje spoustu užitečných rad pro lidi, kteří se snaží žít zdravě a zlepšovat kvalitu svého života. Mnohá fakta mě i přesto, nebo právě proto, že se tomuto tématu docela věnuji, překvapila. Trochu uměle působí autorova "přiznání", že k některým faktům, která v knize popisuje, přistupuje poněkud vlažně. Celkově ale stojí za přečtení a název knihy není úplně lživý ;-).

08.02.2024 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

(SPOILER) Když nepočítám film Prvok..., tak to je moje první setkání s dílem Patrika Hartla. K přečtení mě motivoval nedávný rozhovor autora s Čestmírem Strakatým, kde se mi líbil Hartlův nadhled a přístup. Kniha mi hodně připomíná trademarkové české sladkohořké filmové komedie posledních desítek let. Všichni jsou v podstatě hodní, každý má nějaké svoje zvláštnůstky, skoro každý dělá práci, která ho baví, a dělá ji velice dobře, takže je hodně úspěšný. Dodržovat věrnost svému partneru je nadlidský úkol. Autorův jazyk je čtivý, některé obraty pronesené jednou suchou větou jsou poměrně překvapivé. Dokonce jsem zachytil několik dopředných referencí, které podnítily představivost tohoto čtenáře. Autorův úsporný styl je mi vcelku sympatický. Nicméně děj není nijak převratně zajímavý a neoslní proudem nespotané fantazie. Celkově knihu hodnotím mírně kladně, ale asi jsem přece jenom od jednoho z nejúspěšnějších autorů současnosti čekal trochu víc.

25.12.2023 3 z 5

Žijte svůj nejlepší život Žijte svůj nejlepší život Stuart Farrimond

Spousta užitečných rad, jak vylepšit svůj život, od nejmenších drobností až po klíčové změny. Doporučení jsou založena na vědeckých studiích, ale kniha je psána obyčejným, srozumitelným jazykem, takže je přístupná prakticky každému. Teď už jen aby si ji přečetlo co nejvíce lidí a začalo se doporučeními řídit ;-)

23.10.2023 4 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

(SPOILER) Na začátku knihy jsem měl potíže se začíst. Vadilo mi, že kniha není nijak rozčleněná do kapitol a že vypravěč jede od začátku do konce nonstop. Postupně jsem si ale zvykl a Balzacův styl mě zaujal. Promluvy a činy postav se mísí s autorovými postřehy o pařížské společnosti plné falši, klepů a všudypřítomné touhy po penězích, bez kterých jste nikdo. Hlavní postava Evžena je vcelku sympatická a přestože řeší morální dilemata, prochází románem po většinu času se ctí. Příběh otce Goriota samotného je velmi smutný a poučný pro nás rodiče. Celkový dojem: Zajímavé, jiné než většina dalších knih, které jsem četl. Stojí za to vyzkoušet.

03.03.2022 4 z 5

Případ Balt - Orient Případ Balt - Orient Ivan Milan Jedlička

Naprostou náhodou jsem narazil na tento skvost z šedesátých let. Od prvních řádek do děje naprosto vtahující detektivní román. Časté střídání normálních dialogů a vnitřního, většinou silně ironického hlasu hlavního detektiva je nesmírně zábavné a děj skvěle oživuje. Chemie mezi různými postavami, zejména mezi vyšetřovateli funguje na jedničku. Moc dobře jsem se bavil od začátku do konce. Snad jen zápletka, respektive zápletky jsou možná až příliš zapletené.

22.11.2023 4 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Bohužel, v porovnání s jinými severskými autory, které jsem četl, je Nordbo pouze slabší odvar. Nechybělo pár překvapivých dějových zvratů, ale jinak byl děj a postavy ploché, poměrně předvídatelné a šustící papírem.

14.09.2021 2 z 5

Budoucnost Budoucnost Apolena Rychlíková

Sbírka textů českých levicových autorů vyniká hlavně velmi proměnlivou kvalitou textů. Některé jsou originální a velmi čtivé, některé naopak přehnaně intelektuálské a odtržené od reality. Myslím si, že levicoví autoři by měli psát prostému člověku přístupným jazykem. Mnoho převratných myšlenek jsem ze sborníku želbohu nevydoloval.

31.10.2021 2 z 5

Hacker Hacker James Swallow

Průměrná akčňárna. Nedostatečně propracované a věrohodné postavy.

22.05.2020 1 z 5