medialstar medialstar komentáře u knih

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Žánrová jednohubka, která se držela osvědčeného receptu, kdy nevíte, komu se vlastně dá věřit, ale nepřinesla mi nic navíc. Čtivé, udrží pozornost až do konce, jen občas trochu zmatečné v postavě vypravěče. Dobré, ale opravdu pouze dobré.

28.10.2018 3 z 5

Zvířecí detektiv Zvířecí detektiv Tom Watkins

Tolik nadšení a zapálení pro věc se hned tak nevidí. Příběh Toma Watkinse vám vlije krev do žil a bude vám připadat, že všechno je v životě možné. Což v jeho případě platí dvojnásob. Popis začátků, kdy stvořil zvířecí pátrací agenturu na koleni a vypracoval se až na vrchol je zábavný, čtivý a potěší každého, kdo má rád zvířata. Neboť nejde jen o samotný příběh, ale především o konkrétní případy pátrání.

11.05.2018 5 z 5

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

Odeon bývá vždy příslibem zajímavé knihy. Ovšem pro tentokrát mi kniha nesedla. Sus posedlá pomstou, fet a zase fet, dealování, motá se od ničeho k ničemu, aby stejně vše zas jen končilo touhou po pomstě, která je pro ni jediná možná a správná. Přitom nemám dojem, že by nutně musela žít takhle na houby, když jí to evidentně pálí. Asi už přes ten všechen dým nevidí dál, jak metr před sebe. Příběhy z okraje společnosti mám ráda, četlo se to dobře, styl to má, ale něco tomu chybí.

01.04.2018 3 z 5

Když šeptá listí – Příběh stromů a mého života Když šeptá listí – Příběh stromů a mého života Hope Jahren

Namlsaná z knihy Tajný život stromů jsem se s nadšením vrhla i do této knihy. Anotace je ovšem trochu zavádějící. Jedná se spíše o životní příběh autorky s rozmanitým popisem laboratorní práce. Poznatků o přírodě jsem možná čekala víc. Nicméně za přečtení stojí.

29.10.2017 3 z 5

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Dostat se mi do rukou v době, kdy jsem si lepila na zeď plakáty gotických kapel a jediná možná barva vlasů na moji hlavě byla černomodrá, pak bych asi byla nadšená. Ale dnes už to nějak nezabírá. Bylo pár momentů, kdy jsem si řekla, hmm, umí ten chlapec, ale knihou jsem se spíš pronudila než pročetla. Prostě jsme si nesedli a docela mě to mrzí. Grafická úprava knihy ovšem lahůdková.

15.10.2017 2 z 5

Světýlko Světýlko Antonio Moresco

Tohle byl dokonalý zážitek. Chci ji mít doma a zažít to zase znovu. Znovu vnímat, pochopit, zažívat, přemýšlet a nechat se unášet za světýlkem...

15.10.2017 5 z 5

Odhalené emoce Odhalené emoce Paul Ekman

Setkáváme se s tím dnes a denně, ať chceme nebo ne a už jen proto je to velmi zajímavé počtení. Mnoho fotografií, text jdoucí do hloubky. Pro odborníky i laiky, kteří třeba jen tak rádi sledují lidi a přemýšli, co se v nich asi odehrává, tak jako já.

13.09.2017 5 z 5

Rituál Rituál Inger Edelfeldt

Povídky, které jsou vytažené z různých autorčiných sbírek. Myslím, že byly vybrané dobře, jako celek to působí vyrovnaně. Různí lidé v různých situacích. Někdy jsem se až lekla, že mi snad Inger vidí do hlavy, když mi připomněla moje vlastní myšlenky. Trocha té severské melancholie, dobře vystižené momenty a nálady a k tomu literárně na úrovni. Pro mě docela překvapení a nebojím se dát plný počet hvězd.

11.08.2017 5 z 5

Já, François Villon Já, François Villon Jean Teulé

Nesdílím to velké nadšení, až mě to i mrzí. Ale než jsem se pořádně začetla, uběhla třetina. Do té doby jsem stále váhala, jak to spolu my dva vlastně máme. Zajímavým prvkem jsou básně v léty prověřených překladech v kontrastu s moderním polopatickým. Villonův život je bezesporu fascinující, líbí se mi, že autor zvolil pořádně syrovou biografii, jen jsem prostě měla dojem, že zpočátku to úplně nefunguje... A taky mě trošku zlobil ten František, proč raději nezůstat u Francois?
Ale dost bylo hany, rozhodně kniha stojí za přečtení, časem jsem i já byla naprosto pohlcena. Když člověk pozná pozadí a souvislosti jeho života a veršů, vždy bude nahlížet na Villonovu tvorbu jinak.

11.04.2017 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Velmi čtivé, filmově plynoucí, otáčíte stránku po stránce a zajímá vás, co bude dál. Místy mi vadilo opakování, abych se zřejmě stále orientovala v ději a poněkud rychlý konec, kdy se poněkud tápalo a bum, najednou bylo jasno. Ale proč ne. Vrah mohl být kdokoliv a nic nebylo předčasně prozrazeno. Příběh mě bavil, ale k dokonalosti to má pro mě ještě daleko. Malé plus za kočičí svetry. :-)

02.04.2017 3 z 5

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

Nestandartní průvodce nestandartní lokalitou. Směsice různých postřehů, rozhovorů a informací, která tvoří skvěle fungující celek. Bezmála 600 stran jsem dala na jeden zátah. To myslím mluví za vše.

22.03.2017 5 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Jsem moc přísná? Dvě hvězdičky? Zbláznila se? Ale já to na ty tři opravdu nevidím. Alespoň v tuto chvíli. Má očekávání se příliš nenaplnila. Ano, Meyer má bohatou fantazii, to se mu nedá upřít, v tomto směru spokojenost. Ale čekala jsem rozvětvený knižní svět, komorní příběh o knihách jako takových, ale on je to vlastně akční příběh, kde dobro bojuje proti zlu a o to jde především. U dialogů mi vadil jakýsi všudypřitomný hádavý tón, popichovačnost. Nechybí ani násilí...Občas jsem se nudila a to se mi jen tak nestává.
Dobře, nejsem cílová věková skupina, ale to přece není na závadu... Plusem je nápad se záložkou, krásná obálka knihy a hlavně fakt, že se mi líbí, jak autor nenápadně ponouká děti a mládež k lásce ke knihám. Nicméně další díl asi oželím.

16.11.2016

Zůstaňte s námi Zůstaňte s námi Marek Šindelka

Literární lahůdka. Dokonce jsem ji po přečtení sjela letmo ještě jednou, abych si prodloužila naše společné chvilky. Má to hloubku, cit pro detail, sdělení, atmosféru...to, co od povídek očekávám. Mapa Anny je ihned v pořadníku.

25.09.2016 5 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Zvířecí road movie, nebo spíš air movie. Duchovny vás bude bavit. Přistihnete se s lehkým úsměvem na tváři po celou dobu čtení, občas se zasmějete i nahlas a budete si říkat kam na takový kraviny chodí. Mu(l)druje nad otázkami dnešní doby s vtipem a šarmem bajky.

"Kdo ví - dneska je spojí nenávist, zítra na ni třeba zapomenou, ale spojenectví zůstane."

21.05.2016 4 z 5

Osm týdnů v blázinci Osm týdnů v blázinci Eva Lohmann

Nejdřív mě kniha nebavila, ale zhruba od půlky to celkem začalo být čtivé. S hlavní postavou jsem příliš nesympatizovala, šlo to celé jen jaksi po povrchu, pořád si nepřipouštěla, že je jedna z nich a většině se posmívala. Pár myšlenek dobrých, v některých situacích jsem se našla, ale kniha je spíš pro ty, co sami v sobě s něčím bojují, ostatní asi bavit nebude. Celkově bych uvítala větší sebereflexi, hloubku a ne konec hodný romanci s úšklebkem na tváři.

02.03.2016 2 z 5

Chlebová Lhota Chlebová Lhota Dagmar Urbánková

Báječné, hravé, pro malé i velké zážitek.

23.02.2016 5 z 5

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Martin Stejskal

Naše republika je plná tajemných míst a proto mohla vzniknout tato báječná kniha. Ráda se k ní vracím, když vyrážím na cesty.

05.02.2016 5 z 5

Magická kuřidla Magická kuřidla Josef Veselý

Jedinečná svým obsahem i provedením. Má čestné místo v mé knihovně.

05.02.2016 5 z 5

Hadí žena Hadí žena Hernán Huarache Mamani

Knihu v sobě budu muset nechat pár dní "zaležet". Přečetla jsem ji za víkend, neboť mi zvědavost nedovolila polevit ve čtení. Příběh neoplývá velkou originalitou, občas se mi něco zdálo přitažené za vlasy a až příliš na strunu feminismu, ale i tak to bylo poučné nahlédnutí do duše ženy. Najdeme se v tom každá... Muž by tuto knihu číst podle mě nevydržel, ženě se jistě dostane přímo do srdce a minimálně ji donutí přemýšlet samu nad sebou... A to není zas tak málo.

31.01.2016 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Moje první seznámení s autorem. Příběh mě zcela nevtáhl, pointa mi unikla. Možná přístě. Ale provedení knihy je báječný zážitek, to nepochybně.

02.01.2016 2 z 5