MaťoCZ MaťoCZ komentáře u knih

Šamani, alchymisté, chemici a válečníci:  Období od prehistorie do roku 1914 Šamani, alchymisté, chemici a válečníci: Období od prehistorie do roku 1914 Vladimír Pitschmann

Dlho som váhal medzi 4* a 5*, nakoniec som sa však rozhodol pre plný počet.

Na knihu som narazil náhodou v jednom kníhkupectve (najviac ma zaujal asi názov a obálka, dívam sa na všetko čo má niečo spoločné s históriou) a po následnom rýchlom zhliadnutí hodnotení na internete som sa rozhodol pre kúpu. Vtedy som ešte netušil, že skôr než o prierez históriou podaný príbehovou formou pôjde o odbornú literatúru, kde každá strana bude obsahovať zložité chemické názvy prvkov, zlúčenín a procesov, ktorým som, pochopiteľne, ako laik príliš nerozumel. Tento fakt bol vyvážený chronologickým opisom vývoja ľudstva od praveku až po rok 1914 (autor vydal ešte dve ďalšie zväzky, ktoré pokračujú od roku 1914).

Kniha sa rozhodne nečíta ľahko, pokiaľ sa človek čo i len trochu nezaujíma o chémiu. Ide to pomaly, niektorými časťami sa musí vyslovene prehrýzať a prosí bohov, aby už bol koniec (opis jednotlivých foriem prípravy jedov u indiánskych kmeňov bol v tomto vrchol). Najlepšie sa mne osobne čítala časť o staroveku a potom paradoxne obdobie po priemyselnej revolúcii (neznamená to, že to medzi tým nebolo zaujímavé, skôr sa tým človek musí fakt prehrýzť).

Knihu som s prestávkami čítal asi 3 mesiace, čo je vzhľadom k jej dĺžke dlhá doba, no nebolo možné zvládnuť to skôr. Nerobte si ilúzie o tom, že si zapamätáte čo i len desatinu názvov mien, miest, či rôznych bojových prostriedkov - nielenže si ich nezapamätáte, po pár stranách už ani nebudete vedieť do ktorej krajiny ich zaradiť.

Aby to však nevyzeralo že mám na knihu len samé negatíva, naopak, kniha prináša množstvo zaujímavých informácií, priam nedoceniteľné sú odkazy na iné publikácie, na ktoré bežne nenarazíte. To, že autor dopodrobna opisuje jednotlivé štáty, obdobia, či druhy boja sa bude určite páčiť milovníkom detailov a ľuďom, ktorí už majú niečo z podobnej odbornej literatúry naštudované.

Ak však máte rozčítanú inú knižnú sériu, určite po knihe siahnite až po jej dočítaní, pretože táto kniha sa jednoducho nedá zhltnúť a určite pri nej strávite viac času, než u iných historických diel.

13.01.2021 5 z 5

Salambo Salambo Gustave Flaubert

Ako u väčšiny kníh prečítaných v poslednej dobe som aj na túto narazil náhodou a meno Flaubert mi doteraz veľa nehovorilo. Keď som však zistil, že existuje kniha o Kartágu, bol som nadšený a hneď som si ju šiel požičať z knižnice.

Spočiatku som mal trochu problém sa do knihy začítať, avšak keď som sa do toho poriadne oprel, už to šlo dobre. Flaubert rád podrobne opisuje ako kto vyzeral, kde sa čo nachádzalo a pod., ale po čase si na to zvyknete a dozviete sa mnoho zaujímavých vecí. Celým príbehom sa tiahne po čase už otravné Mathonovo kvílenie po Salambo, ktoré je ale prekládané veľmi pútavými opismi vojenských stretov a inými zaujímavými udalosťami.

Kniha sa mi páčila hlavne z dôvodu, pre ktorý ma zaujala - o Kartágu totiž neexistuje až tak veľké množstvo kníh, ako napr. o antickom Ríme, nadšenca histórie to rozhodne nadchne a bude si chcieť zistiť o Kartágu po prečítaní knihy čo najviac ďalších informácií. Príbeh je zaujímavý aj v tom, že vlastne neviete, komu máte "fandiť". Ako obyvatelia Kartága, tak vojsko žoldnierov má svoje lepšie a horšie chvíľky a nikto vám vlastne nie je úplne sympatický.

Za mňa 4/5*.

02.09.2020 4 z 5

Poslední dny noci Poslední dny noci Graham Moore

Na túto knihu som narazil náhodou, ale z mojej lásky k historickým románom som sa rozhodol prečítať ju - nebol som sklamaný, práve naopak. Kniha čitateľa prevedie obdobím v Amerike, kedy medzi sebou súperia Edison, Westinghouse a Tesla o to, kto vynašiel žiarovku, na pozadí sa však odohrávajú mnohé ďalšie skutočnosti, ktoré robia príbeh tým, čím je. Dej je písaný z pohľadu mladého právnika, ktorý sa postupom času stáva čoraz podobným tým, ktorých obhajuje.

Musím konštatovať, že som bol z knihy nadšený, nielen kvôli jej takmer dokonalej historickej presnosti, ale aj vďaka jej úžasnej čitateľnosti a dynamike. Vo väčšine kníh mi prekáža romantická zápletka, ktorá sa odohráva na pozadí pozadia hlavného deja, tu to však nebol problém, pretože jej bolo venovaný len malý priestor, ktorý naviac úzko súvisel s hlavnou dejovou líniou.

Ako to pri podobných príbehov býva, čitateľ má spočiatku tendenciu rozdeliť postavy na kladné a záporné, v tomto príbehu však asi v polovici zistíte, že v skutočnosti žiadna z nich nie je čierno biela, pretože šlo o komplikované osobnosti, ktoré zo všetkého najviac chceli hlavne získať uznanie, moc, či vynájdenie novej veci.

Celkovo hodnotím knihu veľmi kladne, už dlho som nečítal podobne pútavý príbeh - mnohé som sa z nej dozvedel a premýšľam, že si ešte zoženiem ďalšiu knihu trebárs o Edisonovi, alebo Teslovi, na doplnenie ďalších poznatkov.

27.05.2020 5 z 5

Kleopatra Kleopatra Joyce Tyldesley

Jedna z kníh, u ktorej by ste ocenili možnosť dať 3,5* :-)

Priznám sa, že pred prečítaním tejto knihy som toho o Egypte za čias Kleopatry príliš mnoho nevedel, z informačného hľadiska to bolo pútavé hlavne v poslednej tretine knihy (časť o Markovi Antoniovi a Octavianovi).

Autorka má nepríjemný zvyk prerušovať rozbehnutý dej zdĺhavými a často nezaujímavými opismi mincí, účesov a oblečenia, ktoré sú zaujímavé na 3 stranách, v knihe sa však vyskytujú asi na stranách 60. Preto máte pri čítaní pocit, že nečítate historickú knihu, ale akúsi encyklopédiu.

Knihe nepomáha ani fakt, že prakticky celá dynastia má mená Ptolemaios či Kleopatra, takže sa už v úvode dokonale stratíte a budete dúfať, že spoznáte aspoň postavu Kleopatry.

Každopádne je táto kniha určite hodnotná a prínosná, hlavne pre laikov, ktorí si chcú aspoň trochu zhrnúť a obohatiť historické vedomosti z oblasti Ríma. Autorka cituje z osvedčených antických autorov, nesnaží sa vám podsúvať vlastné názory a drží sa historických faktov, čo z tejto knihy robí prínosné historické dielo.

Celkovo sa kniha okrem vyššie uvedených nedostatkov čítala dobre a hlavne poslednú tretinu knihy, kde napätie stúpa prečítate za jedno popoludnie.

10.08.2020 4 z 5

Bec Bec Darren Shan (p)

V rámci dielov 1-4 je tento diel zďaleka najtemnejší a autor akoby až v tejto časti dával najavo, že to skutočne nemá byť rozprávka s prvkami hororu. Prakticky jediným občasným odľahčením je postava Brana - inak je tam cítiť napätie od začiatku až do konca.

SPOJLER SPOJLER SPOJLER

Táto kniha je prvou zo série u ktorej veríte, že nakoniec to všetko dobre dopadne a vaše obľúbené postavy to predsa len nejakým spôsobom prežijú - keď však postupne začnú umierať, začnete si uvedomovať, že to tak možno nakoniec vôbec nebude. Vysoko oceňujem autorovu odvahu presunúť túto ságu z "napoly teen, napoly adult" do "100% adult".

Za mňa 5/5, keby sa dalo tak 6.

04.02.2020 5 z 5