Mateo67 Mateo67 komentáře u knih

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Jména postav se mi pletly, některé úseky jsem přeskakovala, pocit, že teď už není možné od knihy odejít, i když by se blížil konec světa, se nedostavil ani na chvilku. S tímto dílem jsem se prostě nesešla ani ve správný čas, ani na správném místě. Anebo ztrácí autorská dvojice formu? Všeho moc škodí? Přibývají nerealistické až absurdní situace. Nostalgicky vzpomínám na Hypnotizéra či Svědkyně ohně a snažím se přemluvit na 4 hvězdičky. Ale ne, nepůjde to:-(. I když jsem si vědoma toho, že díl tohoto rozčarování můžu připsat dlouhým prodlevám mezi jednotlivými díly.

08.06.2023 3 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Až do určitého momentu pomalu plynoucí příběh, ve kterém mě uchvátilo nejen prostředí, ale především Koňská pojízdná knihovna, o jejíž existenci jsem neměla doteď tušení. Romantická linka byla vyvážená vážnějšími sociálními tématy, nechyběly poutavě popsané reálie a všechny hlavní hrdinky dostaly do vínku netuctové charaktery a osudy, měly v sobě menší či větší kus pořádně silné “ženské” a rozhodně nepůsobily jednotvárně. Za mě asi nejlepší kniha autorky.

08.05.2022 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Zařazení do kategorie románů pro ženy je naprosto správné a tato kniha je jedna z těch, které si zaslouží mít v tomto žánru své místo blízko pomyslného vrcholu. Jedná se o romantické, ale i inteligentní čtení. Tak trochu jinak vykreslené období 2. světové války v bombardováním Londýně a vztah dvou lidí, kteří si jdou za svou láskou bez falešné morálky a předsudků. To bylo očistné. A že jejich životy nabraly takový směr, jaký nabraly? Pro ně asi výhra ne, pro čtenáře (čtenářky) ano. Smutné, ale o to víc realistické a uvěřitelné. Čtyři hvězdičky a ještě velký kus páté navrch.

27.03.2021 4 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Od prvních minut (poslouchala jsem audioknihu), do mě kniha zaťala své spáry a držela. Poslouchala jsem ráno, přes den, večer, v noci. Nedalo se přestat. Nechápala jsem, čím to je. Pak jsem pochopila. Nejen Rosemary, ale i já se dostala do spárů Satanových. A pořádně jsem si to užila.

21.01.2023 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

I když jsem neplánovala další díl této série číst, objevila jsem ho v knihovně jako audioknihu, takže jsem neodolala. A líbil se mi víc, protože autor ubral na brutalitě. Také dějově byl propracovanější a upoutal mě zvláštní vztah mezi Porterem a Bishopem. Také postava advokátky, která Samovi pomáhá, je neotřelá a zajímavě pojatá. Návykovou se pro mě ale tato série nestala. Proto si nechám poslední díl ujít, pokud tedy opět nenarazím na audio.

06.01.2023 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Jsem unešená, jak nám náš blonďák literárně vyspívá. Každou další stránkou se kniha pro mě stávala zajímavější a zajímavější. České prostředí, netradiční místa, propojení s historií, pestrý mix českých lidí a lidiček, hutný styl, zdařilé, trefné ilustrace. Vtipné a vkusné. Stojí zato si knihu přečíst.

18.05.2022 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Mistrovská čistá čeština. Kalná naturalistická kniha. Klesala jsem níž a níž, do bahnité bezútěšné hlubiny. A u dna mě navíc přidržovalo dílčí namluvení Miroslavem Táborským. Až pár posledních krátkých kapitol mi naštěstí umožnilo odrazit se ode dna, vyplout z kalné temnoty a nadechnout se. Asi už to příště nechci zažít.
A ptám se Proč?. Proč mají současné české autorky tak často potřebu psát takto tísnivé a skličující knihy?

13.04.2022 3 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Kvalitní oddychová literatura. Když už to v Thajsku začala být trošku nuda, přišla vlna a příběh se z kruhu, ve kterém se začal točit, zase zběsile rozeběhl a tempo už neztratil až do konce. Výborně propracovaná psychologie postav. Ludvík fešácky překvapil. A vlastně to bylo víc než jen kvalitní oddychová literatura. Palec nahoru.

18.02.2024 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Jsem ráda, že jsem se k této audioknize dostala a že jsem se blíže seznámila s autorkou, která mě už delší dobu zajímala. Úspěšná, krásná, mladá a farářka k tomu. Odvážná, prostořeká, někdy i drzá. Rozporuplná, svým vystupováním přirozeně bojující proti předsudkům. Kniha na mě ale působila hodně roztříštěně, i když její rámec byl logický a měl by fungovat. Něco mě zaujalo hodně, v něčem jsem se ztrácela. Její poslech nebyla ztráta času, ale wow efekt se nedostavil.

25.07.2023 3 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

První polovina knihy byla pro mě jen takovou nijakou vatou (proto taky chybí 1*), i když samozřejmě rozumím tomu, že pro vykreslení politických, ekonomických a společenských poměrů v Evropě 60. let, vatou nutnou. Když se však Eleanor a James konečně dostali do Čech, držela jsem náhle v rukou jinou knihu. Naše kulturní a historické reálie před vámi ožívají a vy se stáváte jejich součástí, ocitáte se v centru dění. Já v roce 1968 tahala na provázku kačera, samozřejmě že jsem posléze o invazi hodně slyšela a ještě víc četla, ale tady mi běžel před očima krutě reálný film. Takovýmto strhujícím způsobem to dokáže málokterý spisovatel, ale Mawer ano. Každá postava vtažená do centrifugy toho osudného dne, i když má pocit, že je pouze bezmocně vláčena, se musí dřív či později k nové situaci nějak postavit. A já si po dočtení ještě dlouho zkoušela domýšlet, jak by se asi odvíjely osudy aktérů, kdyby se jednalo o reálné postavy.

25.03.2023 4 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Protože jsem poslouchala, byla jsem bohužel ochuzena o výtvarnou stránku. Tak jsem si aspoň příběh poslechla dvakrát. A dnes, asi po třech týdnech, mi v paměti nezůstalo téměř nic. Příběh kolem mě jen tak prolétl, párkrát zakroužil a byl pryč. Tedy kromě malé holčičky a její červené židličky. To byly silné momenty a každá věta zde měla svůj význam. Ale! Nebylo to prvoplánové, stejně jako zasazení do období Vánoc?

20.03.2023 3 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Posluchačský zážitek! Podmanivý hlas Martina Stránského a uvolněný přednes Jana Maxiána vám zprostředkují příběh plný lásky, zoufalství a beznadějně tak, že ztratíte pojem o realitě. Protože realita je právě teď, v jedné pražské bance.
A uhrančiví Nightwitsh ve čtvrt na tři ráno, kdy jsem knihu doposlouchala. Může být něco silnějšího?

10.09.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Tentokrát píšu komentář s rozpaky. Vysoké hodnocení mi vůbec nerezonuje s pocity, které po dočtení knihy mám. Zápletka mi nepřišla nijak zajímavá, k posunu ve vyšetřování pomáhaly časté náhody, dialogy velmi slabé (nevím ale, zda toto nebylo způsobeno překladem). Není moc k uvěření, že by byla většina lidí ochotna nechat se “vyšetřovat” a odpovídat dvěma v podstatě laikům, kteří nemají žádné oprávněni vyšetřování vést. Celkově docela velké zklamání, zaujala mě jen linka s Peterem, jíž ovšem autor věnoval jen málo prostoru a to až na žádost čtenářů. Tak snad v dalším dílu…

12.10.2021 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Taková “malá” Mornštajnová. Což rozhodně není míněno pejorativně. Ráda jsem se do románu začetla a vrátila se v myšlenkách ke Slepé mapě. Ale nesrovnávat!
Jinak moc hezky vymyšlený název, pravý význam se vám vyjeví až během čtení. Co mě naopak hodně rušilo (vadilo), byly podle mého názoru zbytečné popisy aktuálních historických událostí. Působily jak opsané z učebnice dějepisu a myslím, že i sebemíň vzdělaný čtenář si je z okolností příběhu doplní sám. Proto o jednu hvězdičku méně.

18.08.2020 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Knihu jsem dočetla již před několika dny, ale potřebovala jsem si srovnat myšlenky. O holocaustu mám načtenu hromadu knih a tato mě při čtení pěkně vytáčela. Vůbec nezapadala do mnou vytvořeného rámce o této tematice. Nedalo mi to a trochu jsem tedy zapátrala v jiných zdrojích a najednou to do sebe zapadlo. Tato rozporuplnost (objevující se i v množství komentářů dole) pramení z naší neznalosti. Kniha totiž podává jiný, méně známý úhel pohledu. Mezi tisíci vězňů se našel občas jeden, který díky svým schopnostem a dovednostem, ale predevsím také díky notné dávce štěstí získal lepší postavení než ostatní. Nebylo jich bohužel moc ( a tím pádem ani svědectví), a proto jsou pro nás jejich životní příběhy tak nepochopitelné. Což samozřejmě nijak nezmenšuje hrůzy holocaustu.
Knihu jsem tedy vzala na milost. Vždyť nevzdat se v tomto každodenním děsu lásky, nenechat si zcela vzít “duši”, je vlastně ukázkou lidské statečnosti, boje a vzdoru. Každopádně nejsilnějším momentem byl ale pro mě doslov jejich syna. V něm bylo víc než v celé knize dohromady.

28.08.2019 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Oddechovka, ale na úrovni. Četla se sama, pomohla zapomenout na starosti. 4 hvězdičky, protože 5 si nechávám pro knihy typu, kdy člověk zůstane “štronzo”. Četla jsem ji jako třetí od Brynzy a asi se mi líbila nejvíc, hlavní hrdinka mi zde byla sympatická tím, že působila mnohem víc lidsky a netlačila tolik na pilu jako v dalších dílech.

01.01.2019 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Vůbec nebudu skrývat, že jsem od začátku držela pěsti vrahovi a přála si, aby svou misi stihl ukončit dřív, než ho chytnou. A nebylo to jen o pomstě a smrti, tenhle drsný chlapský svět je zaplněný i rozmanitými podobami lásky. Proto tyto příběhy tak rádi čteme - přejeme si, aby alespoň v knize zlo bylo potrestáno a dobro a láska zvítězily.

20.04.2024 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Hořkost & sladkost.
Smutek & radost.
Hloubka & lehkost.
Neshody & soulad.
Prohra & úspěch.
Upřímnost, pokora, nepředvídatelnost, bolest, humor.
Podnětné, obohacující setkání s bezva člověkem.
To vše i mnohem víc najdete v této útlé knížce i v životě jejích hrdinů.
Smekám.

04.07.2023 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Mám tuto sérii s každým dílem víc a víc ráda. Tento díl je skvěle vybalancovaný. Detektivní pátrání se poctivě prolíná s Enzovou osobní linkou a vše je korunováno autorovým umem vykreslit atmosféru tak, že všechny vaše smysly budou v neustálém pozoru. Zde May přivádí k vrcholu umění gurmánské. Vaše chuťové buňky budou laskány jedním lahodným pokrmem za druhým. Vše, včetně scenérií, je tak sugestivní, že dříve než se do příběhu ponoříte, připravte si něco moc dobrého na zub a otevřete si láhev vína.

04.09.2022 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Po delší době nové setkání se sympatickým Joonou, který patří mezi mé nejoblíbenější knižní postavy, v tomto žánru si nejspíš drží vedoucí postavení. Takže první hvězdička. Druhá je jasná také, samozřejmě za čtivost od prvního do posledního slova. Kniha mě ke konci držela až tak, že jsem v zápalu přečetla s napětím i tiráž:-). Třetí za návrat Erika Marii Barka a čtvrtá za absenci Jurka, neboť toto vrací knihu více do reality. Pátou strhávám za přehnanou a zbytečnou brutalitu. Nevím, jestli stárnu, nebo autoři “přidávají”, ale pro mě byly některé úseky opravdu nesmyslně nechutné. Nejsem si jistá, zda zájem setkat se příště opět s Joonou převáží nechuť číst nebo poslouchat podobně kruté pasáže. Opravdu by kniha ztratila na atraktivitě, kdyby si toto autoři odpustili?

09.01.2022 4 z 5