maruska283 maruska283 komentáře u knih

Jmenuji se Aram Jmenuji se Aram William Saroyan

Ryze lidské povídky, o ryzích lidech. Já nevím, co bych k tomu řekla. Potěší vás to, slibuji.

Hudba pro chameleóny Hudba pro chameleóny Truman Capote

Moje první kniha od Capoteho mě naprosto odrovnala, prsotě skvělé čtení.

Jiné hlasy, jiné pokoje Jiné hlasy, jiné pokoje Truman Capote

Stojí za přečtení, docela specifický příběh, který mě sám o sobě tolik neupoutal, ale četl se skvěle, protože ho psal Capote.

25.02.2020 4 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Přečteno i naposloucháno. Česky i anglicky a nikdy se neomrzí.

25.02.2020

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Body za jméno Delfína, jinak mě to neuchvátilo. Vůbec. Marná snaha, chce se mi napsat.

25.02.2020 2 z 5

Cesta za mesačného svitu Cesta za mesačného svitu Antal Szerb

Anglická verze je například v Mahence v Brně. Nemohla jsem přestat číst. Rezonovalo mi to s Hesseho Demianem i s anglickými romány (Austinová, Bronteovi...), ale to mohl být jen osobní dojem. Postavy tu byly neobvyklé, přesto jste jim věřili každý pohyb, každé slovo. Život je zamotal do mnoha náhod a tajemství a oni se jimi nechali nést. Chtěla jsem se zamotávat s nimi, zažít své osobní drama a přitom si na nic a nikoho nehrát. Těším se na český překlad a jsem zvědavá, jak si to pojmenujeme, protože ten název může kdekoho odradit a zmást.

Krokem bláznivým Krokem bláznivým Christian Bobin

Pěkný, básnický jazyk. Dítě s vlastnostmi dospělého, s hloubkou v přemýšlení. Celé je to trochu umělé. Jakoby autor nostalgicky toužil ve smutku nalézt tu nejvyšší krásu. Něco tomu chybělo, abych mu to uvěřila.

25.02.2020 3 z 5

Malé básně v próze Malé básně v próze Charles Baudelaire

Nejoslnivější z jeho sbírek.

Frc Frc Ivan Wernisch

Frakokometa letěla vesmírem a pak mě zasáhla do srdce.

Jsem jaký jsem Jsem jaký jsem Jacques Prévert

Sbírky této série jsou povedené všechny. Tato se ke mně navíc dostala v pravý čas.

Mezi akty Mezi akty Virginia Woolf

Nechytala jsem se. Narozdíl od jiných knih působila zmateně, tak nechtěně zmateně.

22.09.2019 3 z 5

Na prahu ráje Na prahu ráje Francis Scott Fitzgerald

Všichni jsme tak trochu pokrytci. Fitzgerald to dobře věděl. Ve věku 16 let bych knihu ocenila nejvíce.

Země, kam nikdy nedojdeš Země, kam nikdy nedojdeš André Dhôtel

Pro děti. Milé, dobrodružné. Zabaví i dospělého.

22.09.2019 3 z 5

Kniha haiku Kniha haiku Jack Kerouac

Miloval kočky, už to vím. A snad měl na zahradě koupátko pro ptáky. Haiku Kerouac ovládl v západním stylu. Překlad není zlí, přesto jako by něco chybělo a něco naopak přebývalo.

Kde bydlím Kde bydlím Ilse Aichinger

Krásná básnická exprese. Místy matoucí.

Miriam a jiné práce Miriam a jiné práce Jakub Deml

Něžně se dotýkající.

Mušle, lastury a škeble... Mušle, lastury a škeble... Vladimír Holan

Promítá se sem celé básnické moudro světa - starých, současných i budoucích dob. Kouzelné.

Sv. Outdoor Sv. Outdoor Marie Iljašenko

Dovede to.

Nakrmit kámen Nakrmit kámen Bronka Nowicka

Doporučuji všem, ať už své vnitřní dítě snášíte dobře, nebo špatně.