Martin_Eli Martin_Eli komentáře u knih

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

V zásadě mnohem lepší kniha, než jakou jsem očekával. Některé povídky jsou lepší, některé horší. Prolínájí povídek mezi sebou je skvělé, horší je nějaká celková nedotaženost celého příběhu. Čekal jsem třeba povídku od tlustého zpěváka, který tvoří pár s fotbalistou, ale kde nic, tu nic:). Tak třeba příště!:)

25.10.2020 3 z 5

Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Hannah Arendt

Čekal jsem to náročnější z filosofické stránky, dalo se to přečíst bez složitého přemýšlení, na druhou stranu čekal jsem od knihy možná právě o něco více filosofování. Často mi to totiž přišlo jako spíše popisné dílo. Co na to říci, právnický svět je složitý a porušování pravidel a zákonů probíhalo za války ale i dlouho po ní. Eichmann byl odsouzen spravedlivě za své činy, kdyby zvolil možná jinou obhajobu, neměla by to s ním obžaloba tak snadné. Ale možná věděl, že stejně bude na konci odsouzen (Izrael neměl po únosu moc jiných možností), takže jednal, jak jednal.

24.10.2020 3 z 5

Plavovláska Plavovláska Mika Waltari

Plavovlásku jsem přečetl bez dechu, ani slovo nebylo v povídce navíc. Co jsme si odnesli z rodiny, sebou prostě neseme celý život.

Druhá povídka mě moc nezaujala, místy mě to nudilo, navíc od začátku jsem čekal takový závěr.

"Byla jako slanný pramen, který nikdy neuhasí žízeň toho, kdo jej pije, nýbrž ji činí ještě palčivější."

22.03.2020 5 z 5

Totem a tabu. Vtip a jeho vztah k nevědomí Totem a tabu. Vtip a jeho vztah k nevědomí Sigmund Freud

Velice pěkné, odsýpá to. Ze začátku i vtipné dílo, ke konci více odborné. Zbavili jsme se už hodně tabu, ale některá stále přetrvávají:).

13.03.2020 4 z 5

Zahrada bohů Zahrada bohů Gerald Durrell

Vynikající a velmi vtipná kniha, spousta historek je lehce přikrášlených, ale celkově je to pohodová řecká jízda, jedna z nejlepších Durellových knih!

13.03.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Nenáročná kniha, začátek mě tedy moc nenadchnul, pak se vše zlepšilo a knížku jsem si užíval, pár posledních stránek se to zase trochu zvrtlo divným směrem.

Knížce pomáhá, že se odehrává v českých reáliích, takže dokáže čtenáře více vtáhnout do děje. Kromě toho má dobré téma, každý chlap ví, jaký je to pocit, když mu začíná pomalu ujíždět vlak a zná ten plíživý pocit, jak pomalu opouští své ideály a přizpůsobuje se šedé realitě.

15.02.2020 4 z 5

Soutěž Jedlíků Soutěž Jedlíků Lukáš Pavlásek

Lukáše mám rád, jeho stand upy považuji za povedené, ale tato knížka mě absolutně nezaujala. Povídky jsou krátké, ale z valné většiny o ničem. Nic se v nich nevyřeší, vtip nikde, zajímavost na bodu mrazu, dočetl jsem jen se sebezapřením. Z osmnácti povídek mě zaujaly tak maximálně dvě:( Škoda.

09.02.2020 odpad!

Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci Havel v Americe: Rozhovory s americkými intelektuály, politiky a umělci Lenka Kabrhelová

Krásná kniha, vynikající rozhovory s předními světovými činiteli, kteří vzpomínají na V.H. Spoiler alert: dostalo mě, že Suzanne Vega nazpívala píseň Horizon, kterou věnovala právě Václavu Havlovi. V písničce se zpívá:
I knew a man
He lived in jail
And his tale
Is often told
He dreamed of that line that he
Called the divine
And when he was free
He led his country

09.02.2020 5 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Velice pěkná knížka, která se dá přečíst za jedno odpoledne. Nových informací se tam sice zavilý havlofil sice moc nedočte, ale alespoň se pobaví.

U mě bodovala zejména historka, jak Václav Havel přiletěl s porevolučním letadlem ruské výroby do New Yorku, kde jim na letišti zamítli odlet, protože letadlo mělo sjeté gumy. A nechtěli si nechat vysvětlil, že ruské letadlo vydrží prostě více, než letadlo americké výroby:)

05.01.2020 5 z 5

Americké psycho Americké psycho Bret Easton Ellis

Doslechl jsem se, že spolu s Trainspottingem a Klubem Rváčů, je Americké psycho jedním z velkých románů 90.let. První dva romány miluji, tak jsem se s nadšením pustil do Amerického psycha. Upřímně, je to neskutečná nuda. Popis se soustředí na myšlenkové pochody psychopata, který vnímá lidi pouze jako objekty a hodnotí jen jejich oblečení a společenské postavení, což není špatné, ale po delším čase to začne nudit. Vraždy zprvu jsou okrajovou částí knihy, pak se stávají ústředním motivem, jsou šokující, ale příběh nikam neposouvají. Kniha navíc neřeší, jak všechny morbidní vraždy hrdinovi procházejí, není vysvětlena jeho motivace (chápu, že je psychopat a nepotřebuje motivy) a kniha nemá žádné vyvrcholení, prostě zničehonic skončí.

Celkově jsem prostě zklamaný, pro mě to byl ztracený čas, asi ještě půjdu zkusit filmovou adaptaci.

01.01.2020 1 z 5

Hodně podobné předchozí knize, ale opět skvělé, nelze nic vytknout. Zajímavý vhled do světa autismu a přijímání jinakosti. Navíc mám také rád Jesenku a Voltaren, takže nelze nic vytknout:)

26.12.2019 5 z 5

Let osamělého ptáka Let osamělého ptáka Pavel Hejcman

Poněkud dlouhá kniha o dobrodružstvích jednoho člověka během druhé světové války. Nebylo to špatné, ale místy mi přišlo, že se motivy v knize dost opakují (hlavně, co se týče žen). Znovu číst nebudu.

07.12.2019 2 z 5

Šaman Šaman Egon Bondy (p)

Ze začátku mě kniha bavila, ale ke konci jsem se v ní úplně ztratil. Všechny ty šamanské mysteriózní věci mě nebavili a přiznám se, že jsem naprosto nepochopil konec a to, zda měl příběh nějakou závěrečnou katarzi? No prostě asi jsme si vzájemně nesedli, škoda.

19.10.2019 2 z 5

Vy jste placebo Vy jste placebo Joe Dispenza

Nevím, kniha je, mírně řečeno, zvláštní. Skutečně nevěřím, že si silou vůle vyléčíte zlomenou páteř, byť chápu, že psychosomatika je při zdraví pacienta důležitá...

28.09.2019 1 z 5

Umění vítězit Umění vítězit Phil Knight

Knížka má slibný začátek, ale postupem času mě děj trochu unavil a asi ve třetině jsem knihu odložil...na můj vkus vše odsýpalo prostě trochu pomalu...

28.09.2019 2 z 5

Zlý princ Charlie Zlý princ Charlie John Moore

Knížka docela jde, člověk se nenudí, ke konci se děj ale trošku zbytečně natahuje. Jinak víkendová oddechovka, co čekat jiného:)

28.09.2019 3 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Velmi dobrá kniha o tom, jak postavit kvalitní vztah. Podstatné podle mě ale je, aby si knihu přečetli oba partneři a aby ji oba také pochopili a oba se podle ní snažili žít a jednat.

Paradoxně nejlepší mi přišla poslední kapitola, která pojednávala o tom, jak lásku rodičů vnímají děti a jak jejich vnímání může být provázané pak s vnímáním lásky v dospělosti.

Neříkám, že jde o nejlepší knihu o vztazích na světě, ale obecně k zamyšlení je a určitě může mnoha párům pomoci.

06.08.2019 4 z 5

Kniha jede v klasickém Landsmanovském stylu, nicméně je za mě příliš dlouhá. Pár povedených vtipů se najde, nicméně knize by prospělo výrazné zkrácení, často jsem se nudil a modlil se, ať se historka pohne ke svému konci. Podle mě tomu nepomáhají dvě roviny vyprávění, vždy z mužské a ženské perspektivy, které se střídají. Oddělením těchto perspektiv se trochu vytrácí náboj z příběhu, moc mě nebavilo si něco přečíst napřed očima hrdiny a pak jeho manželky, respektive historky byly příliš dlouhé a mě pak nebavilo v druhé rovině vyprávění hledat nuance oproti první verzi příběhu.

Ale jednou jsem se zasmál i nahlas, což hodnotím pozitivně. Dát si na topení sušit pytlík s mokrým oblečením a svačinou, to se stává i mě:). Ať žije chleba se sádlem:)

27.07.2019 2 z 5

Specnaz: Příběh sovětských speciálních sil Specnaz: Příběh sovětských speciálních sil Viktor Suvorov (p)

Velmi zajímavý popis jednotek Specnaz, u kterého se člověk nenudí. Zda autor místy fabuluje, to se asi hned tak nedozvíme, ale věřím tomu, že valná část knihy je postavena na reálném základě. Ovšem z historek jak zajatcům správně při výslechu pilovat zuby, jde mráz po zádech!

20.06.2019 4 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Kniha má tři roviny, jedna je vyprávění o psech, která je bezchybná. Druhá je vyprávění o vztazích, tato rovina je zajímavá. Třetí rovinou je pak popis politické situace, nad kterým jsem někdy kroutil hlavou, silně nesdílím politické představy Zdeny Frýbové. Nicméně pro mladší lidi, kteří neznají devadesátá léta, to může být zajímavý vhled do toho, jak to zde dříve fungovalo (je nutné vše brát s nadsázkou!).

Všechny tři roviny se prolínají, takže když vás jedna nudí, můžete se soustředit na druhou.

"Zatelefonoval mi Václav Klaus, pánové!":)

01.06.2019 4 z 5