martin_aston martin_aston komentáře u knih

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Nečakané dobrodružstvá v lese :). Zmení váš pohľad na les, stromy, ich funkciu a fungovanie. Pri chodení po lese budete skúmať, sledovať, porovnávať... stromy. Naozaj :).
Z knihy cítiť, ako veľmi má autor lesy rád. A zároveň koľko o nich vie. Zo skúsenosti, aj z vedeckých prác.

10.07.2021 5 z 5

Lev nie je kráľom zvierat Lev nie je kráľom zvierat Josef Vágner

Od detstva milujem túto knihu o krásnej africkej prírode a dobrodružstvách p. Vágnera, ktoré v Afrike zažil. Pre deti, pre dospelých, výborne napísaná, so skvelým obrazovým materiálom.

10.07.2021 5 z 5

Mor ho! Mor ho! Samo Chalupka

Pamätám si, ako som túto knihu ako chlapec hltal v obývačke starých rodičov. Hrdinské básne Sama Chalupku sú dodnes moja srdcovka.

Spevy Spevy Samo Chalupka

Romantizmus ako má byť :). Od mladosti mám Sama Chalupku veľmi rád (a to som až donedávna inak poéziu vôbec nečítal). Krásne heroické básne.

Ak jasnú hlavu nestratíš… Ak jasnú hlavu nestratíš… Rudyard Kipling

Krásne básne vo skvelom preklade. Už len za báseň "Ak jasnú hlavu nestratíš" by si kniha zaslúžila plný počet. Mnoho ďalších básní v knihe jej však zdatne sekunduje. Škoda, že sa dá dnes kúpiť iba ako e-book.

Klub nerozbitných detí Klub nerozbitných detí Slávka Kubíková

Najlepšia univerzálna kniha o výchove detí.

Stvorení pre beh Stvorení pre beh Christopher McDougall

Táto kniha je míľnikom môjho života. Ukázala mi, že existuje barefoot beh, a že všetky tie super tlmiace bežecké tenisky môžu byť za mojimi boľavými kolenami. Boli.
Okrem toho je plná dobrých príbehov, o Indiánskych bežcoch, ultramaratóncoch a behu ako takom.

Tri mačiatka tety Mily Tri mačiatka tety Mily Mária Lazárová

Výborná detská knižka o dobrodružstvách troch mačiatok a kope ďalších zvieratiek, ktoré im podajú pomocnú labku :).

Adam a kouzelná skluzavka Adam a kouzelná skluzavka Mária Lazárová

Naša prvá kniha od autoriky. Príjemné čítanie, chalanom sa páčilo.

09.07.2021 4 z 5

O medvedíkovi bez mena O medvedíkovi bez mena Mária Lazárová

Dojímavé čítanie pre deti. Páčilo sa rodičom aj deťom.

09.07.2021 4 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Táto kniha ma bavila, od začiatku až do konca. Viackrát som sa doslova rehotal. A viackrát hlboko zamyslel.
Parodicky (a vlastne asi dosť reálne) vykreslený svet sovietskej Moskvy 1. polovice 20. storočia, prekladaný mágiou a fantastikou, alternatívnym príbehom umučenia Krista, a hlbšími témami dobra a zla.
Pri čítaní určite pomôže, ak má čitateľ základný prehľad ruskej histórie (napr. Lžidimitrij, Solovky, atď), ale nie je to nevyhnutnou podmienkou dobrej zábavy. Nevedel som, čo od knihy čakať, bol som veľmi príjemne prekvapený. Za mňa prekvapenie roka.

07.07.2021 5 z 5

Dobrovolník Dobrovolník Jack Fairweather

Príbeh naozajstného hrdinu. Kto normálny sa nechá dať zatvoriť do Auschwitzu, aby zistil, či to, čo sa hovorí, je pravda? Iba výnimočný, veľmi statočný človek. Witold Pilecki.
Veľmi inšpirujúce!

04.07.2021 5 z 5

Tekumseh (2. díl) Tekumseh (2. díl) Fritz Steuben

Prvý diel bol veľmi dobrý. Ale tento, druhý je priam úžasný. Ku kvalitnému opisu osídľovania Kentucky z prvej knihy pribudli dych berúce scény (napr. Tekumseh kupujúci pušný prach, "lov" Tekumseha na hraničiara, cesta Tekumseha k moru, bitky Indiánov s hraničiarmi. Kniha je tiež vzdaním holdu hraničiarovi Danielovi Booneovi. Stále drsné, stále krása príroda a výrazné postavy. Pribudol prvok kvality.
Fakt klobúk dolu, teším sa na tretí diel!

28.06.2021 5 z 5

Vojna a mier 2 Vojna a mier 2 Lev Nikolajevič Tolstoj

Druhá kniha veľdiela je za mnou. Čo napísať?
Kým prvá kniha bola menej dejová a viac obrazová, v druhej dej a vývoj postáv naberá obrátky. O určitú gradáciu deja sa stará samotný Napoleonov vpád do Ruska. Hrdinovia sa posúvajú a vyvíjajú, veci pomaly zapadajú tam, kde to čitateľ tak trochu predvídal (ale to je dobre).
Dej je pravidelne prerušovaný (a zakončený) Tolstého filozoficko-psychologickými úvahami o slobode a nevyhnutnosti, príčinách a následkoch a pod. Priznám sa, že nie všetkým som rozumel, občas ma nudili. Ale, tie, ktoré môj rozum dokázal pochopiť, ukázali veľkú lásku Tolstého k ľuďom, individuálnym ľuďom aj ľudstvu ako takému, a pohŕdanie "hrdinami", stúpajúcimi hore po chrbtoch tých menej obratných.
Veľa silných myšlienok a opisov. Aj napriek výhradám vyššie je to veľdielo a stojí za to ho prečítať.

28.06.2021 5 z 5

Tekumseh (1. díl) Tekumseh (1. díl) Fritz Steuben

Veľmi dobré čítanie. Áno, ako píšu iní komentujúci, trochu drsné, trochu smutné. Ale jednotlivé príbehy sú krásne, prírodou, šľachetnosťou a húževnatosťou ľudí, či bielych, či červených.
Ktovie, čím to je, že Nemci píšu veľmi kvalitné indiánky, dosť presne popisujúce život Indiánov (a nemyslím teraz Maya :), ale Elisabeth Charlotte Henrichovú a jej Synov Veľkej Medvedice ako iný príklad).

15.06.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Smutné, ale strhujúce a krásne čítanie. Pôvodne pre manželku, ale prečítali sme obaja. Silný zážitok.

11.05.2021 5 z 5

Vojna a mír I. Vojna a mír I. Lev Nikolajevič Tolstoj

Prvá kniha Vojny a mieru je za mnou. Táto kniha je napísaná inak, ako som zvyknutý. Väčšinou má kniha dej, ktorý smeruje cez zápletku alebo zápletky k nejakému vrcholu (v detektívke odhalia vraha, v dobrodružnej knihe hrdina dosiahne cieľ, atď). Tu dostávame naservírované obrazy zo života hlavných hrdinov. Nie je tu gradácia, sledujeme plynúci život ruskej aristokracie. Je to skôr taká sonda do vyššej spoločnosti, ktorej kulisou sú napoleonské vojny.
Každopádne, kniha výborná, sú v nej krásne opisy (napríklad poľovačka či nočná jazda na snehu), mne sa čítala dobre.

11.05.2021 5 z 5

Thulkandra Thulkandra C. S. Lewis (p)

Najväčší a podľa mňa aj najlepší diel trilógie.
Najmenej sci-fi, zato najviac filozoficky zameraný. O snahe byť "in" bez ohľadu na dôsledky, pokrytectve, túžbe po statuse, zbavovaní sa zodpovednosti za svoje konanie, tvorbe privilegovaných kást "správneho názoru". Ako vystrihnuté z moderného sveta niektorých korporácií či vysokej politiky (poznámka: nie som nijaký anti-kapitalista, práve naopak, ale neduhy modernej doby kniha popisuje skvele).
Celé pretkané bojom dobra a zla. Vynikajúca kniha!

26.04.2021 5 z 5

Perelandra Perelandra C. S. Lewis (p)

Druhý diel Kozmickej trilógie, tentokrát o svete, ktorý iba začína. Opäť krásne opisy, menej techniky a viac fantázie. Z tohto pohľadu kniha oproti prvému dielu vyrástla.
Z pohľadu premýšľania o dobre a zle je to rovnako dobré ako prvá kniha.

26.04.2021 4 z 5

Malakandra Malakandra C. S. Lewis (p)

Z hľadiska sci-fi poplatné svojej dobe. Trošku naivné.
Z hľadiska filozofie a premýšľania o dobre a zle platné univerzálne. Naviac, opisy planéty a tvorov na nej sú krásne, to Lewis vie.
Dobrý úvod do trilógie, v ktorej bol každý diel úplne iný, ale spolu tvoria zaujímavé čítanie, nútiace čitateľa premýšľať.

26.04.2021 4 z 5