Martianus Martianus komentáře u knih

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Nejlepší a nejsilnější díl celé ságy.

27.10.2022 5 z 5

Tongolele neumí tančit Tongolele neumí tančit Sergio Ramírez

Fascinující pohled na nikaragujskou společnost a zejména na vládnoucí diktaturu. Kniha je psána velmi čtivým a zároveň vtipným způsobem. Na první pohled se možná řada dění zdá nadnesená a přehnaná, když se pak ale podíváte na to, co se skutečně stalo, až bolestně to odpovídá skutečnosti.

24.04.2024 5 z 5

Dívka s hodinovým strojkem Dívka s hodinovým strojkem Anna Mazzola

Napínavý příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Byl jsem nadšený jak z hutného popisu dobové Paříže (a Versailles), tak i z fascinujícího světa tehdejších mechanických hraček. Funguje to jako historická detektivka, trochu i jako fantasy.

20.01.2024 5 z 5

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Vtipná a čtivá reflexe obsese jednoho národa. Kupodivu mě to bavilo i jako milovníka hor a přírody.

18.07.2023 4 z 5

Zpověď posledního mnicha Zpověď posledního mnicha František Kalenda

Silný a dramatický příběh s dobrými postavami a hodně zajímavé reálie středověkého mnišského života i života v zapadlých portugalských horách. Kniha se mi velmi dobře četla (měl jsem ji přečtenou za jediný večer) a ocenil jsem mapku, seznam postav a historickou poznámku.

23.05.2023 5 z 5

Poslední hodiny Poslední hodiny Minette Walters

Poněkud zdlouhavé a roztrpčovalo mě dost černobílé vylíčení odporných pánů (s jedinou výjimkou osvícené paní) a dobrosrdečných kmánů.

26.04.2023 2 z 5

Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Joanne Rowling

Nezlobte se, ale tenhle scénář je přesně tím důvodem, proč vznikl tak hrozný film.

29.11.2022 odpad!

Don Camillo a jeho svět Don Camillo a jeho svět Giovannino Guareschi

Nádherná knížka, na kterou jen tak nezapomenu.

01.11.2022 5 z 5

Polemika s euroskeptikem Polemika s euroskeptikem Petr Jantač

Zajímavý dialog dvou fiktivních protagonistů, ve které jde o Evropu a hlavně evropskou bezpečnost. Autor dává euroskeptikovi i "eurohujerce" stejný prostor vyjádřit svoje argumenty, které jsou srozumitelné a hlavně nejsou žádnou karikaturou těchto postojů. Vzhledem k českému předsednictví i k invazi na Ukrajinu je to teď velmi vhodná četba.

24.08.2022 4 z 5