Marthas Marthas komentáře u knih

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

No, co na to říct. Nudné to rozhodně nebylo, ale přitažené za vlasy ano, rozhodně. Nemluvě o častém nešvaru paní autorky plést si postavy, zde např. Camille s Lillith. Děje se to v každé knize, alespoň jednou si vždy poplete stěžejní postavy. Někdo by řekl kosmetická vada. Mně to ale říká cosi o schopnostech autorky... V tomto díle se ale opravdu projevovaly i jiné důležitější vady. Ty postavy, o kterých si člověk udělal obrázek jako o inteligentních bytostech, se najednou začaly projevovat jako totální paka a právě jen díky tomu, že autorka ponížila jejich intigenci na inteligenci mravenců, mohla navázat dalším dílem. O tom pitomém cliffhangeru na konci nemluvě. Zmítaly mnou emoce a ty nebyly většinou pozitivní. Strach o postavy, pochybnosti o jejich inteligenci a i inteligenci autorky. Jistě proč neudělat z trilogie hexalogii to se nabízí často. Ale ne každý to dokáže uchopit a zpracovat se ctí, zde se to úplně nepovedlo. Jelikož jsem ale tak daleko v sérii, budu se muset s tím vzrůstajícím znechucením porvat. Navíc stejně nebudu mít lepší čtivo. Musím si říkat, že horší to snad být nemůže, i když si nejsem jistá.

10.05.2022 2 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Tak tento díl byl pro mne zase trochu zklamáním a návratem na startovní čáru. Připomínalo mi to doby, kdy jsem ještě žrala knihy M. Burdové a zdá se mi to, že byly krapet lepší, tehdy to byl taky mišmaš světů. Tady se mi zdálo, že je to jeden velký guláš a postavy, že se chovají jako loutky, navíc bez mozku. U prvního dílu jsem psala, že byl průhledný. Tam by to ještě mělo být omluvitelné, přeci jen je to prvotina autorky, ale tady už byl díl třetí. A přesto, že tam byly prvky, které mne dokázali překvapit, tak tam taky byla spousta vodítek, která by se dala lépe zamaskovat a příběh by pak byl na vyšší level.
Přesto se, co píšu, se ale chystám v sérii pokračovat, i když konec byl takový polouzavřený. Přeci jen se mi nedostává čtivo a slyšela jsem, že tahle "telenovela" bude ještě hodně dlouhá a když už jsem se do ní pustila, tak se "dodívám". Navíc, co tomu nescházelo je vtip. Ty já ráda. I když jsem se už bála, že J. po returnu přešel vtip a koho ne. A autorčiny počiny bez hláškujících postav, to by se snad ani nedalo číst. Fakt kruťárna ale na hranicích v Polsku skončil Harry. Nevím, proč? Tady dle mého bylo rouhání více. Takže bych to nedoporučovala věřícím:D Leda tak těm, co věří, že ze salátu se dá ještě udělat zase kniha.

11.04.2022 3 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Kasie West

Ano, mám ráda knihy této autorky, přesto si ale myslím, že finální verze této knihy nedosahuje na její nejlepší kousky a že možná měla navždy zůstat v tom šupleti, kde dle doslovu byla 6 let. Pro mne tam prostě není to, co tam obvykle je. Pravda ale je taky to, že se mi zdá, že tato série knih ( četla jsem pouze druhý a třetí díl, protože první v knihovně nemají a do tohoto opravdu nehodlám investovat ) celkově bojuje s průměrem slabšími zbraněmi. Takže promiň, Kasie, ale tuhle sérii bych moc nedoporučovala. A nebo pouze, pokud si od ní moc neslibujete.

07.04.2022 3 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

První díl série, před námi předestírá "nový" svět, ve kterém se musíme začít orientovat, nějakou dobu si na něj zvykat. Co se mi na knize líbilo, byl sarkasmus, a až břitký humor, který skoro odkapával z každé stránky, ucházející překlad a existující korektura. Přiznejme si, ale že to bylo dost kruté a mezi hlavní mínusy knihy patří i jakoby násilně vecpaný instantní hatelove, jakoby se autorka nemohla rozhodnout, jak má ty vztahy uchopit, a i nekonzistentnost tempa vyprávění tak, že jsem si chvílemi říkala, že s tím třísknu a průhlednost zápletky. Tuhle jste si pomysleli, to by mohlo mít takový a takový důvod a skoro byste se mohli vsadit, že jste se trefili. Zatím opravdu průhledné, ale dalšímu dílu rozhodně dám šanci. I kdyby třeba jen proto, že konec se vyvedl lépe a lehce mne navnadil. Slyšela jsem, že se série časem zlepšuje (myšleno prvotní hexalogie). Takže časem.-)
Ps: Ještě štěstí, že Mladá fronta nevydávala celou sérii, ta její představa obálky je fakt hnusná. Pravda, ale je, že hardback by zase měl vydržet horší zacházení.

18.03.2022 3 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Přes existující zjevnou podobnost s Bartimeovou trilogíí od J. Strouda i jinými knihami, bych tuto knihu rozhodně nenazvala prostým plagiátem naopak. Obsahuje pestrý, promyšlený, dotažený a fungující svět plný i originálních prvků, ve kterém ožívají psychologicky uvěřitelné postavy, barvitý sloh resp. krásný překlad. I ta obálka je nádherná. Kniha dokazuje, že může být použita inspirace a přesto to nemusí být pouhá splácanina či kopie. 5/5

22.09.2021 5 z 5

Jen přes mou mrtvolu Jen přes mou mrtvolu Rex Stout

Mně osobně se ty balkánské dívky tak popletly, že jsem nepochopila skoro pointu. Mimochodem jsem četla vydání od Bety z roku 2007 a chyb tam bylo dost, i když míra nebyla tak velká, na jakou jsem zvyklá z knih dnešních. Jinak Archie tentokrát opravdu perlil.-)

20.07.2021 3 z 5

Mnoho strak věští vraždu Mnoho strak věští vraždu Anthony Horowitz

Z posledních autorových počinů, které jsem měla tu čest číst, je to po špionské sérii o Alexi Riderovi opět zase něco, co se dá číst. Postavy mi sice taky nepřirostly k srdci a ani prostředí mne nijak moc neuchvátilo, vyšetřovatelka taktéž nezískala přehnané sympatie, ale alespoň se to dle mého vyvedlo lépe než podoné napodobitelské tendence tohoto autora na dílo Arthuru C. Doyla. V porovnání s nimi hodnotím 4 hvězdami. A hlavně se to obešlo bez totálního zhnusení mé osoby na konci knihy. Až na konec Knihy v knize, který by mohl některé naštvat. Nesnáším toto zobecňování, protože všichni vzteklí psi se musí utratit, protože je to nakažlivé, ale jak hodně je nakažlivé u lidí.

26.06.2021 4 z 5

Statečné a zlomené srdce Statečné a zlomené srdce Brigid Kemmerer

2,5/5 No, zdá se mi to anebo se změna hrdinů knihy projevila na kvalitě příběhu, jak já jen nesnáším postavu arogantního Rhena. Tentokráte byl spád knihy plynulejší a kniha byla stále stejně čtivá celou dobu, i překlad byl lepší, takže uvidíme, pokud se vydavatelsví rozhodne sérii dovydat, přečtu si třetí díl taky, abych věděla jak to celé skončí.. I když si stále myslím, že by autorka udělala lépe, kdyby zůstala v contemporary vodách a do fantasy se nepouštěla.

05.06.2021 3 z 5

Mezi světlem a stíny Mezi světlem a stíny Anca Sturm

3,4/5 Bohužel začátek knihy mne nijak moc nechytil, nemohu pominut, že se sem vetřel nechtěný činitel v podobě slova cool, které dost zmrazilo mé nadšení předchozím dílem ( do fantasy knih podle mne taková slova nepatří), pak mé zklamání pokračovalo dle mého nedostatkem akce a napětí a frustrace se stupňovala a konec toho už moc nezachránil, byl takový uspěchaný, snadný. Postava Flinn mi v některých pasážích přišla náhle dost natvrdlá, nemluvě, že si některé věci odporovali. 3 hvězdy za obálku, sloh - převedení, vůbec grafika jako minule a typografie tentokráte super. Řekla bych, že bohužel načrtnutý svět se vybarvuje, ale ne tak jak by se mi líbilo. Možné prostě je, že díl trpí nešvarem dílů druhých, tedy takové předpřipravení na vyvrcholení v závěrečném díle. Taky si autorka mohla dát víc práce s tím, aby se důležité indicie zakamuflovaly lépe a nebylo už v prostřed knihy jasné, kam to směřuje. Přesto se nedá říci, že bych si nechala ujít další díl, pokud tedy vyjde, přeci jen některé postavy mi přirostli k srdci a chci vědět jak skončí. Prostě, pokud se vám líbila jednička, snižte trochu svoje nároky a čtěte. Dávám do doporučených, protože tam mám vždy vše ze sérií, co u nás vyjde a lehce zvědavě vyhlížím poslední díl, v očekávání buď velkého průšvihu a zmařených nadějí nebo mě třeba autorka ještě překvapí a vybruslí z té šlamastiky s grácií.
Ps Jen tak naokraj komentář k životopisu: Zajímalo by mne, kdo je v dětství posedlý tím, aby chodil do internátu, kde ho navlečou jako klauna a který má víc pravidel než celá Dk.

12.05.2021 3 z 5

Zmije hraje golf Zmije hraje golf Rex Stout

3,4/5 Zajímavá postava velkého detektiva Nero Wolfa a i jeho věrného spolupracovníka Archie Goodwina a jejich "první případ", uvěřitelné charektery a motivy. Bohužel třešničkou na dortu nebyl sloh či překlad. Neřekla bych, že by kniha byla až tak archaická, ale místy se mi zdálo, že tam či onde nesedí například zápory a jiné. Na další díly se chystám a doufám, že budou už jen lepší.

24.04.2021 3 z 5

Bohyně Bohyně Josephine Angelini

2,4/5 Nějak si nemůžu pomoct, ale i s tou přehršlí akce nebo právě proto kniha tak nějak prošumněla mimo mě a mé city. Tak nějak jen okrajově jsem vnímala všechnu tu smrt, což by být nemělo.
Když porovnám jednotlivé díly, přišel mi třetí a závěrečný díl nejméně povedený. Nevyužitý potenciál knihy, jejíž závěr mi přišel značně osekaný a opravdu už přitažený za vlasy, a ta snaha, aby se už vše už zavřelo a ukončilo.

17.04.2021 2 z 5

Jediný skutečný král Jediný skutečný král Soman Chainani

Nu závěr mne zase tolik neuchvátil a časté tiskařské nedorazy a chyby v textu knize taky nepřidaly. Možná to je částečně také tím, že pro autora je zabití postavy, tak běžné jako pro některé výměna ponožek. A vývoj charakterů, pro mne nebyl tak přirozený, abych mu uvěřila. Pravda, ale je, že se to dalo napsat i hůře.

03.01.2021 3 z 5

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

(SPOILER) Nu místy mi příšlo, že už si sama autorka nevybavuje, co kdy napsala. V prvních dvou dílech se furt zdůrazňovalo, jak si je hrdinka jistá, že je určitá postava vlastně nevinná a čistá jako lilie.. A v tomto díle mu hrdinka nevěří a vypadá to, že je nakonec setsakramenstky překvapená, že to bylo tak, jak to bylo. Navíc mi přišel její důvod, proč nechtěla spát, tedy podstatná část námětu už fakt uchylná. Nemluvě o té smrti na konci. Už minule jsem si říkala, že ho autorka asi má v plánu zabít, ale že to přijde takhle rychle. Škoda. Celkově se mi to hůř četlo, možná víc vaty anebo mě to nudilo, nevím. Přitom si to pro jistotu prokládám jinýma knihama,aby mi to nezevšednělo.

01.09.2020 2 z 5

Tragická historie nás dvou Tragická historie nás dvou Jess Rothenberg

Nemyslím si, že by kniha byla vhodná pro mladší čtenářky. Nejsem si jistá, zda by pochopily a docenily její přesah. Jinak tato kniha není první, kterou jsem četla na téma reinkarnace a posmrtný život, ale narozdíl od knih Tony Hurley patří rozhodně k těm povedeným. Co jsem ocenila jako bonus na víc, jakou práci si autorka dala s rozčleněním částí, jejich názvy a názvy kapitol. Přemýšlím, zda si ty songy pustím.-)

27.05.2020 4 z 5

Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová Jessica Townsend

Do strany 150 jsem měla pocit, že usnu. Pak se to ale zase pěkně rozjelo. Celkově se mi kniha líbila, i když trochu méně než první díl.. Je to trochu bichlička, takže se tam ten úvodní dlouhý rozjezd docela ztratil.

16.01.2020 4 z 5

Ztracené město Ztracené město Natalja Ščerba

Na začátku mne jako vždy naštvaly ty trochu chaotické dialogy a na konci zase tiskařští šotci, proto hodnotím níže než druhý díl. 2,5/5

02.12.2019 3 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Opravdu spíše pro mladší čtenáře. Tento dojem jsem získala z těch jednoduchých souvětí, možná až příliš. Mám ráda nenáročné knihy, ale zdá se mi, že např. HP byl mnohem stravitelněji napsán nebo přeložen i pro starší čtenáře. Uvidíme, co další díly.

04.11.2019 3 z 5

Syn lovce vlků Syn lovce vlků Henri Loevenbruck

Opravdu to nebyl šálek mé kávy, proto jsem se nedostala za půlku knihy. Nedá se ale upřít, že autor, má vynikajícím způsobem vykreslené a uvěřitelné charaktery postav. Plusů by se jistě našlo více, ale nemám ráda knihy SPOILER: které zavání apokalipsou.

01.10.2019

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Celkem pěkný sloh, ucházející překlad s některými zvláštními výrazy. Spousta nudy a sexu. Myslím, že to ale splnilo svůj účel, nějak zabít čas. Jen trochu nechápu, to všeobecné nadšení.

24.07.2019 2 z 5

Koruna ze světla Koruna ze světla Lenka Dostálová

Začátek třetího dílu mé oblíbené série sice není tak svižný a plný humoru, jak jsme u autorky zvyklí. Rozjíždí se pozvolna, za to ten cliffhanger vás donutí doufat, že tato kniha nebude poslední.
Více info v recenzi, kterou jsem připravila.

15.07.2019 4 z 5