Marthas Marthas komentáře u knih

Čaj s kapkou jedu Čaj s kapkou jedu Robin Stevens

(SPOILER) Kniha je zajímavá. Přibližuje nám dobu i prostředí, v němž jsme nevyrůstaly. Myslím, že dobové reálie jsou věrohodné a slušně nastudované. I když se mi příčí, že se vraždy cpou i do hlav mladších dětí, než je 14 let, musí se knize nechat, že je čtivá a odsýpá. Obálka je povedená, mapy jdou, i když osobně pro ně nemám využití. A i češtinsky to není úplně špatně. Jen je smutné, že od dob Enid Blyton, kdy se přátelství v knihách až příliš idealizovala, jsme se dostali do úplného opaku do doby deziluze. Doufám, že jednou konečně dojdeme k rovnováze mezi oběma přístupy a obě dvě postavy dospějí do té fáze, že se oprostí od svých představ přátelství, které po pravdě hraničí spíše se šikanou anebo nějakým syndromem, dostanou nadhled, rozejdou se a... Teprve pak to bude zajímavé. Koneckonců za vztahy a charaktery postav jsem už ubrala hvězdu z hodnocení. Kniha dle mého názoru mladším ročníkům až příliš realisticky zobrazuje prostředí horroru jménem internátní škola a vztahů v ní. A i dle názvů knih, jež už byly vydány, to vypadá, že doufám marně. V zámoří vyšlo již 9 dílů a 5 mezidílů, tak uvidíme, zda to vyjde vůbec komplet.

10.12.2022 3 z 5

Vzestup Školy dobra a zla Vzestup Školy dobra a zla Soman Chainani

4/5 Tak tohle bylo něco. Zpočátku se mi kniha vlekla a já se krapet nudila, ale od poloviny příběh nabral druhý dech a zvítězil. Zvítězil mezi všemi díly Chainaniho série, nápadem, kvalitou zpracování, jazykem vyprávění a ten konec. Strhávám pouze půl hvězdy, za korektorské chyby, někdy se v příčestí objevila koncovka ženská u mužské postavy a i obráceně. A jednou si dokonce sám autor spletl své postavy. Jinak ale vynikající práce a vdechnutí příběhu a vyždímání maxima šťávy, z toho, co bylo. A taky za to, že ilustrace mohly být lepší další půlka dolů.
Jinak všem milovníkům série doporučuju a i těm, co se jí zatím vyhýbali.

11.11.2022 4 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

(SPOILER) 3,4 / 5 Kniha jako taková má krásný obal, uchvacující námět, moc pěkný sloh i překlad se vydařil. A i když to ze začátku (myšleno zhruba prvních 64 stran) není moc poznat. Je to autorčina prvotina. Projeví se to bohužel časem ve zdánlivém zpomalení tempa a jakési nedotaženosti, neřku-li zbrklosti. Přesto zdůrazňuji má autorka, bude-li jí přáno hezky našlápnuto a vypíše-li se ještě, budou její knihy fenomenální. Přestože se srovnání s knihami jiných autorek přímo nabízí, netvrdila bych, že je to pouhý plagiát. Ta kniha má duši. A i když je to zatím takový nebroušený kámen. Ve správných rukách by mohla být autorka diamantem a její knihy hotovým pokladem. Už pro ten úžasný sloh a zde se teprve projevující talent na popisy všeho možného. A ta čtivost!!
Co se mi ale nelíbilo, bylo nedotažení zápletky s jejími rodiči, kdo byli oni a její teta. Pochybuji, že by tolik vílých princů o ni stálo, kdyby byla pouhá smrtelnice. Nevysvětlilo se ani její zvláštní umělecké vidění. A vrchol neuvěřitelný konec a buď logické faux pais anebo odfláknutí, jak by se mohla pouhá smrtelnice stát panovnicí, i kdyby nepřítele sama zabila. Aby přece mohla nastoupit na trůn po něm, musela by v sobě mít alespoň kapánek vílí krve nebo ne. A co ta narážka na ten jeden doubek. Nemohlo se třeba stát, že by byla způli vílou, jinak se to nedá vysvětlit. Rozhodně chci další díl, ve kterém se vše uspokojivě vysvětlí a vyplní se mezery. A i když to bylo úplně na konci, dovolím si poslední šťouchanec, splést si v řeči jarního a podzimního prince, to to nemohli vychytat američtí korektoři, je to fakt vada na kráse. Sakum pikum tedy hodnocení za 3.

25.10.2022 3 z 5

Odvážná a smrtící přísaha Odvážná a smrtící přísaha Brigid Kemmerer

Upřímně jsem z této knihy jako ostatně z celé série taková rozpačitá. Nedokážu se ani rozhodnout, zda je to stejně otřesné jako první díl. Pravda bude někde v půli. Má to některé vady z dílu prvního, některé ze dvojky a některé typické pro tento díl. Ostatně mi ani nepřijde, že by to mělo nějaký uzavřený konec. Na goodreads sice mají pouze tři díly, ale v USA vyšla tato kniha před rokem, takže by ji teoroticky, kdyby byla v plánu další, autorka ještě ani nestihla napsat. Materiál a náznaky, co v ní jsou, by vystačily na celý regiment knih. A toho se bojím. Ano, autorka umí psát. Spíše mi ale přijde, že umí spíše contemporary než fantasy. A tak není moc velká šance, že by se v případném dalším díle zvedla laťka, která je už teď dost nízko a v prvním díle byla snad ještě níž. Kéž by toto byl poslední díl, ale předpokládám, že to by autorka neopomněla zdůraznit. Ach jo. :(

23.06.2022 3 z 5

Kočky Kočky Antje Breuer

Zajímavě a jednoduše napsáno, jelikož jsem na toto téma už přečetla spoustu literatury, mám s čím porovnávat. Právě proto se mi ale také podařilo knihu přečíst celou až napotřetí, protože třeba pasáže o kočičích plemenech jsem už četla v různých knihách x-krát. Negativně snad mohu hodnotit pouze to, že některá populární plemena jsou rozebrána na 6-8 stránek např. siamka a jiná plemena na pouhých umrněných 4 stranách, kde většinu zabírá ještě fotka viz. Turecká angora. To je asi vše.

26.05.2022 4 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

No, co na to říct. Nudné to rozhodně nebylo, ale přitažené za vlasy ano, rozhodně. Nemluvě o častém nešvaru paní autorky plést si postavy, zde např. Camille s Lillith. Děje se to v každé knize, alespoň jednou si vždy poplete stěžejní postavy. Někdo by řekl kosmetická vada. Mně to ale říká cosi o schopnostech autorky... V tomto díle se ale opravdu projevovaly i jiné důležitější vady. Ty postavy, o kterých si člověk udělal obrázek jako o inteligentních bytostech, se najednou začaly projevovat jako totální paka a právě jen díky tomu, že autorka ponížila jejich intigenci na inteligenci mravenců, mohla navázat dalším dílem. O tom pitomém cliffhangeru na konci nemluvě. Zmítaly mnou emoce a ty nebyly většinou pozitivní. Strach o postavy, pochybnosti o jejich inteligenci a i inteligenci autorky. Jistě proč neudělat z trilogie hexalogii to se nabízí často. Ale ne každý to dokáže uchopit a zpracovat se ctí, zde se to úplně nepovedlo. Jelikož jsem ale tak daleko v sérii, budu se muset s tím vzrůstajícím znechucením porvat. Navíc stejně nebudu mít lepší čtivo. Musím si říkat, že horší to snad být nemůže, i když si nejsem jistá.

10.05.2022 2 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

(SPOILER) 3,4/5 Hmm, byla to fakt kruťárna, co ale čekat od "kupců", že? V celé knize jsem vlastně až do konce nenašla pravé pojmenování tohoto "bohulibého" povolání.
Co mi ale fakt vadilo, je to, že si někdo nedal, ale opravdu nedal práci s korekcí. Třeba na jednom místě jsme vlastně v Cerosu a v tom samém místě se uvádí, že se musí šetřit s jídlem až do Cerosu a nepíše se tam zpět do Cerosu, aby to nevypadalo jako blbina. Jako blik blesk, kdybych knihu nepřečetla za dva dny a musela o ní víc uvažovat. Jsem si jistá, že bych možná dala ještě méně. Zároveň jsou plusem i mínusem ty časté popisy scén, krajiny, moře, měst, ponorů (jistě bylo těžké je napsat tak, aby byly správně, ale na můj vkus se tam skoro nic jinýho nedělo). Pro člověka jako jsem já, který nemá dost dobrou představivost, to pak slouží jako zpomalovačka už tak pomalého děje. Prostě záleží na vkusu.
Postavy a interakce mezi nimi mne sice bavily, to jo. Ale hloubka charakteru se na tak krátkém úseku, kde se něco dělo prostě nějak nevytvořila.
A vlastně bych dala i přednost tomu, kdyby kniha skončila jinak, než navijákem na další díl. Tak nějak prostě nevěřím, že ho vydají.
Za co tedy ty hvězdy: Za prvé moc pěkná obálka (mimochodem i slovenská se povedla, i když pro mne trochu evokuje jiný směr, takže česká vítězí v boji, víc koresponduje s tématem), za druhé anotace ( ta opravdu dělá, co má, i když ona celý příběh prostě neutáhne), vtípky, interakce X celkově je to psané jako jedno velké puzzle s dílky skládačky X poměrně solidní atmoška, i když já tuhle zrovna nemusím. A to co jsem psala výše, zase sráží laťku níž. Nechci tvrdit, že si kniha čtenáře nenajde, to by nebyla pravda. Ale jednoznačně nesedne každému, pro mne tedy wow nebyla, přesto pokud se u nás vydá další díl, přečtu ho. Ale zároveň více než doufám, že to více jak duologie nebude pro dobro čtenářů a autorky.

25.04.2022 3 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Tak tento díl byl pro mne zase trochu zklamáním a návratem na startovní čáru. Připomínalo mi to doby, kdy jsem ještě žrala knihy M. Burdové a zdá se mi to, že byly krapet lepší, tehdy to byl taky mišmaš světů. Tady se mi zdálo, že je to jeden velký guláš a postavy, že se chovají jako loutky, navíc bez mozku. U prvního dílu jsem psala, že byl průhledný. Tam by to ještě mělo být omluvitelné, přeci jen je to prvotina autorky, ale tady už byl díl třetí. A přesto, že tam byly prvky, které mne dokázali překvapit, tak tam taky byla spousta vodítek, která by se dala lépe zamaskovat a příběh by pak byl na vyšší level.
Přesto se, co píšu, se ale chystám v sérii pokračovat, i když konec byl takový polouzavřený. Přeci jen se mi nedostává čtivo a slyšela jsem, že tahle "telenovela" bude ještě hodně dlouhá a když už jsem se do ní pustila, tak se "dodívám". Navíc, co tomu nescházelo je vtip. Ty já ráda. I když jsem se už bála, že J. po returnu přešel vtip a koho ne. A autorčiny počiny bez hláškujících postav, to by se snad ani nedalo číst. Fakt kruťárna ale na hranicích v Polsku skončil Harry. Nevím, proč? Tady dle mého bylo rouhání více. Takže bych to nedoporučovala věřícím:D Leda tak těm, co věří, že ze salátu se dá ještě udělat zase kniha.

11.04.2022 3 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Kasie West

Ano, mám ráda knihy této autorky, přesto si ale myslím, že finální verze této knihy nedosahuje na její nejlepší kousky a že možná měla navždy zůstat v tom šupleti, kde dle doslovu byla 6 let. Pro mne tam prostě není to, co tam obvykle je. Pravda ale je taky to, že se mi zdá, že tato série knih ( četla jsem pouze druhý a třetí díl, protože první v knihovně nemají a do tohoto opravdu nehodlám investovat ) celkově bojuje s průměrem slabšími zbraněmi. Takže promiň, Kasie, ale tuhle sérii bych moc nedoporučovala. A nebo pouze, pokud si od ní moc neslibujete.

07.04.2022 3 z 5

Bez tebe to není léto Bez tebe to není léto Jenny Han

Druhý díl se mi zdál lehce lepší, i když taky žádná výhra. Ať už to bylo tím, že jsme měli vypravěče dva a tak nám přibyl další úhel pohledu, a tím pádem lepší gradace děje, anebo se mi tak líbila ta lehce detektivní linka po zmizelém. Pravdou ale zůstává většina výhrad, co jsem měla u dílu předchozího, příliš jednoduchý sloh, korekce na které se dalo ještě zapracovat, protože klasika splést si dvě postavy při oslovování, mě nikdy nepotěší. A konec opět totálně insta atd. Navíc ten neuvěřitelný zvrat v chování hrdinky, ještě umocněný, přidáním ukázky z dílu třetího.
Asi jsem sadomasochistka, ale časem si plánuju přečíst i třetí díl, abych věděla, jak to skončí.

28.03.2022 2 z 5

Léto, kdy jsem zkrásněla Léto, kdy jsem zkrásněla Jenny Han

No tahle kniha nebyla rozhodně nic pro mne. Od autorky jsem již pár knih přečetla. A přestože jsem třeba ze série "Všem klukům, které jsem milovala" sama nebyla moc odvázaná, řekla jsem si, z důvodu nedostatku vhodnější četby, že dám Jenny Han zase jednou šanci. Přece jen některé její věci se mi i líbili. Tohle bylo ale horší. Překlad mi neseděl, korektura byla slabá, některé postavy napřesdržku, situace a jejich vyústění umělé a ten konec, ten už byl fakt insta, chemii tam z jedné strany fakt nevěřím. Podle obálky, která se mi jediná líbila, bych přece jen čekala trochu jinou knihu. Takhle závažná témata by si zasloužila lepší zpracování. A některé autorky to opravdu umí. A myslím, že i sama Jenny to umí lépe. Podotýkám, že opravdu nepatřím mezi cílovky. Náct už mám dávno za sebou, přesto se ale svým způsobem stále cítím duchem mladá a věřím, že jinak to nebude alespoň, co se četby týče nikdy. Knihy pro mladé mám ráda, ráda je čtu a i se snažím k nim být tolerantní. Tady to nejde. Přesto, co jsem ale výše napsala a to převážně z výše zmíněného důvodu, jsem se rozhodla, že tenhle příběh nebude poslední ze série, co přečtu. Možná jsem sadomasochistka anebo to je tím, že se mi tu válí ještě druhý díl. Takže uvidíme, zda to bude lepší. Pokud ne._.

26.03.2022 1 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

První díl série, před námi předestírá "nový" svět, ve kterém se musíme začít orientovat, nějakou dobu si na něj zvykat. Co se mi na knize líbilo, byl sarkasmus, a až břitký humor, který skoro odkapával z každé stránky, ucházející překlad a existující korektura. Přiznejme si, ale že to bylo dost kruté a mezi hlavní mínusy knihy patří i jakoby násilně vecpaný instantní hatelove, jakoby se autorka nemohla rozhodnout, jak má ty vztahy uchopit, a i nekonzistentnost tempa vyprávění tak, že jsem si chvílemi říkala, že s tím třísknu a průhlednost zápletky. Tuhle jste si pomysleli, to by mohlo mít takový a takový důvod a skoro byste se mohli vsadit, že jste se trefili. Zatím opravdu průhledné, ale dalšímu dílu rozhodně dám šanci. I kdyby třeba jen proto, že konec se vyvedl lépe a lehce mne navnadil. Slyšela jsem, že se série časem zlepšuje (myšleno prvotní hexalogie). Takže časem.-)
Ps: Ještě štěstí, že Mladá fronta nevydávala celou sérii, ta její představa obálky je fakt hnusná. Pravda, ale je, že hardback by zase měl vydržet horší zacházení.

18.03.2022 3 z 5

Cesta Argosanů Cesta Argosanů Sebastien de Castell

3,5/5 Jako každá kniha měla i tato své slabé a silné stránky. - Bylo zde více překlepů a chyb než jsme bývali zvyklí v prvních dílech Divotvůrce.
- Postava Ferius Parfax neměla nám známé kontury, což se dalo asi čekat, a dost dlouho mi byla nesympatická.
- Chvílemi se mi kniha fakt nelíbila, vždy jsem se k ní ale vrátila, protože De Castell si to prostě zaslouží.
+ Postava Ferius se opravdu vyvíjí a na konci už se dá i vystát.
+ Krásná obálka, která je opravdu zajímavá a i trochu odlišná od ostatních.
+ Postava Duralla se opravdu vyvedla, přesně tak si představuju prototyp pravého Argosana žijícího a fungujícího v tomto autorem smyšleném světě, kde ale fungují i pravidla ze světa, ve kterém žijeme my.
+ Některé myšlenky by si měl člověk zarámovat.

Kniha mohla tedy být lépe napsána a provedena lepší korekce před tiskem, přesto si ale zaslouží být v mé poličce po boku svých druhů ze série, protože naprosto chápu, že ne vše se může vždy podařit stejně dobře a i autorovu pisatelskou krizi, která z ní místy fakt sálala a jinde nebyla skoro patrná a navíc ten konec si opravdu říká o další díl, který by se měl jmenovat Pád Argosanů a který si prostě chci přečíst v češtině. A přesvědčit se o tom, zda tady platí přísloví o dvojím vstoupení do stejné řeky.

19.02.2022 4 z 5

Slaďoušek Slaďoušek Jenny Han

3,5/5 Ze začátku to vypadalo jako ztělesněná noční můra. Řekněme si pravdu, kniha pojednává o těžších tématech např.: alkoholismus, nestandardní vztahy v rodině atd., což mne většinou odrazuje ale tak lehce a i celkem čtivě, že jsem ji měla přečtenou za méně než 24 h. Začala jsem večer a skončila dopoledne (samo jsem se stihla i vyspat.) Ano cílová skupina čtenářů je mnohem mladší než já, tipuju tak 11, ale myslím, že tato kniha může něco dát i starším. A ani tam nebylo moc tiskařských chyb :-)

21.01.2022 3 z 5

Nedokončená vražda Nedokončená vražda Ann Granger

Tak nevím, zda se na této knize podepsal jen hrozný překlad anebo i něco jiného ( nemyslím korekturu a práci vydavatele, to je též otřesné). Přesto ale hodlám v sérii pokračovat, pokud autorka ještě stihne něco napsat. Mě to rozhodně neodradilo a vy se taky nenechte.

07.01.2022 1 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

2,5/5 Nádherná obálka patří jednoznačně k plusům této knihy, zajímavý námět ale bohužel k mínusům patří ne úplně využitý potenciál knihy, věřím, že zkušenější autor by vytěžil více, překlad také nepatřil k úplně nejzdařilejším prostě and a nebo but je něco jiného anebo pasáž "Teď litovala toho, že je ukradený kabát cítit hnojem, navíc bez vhodné spodní vrstvy - některé věci je lepší nechat u cesty - ji pasačky vlněná košile dřela na nové, citlivé kůži." působí dosti zprominutím nemotorně.
Zhruba do 140 strany se příběh jevil na 4 hvězdy, pak se tam ovšem začala projevovat jistá nezkušenost. Ke konci knihy děj působil dosti zrychleně a místo vau momentů nastaly momenty jéje. Zápletka byla dost průhledná a místy i nedobře spojená. Přesto ale musím přidat na tři hvězdy, pro ten zajímavý svět, jenž byl naznačen, s místopisem a zajímavými názvy jako třeba bierhexe či vinná čarodějka a protože je to autorčina PRVOTINA.

12.11.2021 3 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Přes existující zjevnou podobnost s Bartimeovou trilogíí od J. Strouda i jinými knihami, bych tuto knihu rozhodně nenazvala prostým plagiátem naopak. Obsahuje pestrý, promyšlený, dotažený a fungující svět plný i originálních prvků, ve kterém ožívají psychologicky uvěřitelné postavy, barvitý sloh resp. krásný překlad. I ta obálka je nádherná. Kniha dokazuje, že může být použita inspirace a přesto to nemusí být pouhá splácanina či kopie. 5/5

22.09.2021 5 z 5

Osudné šampaňské Osudné šampaňské Rex Stout

2,4/5 Nejedná se o mou první Stoutovku, proto snad mohu mít dojem, že buď napsal už lepší anebo je zakopaný pes jinde? Překladatelkou tohoto románu je renomovaná paní Zora Wolfová a od té bych čekala vždy jen to nejlepší, zde mám ale dojem, že buď to nejlepší neodvedla anebo jí styl páně autora nesedí, a nebo, že by vydavatelství.. Buď jak buď: z knih, jež jsem od tohota auta do této doby četla, byla nejslabší. A nemyslím si to pouze proto, ale i že zápletka se mi zdála dost průhledná. Když jsem už i já tušila v půli identitu vraha a Nero ne..

17.09.2021 2 z 5

Romeo & ... Jak se ta holka jmenuje? Romeo & ... Jak se ta holka jmenuje? Shani Petroff

3,7/5 Tak tohle byla opravdu parádní jízda. Z Shakespeara tam moc nezůstalo, ale kvůli němu jsem to taky nečetla. Knížka vtipná, milá, kouzelná. Námět dobrý. Jen by to chtělo si ještě trochu pohrát s překladem. Shani tohle prostě umí, tyhle roztomile potrhlé hlavní hrdinky. Jen by to chtělo příště vystoupit z komfortní zóny, aby nebyla takto navěky zaškatulkována.

09.09.2021 4 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

4/5 Velmi dobře napsaný prequel série Podrychtář Václav, kde se konečně dozvíme, jak to všechno začalo. S povedenými ilustracemi autora a mnoha doplňujícími přehledy, jak jsme zvyklí. Bohužel ani tento autor není úplně bezchybný, narážím na chybu ohledně Petruše, vdovy a sestry (ale koho vlastně - celým textem se táhne jedno jméno a v rejstříku osob je pak jiné). Přesto autorovi patří můj dík za tu spoustu práce, kterou na celé sérii odvedl a zasloužené hodnocení.

07.09.2021 4 z 5