MarqueeMoon MarqueeMoon komentáře u knih

Žiarenie Žiarenie Stephen King

Prvý som videl film a je to asi jeden z mála prípadov, kedy podľa mňa film prevýšil knihu a to prvých približne 350-400 strán tomu nenasvedčovalo.. jednoducho posledná približne tretina knihy mi už prišla "prestrelená" v zmysle, že "strašidiel" tam bolo príliš a tým opadol punc tajomnosti. Samozrejme, v knihe je lepšie vykreslená postava Jacka, jeho detstvo, minulosť, jeho postupný prerod na Peknej Vyhliadke, všetci jeho démoni, ktoré hotel perfektne využil a vzkriesil to podvedomé zlo v ňom. Postupne. Jack a jeho démoni, ktoré má kdesi každý, a ktoré bublajú pod povrchom. Čakajú. Pri čítaní som sa nezbavil obrazu Jacka Nicholsona z filmu. Zaujímavé, ostatné tváre z filmu som skôr vypustil a nahradil svojimi hercami :) Silné tri hviezdičky a koniec koncov, preceňovaný príbeh z môjho pohľadu - no stále ešte nadpriemer.

17.04.2021 3 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

(SPOILER) Kniha s pár stereotypmi, zvláštnych postáv aj keď zámer bol, aby to zrejme pôsobilo aj vtipne a uznávam, že sa to občas podarilo, ale trochu liezlo na nervy ako sa tam každú druhú stránku alfasamec Mr. Martinelli platonicky ukájal na každej žene. (v slovenskom preklade neustále Mr, Mrs, dosť ma to otravovalo, nechápem prečo to nemohlo byť preložené pán či pani). Záver a to poukázanie na muža primárne ako ploditeľa a jeho podradnej úlohy v spoločnosti je možno zaujímavá paralela s právami žien kedysi dávno na počiatku 20. storočia plus mínus, ale neverím, že by toto muži dlhodobejšie tolerovali a to by bolo možno zaujimavé sledovať ďalší vývoj spoločnosti v knihe, čo tam mne osobne chýbalo - to vysporiadanie sa s novou situáciou z pohľadu mužov (Myslím, po páde režimu na konci). A možno ani nechýbalo, neviem, celkový štýl mi pri tejto knihe nesadol bolo tam mnoho stupídností a tie postavy či už mužov alebo žien, mi prišli dosť smiešne a nereálne často krát. Kdesi v príbehu padlo prirovnanie k nemcom za Hitlera a ľuďmi v novej spoločnosti Nacizmus vs. Bedfordizmus, čo mi prišlo scestné a nemyslím, že by väčšina reagovala tak ako reagovala, keďže tu boli v hre potreby ženy biologické/sexuálne, potreba rodiny (s mužom) a podobne. Pár žien by v takej spoločnosti isto zaujalo radikálny postoj, no normálne ženy - feministky, ktoré tužia po principiálnej rovnosti a zdravej harmónií, nie. Asi kniha trpí aj časom, celkovo je to za mňa - zásah vedľa.

13.04.2021 2 z 5

Čierny kocúr Čierny kocúr Edgar Allan Poe

Z troch zbierok poviedok, ktoré vydalo vydavateľstvo Snow Mouse Publishing je práve Čierny Kocúr u mňa číslo jeden. Podľa mňa kvalitatívne najlepší mix z diela E.A.P. (jemne prevyšujúc Zlatého Skarabea z tejto série). Musím vyzdvihnúť obálku a celkové prevedenie, radosť takú knihu držať v rukách. Za mňa nedám dopustiť najmä na kúsky: Skokan, Skutočnosť v prípade M. Valdemara, William Wilson a Zradné Srdce.

23.03.2021 4 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Miestami ťažké čítanie, no neskutočne zaujímavá vízia a nápad. Čakám každú chvíľu, kedy prídu vládcovia, keď sa dívam na svet, už tu mali rok-dva byť.

01.02.2021 4 z 5

The Cure The Cure Eduard Svítivý

Našlo sa pár informácií, ktoré som nevedel a rozšíril som si tak ešte viac prehľad o tejto jedinečnej, absolútne úžasnej kapele. Rozhovor s Robertom bol určite zaujímavý. Nedokážem nedať 5 hviezdičiek aj keď by som bol radšej keby má kniha aspoň 300 strán.

31.01.2021 5 z 5

Vražda je zvyk Vražda je zvyk Agatha Christie

(SPOILER) Až na jednu (napriek neuspokojivému vysvetleniu H.Poirota) podľa mňa výraznú nepravdepodobnosť, skvelé.
Vraha som síce trafil, ale potom som si spomenul, že som možno tento príbeh už videl kedysi veľmi dávno v televízii.

11.02.2024 4 z 5

Hrůza Hrůza Arthur Machen

Dostal som okamžitú chuť na ďalšie knihy od Arthura Machena, môjho nového objavu. Okrem štýlu a atmosféry bola zaujímavá aj pointa a celkové posolstvo. Môžem mať síce výhrady, ale celkový dojem na základe bezprostrednej emócie mi nedovoľuje dať menej ako 5*.

08.08.2021 5 z 5

Ráno kúzelníkov Ráno kúzelníkov Jacques Bergier

Miestami ťažké čítanie.. hovorí sa tam o veciach, ktoré si "neprebudený" človek ako ja ani nedokáže predstaviť - bod za nekonečnom, prepojenie matematiky/mysticizmu/duchovna a podobne. Oceňujem, že na tú dobu to bola pomerne priekopnícka kniha a ona stále aj isté kúzlo má. Ukazuje mnoho dvier a dovoľuje nahliadnuť k otázkam, ktoré si kladú niektorí ľudia. To, čo je hypotézou/hypotézami tohto ich "výskumu" už je na každom jednom čitateľovi, čo si z toho vezme. V podstate mi neprináleží hodnotiť väčšinu tém, ktoré sa v knihe vyskytujú. Volím skôr kvázi agnostický prístup aj keď sa mi isté veci môžu zdať smiešne, zavádzajúce a povrchné - pretože je to skôr kompilát, založený na silne subjektívnom vnímaní reality. No ponúka miestami zaujímavé úvahy a pre toho, koho to zaujíma je to skôr vodítko k inej literatúre, prípadne praktikám.
60 rokov po vydaní knihy stále nevidím oných pozitívnych mutantov a stále v oblasti psychických síl nie je vedecky potvrdená ani telepatia ani iné mimoriadne úkazy, čo samozrejme neznamená, že neexistujú. No myslím, ak by autori žili, možno by boli skôr nepríjemne rozčarovaní. Naopak, tých negatívnych mutantov je akosi čoraz viac a súvisí to s technológiou. Internet a technológia mení svet a mení aj ľudí. Bude zaujimavé sledovať (a pre mňa s hrôzou sledovať), kde sa ocitneme o ďalších 60 rokov.
Čo sa týka tretej ríše, myslím, že sa vplyv tajných spoločností a okultizmu preceňuje - minimálne na Hitlera, ktorý využíval ľudí okolo seba a momentálnu atmosféru ako mu to vyhovovalo. Bol to predovšetkým po moci bažiaci oportunista a pragmatik, ktorý skôr využíval tieto mystické záležitosti pri svojej politike, ale dovtedy pokiaľ mu to vyhovolalo, inak vedel rýchlo otočiť a tie veci aj zakázať. Jednoducho politik.
Na tomto príklade som chcel len načrtnúť ako podobné knihy môžu byť aj zavádzajúce a spôsobiť mnohým ľuďom wow efekt. Tajomné/mystické/okultné/záhadné/nadprirodzené/spiklenecké (posledné podčiarkujem) - to je niečo čo ľudí odjakživa fascinovalo.
Knihu beriem ako "v pohode" úvahu, no nič viac a nič menej, vracať sa k nej rozhodne nebudem, ani ju nemám chuť odporučiť. Musím ešte zvýrazniť preklad - tak miestami ťažké čítane a ešte to umocní ten otrasný kostrbatý preklad. Bola drina čítať to.

01.08.2021 3 z 5

Zlo. Spomienky súdneho znalca Zlo. Spomienky súdneho znalca Anton Heretik

V zásade moje očakávania od tejto knihy boli naplnené, aj keď kniha začne po čase pôsobiť ako report a ide podľa nastolenej šablóny, no každý prípad bol zaujímavý a tieto posudky ma bavili čítať. Človek si pri niektorých ľudoch vraví, ako sa to mohlo až takto pokaziť.. a pri iných si môže povedať, štastie, že sa to fatálne nepokazilo aj keď k tomu boli všetky predpoklady.. o takýchto ľuďoch ale nie je táto kniha.

27.06.2021 4 z 5

Mlčanie Mlčanie Tibor Eliot Rostas

V podstate to už všetko nižšie zhrnul Garik. Pravda zvyčajne skutočne nie je tak sexi čierno-biela v zmysle MY osvietení, čo poznajú pravdu vs. vymyté mozgy nevedomky slúžiace jašterom a prehnitému systému. O systéme a jeho nedostatkoch a o všetkých témach, ktoré boli v knihe načrtnuté sa môžme baviť do rána, ale obávam sa, že tony rôznych faktov, štúdií a odborných názorov, ale aj štipka sedliackeho rozumu by veľmi rýchlo zoškrabali "tajomný" punc tohto samozvaného "evanjelia podľa Tibora" a celej tejto scény. Celá kniha je zovšeobecňovanie najhrubšieho zrna, autor nielenže kĺže po povrchu, ale aj zavádza ako sa mu to hodí a tvári sa ako entita stojaca nad všetkým, ktorý všetko a všetkých prekukol.
Jednu hviezdičku dávam za to, že sa nájdu aj zaujímavé okruhy tém, čo môže byť pre niektorých čitateľov akýsi štart k problematike a štart k tomu aby pracovali s literatúrou a googlom a nech si utvoria už názor sami. Plus k časopisu Z&V - keď začínal pred asi 9 rokmi, nepatril som k príliš veľkým odporcom, pár krát som si to kúpil (potom už nikdy viac), pretože tam vedeli byť aj príbehy o ľuďoch ktorí kdesi v alt. realite dokázali fungovať iným spôsobom a to sa mi vcelku páčilo. Inak to bola (a asi aj je) novinárska fraška a urážka kritického rozmýšlania.

10.02.2021 1 z 5

Život po životě Život po životě Raymond A. Moody

Celou knihou sa v podstate tiahne rozprávanie o "duši",paradoxne táto kniha je jedna prázdna, bezduchá ničím neobohacujúca nuda a je úplne jedno aký mám na túto vec názor.
Aj keď je to pseudoveda a zbožné prianie zvrchovaných pánov tvorstva (ľudí) naprieč históriou a kultúrami, žiť po smrti navždy v príjemnej éterickej forme kdesi so svetelnými bytosťami v pokosených zahradách s exotickým ovocím a bez komaróv, stále k tejto téme pristupujem so štipkou pokory, lebo viem, že nič neviem. No tá tendenčnosť a nábožnosť, občas až trápnosť, čo z tých stránok presakuje ma vyrušuje. Niekedy je to aj úsmevné napríklad, keď ľudia, ktorích resuscitujú, ich duša zatiaľ pozoruje iných duchov- a tí vypadajú zmätene:O Ako vedia, že sú zmätení? Čo ak im len treba ísť na záchod alebo sú to démoni? Kresťan vidi Jezisa, Ind uvidi čo Višnua a fanusik komiksov Batmana? Je rok 2023 a neviem, či - ako navrhuje autor v závere - sa už vytvoril ten tím psychológov, filozofov, lekárov, kňazov atď, ktorý by skúmal tieto zážitky "dôkladnejšie a komplexnejšie", no myslím, že je to ako vysávať piesok na pláži - zbytočné. Vo veku asi 7-10 rokov som naplno prvý krat precítil nekonečnosť prázdnoty po smrti, ktorá je stále tou najpravdepodobnejšou možnosťou a keď som to zvládol do môjho narodenia, zvládnem to aj po smrti a žiadna barlička nie je potrebná. Ak ju niekto potrebuje a úprimne cíti a verí, je to dobré pre neho - ak je to intímna a úprimna záležitosť, kedy nepotrebuje podnikať misionársku činnosť otravnou alebo násilnou formou na iných.

23.10.2023 odpad!

Na počiatku bol sex Na počiatku bol sex Cacilda Jethá

Boli tam aj zaujímavé fakty z oblasti prehistórie a z primatológie. Menej zaujímavé boli slabé dôkazy vytrhnuté z kontextu na podporu ich tvrdení a hranie sa na antisystémovú knihu, kedy aj veľké esá sa mýlili a oni objavili Ameriku. Raj = prehistorický svet s minimom interných konfliktov, vojen, žiarlivosti, množstvom prospešnej promiskuity - môže byť, ale mňa teda nepresvedčili. Chcem poriadne dôkazy, nie domnienky a selektívne argumenty podporujúce ich príbeh. Celú knihu som mal pocit, že to stojí na vode. XY rokov neskôr s obrovskými kultúrnymi, technologickými, sociálnymi zmenami = Súčasnosť s množstvom neprospešnej a neprirodzenej monogamie. Vôbec tu táto otázka nemá zmysel, ľudská sexualita je príliš komplexná vec na to aby to bolo takto jednoduché. Je tam viacero premenných. Ja sa nevyznám tak v problematike, ale tých málo štúdií, z ktorých si vyberali iba niečo a skúmaných kultúr mi prišlo nereprezentatívne množstvo a chýbala mi väčšia oponentúra a pochybovanie aj o ich paradigme. Veľmi by som chcel nájsť serióznejšiu literatúru na túto tému. Autori majú príliš veľa jednoduchých odpovedí a málo sebapochybujúch otázok. Pre mňa môže byť kvázi prirodzená promiskuita, veď áno aj samotná kniha mi mohla hrať do karát, preto som si ju aj kúpil, možno som v nej hľadal odpovede na vlastné otázky z oblasti vzťahov. Zároveň je pre mňa ale prirodzená z iných príčin monogamia. Je to opakujem komplexná záležitosť . Ak by aj všetci presedlali na knihou preferovaný životný štýl, čo by to vyvolalo v človeku, ako by sa formoval a vyvíjal, čo by sa mohlo prejavovať neskôr či už pozitívne alebo negatívne, aké by boli ďalšie premenné v hlavne v našich podmienkach moderného sveta? No posledná otázka je úplne zbytočná, čo tu kladiem. Celkovo to nebol mega prúser, pozitíva by sa našli, ale čakal som od tejto knihy proste viac.

19.01.2022 2 z 5

Neznámé slasti Neznámé slasti Vojtěch Lindaur

Kniha dokáže poslúžiť ako vhodný informačný bulletin pre milovníka menej komerčnej hudby a ako výborná inšpirácia na vyhľadanie zaujímavých kapiel z dávnejšej aj čerstvejšej histórie - tu účel splnila. Z môjho pohľadu dostali niektoré kapely menej priestoru ako by si zaslúžili napriek dôležitosti (a naopak). V podstate je celá kniha príliš zovšeobecnená a zhustená. 40 rokov je dlhá doba, osobne by ma zaujímal hlbší rozbor z jednotlivých konkretnych období a štýlov. Celkovo to nebolo zlé, no miestami suchopárne a nezáživné a to aj pri opise kapiel, ktoré su mojou srdcovkou.

17.10.2021 3 z 5

Moc faktov Moc faktov Hans Rosling

Vynikajúco zhrnuté do akej miery sa pri vnímaní sveta riadime inštinktmi a emóciami. Na Slovensku v súčasnosti mnohí protestujú na námestiach proti vakcinácií - lebo prevládajú prevažne inštinkty (strach, generalizácia, naliehavosť,) a tiež nedostatok základných informácií a dostatok dezinformácií namiesto faktov - tým narážam na to aká je táto kniha dôležitá a to z absolutne pre mňa kľúčového hľadiska - môže byť inšpiratívna pre široké masy k tomu ako pristupovať k informáciám.
Menej sa mi páči už to, ako je tu v zásade zľahčená otázka klímy a vyvrátený mýtus o klimatických utečencoch - to už o pár rokov zrejme nebude mýtus aj keby sa sa odrazu napr. všetok benzín z áut vytratil a dokázal by fičať na kvapke vody. Tu mám celkovo menší problém s knihou - aj keď je autor optimista (ako on tvrdí posibilista) - je nutné pri niektorých otázkach viac ukázať aj ten sivejší stred a viac ho rozobrať aj z druhotnej strany - nielenže existuje, ale aj jeho riziká - a pri klíme to platí najviac, pretože aj ten najlepší scenár, ktorý môžme dosiahnúť o sto rokov je stále dosť zlý. Na druhej strane chápem posolstvo knihy a autora, ktoré je dôležité - na tieto otázky z komplexnejšieho hľadiska je tu iná literatúra po ktorej treba siahať.
Autorove skúsenosti ako lekára a priznanie si vlastných chýb na mňa urobili dojem, s extrémnou chudobou to pekne vystihol. Chceme síce udržateľnosť, ale kričíme po nej najmä my z úrovne 4. Myslíme, si že materiálny pokrok je cesta do záhuby - čo je pravda, ale nie sme to len my, čo si zaslúžime žiť lepšie - mal by mať každý v živote šancu - a dostať sa sem a zároveň sa nezahubiť ako ľudstvo je najväčšia výzva. Je nás veľa a bude nás viac.
Na margo mňa, človeka ktorý môže čítať túto knihu, na našej materiálnej úrovni môžme trpieť aj inou škálou problémov, - že máme viac duševných porúch? Áno, máme. Máme ale možnosť požiadať o pomoc v minimálne ako tak rozvinutom zdravotníctve (som Slovák, naše zdravotníctvo je síce zlé v porovnaní napr. so Švédskom, ale keď si zlomím nohu, namiesto hnilého obväzu a konára zo stromu mi dajú sádru a pár rád, lebo lekár má patričné vzdelanie na univerzite,), kde okrem fyzickej zdravotnej starostlivosti vieme dostať aj psychologickú. A to nehovoriac o priateľoch a komunitách, ktoré majú podmienky na ideálnejšie fungovanie. A tak ďalej. Takže áno, autor veľmi správne vystihol to, že my si od úst trhať nebudeme a nechceme, ale v podstate to chceme od tých, čo chcú iba prežiť další deň a mať aspoň zdroje na to hrozné jedlo, ktoré musia jesť každý deň. Ich sa na psychické poruchy asi nepýtame.. môžu ich mať aj ich majú, ale z úplne iných dôvodov resp. zo všetkých dôvodov dohromady.
Celkovo je táto kniha dôležitým doplnkom v mojej knižnici a myslím si, že by sa mala dostať k čo najviac ľuďom, lebo podporuje kritické myslenie.

22.08.2021 4 z 5

Tekutá modernita Tekutá modernita Zygmunt Bauman

Najmä prvá kapitola bola pre mňa ťažkým orieškom, potom to už bolo lepšie, páčilo sa mi, že šiel autor do hĺbky, ale práveže príkladov by som ocenil rozhodne viac, no myslím, že to bude vplyvom tekutej modernity a je to len moja chyba :) Rozhodne kniha na druhé (a trpezlivejšie) prečítanie.

04.03.2021 3 z 5

Ako prekuknúť druhých ľudí – Príručka bývalého experta FBI Ako prekuknúť druhých ľudí – Príručka bývalého experta FBI Joe Navarro

Prínosná kniha. Samozrejme, sme ľudia a niečo sme už intuitívne vypozorovali zo života a mnohé nám môže byť známe ako napríklad ohrýzanie nechtov a podobne, ale osobne som v knihe našiel aj mnoho zaujímavých informácií najmä z oblasti neverbálnych prejavov nôh a trupu. Za najväčšie plus považujem to, že kniha existuje a je to napísané čierne na bielom - keď človek vie na čo sa zamerať a ako spájať viaceré neverbálne prejavy, nadobúda (aspoň pre mňa) celá paleta neverbálnych prejavov zaujímavý skúmateľný vesmír. Určite potenciálny prínos aj pre personalistov, učiteľov či policajtov. Odporúčam!

14.02.2021 4 z 5

Rozšírenie bojového poľa Rozšírenie bojového poľa Michel Houellebecq

Nie je to Houellebecqov najlepší román, ale myslím, že najbezútešnejší a najnihilistickejší je.

15.01.2021 3 z 5

Alef Alef Paulo Coelho

Čítal som od neho celkom dosť kníh (8, 9?), no toto je zrejme najslabšie dielo. Tak trochu mi celé to putovanie, autor samotný a vlastne takmer všetky postavy liezli na nervy a každá druhá stránka bola pretkaná klišé. Je to Coehlo a som na jeho duchovné pravdy a kvetnaté vety pripravený (viem to zniesť, Alchymista či Veronika sa rozhodla zomrieť su dobré knihy), ale tu ich bolo príliš veľa s kombináciou nudného, rozpačitého príbehu.

11.01.2021 2 z 5