MarqueeMoon MarqueeMoon komentáře u knih

Satan Satan Mario Mendoza

Ernesto, María, Andrés + Campo Eliás - všetky postavy a ich príbeh sú zaujímavé, množstvo dialógov, čítalo sa to samé, šikovné prelínanie príbehu, ktorý vrcholí ku koncu do očakávaného fatálneho konca, kedy sa prakticky od knihy nedá odlepiť ani na sekundu. Atraktívny námet a prevedenie do extrémne čitateľnej podoby.

01.09.2021 5 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

(SPOILER) Oceňujem hlavne nápad a atmosféru Stalkera (hlavne spočiatku), všetko v náznakoch, človek stále čaká, čo odkryjú ďalšie stránky, až sa dostávame k bodu, kde profesor Pillman diskutuje v krčme s Noonanom - toto je pre mňa vrchol knihy a tu mi hlava aj predstavivosť najviac pracovala. Potom to už začalo byť o tom istom a s knihou to u mňa šlo z kopca, jednak dejovo to bolo jalové (nechcelo sa mi už čítať o lysinách, huspeninách a o tom ako sa hrdina za asi 8 rokov nikam nepohol, iba šiel zrazu do pásma pre zlatú guľu) a nič prevratné/zaujímavé čo do mozaiky hlavnej aj vedľajších postáv nepribudlo. Záver slabý, všetko to hneď vyšumelo keďže dobrá myšlienka nebola lepšie podporená príbehom od približne polovice knihy.

01.04.2021 3 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Jedna z tých kníh ku ktorým sa určite raz vrátim a za všetko môže tá hutná atmosféra a opisy prírody a onoho zlovestného niečoho na pozadí. Navyše veľmi pekná kniha, no forma v tomto prípade neprekonala obsah. Delikátna záležitosť na jedno letné, vlhké popoludnie minimálne kdesi pod vŕbou, hneď si predstavujem to vŕbie monštrum na záhrade rodičovského domu :)

23.03.2021 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Pred pár minátami dočítané. Asi som mal dobrý podvedomý dôvod nesiahnuť po tomto darčeku tri a pol roka. Nesúď knihu podľa obalu - ten je výborný. A ja som podľahol a usúdil, že to môže byť fajn a ani som nevedel, že je to prvá časť trilógie, čo ma teraz mrzí lebo by som to bol odložil v polovici. Pseudo-psychologické krimi, štruktúra knihy nesúrodá, totálne nezáživné vyšetrovanie s nesympatickými postavami, tie vnútorné dialógy boli skôr smiešne - pri tom diktafóne som zaspával tiež milá hlavná hrdinka, nielen tvoje alter-ego, autori asi prečítali niečo z Freuda, pár článkov z netu, inšpirovali sa severskými chúťkami k deťom a nápad bol na svete. Nevravím, že zlý - ale šialene plochý a nedotiahnutý, z môjho pohľadu a to nie som nejaký literárny kritik, čo zjedol všetku múdrosť, iba laik na ktorého to z tých stránok vyskakuje. O ďalších negatívach sa nebudem už rozpisovať z úcty k času, ktorý nad tým autori strávili. Pozitíva - obálka, ale to som už myslím písal. Akúrat ten bestseller zlatými písmenkami mi k tomu nepasuje, ale tak, kde je dopyt, tam je ponuka.

30.01.2021

Strach Strach Jozef Karika

50%. Mal som s knihou niekoľko problémov a podľa môjho skromného názoru sú to objektívne problémy knihy. Prvý sú postavy, žiadne sympatie /antipatie mnou nelomcovali - šeď (+ dialógy). Druhý je absencia kúzla mysteriózna a strachu a to hlavne z dôvodu dávkovania a uveriteľnosti, paradoxne to, že je tam toho toľko, dielu veľmi škodí a jednoducho ma to už unavovalo, povedal by som, že prvá polovica knihy je lepšia než tá druhá. Tretí dôvod je rozpačitý záver - z môjho pohľadu, jednoducho nemal čím prekvapiť tak autor zvolil tak trošku kvázi šokujúci záver - nechalo ma to chladným, žiaľ. Štvrtý dôvod je prílišná inšpirácia inými dielami (It) a z môjho pohľadu tak trochu aj kráľa v žltom (motív na konci) ale tento štvrtý bod vlastne nie je ani tak kritika. Aby som nebol iba negatívny, musím na druhej strane uznať autorovi aspoň dômyselné remeselné vybudovanie deja a skladanie mozaiky - bez ohľadu na vyššie popísané. Napriek všetkej kritike treba podotknúť, že som si knižku vedel občas aj vychutnať a v podstate mi spríjemnila posledné dni tou mrazivou atmosférou- v zmysle chladného počasia. Myslím, že urobilo svoje to že je január, takže som ju vlastne zhltol:)

16.01.2021 2 z 5

Kráľ v žltom Kráľ v žltom Robert W. Chambers

Táto kniha nemá objektívne vysvetlenie, teda najmä poviedky, kde sa vyskytuje ona zlovestná kniha Kráľ v žltom. Miestami ťažkopádnejšie čítanie, kolíše sa to medzi brakom a genialitou. Tá atmosféra ma ale jednoducho dostala. Táto kniha nie je dokanale technicky stvárnená krajinka, kde krásne vidno hory, oblohu, jazierko s loďkou, kde presahuje nejaké konkrétne posolstvo, skôr veľmi abstraktná experimentálna koláž, ktorá nezanechá trvalý hlboký dojem ako iné knihy, ale skôr silnejší momentálny zvláštny pocit. A mne sa to páčilo.

11.01.2021 4 z 5

Diablova cesta Diablova cesta Robert Bryndza

Pri najlepších detektívkach nikdy dopredu neuhádnem, ako to asi bolo. Tu áno, bolo to až moc predvídateľné. Celkovo dobre napísané, námet ma rozhodne zaujal, no posledných plus mínus 80 strán ma utvrdzovalo kam to smeruje a už ten zážitok z čítania celkom upadal.. mal som aj problém sa ku knihe vrátiť. Ešte v polovici knihy som si myslel, že to bude 5 hviezdičiek. Nerozumiem tým superlatívom. Celkovo fajn, no nič výnimočné.

29.07.2023 3 z 5

Podvolenie Podvolenie Michel Houellebecq

Podvoliť sa lebo je to pohodlné a výhodné, tá "normálnosť" je na ľuďoch desivá, čo sme ochotní akceptovať a ako sa nedokážeme učiť z minulosti. Populistickí lídri, pravica smerom príliš nakraj a apatia v spoločnosti ma desia viac než islamizácia Európy a pár dievčat s handrou na hlave. Benov Abbésov a rozsievačov myšlienkovej rakoviny je veľa aj v realite a sú z rôzneho cesta. A dostaná sa ku korytu v pravý čas. Moralizovať mi neprináleží, no absolútny nedostatok empatie a vcítenie sa do iných aj v úplnych maličkostiach - pretože opak sa bežne akceptuje a je to všeobecne normálne, postupne dovádza človeka k otupeniu vnímania a zmyslov a to je to dosť desivé, no tak banálne. Sú veci, ktoré su tak samozrejmé a nemali by byť. Občas rozum stojí. Okrem covidu bojujeme už dlhodobo aj s mamvpičizmom, čo je horšia choroba, lebo sa nedá ľahko liečiť, neexistuje účinná vakcína a má horšie trvalé následky. Stáčí si všímať ľudí, ja sa nepovyšujem, ale prečo je toľko absolútnych blbcov? Viem, že je tam xy premenných. Je nám až moc dobre a mnohým chýba zmysluplnosť ich života a väčšia sebareflexia. Ono všetko mi pomáha si viac uvedomovať aj M.H. s jeho knihami, sú veľmi inšpiratívne, aj keď v nich mnohí vidia iba nadbytok nechutnosti, porna a depresie.
V tejto knihe vidno istú zmenu oproti iným knihám od autora, a to, že vnútorný rozklad hlavnej postavy je viac zapríčinený rozkladom spoločnosti zvonka (v iných knihách samozrejme spoločnosť k rozkladu dosť prispieva, no tu je to badať asi najviac) , no záver je v podstate rovnako smutný a nihilistický ako všetky diela autora, v tomto určite nesklamal. Možno je dokonca vôbec ten najsmutnejší. V iných autorových knihách je každopádne vnútorný svet hlavnej postavy bohatší, zaujímavejší, čo trochu zráža moje hodnotenie, celkový dojem je ale nadpriemerný ako vždy.

11.02.2022 3 z 5

Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Všechny kočky jsou šedé: Hudba úzkosti Karel Veselý

Vidno, že autori si dali záležať na pomerne dôkladnom rešerši literatúry, majú toho aj dosť napočúvaného a myslím, že veľa krát trafili klinec po hlavičke. Myslím, že hudbu dnes potrebujeme viac, než kedykoľvek predtým a tá "depresívna" či melancholická hudba mne veľmi pomáha a počúvam ju často - a to nie som žiadny introvert skôr úplne naopak (závisí), no táto hudba je niečo s čím sa identifikujem a čo sa ma dotýka. Netvrdím, že nemám rád aj kvalitnú tanečnú hudbu (zbožňujem elektroniku) a taktiež mám aj pomerne dosť "guilty pleasures" no keď počávam hudbu typu The Cure alebo povedzme z elektra hudbu typu Boards Of Canada alebo aj v knihe spomenutých Oneohtrix Point Never, tak som veľmi rád, že som nažive napriek tomu, čo sa môže diať v mojom osobnom živote, či v tom chaose zvanom svet a spoločnosť naokolo. Ďakujem za túto knihu a zdravím všetkých fanúšikov The Cure, Joy Division, Cocteau Twins, The Smiths, Depeche Mode, Bauhaus, The Chameleons, Radiohead, Massive Attack, Portishead, Bjork, Nirvany, My Bloody Valentine a mnoho ďalších skvelých aj podstatne menej známych úžasných kapiel. A počúvajte aj súčasnú hudbu, to že všetko dobré v hudbe už bolo je jeden obrovský mýtus. Je veľa geniálnej hudby aj dnes, iba treba hľadať, takú vačšinou v bežnom rádiu nezačujete.

24.04.2021 5 z 5

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Veľa kníh je skvelých, ale potom sú také, ktoré pasujú konkrétnemu človeku na mieru, ako napríklad v perfektnom pomere namiešaný osobný parfum, kde sa priam dokonalo všetko skĺbi vrátane detailov (hlavne detailov) a ktoré ešte po rokoch vyvolajú spomienku na silný pocit pri čítaní. Myslím, že som opäť našiel takú knihu. "Zažrala" sa do mňa a môžem zabudnúť kopec skvelých pasáží, časti deja atď, ale nezabudnem na to "niečo". Táto kniha mi jednoducho sadla.

13.03.2024 5 z 5

Unknown Pleasures - Pohled do nitra Joy Division Unknown Pleasures - Pohled do nitra Joy Division Peter Hook

Oceňujem najmä mnoho pre mňa nových informácií, čoby fanúšika Joy Division.
Kapela vydala dva štúdiové albumy - Unknown Pleasures a Closer - oba nesmierne vplyvné, ktoré sú pevnými piliermi nielen post-punku, ale aj alternatívneho hudobného prúdu ako takého. Hooky sa s tým nepáral, niekomu sa jeho štýl nemusí páčiť, ale čo.. je to jeho knižka! :)

08.05.2022 5 z 5

Zpráva o třetí planetě Zpráva o třetí planetě Arthur Charles Clarke

Fanúšikom A.C. Clarka som vďaka jeho Vesmírney odysei a Koncu dětství. Skúsil som aj poviedková tvorbu a aj keď to nebolo zlé, väčšina bol iba šedý priemer a niektoré ma vyslovene nudili. Aj preto, že Najdlhšia viac než 40 stranová poviedka mi sadla absolútne najmenej a bola príliš uťahaná a nezaujímavá. Mám pocit, že posledných asi 100 strán sa mi čítalo najhoršie a tie najslabšie poviedky sú v poslednej zhruba tretine knihy - dovtedy sa to celkom dalo. Začiatok super a pár poviedok mi utkvelo v hlave... Celkovo ale skôr rozpačitý dojem..

11.10.2021 3 z 5

Neobývateľná Zem Neobývateľná Zem David Wallace-Wells

Podctivo! spracovaná téma v celej svojej šírke (uf koľko zdrojov!), niektoré informácie ma negatívne prekvapili aj keď nemám klapky na očiach. Taktiež som si jednotlivé kapitoly musel dávkovať postupne, aby som to lepšie vstrebal.
Človeku musí byť posledné roky aj v miernom podnebnom pásme ako napríklad na Slovensku jasné, že planéta nám začína vraciať údery aj s úrokmi, lebo menšie tornádo som si donedávna u nás alebo blízko pri hraniciach vážne nevedel predstaviť. Tá klimatická úzkosť dá človeku zabrať, keď si predstaví, že jedného dňa bude mať rodinu a na druhej strane, aj keď zmena klímy zasiahne a zasahuje už každý geografický kút bez výnimky, stále ešte máme šťastie, že žijeme v strednej Európe, kde len napríklad počet úmrtí na horúčavy je každoročne x-násobne nižší. Tým nič nechcem zľahčovať. Klimatická kríza je najvážnejšia vec akej ľudstvo kedy čelilo a hlavne bude čeliť a ako autor pekne poznamenal, od nej sa budú odvýjať všetky ostatné krízy. Žiaľ, lobisti v poľnohospodárstve a v ropnom priemysle sú veľmi vplyvní hráči na poli geopolitiky, čo je jedným z veľkých problémov. Vydesilo ma aj to, čo Wells spomínal v knihe, ako na konferencií (v Chicagu?) superboháči neuvažovali v zmysle ako planétu technológiou zachrániť, ale všetci na tej konferencií sa skôr zamýšlali ako pomocou technológie uniknúť. Veľmi depresívne, autor nám nedal vydýchnuť, no prečítať by si to mal úplne každý.

05.05.2021 5 z 5

Astrofyzika pre zaneprázdnených Astrofyzika pre zaneprázdnených Neil deGrasse Tyson

Nie každý odborník, prípadne génius vie problematiku, ktorej sa venuje a rozumie jej aj podať tak, aby tomu porozumeli aj laici, ktorí sa danej problematike odborne nevenujú, prípadne o nej moc nevedia. Neil deGrasse Tyson to ale zvládol a spracoval zaujímavé témy zaujímavým/zrozumiteľným spôsobom. Nie každý vedec (či už je to astrofyzik, biológ, historik, či sociológ,..) dokáže dobre písať a preniesť svoj kúsok génia na papier prípadne ho predniesť v posluchárni univerzity - to je totiž dar. Osobne tam bolo pre mňa aj niečo nové, no keďže sa o podobné témy celkom zaujímam, väčšinu som vedel, iba preto strhávam malú subjektívnu hviezdičku. P.S. Posledná kapitola - Kozmická perspektíva tomu celému dodala perfektný rámec a posolstvo.

08.03.2021 4 z 5

Fixní idea Fixní idea Leonid Andrejev

Extrémne nedocenená kniha aj autor.

22.01.2021

Rozhovory se sériovými vrahy: Ti nejhorší vyprávějí svůj příběh Rozhovory se sériovými vrahy: Ti nejhorší vyprávějí svůj příběh Christopher Berry-Dee

Riadna smotánka, všetko dobráci od kosti.
Stretne sa Henry Lee Lucas a Ottis Toole.. zrovna títo dvaja na seba navzájom natrafia.. to nevymyslíš.

10.09.2023 5 z 5

Dave Gahan a Depeche Mode Dave Gahan a Depeche Mode Trevor Baker

Žiadna kniha o Depeche Mode ma nemôže sklamať, no už boli napísané aj lepšie knihy o najlepšej kapele na svete.

02.01.2023 5 z 5

Depeche Mode - Monument Depeche Mode - Monument Dennis Burmeister

Najlepšia kniha o najlepšej kapele všetkých čias.

02.01.2023 5 z 5

Holka v kapele Holka v kapele Kim Gordon

Pútavé čítanie o živote Kim Gordon a najmä o kapele Sonic Youth z jej pohľadu. Stránky mi ubiehali, o kapele, ktorú má človek rád sa číta proste väčšinou dobre. Detaily zo záveru knihy o Thurstonovej afére tam možno úplne nepatrili, ale nebudem klamať, zaujímalo ma aj to - ako všetko o čom v tejto knihe Kim písala. Po knihe mám aj chuť viac spoznať sólovú tvorbu Kim, viem, že v roku 2019 vydala kritikmi kladne prijatý album "No Home Record", tak najvyšší čas to spoznať viac.

06.12.2021 5 z 5

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Už od začiatku ma námet/dej/forma absolútne nevtiahli, 254 strán z toho 200 dokopy o ničom.. ak by to bola väčšia poviedka na tých povedzme 54 strán, možno by to bolo podstatne lepšie, no takto som to dočítal iba zo zotrvačnosti. Pritom som pomerne trpezlivý čitateľ, no toto ma minulo. Celkovému dojmu nepomohol ani ten preklad a neprehľadnosť dialógov v texte, čo zráža moje hodnotenie ešte viac.

15.09.2021 1 z 5