Marmarek Marmarek komentáře u knih

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

(SPOILER) Musím říct, že už dlouho jsem si čtení nějaké knihy tak neužíval - po všech stránkách (dojímavé pasáže, vtipné pasáže, hledání informací,...). Pocta střední Evropě definované nostalgií po Rakousku-Uhersku, stejně jako řízky, pivem a gulášem. Pocta pábitelskému zahlcování. Pocta železnici, jak je u Rudiše zvykem. Podobný styl cestování podle starých průvodců mám také rád. Většinu zmiňovaných měst mám rád rovněž. Užvaněný dědek mi okamžitě přirostl k srdci, i když je zde více než jasná souvislost s podobnými postavami v Potichu a Grandhotelu. Už několikrát jsem zpětně nedokázal určit, zda něco, co jsem četl, byl Rudiš, nebo Hakl, a zde se nám může velmi vybavit O rodičích a dětech - procházka Prahou s otcem, který neustále cosi vykládá (včetně piva, vazby na Balkán, vzájemných antipatií a zajímavě převrácené situace, kdy vypravěči kamarád nevěří, že ten dědek je jeho otec; u Rudiše je situace opačná). V rámci Rudišova stylu nakonec fungují i některé kýčovitější motivy a pasáže, jen párkrát jsem si řekl, že je to už moc (dvě zimní mouchy např.) Celkově ale doporučuji. Ověřujte si informace, ty nejabsurdnější věci jsou vážně pravdivé :D Pod vlivem Národní třídy a Českého ráje, které se mi ostatně líbily také, jsem se trochu obával, že Rudiš bude sklouzávat stále více k jednoduchým útržkům, a komplexnost této knihy mě mile překvapila, i když útržkovitost je i zde.

05.09.2023 5 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Velmi zvláštní poetické obrazy. Asi to potřebuji ještě zpracovat. Co bych zdůraznil (a v jiných komentářích zatím myslím nezaznělo) je všudypřítomné téma smrti - včetně zatvrzelosti proti početí. Místy mi vypravěčka připomínala až personifikovanou smrt (scéna s umírajícím Romem, závěrečná scéna, zpřítomnňování mrtvých, neustálá konzumace jídla). Za druhé: barvy: u spousty postav hraje roli, jak s nimi zacházejí, kolik jich dokážou vnímat atd. Pro vyznění knihy velmi důležité - velmi mě např. zaujaly čtyři stránky, kde jsou jen seznamy názvů malířských barev v angličtině a němčině. Doporučuji pečlivě přečíst a vychutnávat :) A třetí věc: Nejsem si jistý, jak přesně uchopit první kapitolu. Jako protiklad? Život ženy na přelomu 19. a 20. století, plochý a krátký, ovládaný jinými / zbytek knihy, život rozprostřený do palety chutí, možností, zážitků, vzpomínek a pocitů..., život ženy, která má umělecké cítění, ale nemá a nechce děti ani žádné pevné závazky a která nemusí pracovat a mít strach o základní životní potřeby...

20.03.2021 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

(SPOILER) Už dlouho se mi nestalo, že bych přečetl knihu o 300 stránkách za jedno odpoledne. Velmi chytlavé, stejně jako Houbařka a Anežka. Stejně jako u Anežky se mi líbilo, že skutečné příčiny vlastně rozklíčovat nejdou, rekonstrukce je spíš obsese a vše je jen ve slovech postav, které mají na věci různý názor. Rovněž se mi líbí, že Hanišová se dotýká provokativních témat (a že to dnes ještě jde), i když ne vždy to dělá úplně dokonalým stylem, některé motivy jsou trochu přehnaně kýčovité. Ale jestli bude psát dál, může ten styl ještě vypilovat a já se na cokoli dalšího budu těšit.

16.12.2021 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi. Téma zpracováno syrově, řekl bych, že na českou společnost i dost odvážně (kvůli tomu asi ta hvězda navíc). Smutná byla především hierarchizovaná společnost, která stále přitvrzuje, a to od nejútlejšího věku. Kontrast snu a reality uchopen dobře, upínání na sen se vrací i v závěru. Julii jsem celkem rozuměl (ač jsem s ní nesympatizoval), ačkoli "stala jsem se vlastní matkou, ač jsem chtěla být jiná než ona" je už trochu literární klišé. Motiv kohouta se zajímavě vrací, až jsem si říkal, jestli to nemá být i nějaká distance od Boučkové (která je v textu zmíněna). Zde: problematické dítě z Agnes vyroste spíše kvůli předsudkům, přísné Julii a - možná - i kvůli těm zážitkům v prenatálním stádiu, které "nejsou dostatečně prozkoumané". Mně ovšem nepřišlo, že by kniha Boučkové vyznívala nějak diametrálně jinak, tak nevím. Houbařka se mi asi líbila o trochu víc. Možná proto, že vyznívala alespoň trochu pozitivně :)

20.11.2021 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

(SPOILER) Klasický King, tak, jak ho mám rád. Mírně znepokojivé, celkem originální a morbidní. Zelda super, Victor taky. Fakt mě dostalo, že to neskončilo dobře. I když rodina zas tak sympatická nebyla, celkem jsem jim fandil... Mytologie řbitova by mohla být trochu více rozvinutá. Uprostřed se děj trochu rozplizne. Ale jinak spíš OK.

22.10.2023 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

(SPOILER) Líbilo se mi to moc, ačkoli osnova příběhu ničím nevybočuje z "klasiky", která je očekávatelná. Ale zpracování je dobré, motivy a jazykové obraty rovněž, i když některé také trochu sklouzávají ke kýči (psaní neodeslaných dopisů, skrytá zarostlá zahrada, kostnice). Ale v rámci textu i ty fungují, byť se na ně někdy trochu programově upozorňuje. Dobrý vhled do pocitů a názorů dnešního teenagera, o což se snaží hodně lidí, ale nezvládá to, i když někdy také trochu výchovně (Hamlet). Ovšem doporučuji. V rámci výzvy čteno jako "kniha, která mě zaujala názvem", o autorovi jsem jinak nic nevěděl. Ale nebyla to špatná volba :)

11.04.2023 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Působivé, přitom jednoduché a přístupné. Překvapilo mě, jak už je to staré. Zajímavý úkrok v poslední části.

08.12.2022 4 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

(SPOILER) Jsem u rodičů v karanténě a neodolal jsem :) Je asi zbytečné něco psát o tom, že dnes už nenadchne zabíjení zvířat jen tak pro zábavu nebo rasistické popisy černochů, to zde již napsali jiní. Mně nyní dala kniha povědomí o několika cestovatelích a aviaticích/aviatičkách, které jsem předtím neznal. Z dětství jsem si pamatoval jen vyhazování věcí z koše. Tehdy jsem ale nemohl porovnávat místní názvy s Google Maps. Verne musel být opravdu dobře nachystán a obeznámen s látkou.

16.02.2022 3 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

(SPOILER) Vím, že to nečtu ve správném pořadí. Ale mé konečné hodnocení: Rybí krev z toho teď vychází jako nejslabší, Dešťová hůl se mi pořád moc líbí, ale tohle mě zasáhlo opravdu výrazně. Asi tím depresivním, beznadějným koncem. Navíc to není tak ukecané jako ty další dvě knihy. Naopak oceňuji určitou fragmentárnost, náznaky problémů hlavního hrdiny a repetitivnost těchto problémů v historii a - stejně jako v Dešťové holi - uvěřitelný vhled do profese hlavního hrdiny.

09.11.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

(SPOILER) Hodnotím jako trochu slabší, i když se mi kniha líbila. Od Soukupové bych ale právě už očekával trochu víc (nebo právě ne?). Přijde mi to jako vyvařování starých témat, včetně nezbytných motivů moře-pes-holčička si přijde tlustá-chlapeček je mírně autistický. Nevadí mi, že Soukupová nejde moc do hloubky, to k jejímu stylu prostě patří: všichni jsou povrchní, mluví tak i jednají. Předchozí knihy ale měly i něco zvláštního, např. deníkovou formu Marty nebo zhuštění do jednoho dne a zaměření na sesterské vztahy v Pod sněhem. Nemůžu si pomoct, tohle je nejmíň originální kniha, kterou jsem od ní četl.

29.08.2023 3 z 5

Vzpomínky, co neuletí Vzpomínky, co neuletí Hana Andronikova

Krásná věc, kreslil jsem si rodinné vztahy na papír a je to téměř detektivní práce :D

16.12.2021 4 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

(SPOILER) Dobré číst po Malince. Možná to funguje i opačně, nevím. Hezky se doplňují bílá místa. Pěkný motiv s jednovaječnými dvojčaty, odbočky mi nevadily. Je dobře, že se dlouho nemlžilo kolem záměny sester, protože vnímavějšího čtenáře to napadne skoro hned. Malka sympatičtější než v předchozí knize. Nevím, jestli ta ukrajinská linka není moc schematická, moc se v tom nevyznám (podobný pocit jsem měl u Žváčka), asi by chtělo porovnat s knihami Hůlové. Stejně jako u Malinky strhávám hvězdu za nezvládnuté a spíš rušivé nadpřirozeno. Zde asi ještě rušivější. Halucinace (ne)věřících nebo kněz ex machina nevadí, vadí bůh, která přilétne do nemocnice, laškuje se smrtí a dvě postavy nezávisle na sobě to vidí, ačkoli byl příběh do té doby líčen realisticky.

16.11.2021 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

(SPOILER) Dávám o něco lepší hodnocení než Rybí krvi, protože mě to více vtáhlo, i když některé motivy se přímo opakují (namátkou: neplodnost, podivínský strýc, babička jdoucí kolem okna, když mladá dvojice prožívá první milostné dobrodružství). Téma pozemků a čachrů s nimi mě tentokrát více zasáhlo, možná i aktuálností nebo tím, jak ho postupně objevoval hlavní hrdina. I tím, jak je to nahlíženo zevnitř, z pohledu člověka, který si uvědomuje chaos všech těch lejster a zároveň se v nich alespoň trochu vyzná. Soupeřící klany na vesnici podle mě velmi funkčně propojila metafora indián-kovboj, která nebyla násilná, ale postupně vykrystalizovala. Celkově mi postavy přišly zajímavější a sympatičtější než v Rybí krvi. A díky této knize jsem se také dozvěděl o Vítu Fučíkovi :)

29.10.2021 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

(SPOILER) Na prvotinu překvapivě dobré. Co hodnotím pozitivně: a) přesvědčivé podrobnosti z různým oblastí - kojeňák, natáčení filmu, zubařina, ministerstvo zahraničí b) otevřenost ohledně adopcí, těhotenství, mateřství... porod mě skutečně dojal, c) ač se zdá, že vše vyvrcholí nějakým nepravděpodobným happyendem, není tomu tak - konec mě nepříjemně zasáhl, ale to je lepší než happyend :) d) Vliv náhody a nepochopení. Postavy všechny nesympatické, tím autorka připomíná Hůlovou nebo Soukupovou, téma adopcí zase Boučkovou. Co hodnotím negativně: a) příliš doslovné popisy toho, co postavy cítí, ač je to jasné z jednání a promluv, občas poněkud strojené dialogy, kdy se nahlas říká i to, co by nikdo takto nahlas neřekl, b) pasáže z pohledu mimina a z pohledu Boha -resp. zachraňuje to druhá pasáž s Bohem, ale ne moc. Každopádně kniha stojí za přečtení a jsem zvědavý na další tvorbu autorky.

17.10.2021 4 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

(SPOILER) Tempo mi nepřišlo pomalé, jak mnozí píší, ale je dobré si na styl autora zvyknout. Hrdina také nemusí přirůst k srdci každému, ale je to určitý prototyp, ideál. V rámci žánru určitě fajn kniha.

31.12.2022 4 z 5

Umělohmotný třípokoj Umělohmotný třípokoj Petra Hůlová

Podle mě ne zcela doceněné. Ano, je to asi hlavně hříčka, ale podprahově se zde opět rozehrávají dost silná témata.

11.03.2021 3 z 5

Hagibor Hagibor Milena Slavická

(SPOILER) Výborná záležitost. Hodně by mě zajímalo, jak by to pokračovalo, zejména, co by Erika řekla Simonovi a Prokopovi. Krásné propojování pomocí motivů. Další lokalita v Praze, kterou jsem neznal, ani její historii. Vystiženo vykrádání minulosti oproti nutnosti skutečných vzpomínek. A především žena, které bylo strašně ublíženo, opuštěná, odtržená od svého dítěte. její zoufalství bylo téměř hmatatelné.

10.03.2021 5 z 5

Neónová bible Neónová bible John Kennedy Toole

Moc je pěkná záležitost o konzervativním jižanském maloměstě okolo druhé světové války. Jestli to Toole napsal v 16 letech, byl frajer.

09.01.2021 4 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Skvělé je propojit to s deníky a Arielem.

28.08.2023 4 z 5

Tománek je rád na světě Tománek je rád na světě Eliška Horelová

Četl jsem to snad milionkrát, to bylo prostě o mně a i to morče jsem měl asi hlavně proto :D

19.05.2023 5 z 5