marketa3815 marketa3815 komentáře u knih

Bouřlivák Bouřlivák Paul Stewart

Tahle série dceru (8 let) dost baví, dobrodružství, naivní dětský hrdina, spousta obludek, co víc si dítě může přát. Jen je tam zbytečně moc mrtvých.

28.11.2022 4 z 5

Létající Čestmír Létající Čestmír Petr Markov

Seriál je lepší, ale číst se to dá. Ilustrace jsou ovšem naprostá katastrofa.

09.11.2022 3 z 5

Noc s Hamletem Noc s Hamletem Vladimír Holan

V Noci s Hamletem už Holan mírně sklouzává do manýrismu a vykrádá sám sebe, tady se naše cesty rozcházejí.

24.06.2022 3 z 5

Jedna loď (Laura Blair) Jedna loď (Laura Blair) Ivan Diviš

"báseň má být dobrodružná a nemá být krásná, ale ona krásná byla"
Trvalo mi dlouho než jsem se odhodlala k poslechu, ale stálo to za to. Ivan Diviš nepatří k básníkům mého srdce, takže jsem se bála, že poslech nebudu snášet úplně nejlíp, byla jsem šokována, jak nádherná interpretace se mi dostala do ucha. Diviš, posedlý démony ze sebe kromě základního dobrodružného příběhu chrlí litanie (stížností, občas nadávek,...), doporučuju elementátní znalost angličtiny, jinak vám možná něco unikne, angličtina se objevuje často ve vypjatých momentech, i když celá skladba je vlastně jedním velkým vypjatým momentem. Přiznám se, že jsem se značnou část poslechu pobaveně usmívala, výbuchy nekontrolovatelné vášně a hněvu mě vždycky rozveselí. Nejradši bych vynechala slovo báseň a ponechala jen označení dobrodružný příběh, aby se poselství dostalo k více lidem, a i oni se mohli potěšit překrásným dramatickým zážitkem.

24.06.2022 5 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Bohužel jsem musela odložit, bála jsem se, jaká dávka násilí a úchylností by mě čekala.

23.06.2022 1 z 5

Znamení k lásce Znamení k lásce Jan Kjærstad

Cecilia (hlavní postava) se snaží znakem (písmem) vyjádřit něco mnohem hlubšího, dobrat se k podstatě, najít ve znaku klíč k vlastnímu životu, má vysoké nároky na život, na lásku i na sebe. Symbolický přístup ke světu je dvojsečný, na jedné straně nabízí hluboký ponor, ale na straně druhé vyprázdněnost a klišé některých symbolů (ikony). Tahle kniha spíš osloví váš mozek, než vaše srdce, i když láska je jedním z hlavních motivů, a celkem tradičně se stává bojovníkem se smrtí, ale tenhle symbol je tu vyprázdněný, Cecílii smrt nehrozila, i když si myslí, že byla před smrtí zachráněna. Vlastně spíš než o lásce vypráví příběh o posedlosti a fascinaci, na lásku je příliš rafinovaný a chladný.
Jediné, co mi opravdu vadilo, že za ženu je vydáván chladný naprogramovaný android, prakticky bez emocí.
S čím naprosto musím souhlasit, že se po sobě před smrtí snažíme zanechat nějakou písemnou (zvukovou, obrazovou) stopu. "Písmo jako vzpoura proti smrti" Vědomí smrti je opravdu neuvěřitelnou hnací silou, silou tvořivou a konstruktivní, a díky tomuto vědomí má život zcela zřejmý smysl. Do příběhu jsou vloženy i mikropříběhy, které mají souvislost s písmeny, často jde jen o manýristickou hříčku, která nemá hlubší význam. Závěr je pohádkově naivní, i když rozhodně nekončí happy endem.

23.06.2022 3 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Celkem zajímavé čtení, i když spoustu myšlenek už většina někde četla nebo slyšela. Místy se poněkud opakuje. To ovšem nic nemění na tom, že stojí za přečtení/poslech.

23.06.2022 4 z 5

Český orloj Český orloj Karel Šiktanc

Pokud bych hodnotila 3 pro mě stěžejní Šiktancova díla jedním slovem, pak Heinovské noci - drama, Adam a Eva - naděje a Český orloj - rezignace. Jsem už ve věku, kdy ho znovu asi radši číst nebudu.

23.06.2022 4 z 5

Heinovské noci Heinovské noci Karel Šiktanc

Zcela jednoznačně nejde o nejlepší Šiktancovu poezii, ale nejspíš nejemotivnější, která se při správném přednesu mění ve strhující drama.

23.06.2022 5 z 5

Verše III. Verše III. Oldřich Mikulášek

Mikuláškovu poezii miluju, i když nejsem z Moravy a ani nemám ráda víno, nějak se mnou rezonuje. Nejbližší jsou mi verše ze Svlékání hadů a Ortelů a milostí, Ortely a milosti najdete v předchozím svazku a Svlékání hadů v tomto.

23.06.2022 5 z 5

Detektivové a zloději kabelek Detektivové a zloději kabelek Zuzana Pospíšilová

Lepší než první díl, případ se rozjíždí hned od začátku. Jako dospělý se těžko přenáším přes naprostou naivitu, dceři tato série k srdci nepřirostla. Ač tenké knížky, asi se musí do čtení trochu nutit.

22.06.2022 3 z 5

Jak zahnat stesk Jak zahnat stesk Andrea Schütze

Dětem se příběhy z lesa o zvířátkách celkem líbí a J. Molavcová je čte vtipně.

22.06.2022 4 z 5

Kouzelná chobotnice Krejzy Kouzelná chobotnice Krejzy Alena Vostrá

Na tenhle sešitek by se nemělo zapomenout, pro děti super kouzelný veselý příběh, a to nemluvím o pohádkách Hajaja načtených J. Jiráskovou, ty jsou nezapomenutelné.

22.06.2022 4 z 5

Agáta a doktor Lupa - Chyťte zloděje! Agáta a doktor Lupa - Chyťte zloděje! Gerit Kopietz

Horší než Klub Tygrů, ale číst se to dá. I kouzelná lupa tady funguje hůř. Ilustrace se nám nelíbí.

21.06.2022 2 z 5

Detektivové Detektivové Zuzana Pospíšilová

Celkem průměrná detektivka, po Klubu tygrů se dceři zdá nudná.

21.06.2022 3 z 5

Emušáci - Ferda v tom zase lítá Emušáci - Ferda v tom zase lítá Michaela Dostalová

Pokračování Ferdy se nese ve stejném duchu jako první díl, jen emoce začínají být složitější. U nás byla knížka ve věku 4-5 let oblíbená.

Emušáci - Ferda a jeho mouchy Emušáci - Ferda a jeho mouchy Michaela Dostalová

Učili jsme na příbězích jednotlivé emoce ve věku 4-5 let, teď v 7 už by asi příběhy neocenila.

Anička a divadlo Anička a divadlo Ivana Peroutková

Nejslabší díl, dcera se místy nudila, celý prostředek je vata, vycpávka o ničem.

20.06.2022 2 z 5

Jak se zbavit Mstivý Soni Jak se zbavit Mstivý Soni Jiří Holub

Mstivá Soňa pobavila celou rodinu, sedmiletá dcera nadšená, humor podobný Macourkovým pohádkám, absurdní a dokonale vtipný. Hezké ilustrace, jen jich mohlo být mnohem víc.

20.06.2022 5 z 5

Pachatelé dobrých skutků 5: Klofáci Pachatelé dobrých skutků 5: Klofáci Miloš Kratochvíl

Z celé série je tento díl asi nejslabší, přece jen puberta a humor asi úplně nejdou dohromady, ale pokles proti předchozím dílům jen o jednu hvězdičku.