MarkCarter MarkCarter komentáře u knih

Všetko je v p**i Všetko je v p**i Mark Manson

Ak by som mal hodnotiť jedným slovom, to slovo by bolo "sklamanie". Na jednej strane sklamanie z obsahu a formy, na druhej z nenaplnených očakávaní. Budem konkrétnejší a začnem od začiatku, teda od predchádzajúce Mansonovej knihy - Jemné umenie mať veci v p**i. Tá ma nadchla a prečítal som ju na jeden hlt. Predchádzajúca kniha pôsobí originálne, dobre sa číta, pôsobí motivačne, alebo skôr antimotivačne a obsahuje veľké množstvo zaujímavých myšlienok. Instante išla do zbierky mojich obľúbených kníh a tešil som sa, keď som sa dozvedel, že vyšla nová kniha od rovnakého autora. Nadšenie celkom rýchlo vystriedalo sklamanie a už od polovice som bojoval, aby som vôbec knihu dočítal. Je veľmi teoretická, abstraktná, filozofická a jedným slovom nudná. Veľká časť sa venuje náboženstvám a tu sa s autorom nezhodneme. Aj tu sa nájdu zaujímavé myšlienky, ale už to nemá ten náboj ako predchádzajúca kniha. Ak Manson vydá ďalšiu knihu, dobre zvážim, či si ju kúpim.

05.04.2021 3 z 5

Krčméry: Radšej znesiem nadávky, ako mať za sebou cintorín Krčméry: Radšej znesiem nadávky, ako mať za sebou cintorín Jozef Majchrák

Niektoré knihy mám problém dočítať, pri tejto som sa musel krotiť, aby som ju neprečítal za 1 deň. Pán profesor Krčméry je inšpirativna osoba, aj napriek (vďaka) veľkým skúsenostiam sa vyjadruje s nadhľadom a pokorou. Uznanie si zaslúži aj ľudsky, pretože dobročinná činnosť je podľa mňa vrchol altruizmu. Kniha je tématicky rozdelená na 3 časti: o pandémiach všeobecne, o covide a o profesorovom pohľade na svet. Je napísaná podobne ako novinový článok, formou otázok a odpovedí, a preto sa ľahko číta.

Cesta okolo seba Cesta okolo seba Boris Filan

Boris Filan, to je svet vo svete. Obdivujem jeho fantáziu a nevšedný pohľad na všedné veci. Poviedky sú kolísavej kvality, niektoré zaujímavejšie a vtipnejšie, ku koncu aj s erotickým podtónom.

Gauč alebo šťastie Gauč alebo šťastie Lucia Pastierová Čarná

Malú časť knihy tvorí príbeh Maroša Molnára a trochu teórie k cvičeniu. Najväčšiu časť tvoria cviky, čo je vlastne veľa obrázkov s popisom. Na konci sú dva vzorové tréningy, jeden pre ženy a druhý pre mužov. Kapitola o strave je príjemný bonus. Rozdelenie je primerané a prehľadné, graficky je kniha vynikajúco spracovaná. Mne osobne chýba k dokonalosti iba viacero vzorových tréningov, aspoň na prvé mesiace.

04.04.2021 4 z 5

Otec a dcéra Otec a dcéra Harry H. Harrison Jr.

Zbierka výrokov od iných otcov. Väčšina z nich stojí za zamyslenie, ale niektoré nie sú aktuálne pre slovenské pomery. Môžete ju čítať ako knihu, alebo mať položenú na stole a náhodne otvárať. Vtedy to bude mať možno silnejší a dlhšie trvajúci efekt.

04.04.2021 4 z 5

ŠirokoĎaleko ŠirokoĎaleko Boris Filan

Knihy Borisa Filana majú svoj jedinečný štýl, ktorý Vám buď sadne, alebo nie. Táto kniha sa skladá zo série krátkych príbehov z rôznych kútov sveta. Nie sú to klasické cestopisy, faktov v nich nájdete málo, skôr je to o pocitoch, chutiach, vôňach. V každom príbehu nájdete ukryté detaily zo života, ktoré by si bežný človek nevšimol.

Klíčem je klid Klíčem je klid Ryan Holiday

V tejto knihe sa mieša filozofia a náboženstvo. Z filozofie to je hlavne Stoicizmus, Epikureizmus, Budhizmus. Kniha sa delí na 3 časti: myseľ, duša a telo. Každá časť má niekoľko kapitol, a každá kapitola začína nejakým príkladom zo života, ktorý je potom rozvinutý ako hlavná myšlienka danej kapitoly. Vďaka praktickým príkladom je kniha ľahko zrozumiteľná každému a v oblasti osobného rozvoja poslúži rovnako dobre úplným začiatočníkom aj pokročilým.