maris123 maris123 komentáře u knih

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

Úžasně vykreslené Grónsko, sníh a ledovec a nepředstavitelné vzálenosti (díky za mapku). Ale po prvním díle jsme z dalšího vývoje postav zklamaná, on tam vlastně žádný vývoj není, všechno je jen ohromně akční a napínavé. Co na tom, že logika občas pláče. Ještě že se to tak dobře čte.

18.11.2019 3 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Čekala jsem klasickou detektivku a nakonec se z toho vyklubal pěkný psychologický thriller. Poslouchala jsem namluvenou verzi, takže ty děsivé okamžiky, které v knize obvykle přelétávám v rychlosti, jsem si musela pěkně vyslechnout celé.

01.07.2019 4 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Nápad s elektřinou výborný. A jinak klasický Deaver plný zvratů a překvapení až do konce.

17.08.2022 4 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Téma čínských uprchlíků mi není blízké, nicméně autor na něm vystavěl promyšlenou zápletku a jeho styl psaní mám ráda. Vadily mě pouze nerealisticky superhrdinské Ameliiny výkony.

21.04.2022 4 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Lituji, že jsem se s Dahlovými příběhy nesetkala ještě jako dítě. Nyní patří k mým nejoblíbenějším autorům. Doufám, že si The BFG někdy přečtu v originále.

03.09.2021 5 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

(SPOILER) Po předchozích dvou dílech mě finále hodně zklamalo. Změť jmen, vztahů a náhlých obratů připomínala scénku z Cimmermana. Opakované odkazy a upomínky knihu zahlcují, děj se propadá do neskutečna, motivy se ztrácejí v hustém sněžení. A když už je kniha dostatečně tlustá, tak ještě pár kýblů krve, protože Tupilak a qivittoq, a konec a zvonec. Aurorovi též nikdo neřekl, že DNA test rozliší sourozence, zejména jsou-li opačného pohlaví. Ani popis Grónska už neuchvacuje, přišla polární noc...

02.09.2021 2 z 5

Deník citového vyděrače Deník citového vyděrače Simona Monyová (p)

Typická Simona Monyová. Kniha je čtivá, ale příběh na mě působil až děsivě. Takový malý domácí thriller po česku. Nejhorší je vědomí, že takoví lidé žijí mezi námi a jejich protějšek to nejenom že nepozná včas, ale často si svou situaci odmítá připustit a řešit. Nejen jejich tělo, ale i duše se ocitá na vozíčku...

21.04.2021 3 z 5

Zvířátka v mé posteli Zvířátka v mé posteli Jacquie Durrell

Po několika přečtených knihách Geralda Durrella mě kniha jeho manželky zklamala. Spíš než humorné líčení života se sběratelem zvířat připomíná zápisky z kalendáře mojí babičky - kam jsme jeli, kdo tam byl a co řekl. Doplněno o sdělení, komu máme být za co vděční. Škoda, protože o humorné situace v jejich životě rozhodně nouze nebyla.
Knize nepřidala ani úroveň překladu - svatební koláč (cake) bude zřejmě svatební dort...

05.04.2021 1 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

V první třetině jsem měla pocit, že už znám vraha a že mě už nemá co překvapit. Naštěstí jsem se spletla. Po pomalém rozjezdu jsem ji nakonec dočítala do půl druhé v noci.

08.12.2020 3 z 5

Mortdecaiův záhadný případ s knírem Mortdecaiův záhadný případ s knírem Kyril Bonfiglioli

Toto není detektivka. To je krásná ukázka anglického humoru na způsob P. G. Wodehouse. Bohužel kniha zůstala nedokončená a závěr dopsal a knihu k vydání připravil někdo jiný. Na dějové lince je to poznat, na břitkém vtipu naštěstí nikoliv.

15.06.2020 4 z 5

Večer tříkrálový Večer tříkrálový William Shakespeare

Číst scénáře divadleních her bývá obvykle utrpení, ale v tomoto případě jsem si vychutnávala zejména krásný a vtipný překlad.

14.05.2020 5 z 5

Bakterie Bakterie Daniel Kalla

Je to sice fikce, ale klidně by se to mohlo stát doopravdy. Autor využívá svoji odbornost a nenudí, to hodnotím kladně. Konec je překvapivý, další plus. Ale celkově mě kniha svým stylem nenadchla, přeskoky po celých USA a spousta jmen, charaktery jen lehce načrtnuté a nedotažené.

20.01.2020 3 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Další z řady severských krimi, četla se mi velmi dobře. Autor se tentokrát neutápí jen v krvi, ale nabízí i poetický pohled na Grónsko. Výsledkem je zajímavý kontrast mezi zářícím sněhem a temnými zákoutími lidských duší.

11.11.2019 4 z 5

Údolí strachu Údolí strachu Arthur Conan Doyle

Sherlockovy myšlenkové pochody jako vždy vynikající. V druhé části jsem brzy odhadla rozuzlení a to mě trochu zkazilo celkový dojem.

10.06.2019 4 z 5

Zazi v metru Zazi v metru Raymond Queneau

Nečetla, ale poslouchala na ČRo. Nepřišlo mi to bohužel vůbec vtipné.

29.05.2024 odpad!

Zločin v Seattlu Zločin v Seattlu Sabrina Burbach

Žánrově by kniha patřila spíš mezi "hádanky a křížovky" a v ideálním světě by ji doplňovaly pracovní listy, aby nebylo nutné psát do knihy (já to nemám ráda) a případně aby si ji mohlo užít více luštitelů. Celkově jsme spíš zklamaná, moje očekávání bylo příliš velké.

12.08.2022 2 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Čteno v originále, autorův jazyk je velmi hravý, ale kupodivu nikoli obtížný.

20.09.2021 5 z 5

Doktor od jezera hrochů Doktor od jezera hrochů Miloslav Švandrlík

Čekala jsem trochu víc vtipu a trochu méně stereotypů o mezilidských vztazích.

04.08.2021 2 z 5

Jednou nohou v blázinci Jednou nohou v blázinci Simona Monyová (p)

Oddychovka, co nenadchne ani neurazí.

09.07.2021 3 z 5

Don Camillo a jeho svět Don Camillo a jeho svět Giovannino Guareschi

Italský smysl pro humor se s tím mým míjejí. Kniha se mi začala líbit, až když děj nabral vážnější směr.

18.05.2021 3 z 5