marieke marieke komentáře u knih

Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Jan Paulas

O sestře Angelice jsem poprvé slyšela když se to starala o V. Havla než zemřel. Od té doby se objevuje v rádiu, televizi i na sociálních sítích a myslím, že každému musí být sympatická.
V knižním rozhovoru vzpomíná na dětství ve velké věřící rodině, jak se za komunismu musely novicky scházet jen v tajných bytech a venku, škole či zaměstnání chodit v civilu, vypráví o svých zážitcích z cestování, jaké to je být vychovatelka v pasťáku nebo proč používá Facebook.
Příjemné čtení.

25.01.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Na novou Dvořákovou jsem se těšila, ale moc jsem si ji nepošetřila, přečteno za 2 dny.
Vyhořelý kněz Jarek se vrací do vily svých milovaných prarodičů (maminka mu zemřela když byl ještě malý a otec je alkoholik), která po jejich smrti hodně zchátrala. Kromě domu je třeba dát do pořádku i zahradu - práce na ní ho uklidňuje a pomáhá zvládat osamělost i návrat do běžného života. Najde sice chvilkové štěstí, když se spřátelí se sousedským manželským párem a jejich dětmi, ale to zakrátko skončí katastrofou, která navždy poznamená jeho život.
Tušila jsem už od začátku o co asi půjde a je to opravdu citlivé a smutné téma, která autorka zvládla popsat bravurně a s empatií a donutí čtenáře k zamyšlení - je správné okamžitě soudit člověka s údělem jako má Jarek a přát mu jen to nejhorší? Při čtení totiž zjistíme, že ne všechno je černobílé ačkoli lidé rádi berou "spravedlnost" do svých rukou.

30.12.2022 4 z 5

Nejmenuji se Miriam Nejmenuji se Miriam Majgull Axelsson

Hodně silné téma. Nejen části odehrávající se v koncentračních táborech, ale i po osvobození ve Švédsku. Dnes jej považujeme za tolerantní multikulturní zemi, ale tehdy to i tam měli Romové těžké a proto se Miriam bála celý život přiznat pravdu. Určitě by knih pojednávajících i o pogromu Romů za 2. světové války mělo existovat víc, přijde mi škoda, že to není zdaleka tak zmapováno jako holocaust takže si cením, že se autorka rozhodla věnovat zrovna tomuto tématu.

26.11.2022 5 z 5

Ačkoli pocházím z Beskyd a žila jsem tam skoro celý život tak se za nějakého horala nepovažuji a ani na té Šumavě jsem nikdy nebyla, ale snad někdy bude příležitost. Proto jsem měla trochu strach, že mi kniha nesedne a bude to až moc povídání jen o horách, což je samozřejmě taky, ale nakonec mě rozhovory s šumavskými samotáři, kteří bydlí v odlehlých staveních, kam ani nevedou příjezdové cesty a jedinými sousedy jsou divoká zvířata, nadchly. Bylo zajímavé číst, proč se pro tento život rozhodli i jak žili předtím. Nejvíc se mi líbil rozhovor s dvojčaty a oběma ženami, nejmíň sympatický mi byl ten "panslovanský" magor, co věří na čipy, tyhle ezokonspirátory nemusím čím dál víc.
Pro mě by tohle nebylo, jsem ráda, že mám obchody a tramvaje před barákem, ale určitě povedený náhled do úplně jiného života (zajímalo by mě i jak se jim daří dál a jak je třeba ovlivnila pandemie) a krásné fotky pana Šibíka.

20.11.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Další výborná kniha autorky. Tentokrát z frankistického Španělska, což je možná pro mnoho čtenářů první románové seznámení s tímto obdobím (já si vybavuji akorát film Faunův labyrint). Hlavní dějová linka je vztah mezi chudou pokojskou Anou a americko-španělským fotografem Danielem, který v hotelu bydlí se svými bohatými rodiči. Pod maskou luxusního hotelu, neonových reklam a plných barů v centru rušného Madridu se však skrývá tvrdý diktátorský režim, který dokázal rozdělit celé rodiny, chudinské čtvrti, tajní policisté, podřízené postavení žen i sirotčince, kde se dějí nekalé věci a jejichž tajemství se snaží odhalit Anina sestřenice i její kamarád Fuga, sám sirotek, snící o kariéře toreadora a Američan Daniel jim přijde jako ideální osoba, která díky svým kontaktům v novinách bude moct pomoci.
Příběh jako vždy u autorky rychle a čtivě odsýpá formou krátkých kapitol a čte se jedním dechem, tentokrát ale nedávám plné hodnocení za poněkud překombinovaný konec. Celkové hodnocení: 4,5/5.

28.08.2022 4 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Mé první setkání s autorem, na kterého už nějakou dobu slyším jen chválu jako na novou hvězdu krimithrillerů a musím potvrdit. Sice by asi bylo trošku lepší začít sérii s vyšetřovatelem Rakerem od začátku, ale nějak zásadně to nevadilo. Ten se nyní nevěnuje cizímu případu, ale je prověřován sám kvůli tomu, že na policejní stanici dorazí žena, která o sobě tvrdí, že je jeho 8 let mrtvá manželka...Nechybí napětí, ukradená identita, vyšinutý psychopat, poctivá policejní i soukromá vyšetřovatelská práce, téměř strašidelná nemocnice ani podivná úmrtí, prostě vše, co ke kriminálnímu thrilleru patří a to v kulisách mého oblíbeného Londýna a čte se samo od začátku do konce. Už se těším, až si seženu i další díly.

13.08.2022 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Asi jako jedna z mála jsem začala Jáchymem, ale u obou sourozenců jsem poněkud měla problém s jejich morálkou, nejen ve vztazích (pronájmy pokojů, zkoušení šatů) :-) Jinak ale tak přísná v hodnocení jako někteří ostatní čtenáři nebudu, protože jako letní oddechovka je to podle mě ideální a musím přiznat, že se mi to četlo celkem dobře. Žádná hlubokomyslná literární kvalita to není, ale pokud narazím i na další knihy autora tak je ještě zkusím. Celkové hodnocení: 3,5/5.

13.07.2022 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Tak jsme se konečně dočkali dlouho chystaného nového románu spisovatelky. Teď už to dlouhé čekání chápu, je evidentní, že autorka si dala velkou práci s hledáním historických pramenů. O internaci jeptišek a rušení jejich řádů komunisty jsem už něco slyšela, ale ne takto podrobně a je dobře, že se někdo věnuje i těmto událostem. Bývalá novinářka Lena se před svou osobní tragédií ukryje právě v klášteře, kam byly sestry v 50. letech převezeny (ani to ale komunistům nestačilo a neustále jim házeli klacky pod nohy i na tomto odlehlém místě v pohraničí) a dozvídá se o jejich osudech od těch, které ještě žijí, z deníku bývalé matky představené, dopisů a úředních dokumentů. Místy mi to trošku připomnělo Šifru Mistra Leonarda, protože řád, kterému se autorka věnuje především (byť smyšlený) povoloval dělat kněze i ženám, takže neměly proti režimu moc zastání ani ve vlastní církvi. Je to ale mnohem depresivnější čtení, někdy už na mě těch osobních tragédií a bezpráví bylo až moc (vzhledem k té době se to dá pochopit, ale spisovatelka nedopřává klidu ani současným postavám), proto nedávám plný počet a možná by čtenář i ocenil nějaký hlubší dovětek o tom, co je pravda a co fikce (něco málo je na konci), já jsem si to pak sama vyhledávala (např.jak to vlastně bylo s ostatky sv. Ludmily). Každopádně výborně řemeslně zvládnuté dílo, které se ačkoli má víc než 600 stran čte samo (jen ke konci jsem už trochu zrychlila u všech těch úředních dokumentů a článků z tisku) a už teď jsem zvědavá, čemu se bude autorka věnovat příště. Hodnocení: 4,5/5.

04.06.2022 4 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Od této mé oblíbené autorky jsem četla už většinu knížek, ale tato mi nějak unikla. Přitom opět další zajímavé téma, tentokrát z prostředí americké sekty Amišů, kteří jsou známí tím, že se oblékají a žijí jako v 19.stol., nepoužívají elektřinu, auta, telefony ani jiné výdobytky moderní společnosti, po ukončení základní školy většinou dál nestudují a věnují se hlavně zemědělství, ale na rozdíl od mnoha jiných sekt patří mezi mírumilovná společenství, proto vzbudí povyk, když se na jedné z jejich farem najde mrtvý novorozenec, jehož matkou je zřejmě teprve 18letá Amiška Katie. Její obhajoby se ujme vzdálená příbuzná, právnička Ellie z velkoměsta, zvyklá na úplně jiný život, ale nakonec souhlasí, že v jejich komunitě bude kvůli podmínkám kauce nějakou dobu žít.

25.05.2022 5 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Líbila se mi téměř hororová atmosféra a že to nebyl úplně krvák, na to teď nemám náladu. Tóra jako vždy sympatická. Jen překlad mi přišel takový kostrbatý, možná přímo z islandštiny by to bylo lepší, ale chápu, že asi nikoho nesehnali. Celkově hodnotím 3,5/5.

13.05.2022 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Kdybych měla dceru, která by chtěla být baletka tak bych ji v tom nepodpořila. Je to krásné na pohled, ale není to první příběh, který se zmiňuje o těch odvrácených stránkách jako v brzkém věku zničené tělo a mnohdy i psychika. A mám ráda i příběhy z devadesátkové Prahy, vždycky mě mrzí, že jsem v tu dobu nebyla trochu starší a nežila v Praze, ta atmosféra se už nikdy nevrátí.

05.05.2022 4 z 5

Uloupená hvězda Uloupená hvězda Ed McBain

Babička má v knihovně většinu příběhů z 87.revíru takže je mám přečtené i já a pokud bude čas, ráda se k nim zase někdy vrátím. Ale starší (autor je psal přes 50 let!) byly rozhodně lepší. Vhled do hudební scény byl sice zajímavý, ale jinak mě zápletka moc nezaujala a Carella se objevil na scéně až někdy v půlce knihy. Je sice fajn, že autor se snažil jít s dobou, což se v knize odráží, ale na jeho už klasiku to prostě nemělo.

22.04.2022 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nebavily mě ty hokejové pasáže takže jsem nejprve přemýšlela, jestli to vůbec dočtu, ale nakonec nelituji, vyklubal se z toho jako u Backmana obvykle silný a krásný příběh o rodičovské lásce, přátelství a odvaze postavit se silnějším se spousta moudrými zamyšleními. A jako čerstvá matka jsem si u toho i párkrát pobrečela, ale to vlastně u každé jeho knihy, málokterý autor mi dokáže vždy takhle zahrát na city.

25.02.2022 4 z 5

Jak nakrmit diktátora Jak nakrmit diktátora Witold Szabłowski

Opravdu originální námět na knihu. Tak trochu kuchařka, ale hlavně o politice a vzpomínkách kuchařů na známé diktátory, kterým vařili takže to nejsou ani klasické životopisy. Líbí se mi, že autor ani v nejmenším neodsuzuje zpovídané osoby, naopak mnozí neměli na výběr než práci vzít a musím říct, že ani jeden z kuchařů a kuchařek mi nebyl nesympatický, jsou to prostě obyčejní lidé, kteří se řízením osudu dostali velmi k blízko k těmto nechvalně slavným vůdcům a popisují je i z pohledu, který jsme dosud z novin a televize vůbec neznali.

20.01.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Dystopických příběhů vyšlo už hodně, ale tento mi přišel originální. Asi i jako ženu a zvlášť v dnešní době, kdy jsme taky ze dne na den přišli o spoustu normálních věcí mě tak zaujal. Přišla mi děsivá představa, že něco takového, ze svobodných pracujících žen, které se mohly oblékat, líčit a žít s kým chtěly, se z ničeho nic stanou zahalené bezejmenné otrokyně cizích mužů, se může stát kdekoli (aktuálně jsme to viděli třeba při návratu Tálibánu k moci, kdy ženám ze dne na den zakázali chodit do práce a školy a oblékat se jak chtějí) a kdykoli (vůbec nejde poznat, že kniha byla napsána už v polovině 80.let). Opravdu bych si přála, aby knihy tohoto typu zůstaly vždy jen jako varování a ne jako návod, ale v dnešním světě se obávám, že člověk si nemůže být jistý ničím. Určitě 5 * za to, jak podrobně a zajímavě autorka rozvedla a popsala život a pravidla v Gileádu i když mi to přivedlo depresi.

16.01.2022 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Moc příjemné čtení, které zaujme jak ty, kdo mají rádi romány o porodnictví tak veterinární příběhy, protože přítel hlavní hrdinky je veterinář. K tomu i náhled na dobové události jako velká hospodářská krize, sociální problémy, vztah k černošským obyvatelům, nebezpečí Ku Klux Klanu apod. Hned jsem si pak přečetla druhý díl, který je taky moc pěkný a plánuji i třetí.

08.01.2022 4 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Po Dvou sestrách další výborná kniha autorky. Naprosto podrobně zmapovaný Breivikův životopis od ne moc šťastného dětství přes sprejujícího rebela, podivína závislého na počítačové hře po magora, který si vzal do hlavy, že spasí Evropu před islámem a multikulturalismem. Snad ještě zajímavější ale je vyprávění o několika z jeho obětí, také od dětství, silnější o to, že víte jak to dopadne. Popis samotného masakru na ostrově je mrazivý do morku kostí, zvlášť když všechno mohlo být jinak, kdyby norské úřady reagovaly rychleji (nikdo si ale neuměl představit, že by v jejich poklidné bohaté zemi mohlo k něčemu takovému dojít) a samozřejmě vás opět chytá vztek, když čtete jak chudáčkovi Breivikovi ve vězení sebrali počítač a nechtěli mu donést jeho oblíbené svetry. Myslím, že tahle kniha pokrývá o celém případu naprosto vše, byť autorka nakonec s Breivikem osobně nemluvila, odmítl ji.

20.11.2021 5 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Asi nebyl nejlepší nápad číst to v těhotenství :) ale jinak zdařilý silný příběh, autorka měla evidentně nastudovanou psychologii amerických školních vrahů a ačkoli se jedná o fikci tak zmiňuje i známé skutečné případy. Snad bych jen osekala úvahy hlavní hrdinky, místy jsem je už přeskakovala a její manžel byl bohužel úplný blb. Plus za konec, který se sice dal čekat, ale stejně byl hodně mrazivý. Film jsem neviděla takže nemůžu srovnat.

04.11.2021 4 z 5

Ária Ária Nazanine Hozar

Zklamání. Četla jsem už několik výborných knih od íránských autorek: Persepolis, Jak jsme v Teheránu četly Lolitu a Chomejní, Sade a já tak jsem čekala něco obdobného, ale bylo to nudné a zmatené, z tématu by šlo určitě dostat mnohem víc. Pořád jsem čekala, kdy se začne něco dít nebo kdy zjistím motivy chování jednotlivých postav, ale moudrá jsem z toho nebyla, až pár posledních stran ve čtenáři vyvolá silnější pocity, ale na celou knihu to nestačí. Ale jinak popis Teheránu v proměnách 2. poloviny 20. století je určitě zajímavý.

28.09.2021 2 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

O Rudých Khmerech jsem samozřejmě slyšela v televizi nebo četla nějaké články, ale přímo kniha zabývající se touto krvavou totalitou v 70. letech v Kambodži se mi ještě do ruky nedostala, takže hlubší vhled jsem získala až s ní. Příběh je částečně autobiografický, hlavní hrdinka, tehdy malé dítě, pochází z kambodžské královské rodiny a intelektuální elity (oba rodiče byli vzdělaní, ovládali několik jazyků a otec dokonce psal básně) a ze dne na den jsou vystěhováni ze svého sídla jen s pár nezbytnými věcmi na náklaďáku na venkov, aby pomáhali rolníkům na poli. I přes otrockou práci, hlad, nemoci a každodenní popravy (režim Rudých Khmerů byl tak šílený, že třeba i nošení brýlí mohlo být trestáno smrtí jako symbol toho, že se člověk řadí k intelektuálům) se rodiče malé Raami snaží překlenout těžkou dobu tím, že jí nadále vyprávějí staré kambodžské mýty a příběhy, jejichž poetika je ostře konfrontována s každodenní mizérií, nakonec je ale i jejich rodina včetně strýce, tet, bratranců a staré babičky-královny brutálně roztržena....

13.06.2021 5 z 5