Marek82 Marek82 komentáře u knih

Pán Tragáčik a Atanarichov poklad Pán Tragáčik a Atanarichov poklad Zbigniew Nienacki

Kniha nie je zlá, ale je vidno, že je z tých prvých. Hlavný hrdina zatiaľ nemá svoje auto, čo vôbec nevadí. Je však mladý, naivný, romantický a taká je aj kniha a dialógy. Chvíľami som neveril tomu, ako sa správa nielen on, ale aj celé osadenstvo archeologického tábora. Historické fakty zaujímavé.

27.02.2024 4 z 5

Mimika Mimika Sebastian Fitzek

Moje prvé stretnutie s Fitzekom, ale asi aj posledné. Neprehľadný dej, postavy, na ktorých mi nezáležalo, pretože každá bola nejakým spôsobom vyšinutá a konali úplne nelogicky a nepravdepodobne. Väčšina tam bola len na to, aby ich mohol čitateľ aspoň chvíľu podozrievať a aby sa dej hýbal dopredu. Často som sa musel vracať v počúvaní naspäť, aby som sa chytil, kde som skončil. Dialógy šušťali papierom, slovenský preklad občas trhal uši. Keď interpret hovoril za ženskú postavu, ktorá navyše prežívala nejakú emóciu, tak sa to nedalo veľmi počúvať. Počúval som knihu po Šepote z lesa, čo bolo interpretačne, spisovateľsky aj dejovo úplne niekde inde. Mimika bola taká fantazmagorická motanica, z ktorej si nebudem už o týždeň nič pamätať. Chápem, že dnešní autori sa snažia presadiť v najpopulárnejšom žánri detektívok aj za cenu, že sa snažia šokovať a prekvapiť za každú cenu, aby boli rozpoznateľní. Verím, že to na mnohých čitateľov funguje, ale ja asi od knihy očakávam niečo iné.

26.10.2023 2 z 5

Nová šľachta: Papalášstvo od Mečiara po Matoviča Nová šľachta: Papalášstvo od Mečiara po Matoviča Miroslav Beblavý

Kniha, ktorá v mnohom pripomína dva diely Vlastnou hlavou. No kým v knihách o "panovaní" Smeru som zažíval skôr beznádej a sklamanie, pri tejto knihe som sa občas aj pousmial. Počas počúvania som si okrem množstva informácií uvedomil aj fakt, koľko rôznych štátnych inštitúcií máme a ako sa niektorým ľuďom darí si krásne žiť za štátne peniaze v podstate celý život. Ako človek, ktorý sa celý pracovný život pohybuje v súkromnej sfére a na výplatnej páske len vidím, že polovica mzdy ide "niekam", som zrazu zistil, čo všetko môže byť z našich daní financované. Knihu odporúčam a napriek tomu, že autora som ako politika nikdy veľmi neevidoval, týmto sa u mňa zapísal viac ako za celú kariéru. Možno by z toho nebol nadšený, ale politika a štátna služba je už asi taká.

25.02.2023 5 z 5

Ofenziva českých zemí Ofenziva českých zemí Jan Kotouč

Dlhšie, komplikovanejšie a lepšie ako prvý diel. Napriek tomu je prvý diel nutné čítať vopred, inak sa čitateľ stratí už v tak obrovskom počte postáv a miestopise sveta po Veľkej búrke. Aj keď sú ťažiskom knihy bojové scény na mori inšpirované druhou svetovou vojnou (Midway, Pearl Harbour), viac ma bavila komornejšia, špionážna linka na Islande. Práve špionáži by mal byť venovaný tretí diel, na ktorého audioverziu dúfam nebudeme musieť čakať tak dlho ako na tento (rozsahom bude možno polovičný). Interpretácia je v rámci vydavateľstva Cti mi prudký nadpriemer, aj keď postavy sa vzhľadom na množstvo a ich podobnosť ani nedajú odlíšiť, hlavné postavy sú interpretované jasne. Knihu odporúčam všetkým milovníkom military príbehov z prostredia 2. sv. vojny a teším sa na ďalšie diely.

11.12.2022 5 z 5

Priveľa podozrivých Priveľa podozrivých Václav Neuer

Veľmi sľubný začiatok, slabšia stredná pasáž a rýchly záver. Neuerove detektívky mám rád, ale táto sa mi zdala v porovnaní s inými jednoduchšia, plochšia. Samotná zápletka je dobre a zrozumiteľne popísaná a vysvetlená, chýbalo tomu však niečo, čo by mi utkvelo v pamäti. Chýbali nejaké emócie, wow efekt, skrátka niečo zapamätateľné. Aj vzhľadom na počet postáv vraha uhádnete skôr ako inokedy. Počúvalo sa to príjemne, obávam sa však, že časom na príbeh zabudnem rýchlejšie, ako na iné. Vo svojej podstate nebol až taký výnimočný ako iné. Nejde o zlú knihu, ale Prekliate dedičstvo alebo Uplakaná jeseň boli zaujímavejšie.

14.11.2022 4 z 5

Pětka  a prázdniny v maringotkách Pětka a prázdniny v maringotkách Enid Blyton

Štyri deti a pes tentokrát zažívajú prázdniny osamote, v maringotkách. Našťastie, Tim už nie je jediná zvieracia postava a v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi sa dej toľko netočí okolo neho a George, čo je len dobre. Namiesto toho tu máme sympatickú postavu šimpanza Ponga a ďalších cirkusantov. Zápletka je tentokrát tiež celkom obstojná a na záver je príbeh vcelku akčný. Deťom sa páčia všetky diely, ale za mňa je tento z tých lepších. Pokojne môžete počúvať aj bez znalosti predchádzajúcich dielov.

02.04.2022 5 z 5

...a dole čeká kat ...a dole čeká kat Vilém Bufka

Autor do knihy a postáv vložil skutočné príbehy a zážitky, ktoré prežil on alebo jeho spolubojovníci. Na knihe poznať vek, vďaka jazyku a spôsobu vyjadrovania som mal pocit, akoby som pozeral film pre pamätníkov. Ale to by až tak nevadilo. Autor sa snažil dať postavám príbeh a ľudský rozmer, takže príbeh z lietadla je strihaný minulými udalosťami. Zhruba do polovice knihy je to tak akurát, ale v druhej sa situácia stane neprehľadnou a striedanie rovín (lietadlo vs spomienky a predstavy letcov) išlo na úkor príbehu. Každopádne, vypočutie neľutujem, navnadilo ma to na druhú autorovu knihu o jeho vlastnom bombardéri T-2990.

24.03.2022 4 z 5

Bertík a čmuchadlo Bertík a čmuchadlo Petra Soukupová

Knihy Petry Soukupovej moje deti zbožňujú. Len sa musím vždy presvedčiť, či je kniha naozaj pre deti. Soukupová totiž často píše aj v detských knihách o vážnych veciach. Viem si predstaviť, že v tlačenej podobe by sa mohla zdať táto kniha príliš vážna, poučujúca a s ťažkou témou vyrovnávania sa s rozvodom rodičov. Našťastie sú audioknihy v podaní One hot book skutočným umeleckým dielom. Zvuky a výkon interpretov knihu posúvajú úplne inde. Deťom sa páčili myšlienkové pochody Bertíka, ako aj Čmuchadlo, ktoré vďaka plejáde zvukov a čmuchania nádherne ožilo. Jedinou nevýhodou knihy je totiž to, že je príliš krátka. Od autorky ešte odporúčam Klub divných detí a Kdo zabil Snížka.

12.02.2022 5 z 5

Štyria mačkatieri Štyria mačkatieri Alexandra Pavelková

Kniha skôr pre menšie deti, nakoľko nemá klasickú výstavbu príbehu, ktorá by ihneď zaujala a držala v napätí. Na druhej strane, pohľad na dej očami mačiek je zaujímavý a originálny. Kniha príjemne plynie, ako slnečné popoludnie plné oddychu a cítiť z nej veľkú lásku ku zvieratám. Myslím, že sa deti pri počúvaní niečo o mačkách naučili. Interpretácia je výborná, hodí sa k príbehu a mačacím hrdinom.

16.10.2021 4 z 5

Zlaté údolí Zlaté údolí James Oliver Curwood

Pokračovanie Lovcov vlkov sa podarilo. Stále je to kniha pre mladšie publikum, kde netreba čakať nečakané zvraty, či nebodaj ohrozenie života niektorej z hlavných postáv, ale v príbehu sa nachádza niekoľko okamihov, kde si čitateľ nemusí byť istý, ako to dopadne. Oproti prvému dielu je zápletka naznačená od začiatku a príbeh graduje k záveru. V knihe sú odkazy na prvý diel, nie je nevyhnutné mať ho prečítaný, ale ide o sériu, takže som počúval oba diely. Zvukovo už tradične na vysokej úrovni. Oproti prvému dielu menej zvukových predelov, ale nechýbajú stále zvuky zvierat, či výstrelov. Deťom sa kniha bude veľmi páčiť, je to príbeh o priateľstve, dobrých skutkoch a prírode. Nevýhodou je, že tretí diel Tajomná jaskyňa nie je spracovaný ako audiokniha, navyše sériu dokončil iný autor, čiže za mňa ostáva koniec série otvorený a rád sa k nej po čase vrátim, keď vyjde audioverzia Tajomnej jaskyne.

01.04.2021 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Moja prvá skúsenosť s autorom. Piesočného muža som si vybral kvôli vysokým hodnoteniam, aj v porovnaní s ostatnými knihami série. Príbeh je mrazivý, znepokojujúci, ale ťažko uveriteľný. Od detektívok čakám skôr civilný príbeh, prípadne inšpiráciu skutočnou udalosťou, nie postavy, ktorých konanie a odolnosť je na úrovni Terminátora kombinovaného s Jamesom Bondom. Bavili ma kulisy psychiatrickej liečebne, aj keď mnoho zo situácií by nemohlo vzniknúť, respektíve vznikali len kvôli dramatickému deju. Celkový dojem dosť kazí záver, ktorý je na jednej strane veľmi napínavý a strhujúci, pričom zhrnutie na konci je veľmi vysvetľujúce. Na druhej strane po dopočúvaní vo mne stále silnel dojem, že to bolo príliš neuveriteľné a na efekt. Čiže kniha dobrá, mnoho momentov výborných, len je to skôr ako akčný film, pri ktorom sa nechávate uniesť dejom a nerozmýšľate nad tým, či je to reálne.

08.02.2021 4 z 5

Jak se zbavit Mstivý Soni Jak se zbavit Mstivý Soni Jiří Holub

Podarená kniha, ktorá zabaví deti aj ich rodičov. Výborné hlášky, dokonca pesničky. Vzhľadom na to, že sa aj knihy pre deti často tvária veľmi vážne a sú plné poučení, je dobré občas si pustiť takúto knihu, ktorej dej je zábavný a nezbedný ako trieda piatakov jednou nohou v polepšovni. Naposledy sme sa takto spolu v aute nasmiali pri knihe Čuníkuv supertajný denník, ktorý je podobného razenia.

27.01.2022 5 z 5