Mare152 Mare152 komentáře u knih

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Oproti předchozímu dílu (který jsem znuděně odložila) naprostá bomba! Jako jo, vtipy už jsou trochu ohrané, ale děsně mě bavil děj :)

23.05.2021 5 z 5

Bez tváře Bez tváře Lucie Salová

(SPOILER) Začnu pozitivy - rozhodně je super téma, o kterém se stále moc nemluví a mělo by víc. Obecně by měla být větší osvěta ohledně psychických poruch a to kniha poměrně splnila, takže za to palec nahoru.
Příběh občas hezky odsýpal a dobře se četl, ale jinde zase stál a od poloviny knihy už jsem se musela do čtení vyloženě nutit. Myslím, že největší kámen úrazu je er forma, která se k tématu moc nehodí. Kdyby byla kniha psaná v ich formě, myslím, že by byla o mnoho kvalitnější, jelikož jsem prakticky v celém příběhu postrádala hlubší vnitřní pochody hlavní hrdinky. Takhle jsme dostali informace poněkud povrchově. Věděli jsme, že má Helena nějaký divný stav, že to pramení z její nemoci, ale to, co vážně prožívala tam bylo málo a divně popsané (v jednu chvíli se dozvíme, že trpí halucinacemi, že vidí lidi jinak, než jací jsou, ale dozvíme se to jen tak mimochodem z dialogu). To samé u jejího manžela Erika. Občas se choval, jako kdyby měl bipolární poruchu, v jednu chvíli Helenu stoprocentně podporoval a o stránku dál na ni zničehonic křičel kvůli kravině. Čtenář si tak musí jen domýšlet, že byl asi unavený, nebo co se s ním dělo?
Musím říct, že mi občas oba naprosto pili krev. Chápu, že Helena měla deprese, ale když ji Erik poprosil o pomoc (ne, pardon, nepoprosil, ale začal na ni rovnou křičet, aby zvedla svůj líný zadek a šla mu hned pomoc - ehm, kam se poděl ten podporující manžel?), tak mu bezdůvodně řekla ne. Kdyby tam bylo vysvětleno, proč nechtěla pomoct, co se s ní v tu dobu dělo, asi bych to pochopila líp, ale takhle mu řekla jen "ne, promiň, necítím se na to," a byla z toho šílená hádka.
Kniha pak divně skákala, v jednu chvíli byla Helena na pokraji zhroucení a bála se vlastní dcery, to pak najednou vymizelo a chovala se k ní normálně, a pak až na konci příběhu se dozvíme, že ji pořád nebere jako svou dceru, ale jako cizí dítě - což mimochodem najednou prohlásila i o druhé dceři, kterou na začátku bezmezně milovala. Za mě trochu chaos.
Pak bych vytkla haldy zbytečných popisů - ne, opravdu mě nezajímá, že nějaká zdravotní sestřička, která se v příběhu už neukáže byla oblečená tak a tak a vlasy měla takové a makové. Do toho tam bylo i spousta za mě zbytečných postav a scén. Třeba jsem vůbec nepochopila tu Heleninu kamarádku, jaký byl její účel v celém příběhu? (Mihla se tam dvakrát). Ale tyhle zbytečnosti přisuzuji tomu, že to pro autorku byla prvotina, takže se dají prominout.
I tak to pro mě byla docela prapodivná četba plná nepochopitelných dialogů a reakcí. Škoda, kdyby se autorka víc zaměřovala na poruchu a ne na to, jaké Ph má voda v bazénu, asi by to byla kvalitnější četba.

27.04.2022 2 z 5

Moje vina Moje vina Mercedes Ron

Hezký příběh, první polovina mě bavila víc, pak mi přišlo, že děj dost stojí. Pokračování si ale určitě přečtu

09.12.2023 4 z 5

Chladný král Chladný král M. V. Jírová (p)

Mám pocit, že jsem asi četla jinou knihu než ostatní.
Nebudu lhát, bylo to vzrušující, bylo to zajímavé, ale taky to bylo nedotažené. Jako by autorka chtěla napsat prasárničky a zasadila je do fantasy světa (inspirovaného Krutým princem?), jehož fungování ale dost nevysvětlila.
Dýchá z toho na mě nevypsanost, ale koukám, že nejde o prvotinu, tak nevím nevím...

09.12.2023 3 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Asi jsem od knihy vzhledem k hodnocení čekala víc, ale nejsem úplně zklamaná. Brala bych, kdyby šel příběh trochu do hloubky, některé scény mi přišly odfláknuté. Ale jinak to bylo fajn. Líbila se mi Nikol, úplně jsem se v ní viděla :)

21.11.2021 3 z 5

Bez zábran Bez zábran Tereza Komorousová

Tohle pro mně bylo asi největší zklamání za poslední rok :(
Hlavní hrdinka Gábina mi byla neuvěřitelně proti srsti. Kdyby stála vedle mě, tak jí jednu plesknu, protože to, co dělala bylo fakt nemorální. Popis toho, jak ji každý kolemjdoucí hrozně miluje, jak jí na nikom vlastně nezáleží, ob řádek jak je skvělá a nikoho nepotřebuje a pak zase dolejzá za chlapem, který si s ní s prominutím vytírá zadek...
Takže je mi líto, ale tahle kniha za mě opravdu ne.

12.05.2021 2 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Nemůžu si pomoct, ale celá série mi přišla jen o tom, kdo je jak oblečený a učesaný. Postavy se chovaly nelogicky a chyběly mi za jejich rozhodnutími nějaké hlubší vnitřní pohnutky.

17.08.2020 2 z 5