marco026 marco026 komentáře u knih

Nebyli jsme svatí Nebyli jsme svatí Blahoslav Zavadil

"První seskok jsem udělal od motoru. Vítr se mi téměř stále opíral do zad, takže jsem padal k zemi asi v šedesátistupňovém úhlu. Ve směru letu nakládali právě do sanitky nějakého mého předchůdce, jenž zřejme špatně přistál." Blahoslav Zavadil

Spomienky Blahoslava Zavadila zachytávajú jeho vstup do cudzineckej légie vo Francúzsku, pôsobenie v rámci československej armády v Británii a tiež opätovné nasadenie vo Francúzsku. Autor popisuje útek z protektorátu Čechy a Morava a tiež nasledujúce dôvody svojho rozhodnutia vstúpiť do cudzineckej légie.

Pobyt v Anglicku s veľkým počtom príhod tvorí väčšinu pamätí Blahoslava Zavadila. Musím povedať, že tu je veľa zábavných príhod spojených s priestupkami, na ktorých som sa často smial a niekedy len krútil hlavou. Autor rozoberá tiež výcvik, ktorým si príslušníci československej armády museli prejsť a v jeho prípade aj parašutistický kurz, čo bola veľmi zaujímavá časť knihy.

Rozdiel, ktorý som si všimol oproti iným pamätiam bývalých vojakov je to, že Zavadil rozpráva aj o príhodách a postojoch, ku ktorým by sa iný nepriznali alebo ich zo svojich biografií vynechali. Mám na mysli niektoré priestupky alebo aj rozprávanie o antisemitizme medzi Čechoslovákmi. Zážitky s mínami v Dunkerque v druhej časti knihy boli tiež veľmi zaujímavé a desivé. Knihu doplňuje aj množstvo fotografií a v konečnom dôsledku je to veľmi zaujímavé a autentické rozprávanie o rôznych zážitkoch z vojny.

17.05.2023 4 z 5

Zápisky odstřelovače Zápisky odstřelovače Vasilij Grigorjevič Zajcev

Normálne by som dal plné hodnotenie, ale kniha o nemeckom odstrelovačovi Josefovi Allerbergovi bola o niečo lepšia. Hlavne rozprávanie mi prišlo reálnejšie, no tu mi príde, že niektoré udalosti boli trocha v knihe prifarbené.

25.03.2023 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Lepšie zakončenie ani nemohlo byť. Záver Arťomovho príbehu zvládol autor podľa môjho názoru na jednotku. Samozrejme nie každý s ním bude spokojný, ale mne táto kniha sadla rovnako ako prvý diel zo série. Svet má stále potenciál a očakávam, že autor príde s novými príbehmi z Metra, ale aj pokračovanie Arťomovho príbehu by mohlo byť reálne. Ja však jeho príbeh pokladám za uzavretý a skôr dúfam, že ak vyjde ďalšia kniha, tak nám predstaví nové postavy.

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Vynikajúce fantasy, pri ktorom sa zo začiatku môže zdať, že má veľmi jednoduchý dej, ale potom, čo sa naši hrdinovia Clay a Gabriel vydávajú na takmer nesplniteľnú výpravu sa dozvedáme jednotlivé príbehy hlavných postáv a neskôr s pribúdajúcimi novými postavami a ich minulosťou to ako celok pôsobí veľmi dobre. Najsilnejšou stránkou knihy je podľa môjho názoru humor, ktorý nie je silený, ale vyplýva zo situácií, ktorým musia postavy čeliť. V knihe autor dáva do popredia myšlienky Claya Coopera, ktoré sú často veľmi vtipné, no väčšinou ich nevysloví na hlas, čo v podstate z neho robí hlavnú postavu napriek tomu, že partia bojovníkov sa skladá z piatich členov. Vlastne celá výprava vďaka stretom s rôznymi príšerami a nepriateľmi je veľmi pútavá a zároveň zábavná. Zo začiatku mi prišlo vykresľovanie sveta chaotické a nevedel som sa zorientovať v príliš veľa názvoch a oblastiach, ale neskôr som sa do toho dostal. Finále bolo vynikajúce a rozhodne som ho nečakal až také veľkolepé, takže som bol aj celkom prekvapený ako sa autor rozhodol knihu ukončiť. Rozhodne ide o top fantasy a odporúčam každému fanúšikovi tohto žánru, aby knihe dal šancu.

11.03.2023 5 z 5

Nezapomeň na zlé časy Nezapomeň na zlé časy Günter Koschorrek

Knihe som sa zo začiatku vyhýbal a to z toho dôvodu, že je písaná formou denníka, ale nakoniec musím povedať, že to je na nej najväčším plusom. Samozrejme všetko, čo si autor nezapísal do denníku počas vojny doplnil svojimi spomienkami a máme tak možnosť nazrieť do života obyčajného vojaka z druhej svetovej vojny, ktorý si prešiel peklom na východnom fronte. Autor popisuje boje, ktoré zažil, ale aj svoje zážitky mimo frontu. Veľmi zaujímavo popisuje nemeckú propagandu, ktorá doliehala na vojakov v predných líniách a dávala im nádej na víťazstvo napriek tomu, že vojna bola prehraná. Úprimne nečakal som knihu, ktorá by prekonala Bratstvo neohrozených, ale musím povedať, že sa tak stalo a toto je momentálne najlepšia kniha, z kategórie vojnových, akú som kedy čítal.

25.12.2022 5 z 5

Armáda duchů Armáda duchů Hampton Sides

Jak k něčemu takovému mohlo dojít? Proč nás tu nechali? Proč nás lépe nepřipravili? Připadalo mi, že jsem svědkem jednoho z největších selhání v našich dějinách. - kpt. Bertram Bank

Po dlhej dobe sa mi podarilo nájsť knihu o udalostiach z druhej svetovej vojny, o ktorých som doteraz nepočul. Aj keď mi Baatanský pochod smrti (provincia Bataan Filipíny) niečo hovorí, tak o samotnej záchrannej akcii som čítal prvý krát. Dielo Hamptona Sidesa popisuje záchrannú akciu, ktorá sa odohrala na konci januára roku 1945 s cieľom zachrániť 513 amerických a britských zajatcov, ktorí strávili tri roky v japonskom zajatí. Kniha má dve dejové linky, pričom striedavo popisuje začiatok americkej kapitulácie až po samotné zajatie a nebezpečnú misiu 121-členej špeciálnej jednotky rangers.

Čitateľ sa dozvie zaujímavé informácie z dejín Filipín, ale aj to ako kapituláciu vojakov vnímali Japonci a tiež ako sa na ňu pozerali samotní Američania. Dielo poukazuje okrem toho na vzájomné vzťahy medzi Filipíncami a Američanmi. Rôzne zverstvá, ktoré boli páchané na zajatcoch sú popisované dosť detailne a preto kniha určite nie je pre slabé povahy. Popis prežívania v japonskom zajatí bol veľmi drsný a mimoriadne zaujímavá bola vynaliezavosť zajatcov, ktorí si rôznymi činnosťami krátili dni. Od súťaženia v zabíjaní hmyzu a rôznych škodcov ku zakladaniu si vlastných gangov.

Kniha ma naozaj prekvapila a budem musieť upraviť svoj zoznam TOP kníh. Ak vás zaujíma druhá svetová vojna alebo celkovo špeciálne vojenské operácie, tak knihu rozhodne odporúčam.

Zaujímavosť: V roku 2002 sa hovorilo o filme, ktorý mal byť podľa knihy a mal ho režírovať Steven Spielberg, pričom v hlavnej roli mal byť Tom Cruise. Nakoniec sa však upísali iným projektom a snímok nikdy nevznikol.

29.04.2023 5 z 5

Střet impérií Střet impérií Ben Kane

Historické romány mám veľmi rád, ale nikdy som nečítal nič z obdobia starovekého Ríma a Grécka. Kniha Střet Impérií bola pre mňa niečím novým a po jej prečítaní musím povedať, že som nadšený. Čakal som, že príbeh bude rozprávaný z pohľadu Rimanov, ale autor nám približuje obe strany. Na jednej strane sú tu dejové linky obyčajných vojakov ako Demetrios, ktorý prejaví nevídanú odvahu a stane sa tak falangistom v armáde Filipa V. Macedónskeho alebo tiež dejová linka bratov Felixa a Antonia, ktorí bojujú na strane Ríma. Spoločne s týmito postavami čitateľ zažije rôzne bitky, ktoré sú zároveň s dobovými taktikami veľmi dobre vykreslené a rozhodne patria k tomu najlepšiemu, čo kniha ponúka.

Autor tiež veľmi zaujímavo vykreslil postavu Filipa V. Macedónskeho, ktorého budete obdivovať alebo naopak nenávidieť za niektoré jeho rozhodnutia. Najviac ma však prekvapila politická dejová linka odohrávajúca sa v samotnom Ríme. Očakával som, že politikárčenie a snaha Flaminia dostať sa post konzula bude nuda, ale vďaka tomu, že si autor vymyslel zápletku, ktorá nie je založená na historických prameňoch, tak aj táto časť deja bola vynikajúca. V podstate každá zo spomínaných dejových liniek je zaujímavá a každý čitateľ si nájde pravdepodobne hneď niekoľko obľúbených postáv.

Jeden z problémov, ktorý som s knihou mal bolo to, že som neznalý v rôznych dobových názvoch a pomenovaniach, ale na konci knihy je našťastie slovníček vysvetľujúci všetky zložité termíny. Odporúčam slovníček prečítať každému predom kto by mal rovnaký problém ako ja. Ďalšou prekážkou pre mňa bolo zapamätanie si množstva mien, pretože v knihe sa vyskytuje veľa menej podstatných postáv, ktoré síce nie sú také dôležité pre dej, ale občas viedli dialóg s hlavnými postavami a ja som si nedokázal vybaviť o koho presne ide, ale to sú už len maličkosti a kniha ako celok je vynikajúca. Určite si kúpim aj druhý diel, ktorý je už teraz dostupný v češtine.

23.04.2023 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Rozhodne najslabší diel z trilógie, ale napriek tomu sa mi páčil. Autor sa tu sústredí hlavne na postavy, čo sa mi veľmi páči, ale príbeh bol dosť slabý podľa môjho názoru.

25.03.2023 3 z 5

Stanovište 1 Stanovište 1 Dmitry Glukhovsky

Príbeh sa dosť pomaly vlečie, čo je ale v tomto prípade vyhovujúce, pretože následné finále má veľmi dobrý spád. Mínusom knihy je, podľa môjho názoru, že celý dej je postavený na dosť nevýraznej hlavnej postave a aj finále sa nemusí páčiť každému, no za mňa bolo výborné.

25.12.2022 4 z 5

The Death and the Strawberry The Death and the Strawberry Tite Kubo (p)

Vyrastal som na anime, takže keď som sa dozvedel, že manga bude vychádzať v češtine bol som nadšený. Veľmi kvalitný preklad od Crew!

Planéta tajuplných svetov Planéta tajuplných svetov Duncan Brewer

Kniha môjho detstva.

25.03.2023 5 z 5

Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Kieron Gillen

Môj prvý Star Wars komiks, ktorý perfektne vypĺňa príbeh po epizóde IV. Popravde som si ho kúpil len kvôli Vaderovi, pretože to je jeden z mojich najobľúbenejších filmových záporákov, ale vzhľadom na kvalitu tohto diela sa asi pozriem aj na ostatné komiksy zo sveta Star Wars.

Stanovište 2 Stanovište 2 Dmitry Glukhovsky

Oproti prvej časti o dosť lepšie. Hlavne dej sa nevlečie pomaly ako v prvej knihe. Aj Michelle, jedna z hlavných postáv, ktorá mi v prvej časti vadila je tu oveľa zaujímavejšou postavou. Zakončenie super len ten epilóg si podľa mňa mohol autor odpustiť, ale niekomu sa môže páčiť. Hodnotenie: 8/10

13.11.2022 4 z 5

11 důvodů proč Adolf Hitler nevyhrál válku 11 důvodů proč Adolf Hitler nevyhrál válku Václav Junek

Celkom zaujímavá kniha, ale niečo podobné som už popravde čítal a nie raz.

25.03.2023 4 z 5

Na život a na smrť Na život a na smrť Marcus Luttrell

Popis výcviku ma moc popravde na začiatku knihy nebavil. Nie preto, že by to nebolo zaujímavé, ale na môj vkus mu autor venoval príliš veľa stránok. Nasledujúce dramatické momenty a boj o holý život ma úplne pri čítaní pohltili a od knihy som sa nemohol odtrhnúť. Neuveriteľný, desivý a hlavne skutočný príbeh.

Skaza Skaza Anthony Reynolds

Musím povedať, že kniha bola príjemným prekvapením. Aj keď viem, že celkom dosť postáv z League of Legends má kvalitný lore, tak veľké očakávania z knihy som nemal. Dielo Anthonyho Reynoldsa prináša kvalitný príbeh, ktorý bohužiaľ má v niektorých kapitolách zdĺhavé tempo a to hlavne, keď sa dej prenáša do katakomb, v ktorých väčšinu svojho času trávi hlavný záporák. Jeho putovanie v temnote pod zemou a odhaľovanie tajomstiev mi neprišlo moc zaujímavé, no napriek tomu ide o vynikajúcu zápornú postavu, ktorá dokáže manipulovať s ostatnými ľuďmi vo svoj prospech. Najzaujímavejšou postavou je však Kalista, ktorú možno označiť aj za hlavnú postavu celej knihy. Vždy sa snaží rozhodovať rozumne v prospech kráľovstva a to aj v prípade, že musí niečo pre to obetovať. Samozrejme je tu veľa ďalších postáv, ktoré sú zaujímavé a zohrávajú často veľkú úlohu v deji, ale Kalista je napriek tomu podľa mňa najvýraznejšou postavou, čo sa ukáže hlavne vo výbornom finále. Určite je treba pochváliť aj poslednú vec a tou je slovenský preklad od M. Koscelníkovej, ktorý je veľmi kvalitný.

20.02.2023 4 z 5