marco026 marco026 komentáře u knih

Zlato Arkony. Kniha druhá Zlato Arkony. Kniha druhá Juraj Červenák

Posledných cca 150 strán parádnych (čítal som súborné vydanie), ale stále si myslím, že ide o najslabšieho černokňažníka. Za mňa zbytočne rozdelené do dvoch častí.

19.01.2024 3 z 5

Rány na cti Rány na cti Anthony Riches

Marcus Valerius Aquila je novým cisárom Commodom označený za zradcu Rímskej ríše a pred vrahmi sa ukrýva na najsevernejších hraniciach impéria v rímskej Británii. Pod falošným menom tu slúži na Hadriánovom vale. Okrem toho, že sú mu cisárovi ľudia stále na stope, tak vypukne vojna so severnými kmeňmi a on ako veliteľ centúrie musí čeliť aj tejto hrozbe.

Rány na cti sú momentálne asi najlepším historickým románom s tematikou antického Ríma aký som kedy čítal. Príbeh nie je niečo nového, ale má výborné postavy, dialógy a hlavne prostredie, v ktorom sa odohráva. Hlavná postava sa musí skrývať pred oddanými mužmi cisára a dostane pod svoje velenie na Hadriánovom vale 9. centúriu. Ako cudzinec si musí vydobyť rešpekt pred ostatnými centurionmi, ale aj svojimi vojakmi. Prvá polovica knihy sa venuje hlavne vzťahom medzi Marcom a ostatnými postavami. K žiadnym bojom tu zo začiatku v podstate nedochádza, ale celý dej vrcholí vojnou proti vzbúreným kmeňom. Finálna bitka je vynikajúcim záverom knihy. Disciplinovanosť vojakov a rímsky spôsob boja je tu spracovaný parádne. Rozdiely medzi trénovanou armádou a divokými barbarmi sú v tomto diele veľmi dobre vykreslené. Napriek tomu armáda vzbúrencov vzbudzuje rešpekt a môže za to predovšetkým ich počet, ale okrem toho aj hlavný veliteľ, ktorý má pred Rimanmi určitý rešpekt.

Výborne spracovaná záverečná bitka, skvelé postavy, hrôzu naháňajúci nepriatelia a výborné dialógy robia z tejto knihy v rámci žánru naozaj vynikajúce dielo. Ešte viac ma potešilo, keď som sa dozvedel, že to je len prvá kniha zo série a má ďalších asi 10 častí, ktoré sú pokračovaním príbehu Marca Valeria Aquila.

10.10.2023 5 z 5

Leon Leon Roman Bureš

"Vrháme oštěpy. V tu samou chvíli se jako smrtonosný závoj zvedají ty římské. Když se oštěpy z obou stran setkají na vrcholu trajektorie, jako by se na malý okamžik setmělo."

Kniha popisuje príbeh Leona, ktorému rímski vojaci odviedli rodinu do otroctva. Jeho mesto je zničené a aj on samotný sa ocitá v otroctve. Keď sa konečne zmieri s tým, že svoju rodinu už nikdy neuvidí, pridáva sa k Spartakovmu povstaniu. Pri tejto príležitosti, ktorá sa mu naskytla prisahá, že svoju rodinu nájde, no jeho šance sú veľmi malé.

Príbeh zasadený do obdobia Spartakovho povstania je plný bitiek, takže v tomto ohľade som sa bavil. Na to aká je kniha krátka je tu vojenských stretov viac než dosť. Kniha sa však sústredí na Leona a jeho snahu nájsť svoju rodinu. Postava Leona je zaujímavá a tiež jeho príbeh je fajn, ale problém mám s ostatnými postavami. Okrem hlavnej postavy tu je už len jedna zaujímavá postava a to Spartakus. Samozrejme je tu veľa ďalších postáv, ale väčšina si je charakterovo tak podobná, že si ich už ani nepamätám. Je však zaujímavé sledovať ako sa z malej vzbury celé povstanie postupne rozrastá a následne sa zo skupiny bývalých gladiátorov a otrokov stáva obrovská hrozba pre Rím.

Historické romány z obdobia starovekého Ríma mám veľmi rád a preto ma aj táto kniha bavila. Vzhľadom k počtu vojenských stretov, ktoré autor v knihe popisuje sa stále niečo deje a príbeh mi neprišiel nejako umelo naťahovaný. Veľký problém však bol pre mňa pri postavách, kde naozaj okrem hlavnej postavy a Spartaka sú všetky ostatné strašne nevýrazné.

10.07.2023 4 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Kniha má opäť dobrý začiatok, ktorý začína takmer okamžite bojom. Máme tu aj kapitolu z minulosti, ktorá nám ukazuje smrť Roganovho otca. Dej ani na chvíľu nenudí a opäť tu je veľa brutálnych súbojov, ale čo patrí medzi najväčšie plusy sú dve hlavné záporné postavy. Čakal som, že sa tu autor zameria najmä na Kruga, ale nakoniec jeho syn Svarun dostal oveľa viac priestoru, čo je na jednu stranu dobré. Najlepšiu časťou knihy je veľká bitka proti goričom, no posledný súboj mi prišiel trocha krátky. Napriek tomu vynikajúce zakončenie, ktorému nemám skoro čo vytknúť a najbližšie si určite prečítam aj štvrtú knihu s názvom Vojna s Besmi.

25.12.2022 4 z 5

Vítězové Vítězové Stephen Edward Ambrose

"Muži bojující za demokracii byli schopní činit rychlá rozhodnutí přímo na místě a podle nich i jednat; muži bojující za totalitní režim ne."

Kniha Vítězové bola napísaná autorom Bratstva neohrozených Stephenom Ambrosom a ten ju zostavil predovšetkým zo svojich predošlých kníh. Popisuje v nej prípravu spojencov na vylodenie v Normandii a rozhodujúce bitky na západnom fronte. V diele sú zahrnuté dôležité rozhodnutia osobností ako bol napríklad Dwight D. Eisenhower, ktorý v rokoch 1944 - 1945 velil spojeneckým expedičným silám v Európe, ale aj osudy obyčajných vojakov.

To, že Ambrose vychádzal zo svojich predošlých prác v tejto knihe bude každému, kto má od neho niečo načítané, jasné hneď na začiatku knihy. Musím povedať, že ide opäť o veľmi vydarené dielo o ťažení spojencov, ale autor má aj lepšie knihy s touto tematikou. Rozhodne by som dielo Vítězové neodporúčal človeku, ktorý nemá už nejaké podobné knihy načítané. Niekedy som sa aj ja strácal, pretože autor skáče od osobností k jednotlivým jednotkám a občas to pôsobí chaoticky. Ale to je skôr hlavne na začiatku knihy a po rozbehnutí operácie Overlord sú už popisy jednotlivých udalostí súvislejšie. Bohužiaľ v rámci kníh Stephena Ambroseho ide podľa môjho názoru o jedno z jeho slabších diel. Napriek tomu knihu Vítězové odporúčam každému, kto sa o druhú svetovú vojnu zaujíma. Je tu napríklad popis bitky o Pointe du Hoc a doteraz, keď si vyhľadám tento útes na internete, tak nechápem ako naň mohli počas vylodenia vojaci vyliezť a je úžasné čítať výpovede priamych účastníkov, ktoré sa v diele nachádzajú.

Celá kniha je vlastne plná spomienok vojakov, ktorí tento svetový konflikt prežili. V tom boli autorove knihy vždy výnimočné, ale napriek tomu si stojím za tým, že Vítězové patria medzi slabšie Ambroseho diela, ale stále je to slušný nadpriemer v rámci žánru.

08.10.2023 4 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

(SPOILER) Svet po vojne bol zničený, no niektoré mestá táto skaza akoby zázrakom obišla. Attiona City je jedným z takýchto miest a patrí medzi posledné oblasti, kde dokázali ľudia prežiť. Zatiaľ čo obyvatelia v horných častiach mesta žijú v bezpečí a blahobyte, tak v spodnej časti takzvaného Downtownu ľudia bojujú o svoje životy každý jeden deň. Drogy, gangy a záhadná epidémia prispievajú k postupnej izolácií tejto časti mesta. Mladík menom Jason Blake, ktorý tu žije dostane jedného dňa záhadné schopnosti a rozhodne sa ich využiť k odstráneniu živlov ohrozujúcich obyvateľov Downtownu. Na jeho smolu najmocnejšia organizácia sveta s pomocou svojich agentov loví a likviduje ľudí s podobnými schopnosťami ako má on.

Opäť originálny nápad od jedného z českých autorov. Naposledy ma takto prekvapila kniha Naslouchač od Petry Stehlíkovej. Projekt Kronos má však pár nedostatkov, ktoré mi občas vadili. Dielo obsahuje niekoľko dejových liniek a celkom dve hlavné postavy. Vzhľadom k tomu, že kniha má 568 strán, tak obaja hlavný hrdinovia dostanú dostatok priestoru, ale príbeh v momente, keď dospeje do bodu výcviku agentov inštitútu (najmocnejšia organizácia sveta), tak stratí tempo a dosť sa vlečie. Našťastie sa to potom opäť rozbehne a dostaneme aj výbornú akciu, zvraty, ale aj viacero zaujímavých záporákov. Je tu dokonca niekoľko záhadných postáv, ktoré podľa mňa mohli dostať viac priestoru, ale úplne chápem, že si to autor necháva na pokračovanie.

Superschopnosti sú v súbojoch veľmi dobre využívané, čo sa mi tiež páčilo. Očakávam, že v ďalších častiach dôjde k väčšiemu prepojeniu niektorých dejových liniek lebo je vidieť, že si autor niekedy až príliš veľa vecí nechával v zálohe. Celkovo sa kniha číta veľmi dobre a až na pár drobností je to výborný prvý diel série, ktorý pevne dúfam, že ďalšie časti prekonajú.

26.09.2023 4 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Mám rád skutočné príbehy z druhej svetovej vojny a kniha Bratstvo neohrozených, spolu s ďalšou knihou: So starou gardou, patrí k mojim najobľúbenejším dielam. Bratstvo som čítal dvakrát a seriál pozerám každý rok aspoň raz. Je to proste srdcovka.

25.03.2023 5 z 5

Srdce z kamene Srdce z kamene Simon Scarrow

Príbeh je zasadený do obdobia druhej svetovej vojny a autor v ňom vykresľuje osudy troch mladých ľudí, z ktorých sa pred vojnou na gréckom ostrove Lefkada stali veľmi dobrí priatelia. Ešte pred vypuknutím celosvetového konfliktu si navzájom sľúbia, že sa jedného dňa znova stretnú. Pretrvá ich priateľstvo aj počas vojny, keď jeden z nich stojí na strane Nemecka?

Počul som, že Simon Scarrow má výborné romány z obdobia starovekého Ríma, no napriek tomu som si ako prvú knihu od neho vybral Srdce z kamene, pretože tematiku druhej svetovej vojny mám radšej. Kniha mi však vôbec nesadla a teraz ľutujem, že som si neobstaral dielo Pod znakem orla, na ktorého boli tak výborné ohlasy. Príbeh odohrávajúci sa na gréckom ostrove Lefkada má za mňa nezaujímavé postavy a otravný spôsob rozprávania. Sú tu v podstate dve dejové linky, kde jedna sa odohráva v prítomnosti a druhá v minulosti. Potom tá v minulosti je rozprávaná ešte z pohľadu dvoch postáv. Očakával som, že odboj proti Talianom a Nemcom bude oveľa lepšie vykreslený a na tom bude celý príbeh stáť, ale bohužiaľ tomu tak nebolo. Respektíve činnosť odboja tu popísaná je, ale v rámci historického románu je to slabota. Dej sa namiesto toho sústredí na to ako sa so svojimi osudmi vyrovnávajú hlavné postavy, čo by bolo celkom fajn, no vzhľadom k tomu, že mi tieto postavy prišli nesympatické a dialógy boli veľmi slabé, tak tu v podstate nebolo pre mňa nič zaujímavého.

Knihu som čítal snáď dva mesiac a veľa krát som mal chuť ju vôbec nedočítať, čo tiež dokazuje, že ma toto dielo od Simona Scarrowa takmer vôbec nebavilo. Musím pochváliť aspoň dobre vykreslené prostredie gréckych ostrovov.

28.09.2023 2 z 5

Vojna s besmi Vojna s besmi Juraj Červenák

"Cesty do Nitry sa zmenili na rozbahnené potoky. Zobor bol len nejasným, zahmleným prízrakom, mračiacim sa na hradisko pod sebou." - Keď vyjde slnko nad Zoborom

Štvrtá kniha zo série Černokňažník neprináša jeden príbeh, ale hneď niekoľko, keďže Vojna s besmi je zbierka poviedok. Je tu celkovo 7 výborne napísaných poviedok. Prvá je celkom dlhá, no potom nasleduje pár kratších a zasa opäť dlhších. Moja najobľúbenejšia poviedka z knihy nesie názov Noc šeliem. Patrí medzi kratšie s veľmi krutým a smutným koncom. Napriek tomu, že patrí podľa mňa medzi najlepšie, tak aj ostatné poviedky sú naozaj výborne napísané a ani jedna nenudila. Popravde najmenej ma bavila prvá poviedka, ktorá bola aj celkom dlhá, ale napriek tomu šlo o slušný úvod.

Prekvapivé možno pre niektorých bude, že až v štvrtej knihe som si konečne obľúbil vlka Goryvlada. V predošlých knihách som mal pocit, že viac priestoru dostávajú vedľajšie postavy Mirena alebo Dagomir a vlk nakoniec pôsobil na mňa len ako taký fantasy doplnok. Teraz vzhľadom aj k tomu, že ide o poviedky, tak je dej sústredený na Rogana a Goryvlada, ktorí počas svojich ciest samozrejme narazia aj na veľký počet "epizódnych" postáv. Kniha mi pripomenula prvých poviedkových zaklínačov, takže pri čítaní som mal aj trocha pocit nostalgie, ale neviem či to bolo len tým, že šlo o poviedky alebo kvôli tomu mordovaniu rôznych oblúd. Posledná poviedka odohrávajúca sa v Nitre, ktorá zakončila celú knihu ma veľmi potešila ako rodeného Nitrančana a šlo naozaj o vynikajúce zakončenie knihy.

Musím povedať, že takéto kratšie príbehy ma bavili viac ako dej z pôvodnej trilógie a ide preto podľa mňa o najlepší diel zo série. Samozrejme sa pustím aj do ďalších dielov a možno aj Vojnu s besmi niektorí z nich prekoná.

04.05.2023 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Metro 2033 je vynikajúca post-apo kniha vďaka ktorej som si obľúbil Glukhovskeho tvorbu. Ak máte radi počítačové hry, tak rozhodne odporúčam aj hry z tohto sveta. Hlavne prvé dva diely Metro 2033 a Metro Last Light. Najlepšie je si prečítať najprv knihy, pretože napríklad mňa osobne to potom neuveriteľne vtiahlo do samotného sveta počas hrania. Hra sama o sebe vám zas toľko toho o svete Metra neprezradí.

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Veľmi kvalitné pokračovanie, ktoré je o niečo lepšie ako prvá kniha zo série. Jediné, čo musím vytknúť je slabší začiatok oproti Vládcovi vlkov, ale zasa Radhostov meč má podľa môjho názoru oveľa lepšie finále.

25.12.2022 4 z 5

Hostina krkavců Hostina krkavců Eric Schumacher

"Podivné věci se mi zjevují, řekl Haldor. Vidím zástupy mužů, kteří se navzájem zabíjejí. Přichází bouře, v níž prší krev. Zřím křesťanské kříže a nesčetná těla mrtvých, ležící na zemi. Blíží se hostina krkavců, pane."

Hákon porazil svojho brata Erika Krvavú sekeru a vyhnal ho zo svojej ríše, ktorú si vydobyl. Napriek tomu, že sa reči o víťaznej bitke rozniesli po kraji, tak pozícia mladého kráľa je stále ohrozená a bude musieť čeliť novým nepriateľom.

Prvá kniha z Hákonovej ságy sa mi veľmi páčila a pokračovanie je ešte oveľa lepšie. Je síce kratšie, ale vďaka tomu mi nepríde, že by bol dej umelo naťahovaný a stále sa niečo deje. Postava Hákona Haraldssona je rovnako zaujímavá ako aj v prvej knihe a prispieva tomu hlavne to, že je kresťan, čo ho odlišuje od ostatných spolubojovníkov a tiež ho to často dostáva do zložitých až nebezpečných situácií. Okrem toho tentoraz mu neradí jeho dobrý priateľ Sigurd, ale musí sa rozhodovať sám a nie vždy sú to múdre rozhodnutia, no práve preto je dej zaujímavejší a čitateľ s napätím očakáva ako sa z danej situácii dostane. Kniha končí opäť bitkou, no tentoraz je lepšie zvládnutá ako v prvej knihe, kde som stret s Hákonovým bratom Erikom skôr kritizoval.

Treba si však uvedomiť, že rovnako ako aj prvý diel, tak aj pokračovanie Hostina krkavcov nie je iba o bitkách, ale zameriava sa hlavne na postavu Hákona. Knihu som prečítal veľmi rýchlo a nevedel som sa od nej odtrhnúť, tak jej kľudne dám plný počet. Teraz už len čakať kým vyjde posledný diel z Hákonovej ságy v češtine.

14.06.2023 5 z 5

Disciplinované mesto Disciplinované mesto Martin Pekár

Dielo mi pomohlo pri zostavovaní bakalárskej práce. Odporúčam každému, kto sa zaujíma o Slovenský štát (1939 - 1945).

19.09.2023 5 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Desivé a kruté, no taká bola vojna. Odporúčam prečítať každému kto má rád knihy s tematikou druhej svetovej vojny.

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Prvá kniha, ktorú som čítal od Juraja Červenáka a je výborná, ale popravde mám radšej skôr iné jeho série. Samozrejme vždy, keď vyjde nová kniha zo série Černokňažník, tak ju ako správny fanúšik tohto autora musím mať.

25.03.2023 4 z 5

Boj o štát Boj o štát Alexander J. Kenji

"Pomsta je veľmi jednoduchá vec. Nie je sladká, je nevyhnutná."

Slovensku sa podarilo odraziť inváziu Ruska, no objavila sa nová hrozba v podobe extrémistického Národno-socialistického hnutia (NSH). Parlamentné voľby sa blížia a všetko nasvedčuje tomu, že NSH vyhrá. Nález starých nacistických dokumentov a vyšetrovanie pomaly odhaľuje skutočné plány strany. Okrem toho pri tajnom cvičení špeciálnej jednotky duchov so slovenskými vojakmi príde k ozbrojenému stretu s polovojenskou skupinou NSH.

Musím povedať, že ma kniha veľmi prekvapila. Celý dej začína trocha chaoticky, teda aspoň pre mňa, pretože zo začiatku som sa nevedel zorientovať v rôznych názvoch a menách. Vlastne v názvoch zbraní a techniky som sa neorientoval nejak extra až do konca knihy a niekedy som googlil, aby som si spravil nejaký obraz. Vôbec mi to však neprekážalo a knihu som si napriek tomu veľmi užil. Je tu hneď niekoľko dejových línií, ktoré sa v istú dobu pretnú a všetko začne dávať zmysel. V knihe sa nachádza strašne veľa postáv, pričom niektoré sú veľmi zaujímavé ako napríklad Oliver Bellows z jednotky duchov alebo vodca NSH Tomáš Matler. Najlepšie dejové pasáže sú bojové strety, do ktorých je zapletená jednotka duchov plná profesionálov.

Kniha má slušný začiatok, ktorý uvedie čitateľa do deja a od druhej polovice je plná napätia, zvratov a hlavne akcie, ktorej je tu naozaj požehnane. Prekvapivo naozaj vynikajúci počin, takže dám asi šancu aj autorovej najnovšej knihe s názvom Osobná záležitosť.

25.06.2023 5 z 5

Kladivo Boží Kladivo Boží Eric Schumacher

"Křesťanský chlapec se vypraví do pohanské země, bez přátel, zkušeností i spojenců vyjma jediného muže, kterému na něm snad trochu záleží, avšak pouto, jež mezi nimi bývalo, bezpochyby oslabil čas. Jak může ten mladý blázen douvat, že zvítězí nad bojechtivými Seveřany?"

Kladivo boží je úplne prvé dielo Erica Schumachera, ktorý má veľkú záľubu v histórii Vikingov. Príbeh sa točí okolo Hákona Haraldssona, syna nórskeho kráľa Haralda I. Krásnovlasého. Po Haraldovej smrti sa k moci dostáva jeho syn Erik zvaný Krvavá sekera, ktorý zabije svojich bratov. Hákona vychováva kresťanský kráľ Ethelstan a neskôr sa aj on postaví proti svojmu bratovi.

Kniha začína príchodom Hákona do Yorku, kde ho verní druhovia kráľa Haralda odovzdajú do výchovy kresťanského kráľa Ethlestana. Autor nám zo začiatku ukazuje Hákonove dospievanie a výchovu v zemi kresťanov. Nakoniec je chlapec pokrstený a neustále súperí s kráľovým bratom Edmundom, ktorý ho už od začiatku nemá rád. Dej sa celkom rýchlo presúva do ríše Vikingov, ale veľa bojových stretov nečakajte. Veľká časť knihy sa venuje najmä Hákonovi a jeho snahe prispôsobiť staronovým zvyklostiam a získať, čo najviac spojencov na svoju stranu.

Napriek tomu, že tu je málo vojenských stretov, tak kniha je zakončená veľkou bitkou. Pri popise samotného boja je však vidieť, že to je autorove prvé dielo. Poznám veľa autorov, ktorí dokážu takéto strety popísať pútavejšie. Našťastie podľa mňa najzaujímavejšie na knihe je práve samotná postava Hákona, jeho rozhodovanie a získavanie ľudí na svoju stranu.

06.05.2023 4 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Vďaka Glukhovskému dielu Metro 2033 sa stalo čítanie kníh mojim obľúbeným koníčkom. Vzhľadom k tomu, že sa mi páčili ďalšie jeho diela ako Stanovište 1 a 2, tak som vedel, že ďalšou knihou v poradí bude Budúcnosť. Je to v podstate po dlhom čase moja ďalšia Sci-fi kniha, pretože som posledné roky čítal prevažne iba fantasy. Po prečítaní musím povedať, že moje pocity sú zmiešané. Autor píše občas veľmi zvláštnym štýlom a zbytočne detailne opisuje prostredia, ktoré následne aj tak využije minimálne. Na to som si u neho už zvykol, ale príde mi, že v tomto diele zbytočne naťahoval takto dej. Celkovo mi príbeh prišiel niekedy moc rozťahaný a podľa mňa by sa kľudne zmestil do 350 strán a nie do 526.

V čom však autor exceluje sú postavy, ktoré sú napísané výborne a vzhľadom k tomu, že sa autor vracia do ich minulosti, tak sa o nich dozvieme úplne všetko. Glukhovskému sa podarilo vytvoriť veľmi zaujímavú hlavnú postavu, ktorá rozhodne nie je kladným hrdinom, ale práve preto je uveriteľnejšia a ľudskejšia. Okrem toho jeho správanie a rozhodovanie pochopíte hneď potom ako odhalíte celú jeho minulosť. Bohužiaľ musím úprimne povedať, že od samotného príbehu som čakal viac. Áno minulosť postáv alebo kapitoly o tom ako sa vychovávajú jednotky Nesmrteľných sú zaujímavé, ale čakal som, že to bude skôr o politike a súperení medzi Stranou nesmrteľnosti a Stranou života, do ktorého bude hlavná postava zapletená. Boj týchto dvoch strán tam v podstate je, ale odohráva sa skôr v pozadí a autor sa venuje skôr samotným postavám, čo je super, ale ja osobne som čakal niečo trochu iné.

13.04.2023 4 z 5

Návrat z pekel Návrat z pekel Audie Leon Murphy

"Možná jsem se na celou válku díval špatně. Jak můžete s někým měřit síly, když svého nepřítele ani nevidíte? Kde je všechno to kouzlo, když máte nohy plné puchýřů a v žaludku vám kručí?" Audie Murphy

Kniha Návrat z pekel je skutočným príbehom Audieho Murphyho, ktorý sa počas druhej svetovej vojny zúčastnil bojov na Sicílii, v Taliansku, Francúzsku a Nemecku. Na konci tohto vojnového konfliktu získal za svoju odvahu a službu vlasti 21 medailí a stal sa tak vojakom s najväčším počtom vyznamenaní.

Keď som čítal popis knihy, tak som očakával, že kniha bude zameraná hlavne na Audieho Murphyho ako osobu a bude popisovať v prvom rade jeho bojové zážitky z frontovej línie. Autor sa však nesnaží vyzdvihovať seba, ale zameriava sa na svojich spolubojovníkov a kamarátov. To samozrejme neznamená, že tu nie je jeho pohľad na vojnu alebo činy, ktoré vykonal, ale podľa popisu knihy by človek čakal trochu iný štýl rozprávania. Samozrejme to pre mňa nie je mínusom, ale skôr plusom. Celé rozprávanie je doplnené dialógmi, ktoré mi prišli často zábavné, ale autor sa nesnaží z vojny robiť nejaké zábavné dobrodružstvo. Aj tieto dialógy sú zapracované tak, že čitateľ napriek vtipným hláškam zúčastnených vníma ponurú a krutú realitu, v ktorej sa nachádzali títo vojaci.

Jediný problém, ktorý mám s knihou je začiatok. Prišiel mi dosť chaotický a trvalo pokiaľ som sa začal orientovať v menách a prezývkach, takže zo začiatku sa mi toto dielo trocha ťažšie čítalo.

Zaujímavosť: V roku 1955 vyšiel film podľa knihy, kde si Audie Murphy zahral samého seba. Taktiež pesnička od skupiny Sabaton s názvom To Hell And Back je venovaná jemu.

09.06.2023 4 z 5

Triumf Říma Triumf Říma Ben Kane

"MA-KE-DO-NI-E! Řval Demetrios a dupal nohou do rytmu. Ještě nikdy neslyšel tolik tisíc hlasů vykřikovat naráz. Ten řev se nesl k oblakům a šířil se nahoru a dolů k Římanům, kteří stoupali."

Kniha je priamym pokračovaním diela Střet impérií a pokračuje v popisovaní bojov medzi Rímom (Titus Quintius Flaminius) a Macedóniou (Filip V.). Kráľ Filip V. je v pozičnej a početnej nevýhode, ale stále verí vo výhru nad Rímom.

Prvá kniha sa mi veľmi páčila a možno to bolo aj preto, že to bola moja prvá kniha z tohto obdobia. S pokračovaním som mal už trošku problém a to hlavne zo začiatku, kde sa dej strašne vlečie a nič zaujímavé sa v podstate nedeje. Opäť sú tu štyri dejové linky, kde sa dve venujú obyčajným vojakom na oboch stranách a ďalšie samotným hlavným aktérom stojacich na čele armád. Bohužiaľ jednotlivé príbehy obyčajných vojakov ako je Demetrios na strane Macedónie alebo Felix a Antonius na strane Ríma ma zo začiatku vôbec nebavili. Rovnako politikárčenie vo zvyšných dvoch linkách, ktoré som v predošlej knihe chválil ma tu už moc neoslovilo. Všetky tieto dejové linky začnú byť opäť zaujímavé asi tak od polovice knihy, keď sa autor začne venovať bitke pri Kynoskefalách.

Samotná bitka je to najlepšie z oboch dielov a pri opise bojov to autor naozaj zvláda bravúrne. Celú druhú polovicu knihy by som dokázal ohodnotiť plným počtom, ale ten začiatok mi prišiel naozaj zdĺhavý a nudný. V každom prípade dám šancu aj ďalším autorovým knihám, pretože už 20. 06. 2023 vychádza jeho najnovšia kniha s názvom Levie srdce a to dokonca v Slovenčine.

07.06.2023 4 z 5