MalatekD Online MalatekD komentáře u knih

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Po stránce literární je to příšerné, k obsahové stránce se snad lepší nevyjadřovat.S velice mírnou nadsázkou říkám, že je to obdoba knihy Můj boj od A. Hitlera.
Děsím se toho. že mnoho lidí toto primitivní myšlení sdílí.

27.10.2017 odpad!

Vraždy s monogramom Vraždy s monogramom Sophie Hannah

Ačkoliv jsem původně byl velmi skeptický a když jsem knihu poprvé viděl, řekl jsem si, jak někdo může být tak drzý a napsat si svého Poirota, tak musím knihu pochválit.Autorce se podařilo velmi dobře napsat pokračování k sérii, již Agatha Christie ukončila již dávno. Skoro bych i věřil, že to napsala Agáta, kdybych to nevěděl. Samozřejmě se kniha liší, autorka je ovlivněná moderními přístupy apod,, ale kniha byla velmi čtivá od první stránky až do poslední.Jediné, co bych následovnici Agathy vytknul je přílišná překombinovanost zápletky (ale s tímto problémem se potýkala i Agatha).

16.02.2015 3 z 5

Až po mé smrti Až po mé smrti Vasil Biľak

Kniha, která stojí alespoň za nahlédnutí. Biľak je bezesporu právem považován za zrádce národa, ale po přečtení knížky můžete lépe porozumět jeho osobnosti a myšlení. Z četby je patrno, že navzdory obecnému přesvědčení Biľak nebyl žádným primitivem, ba spíše naopak a také nebyl člověkem bez charakteru, který by se choval podle toho, aby se zrovna zavděčil. Byl prostě jen hluboce oddaný ideologii marxismu-leninismu, které bezmezně věřil a která pro něj byla vírou na úrovni náboženství. I jeho oddanost SSSR byla upřímná. Kniha nám také může dát do života mnoho poučení: stále více lidí v dnešní době používá rétoriku typu: "Kdo nejde s námi, jde proti nám" , nerespektují jiné názory a pohledy na věc, jsou tito lidé řekněme trochu biľakovší. Bi'lak také ve své knize vyjadřuje přesvědčení, že myšlenka socialismu byla zapomenuta jen zdánlivě a že lidé se se současným systémem nespokojí a budou se znovu pokoušet o spravedlivější společnost. Z dnešního pohledu lze říct, že se Biľak nemýlil, socialismus je dnes opět hlavní, pokrokovou doktrínou, byť se jeho nositelé socialisty nenazývají. Hlavní ponaučení však je, že život není černobílý a že nelze na základě jeho vlastizrady říct, že Biľak byl špatným, či snad dokonce zlým člověkem.

02.08.2018

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Nesouhlasím s žánrem detektivky a přirovnání ke slečně Marplové opravdu nesedí, ale knížku o stáří a životě starých lidí v domovech seniorů ve Finsku s dobrodružnou zápletkou a potřebnou dávkou humoru bylo potřeba nějak prosadit a nalákat lidi, aby si jí přečetli. :)

11.10.2017 4 z 5

Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou Vlastimil Vondruška

Prostřední povídka mne bavila trochu méně, ale to je snad otázkou v kusu. Jinak mám rád pana Vondrušku, jeho knížky jsou excelentním propojením mých dvou nejoblíbenějších žánrů, tedy historického románu a detektivky. Kniha je psaná velmi živým, zábavným stylem, přesně to, co od knížku podobného typu očekávám.

20.06.2017 4 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Nemůžu souhlasit se zdejším nižším hodnocením knížky, které je způsobeno jen tím, že si Green nasadil příliš vysokou laťku knížkami Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky. Kdyby to napsal jakýkoliv méně známý autor, muselo by to být hodnoceno bez diskuzí na 100 procent. Pravda je, že dějová stránka knihy nebyla veliká, ale i přes to jsem se od ní nedokázal odtrhnout. Možná tato knížka neobsahuje tak hluboké myšlenky jako ostatní autorovy knížky, ale zato působí optimističtěji.

19.10.2015 5 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Velmi originální kniha, těžko žánrově zařaditelná, mohu jen zaručit, že něco podobného jste ještě nečetli. A také velmi čtivá. Jen mne trochu zaráží, že snad každa ženská postava byla bisexuální (nejen v sexuální, ale i citové oblasti), to mi přišlo hodně zvláštní.

26.01.2020 4 z 5

Bludiště odrazů Bludiště odrazů Sergej Lukjaněnko

Dobrá knížka, jen mne úplně nesedla.

14.07.2018 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Skvělá a velmi dobře napínavá knížka, ale musí na to člověk mít nervy.

18.04.2017

Minimum o počasí Minimum o počasí Vladimír Vondráček

Pro naprosté laiky, které chtějí do tématu meteorologie a klimatologie proniknout je to dobrá knížka na úvod.

11.03.2017 4 z 5

Promyšlené vraždy Agathy Christie – Příběhy a tajemství z jejího archívu Promyšlené vraždy Agathy Christie – Příběhy a tajemství z jejího archívu John Curran

Je to velmi dobrá knížka zabývající se vývojem detektivních nápadů, než je Agatha přetvořila v konkrétní díla, pro všechny fanoušky Agathy Christie velice zajímavé. Ale upozorňuji, že aby četba této knihy pro vás měla smysl, musíte mít načteno alespoň 90 procent agátiných knih, jinak se v tom nevyznáte a ještě vám to vyspoiluje závěr nějaké knihy, kterou byste si třeba později přečetli.

20.12.2015 4 z 5

Brána osudu Brána osudu Agatha Christie

Všechno, co napsala velká spisovatelka, stojí za přečtená, i když je to škvár. To je vše, co k této knize mohu říci. Vzhledem k tomu, že jí bylo asi 83, když tuto knihu psala, tak jí to omlouvá a číst se to tak nějak dalo, ale chybělo jakékoliv napětí a děj skoro žádný.

16.06.2015 1 z 5

Rodina Rodina Alena Vondrušková

Autorka knihu uvádí jako populárně-naučnou encyklopedii, v tomto ohledu splnila moje očekávání, které jsem od ní měl. Seznámí člověka se základními rozdíly a podobnostmi uspořádání rodiny v různých dobách i jiných kulturách, nevyhýbá se ani kontroverzním tématům jako je promiskuita, nevěra, mnohoženství apod. Knize by se dala vyčíst v některých tématech přílišná stručnost a určitá zjednodušení, ale pro encyklopedický žánr je to v pořádku. Jako úvodní vhled do problematiky je to skvělá kniha, kdo se chce dozvědět víc, může si sám nastudovat v odborné literatuře. Určitě doporučuji každému, 1. kdo se zajímá o život lidí v minulosti a současnosti a nemá ještě vysloveně hluboké znalosti, 2. kdo tápe v životních hodnotách a není si jist, kam bychom jako společnost měli v budoucnu směřovat.

20.05.2021 5 z 5