Maki229 Maki229 komentáře u knih

Emma Emma Charlotte Brontë

I když je kniha napsána před 170 lety, je pro mě lehce čtivá. Líbí se mi příběh a charaktery jednotlivých postav jsou dobře vykresleny, sympatické jsou mi ty citlivé z nich. Mírná detektivní zápletka dodá všemu nádech tajemna.

21.03.2024 5 z 5

Aristoteles aneb umění moudrosti Aristoteles aneb umění moudrosti Bertrand Vergely

Útlá knížečka našlapaná informacemi a pojmy z filozofie. Je to přehledné. Pár vět je věnováno Platónovi, který se narodil přibližně o 40 let dříve než Aristoteles. Je popsán náhled na svět obou těchto velikánů. V krátkých kapitolách je ukázáno čemu všemu věnoval Aristoteles pozornost a rozhodně stojí za zmínku, že většina jeho učení je navázána na pozorování přírody. Také se hodně věnoval společensví lidí. Mě kupříkladu zaujal pohled na ODVAHU. Není dobré být zbabělcem, ale ani opovážlivým. Být odvážným je zlatá střední cesta.
Doporučuji jako základ k seznámení s Aristotelem, na který je už pak snadnější navázat další literaturou.

21.01.2024 5 z 5

Zlatý kůň dcery bohů Zlatý kůň dcery bohů Anna Bauerová

Knihu jsem si vybrala, protože mám ráda historické příběhy. Z dávné doby okolo přelomu letopočtu toho na trhu zase tolik není. Líbil se mi popis dané doby jak keltů a jejich spojení s přírodou, léčivé byliny, tak Římani se svým nástupem civilizace. Myslím, že obojího je třeba. Příběh Tiany mě oslovil. Byla tam láska, utrpení, zkrátka jak už to v životě chodí a pěkně dovyprávěno až do konce.

13.10.2023 5 z 5

Slepičí polévka pro ženskou duši Slepičí polévka pro ženskou duši Jack Canfield

Krátké příběhy se četly dobře. Musela jsem si je dávkovat, maximálně 4 na jeden zátah, abych je vstřebala. Líbily se mi osudy různých lidí a opravdu mě pohladily po duši.

05.09.2023 5 z 5

Dcera sochaře Dcera sochaře Tove Jansson

Milé čtení, kde se mísí zážitky z dětsví s fantazií. Fantazie je na mě tak akorát, kdyby jí bylo více než skutečných zážitků, bylo by to na mě už moc. Líbí se mi příběhy od moře i z městečka z domu. Pěkně je popsaný i láskyplný vztah k oběma rodičům.

04.09.2023 4 z 5

Toulky v nalezeném čase Toulky v nalezeném čase Jaroslava Pechová

Knížku jsem si koupila před čtvrt rokem. Přečetla a od té doby mi leží na poličce u postele. Když je mi teskno nebo naopak dobře na duši, ráda po ní sáhnu a hned mám ještě lepší den, obohacený o popis přírody, která nám od jara do zimy připomíná, že tu byla dlouho před námi a bude i po nás.

01.09.2023 5 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Julie Tottman

Knihu mi přinesla sestra, když jsem se zotavovala po náročné operaci. Poznamenala, že není o Harry Potterovi, jen z prostředí natáčení filmů o něm a je úžasná. Z mé strany vůbec nic proti Harrymu Potterovi, jen nejsem žádná skalní fanynka, asi už jsem starší ročník...ovšem moji synové i moje sestra ho četli, když sem poprvé přišel. Všichni milujeme zvířata, neodpustím si, že moje sestřička je veterinářka :-). Kniha mě uchvátila, jedním slovem NÁDHERA!

30.08.2023 5 z 5

Slova žen Slova žen Annie Girardot

Čtivá, povídková knížka o radostech i starostech žen. I když je psaná před 40 lety a příběhy v ní z doby před 50 lety i starší, je vidět, jak je to pořád podobné. Řešíme stále rodinu, lásku, práci a chceme jen v pohodě žít a být milovány. Příběhy se mi líbily všechny, přesto bych vyzdvihla Trochu klidu - byť já už dávno v té situaci nejsem - honička, práce, malé děti, ale plně chápu a námět je originální. Celkově doporučuji jako odpočinkovou četbu pro pracující ženy.

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Většinou nečtu knihy amerických autorů, taky se nezabývám problémy středoškoláků a už vůbec nesahám po tématech zabývajících se sebevraždou. Názvem a obálkou si mě kniha přitáhla a nějak se to vše čtivě potkalo a moc se líbilo. Napsané s citem a porozuměním, jak hluboce mladí lidé prožívají život okolo sebe a podle mě je to kniha i pro nás odrostlé střední škole, protože i moje děti jsou o víc než deset let starší než hlavní hrdinové a přesto jsem se do čtení ponořila a něco mi to dalo. Musíme se naučit naslouchat svým nejbližším, ať už jsou mladí nebo staří a bude nám lépe na světě.

Hrad mám, hledám prince Hrad mám, hledám prince Susanna Kubelka

Mile mě překvapilo, že to není jen ženský román, ale je tam hodně humoru a taky chvílemi dobrodružství. Postavy na hradě mi byly sympatické. Jak už tu někdo psal, byla místa, která by se dala více rozvést, ale třeba by se zase rozmělnila linka románu. Za mě čtivé, oddechové a humorné.

Luk královny Dorotky Luk královny Dorotky Vladislav Vančura

S češtinou umí Vančura zacházet jak se patří, s láskou, citem, dobře se mi to čte. Občas jsem se u těchto povídek i pousmála, bavily mě.
Úplně však s jeho rytmem psaní příběhů v této knize nesouzním a není to proto, že psal před 100 lety, někteří spisovatelé o 50 až 100 let starší mi jednoduše kápnou do noty lépe. Proto jen 3 hvězdy

15.02.2024 3 z 5