Majto Majto komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Opäť raz asi proti prúdu, no mne táto kniha nejak extra neučarila a nemá to nič spoločné s tým, že som videl skôr seriál (ktorý ma tiež chytil až neskôr aby ma posledné série rozčarovali), ako skôr s tým, že sa mi niektoré veci zdali akési čisto výplňové. Nemyslím si však, že je to úplne zbytočné dielo, práve naopak. Len mi to zrážalo dobrý dojem. Mám kúpený aj ďalší diel, potom uvidím či sa vrhnem aj do kúpy ďalších.

12.12.2022 3 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Každá kniha tohoto autora, ktorú som doteraz čítal, bola skvelá. Sú napísané s ľahkosťou, dej plynie prirodzene a nie je núdza o výbuchy smiechu. Normálne uvažujem, že si ich všetky asi zaobstarám vo fyzickej podobe (všetky som čítal ako e-knihy).

19.08.2022 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Mnohí tu spomínali, že Marco je najslabší diel zo série o oddelení Q. Nemyslím si to. Istotne je odlišný ako jeho predchodcovia, no nie najslabší. Iný prístup ešte nemusí znamenať pokles kvality. Skôr ide o zvyk čitateľa na istý spôsob, ktorý ak sa zmení, niekomu to môže vadiť. Beriem to ako autorov pokus o posun, aby sa prípady nepodobali ako vajce vajcu. Nevyhol sa ani tu prešľapom (myslím, že väčšina bola spomenutá, ak nie aj všetky), no stále si zachoval istú (dosť vysokú) úroveň. Okrem tradičnej nadstavby závažných tém, ktoré spracováva v každom dieli, stále zostáva humor i napätie namixované v správnych pomeroch. Mám kúpené aj ďalšie 3 diely, no dávam si už tretí mesiac pauzu, aby som získal odstup a opäť si čítanie Olsenových príbehov náležito vychutnával.

13.01.2022 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

V štvrtom prípade oddelenia Q vidno, ako autor postupne zveľaďuje svoj štýl písania, hoci sa nevyhne ani istým klišé, či drobným úletom. To však vôbec neruší celkovo dosť dobrý dojem pri čítaní. Nemám problém s rôznymi rovinami, osobnými životmi vyšetrovateľov ani s osobitým humorom. Neriešim ani tie nedostatky, bo ako celok je to veľmi dobrý kus.
PS: Záverečné prekvapenie som absolvoval aj ja.

12.01.2022 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Aj druhý kontakt s tvorbou Adler-Olsena bol uspokojivý, no mierne ma prekvapil "zmätený" záver (ako tu viecerí spomínali).

09.01.2022 4 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Opäť skvelé čítanie, precízne opisy a nezameniteľný štýl. No trošku ma sklamal akosi narýchlo ukončený záver. No ako sa poznám, po druhom čítaní o pár rokov si budem chrochtať blahom.

06.01.2022 4 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Tretia a zatiaľ najlepšia kniha Tany French. Zhltol som ju za pár okamihov a jej atmosféra vo mne doznievala ešte niekoľko ďalších. Vážne sa mi pozdáva jej spôsob odovzdávania obrazov a príbehov a je mi jedno, ako to kto názve. Či je to krimi, detektívka abo psychologický román. Pre mňa je to zážitok.

09.01.2024 4 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Toto mi chutilo. Prechádzka starými pražskými uličkami s tak hmatateľnou atmosférou, že sa takmer dala nasávať všetkými zmyslami. Len máličko chýba k úplnej spokojnosti.
Definitívne som presvedčený, že je čas zohnať si Sedmikostelí.

06.01.2024 4 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

JéeR podruhé.... A myslím, že som na konci knihy oveľa spokojnejší. Zemitý štýl písania mi plne vyhovuje a uspokojuje moju drsnejšiu stránku, prelínanie časových a dejových rovín detto. Cítiť roky medzi prvotinou a týmto románom. Teraz treba prečítať čo vyšlo medzi nimi. Grand hotel zakúpený a zaradený do poradovníka.

17.12.2023 4 z 5

Slimáci Slimáci Shaun Hutson

Koncentrovaný hnus. Skvelo, priam živo a farbisto napísaný, no hnus. Čítalo sa to jedna radosť aj predstavivosť to burcovalo k extrémnym výkonom. Škoda, že som sa k tejto knihe nedostal v dobe, keď u nás vyšla. Trónila by na poličke vedľa kaziet Caracas, Cannibal Corpse....

17.11.2023 3 z 5

V lesích V lesích Tana French

K tejto knihe som pristupoval bez predsudkov, doporučení, očakávaní... Vybral som si ju len náhodou na základe osoby prekladateľa. Jasné, že som si hneď objednal prvé 2 diely série. Po rozčítaní knihy V lesích následovala objednavka ďalších dvoch dielov. Autorka ma zaujala svojím neotrelým štýlom i formou písania. Podobne ako u M. Klevisovej, aj tu je hneď poznať, že autorom je žena (v čom absolútne nevidím problém) a podobne ako ona aj T. French využíva množstvo podrobných popisov a mne sa to páči. Najväčším nedostatkom tak je, že v istom momente dej akoby stratil tempo a chvíľu trvalo, kým sa zas všetko rozpohybovalo. Záver ma nijak extra neznervóznil. Teším sa aj na ďalšie knihy autorky, hoci zatiaľ hviezdami šetrím.

12.08.2023 3 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Neviem, asi som čítal inú knihu ako mnohí tu, čo sa rozplývajú nad jej dokonalosťou. Abo mám len inak nastavené kritériá. No faktom je, že po prečítaní tretej knihy pokračovania Milénia vo mne nezostali takmer žiadne dojmy. Vôbec netuším o čom boli predošlé 2 a z poslednej si pamätám len útržky. A nemyslím, že moja nespokojnosť pramení v tom, že som predtým čítal knihu H. Mankella.

13.03.2023 3 z 5

Inferno - Peklo Inferno - Peklo Dan Brown

Čo napísať po prečítaní štvrtej knihy s R.L. v hlavnej roli a neopakovať názory (či už pozitívne či negatívne) z predošlých príspevkov. Síce má čítanie bavilo o trošku viac ako pri Stratenom symbole, no oveľa menej ako pri prvých knihách. Pomaly vyprchala "atmosféra tajomna". Mám ešte požičané 2 Brownove knihy a trochu váham čo s nimi...

16.02.2023 3 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Aj pri tejto knihe som si už neviem koľkýkrát užil putovanie krajinou krížom krážom a stále som si to naplno vychutnával. Oproti prvej menej fantastiky a humoru, no viac akcie a surovosti. No i tak sa mi pozdáva viac ako predošlá.

26.10.2022 5 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Veľmi príjemné čítanie. Dej akosi prirodzene plynul a všetko pôsobilo uveriteľne. Trochu zamrzel mierne spomalený stred knihy aj rozpačitý záver, no inak som si vychutnal vyšetrovanie starým spôsobom a nevadili mi ani sondy do súkromného života. Už mám kúpený ďalší diel, tak som zvedavý.

14.09.2022 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Po dočítaní knihy mám ešte stále rozpačité dojmy. Nejak sa mi nedostavujú stavy eufórie ako to bolo pri prvých piatich dieloch tejto série, ani pocity sklamania pri šiestej.
Všetko je akési nedotiahnuté (najmä pod dojmom čítania záverečnej knihy Larssonovej trilógie). Chvíľami som mal dojem, že Selfies je oveľa lepší ako predošlý Nesmírný, no chvíľami to bolo presne naopak. Najskôr som myslel, že mi len kniha nesadla do nálady, no keď som dnes prečítal dojmy ostatných, vidím, že v tom nie som sám.
Mám kúpenú aj ďalšiu knihu Obeť 2117, no asi ešte počkám s jej čítaním, aby som sa zbavil pachuti po tejto.

26.06.2022 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Ďalšia kniha autorky, ktorá splnila isté očakávania. A hoci prvá štvrtina bola trošku natiahnutá, potom sa dej dostal do správneho tempa a obrazy sa plynulo striedali. Oceňujem, že oproti prvotine už sa aj viac vyšetrovalo. O niečo lepšie, no verím, že s pribúdajúcimi skúsenosťami autorky príde aj moja rastúca spokojnosť s jej výtvormi.

06.02.2022 3 z 5

Iron Maiden: Run to the Hills Iron Maiden: Run to the Hills Mick Wall

Iron Maiden ma sprevádza od polovice 80s až do dnešných dní, tak som si túto knihu rád kúpil. Čítal som ju celkovo 2x (naposledy asi tak 3 roky dozadu) a súhlasím s kritickými názormi na ňu popísanými nižšie, no zdieľam aj tie nadšené. Je v nej všetko, čo človek o tejto kapele a jej ceste na miesta, kam sa dostala (právom) potrebuje vedieť, spestrené o pár pikantností.
Neviem, či si v nej dokáže čosi nájsť človek, ktorého tvorba tejto kapely nezaujíma, no predpokladám, že taký po nej ani nesiahne.

24.01.2022 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pre pomalý a miestami nudný rozbeh mi trvalo dostať sa do príbehu (aj opakovane), no od výletu do hôr sa veci konečne začali hýbať. Stále ho radím až za prvotinu Strach, ktorú ma obidva razy bavilo viac čítať. Vzhľadom k môjmu vzťahu k tejto knihe ma neskôr natočený film ani nezaujímal, bo filmové spracovania kníh nikdy nesplnili moje očakávania.

11.01.2022 4 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Ak mi covid-pandémia dala čosi dobré, isto to bolo sprístupnenie e-kníh Pražskej knižnice. Inak by som sa asi normálne nedostal k titulom od Poláčka, Herrmanna či práve Jiráska. Skúsil som "U nás" a bol som milo prekvapený. Vôbec mi nevadili nekonečné opisy, bo vyvolávali vo fantázii živé obrazy a cítil som vône a počul zvuky. Pri tejto knihe som sa až tak ďaleko nedostal, no zatiaľ mám za sebou len prvú knihu.

12.03.2024 3 z 5