madem madem komentáře u knih

Spěšný vlak CH.24.12 Spěšný vlak CH.24.12 Jan Poláček

Spěšný vlak je jednou z mála českých knih věnujících se alternativní historii. Je prosinec 1953, Hitler vyhrál válku, vše se zdá být fungující podle plánů. Pak ale přijdou čistky a na východ začnou mizet staří a nemocní a také váleční veteráni, kteří se nejvíce zasloužili o konečné vítězství.
Děj v knize odsýpá, vše má logiku.
Jen mě mrzí, že je knížka útlá a rychle přečtená.

10.08.2018 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Skvělá kniha. Nemohla jsem ji odložit, tak moc jsem chtěla vědět, jak kapitán Croizer skončí. 640stran a stačily mi dva večery.

04.08.2018 5 z 5

Básnický almanach 1956 Básnický almanach 1956 Jaroslav Seifert

Básně nečtu téměř vůbec, ale čtenářská výzva… Některé básně se mi líbily, některé se ještě daly číst, ale převážná část byla velmi poplatná době, kdy kniha vyšla. Některé jsem ani nedočetla.

04.08.2018 2 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Velmi strhující příběh. Jakmile jsem se začetla, nemohla jsem knihu odložit.

04.08.2018 5 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Skvělá detektivka. Skvěle vše klapalo a četla se téměř sama. A pak… přišli templáři. Nevěřím v templářský poklad a už vůbec ne, že ho hlídal kostelník v Olomouci, který pro vlastní bezpečnost se ztratil po válce na Slovensko.
Kdyby se vynechali templáři, bylo by to dokonalé.

04.08.2018 3 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Velmi zajímavý příběh. Navrátivší Gita z koncentračního tábora slyší jen výčitky, proč tam raději nezůstala. Majetek si již rozdělili Češi, zpátky ji nikdo nechce.
Bohužel mi nesedl vyprávěčský styl.

04.08.2018 3 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Moje první setkání s Paasilinnou. Miluji jeho černý humor a nečekané dějové zvraty.

29.07.2018 5 z 5

Příběh Biafry Příběh Biafry Frederick Forsyth

Autor dlouhou část knihy popisuje historii Nigérie. Vysvětluje, proč došlo k odtržení Biafry. V té době pracoval jako novinář a kniha vznikla jako zápisník války o nezávislost. Je psaná v té době, pouze dvě kapitoly jsou dopsané déle.
Válku o nezávislost bohužel Biafřané nevyhráli, autor smutek prožívá s nimi, vadí mu postoje Anglie ke konfliktu.
Kniha není tak čtivá jako jeho ostatní, je hodně popisující, čtení neutíká.

29.07.2018 2 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Skoro celou knihu jsem se prosmála. Jen některé hlášky byly trochu smutné, když si uvědomíte, jací lidé mezi námi žijí. Většina hlášek však byla úsměvných.

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Pro mě nejlepší kniha od Škvoreckého.
Má několik dějových rovin, ve kterých je na začátku náročné se zorientovat. Když ale přistoupíte na autoru hru, skvěle se pobavíte.

Samožerbuch - Autofestšrift Samožerbuch - Autofestšrift Josef Škvorecký

Seznámení se zákulisím manželů Salivarová - Škvorecký. O vzniku některých knih, dopisy čtenářů.
Kniha se čte sama.

Kořeny Kořeny Alex Haley

Kniha začínám dlouhým popisem malé africké vesničky, do které se narodil Kunta Kinte, Seznamuje se s jeho rodem, dětstvím, docela dlouhá část je věnovaná jeho výcviku v muže. Pak dostane svůj dům a začíná svůj dospělý život. Ten bohužel netrvá dlouho. Jednoho dne je unesen a naložen do lodi do Ameriky. Je prodán do otroctví.
Setkává se s velkým množstvím nových věcí. Zažije i střet s otroky, kteří se již v Americe narodily a nechápou jeho pokusy o útěk.
Kunta má docel slušné majitele, přesto to není život, na který byl připravován. Má manželku, dceru. Sledujeme její příběh. Když je však dcera prodána pryč, už se nic nedovíme o KK. Dcera se provdá, má syna. Ten má také děti, rod pokračuje a každý nový člen se seznamuje s příběhem o prvním Kintem, který připlul do Ameriky. Až pra pra … vnuk se rozhodne prozkoumat co je z příběhu pravda.
Mrzí mě, že vždy, když se kniha přesune k další generaci, nic se nedozvíme o dalším životě té předchozí.

Cestující do Frankfurtu Cestující do Frankfurtu Agatha Christie

Mám ráda detektivky od ACH, ale ke konci života napsala i pokus o špionážní román a to se jí moc nepovedlo.
Smíchala do jedné knihy strach z drog, ozbrojování, revolty mladých, menšího vlivu jednotlivých států. Za vším viděla jednu velkou organizaci mající nastolit nový řád. V jednu chvíli je dokonce v knize seznámíme s „Hitlerovým synem“, který tento nový řád povede.
Kniha je překombinovaná a chvílemi nemá hlavu a patu.

28.07.2018 2 z 5

S písní kolem světa S písní kolem světa Maria Augusta Trapp

Nejdříve jsem viděla film Za zvuků hudby a chtěla jsem se dozvědět více o rodině Trappových.
Kniha nás seznamuje s kandidátkou v klášteře Marií, u které si představená v kaldeře není jistá jejím posláním. Tak ji na rok pošlou ke kapitánovi Trappovi a jeho šesti dětem jako vychovatelku.
Kapitán je vdovec a jeho život se zdá smutným, i děti neznají hry a radost. Marie je seznamuje s radostí, hrami a zpěvem.
Po roce se měla Marie vrátit zpět do kláštera a složit sliby. Místo těch řeholních složí slib manželský.
Film končí jejich útěkem přes Alpy z okupovaného Rakouska. Kniha pokračuje jejich životem v Americe.
Celá kniha je velmi milá a pozitivní, přináší radost do všedních dní.

Stráž času (9 povídek) Stráž času (9 povídek) Poul Anderson

Manson Emmert Everard tak nějak po válce neví, co s životem, se přihlásí na inzerát hledající mladé muže s dobrou fyzickou kondicí. Z dobře placené práce se stane hlídání správného běhu dějin.
Po ukončení akademie hned po první akci poruší on a jeho kolega několik pravidel a stane se nevhodným pro stálou práci. Proto je jmenován nezávislým strážcem: vyslaný řešit problém v kterémkoliv místě a čase.
Problém s povídkami je ten, že kdykoliv se začtete, ony končí. Snad jen poslední tři mají každá přes sto stran a zážitek z nich je velkolepý.

Manekýni Manekýni Pavel Hénik

Kniha je o agronomovi po škole, který shodou náhod zakotví v módní firmě.
Autor má mnoho šancí, které nevyužil. Člověk, který doteď o módu ani nezavadil, to mohlo být vtipných situací. Ty nepřichází, hlavní hrdina totiž hned všemu rozumí, vše umí a celkem se hodně změnil.
Vše spěje ke konci, který jsem mu docela i přála.
Vadí mi i použitý jazyk. Surový styl vyprávění nemusí znamenat sprostá slova.

08.07.2018 2 z 5

Loupež bez cavyků Loupež bez cavyků Catharina Ingelman-Sundberg

Potřetí se setkáváme s Ligou seniorů, které však dochází dech. Plánují spasit snad všechny, mají hodně plánů. Nic jim však nevychází. Stále plánují nové a nové krádeže. Pak plánují, co z nich všechno postaví. Nic však nejde podle plánu.
Kniha je místy vtipná, jako celek se ale hodně táhne.

08.07.2018 3 z 5

Půjčiti stříbro, loupiti zlato Půjčiti stříbro, loupiti zlato Catharina Ingelman-Sundberg

Druhý díl je stejně dobrý, jako první. Jen Liga seniorů, která chce pomoci ostatním seniorům, kteří potřebují péči. Protože peněz je potřeba hodně, vyjedou do Las Vegas, aby vyloupily kasino.
Velmi čtivá a humorná kniha.

08.07.2018 4 z 5

Brambory na vloupačku Brambory na vloupačku Catharina Ingelman-Sundberg

Několik seniorů není spokojeno s péčí v domově pro seniory. Vyberou úspory a ubytují se v hotelu. Pak se rozhodnou, že i ostatní senioři mají právo na lepší péči. Založí Ligu seniorů, která bude krást a získané peníze vloží do péče o staré.
Kniha je velmi vtipná, přitom je uvěřitelná.

08.07.2018 4 z 5

Spojené státy japonské Spojené státy japonské Peter Tieryas

Autor přiznává inspiraci knihou od P. K. Dicka Muž z vysokého zámku: Američané prohráli válku a na jejich území vládnou Japonci. Pak se však objeví hra, která simuluje opačný konec války.
Tato kniha mi přišla čtivější než Muž z vysokého zámku. Má spád a nemá otevřený konec.

08.07.2018 5 z 5