m4xp4yn3 m4xp4yn3 komentáře u knih

Hegelova dialektika Hegelova dialektika Jiří Chotaš

Knihu jsem si naivně půjčil s tím, že mi poslouží jako úvod k Hegelovi. Spletl jsem se, tyto eseje (včetně Hegelova závěrečného) předpokládají vcelku pokročilou obeznámenost s jeho filosofickým dědictvím a spíše jej dále interpretují, než že by šlo o historické shrnutí.
Dovolím si povzdech - netušil jsem že skok z Kanta na Hegela bude takto náročný. Ten jazyk je těžce abstraktní, plný nuancí a výrazů, kterým jsme navyklí připisovat jiný obsah.
Poradí mi někdo ze zdejších čtenářů který spis je vhodnou vstupní branou do Hegela pro někoho, kdo filosofii nestuduje systematicky?

21.01.2018

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Po dobu čtení jsem byl s knihou spokojený. Nyní, rok po přečtení, musím bohužel říct že si nevybavím žádnou silnější část, která by ve mně rezonovala. Formálně zajímavá, hravá a barevná kniha, bohužel s mělkým obsahem.

30.10.2013 3 z 5

Horečka Horečka Václav Hrabě

Hrabě zkouší psát rovné řádky prózy a z jeho snahy je cítit nevypsanost a absence tématu. Občas je dost znát, že jen otrocky naplňuje úkol, který si vytyčil.
Horečka má místy silnou atmosféru, přináší obraz doby a živě zprostředkovává emocionální rozpoložení hlavního hrdiny. Za tyto kvality ovšem vděčíme Hrabětovi-básníkovi, ne Hrabětovi-prozaikovi. První je významná postava české literární historie, ten druhý toho času teprve tovaryš.

04.10.2013 3 z 5

Vlastními slovy David Lynch Vlastními slovy David Lynch David Lynch

Samotné citace hodnotím kladně, úprava knihy je horší. Zmatené třídění, kvantum typografických chyb, vše evidentně spíchnuté horkou jehlou.

18.09.2013 3 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Klucí táboří, soutěží, jeden jde koupit mlíko, druhý chléb. Sbírají bobříky. Občas prší, tak se jdou schovat. Shánějí chrastí na podpal. K jídlu si uvaří polévku. Pak někam pádlují. Mluví o totemu.
Byl jsem cynické dítě, Foglarovy knihy mě nijak neovlivnily.

18.09.2013 3 z 5