M-arta M-arta komentáře u knih

Tajemství rodových linií Tajemství rodových linií Jiří Němeček

Obsahově podivuhodně výživné, moc se těším na pokračování.

16.08.2020 5 z 5

Broučkova pozůstalost Broučkova pozůstalost Jan Karafiát

Knížku jsem nedávno náhodně dostala a později s ní nejspíš zvědavě podniknu malý experiment na současné generaci, protože tohle dílko se jeví jako zajímavá exkurze do starých časů - jak jazykem, tak ilustracemi. Po typografické stránce na mne působí snad zbytečně těžce až "utaženě" a graficky nedělá úplně přirozený dojem, ale cením si aspoň snahy o zachování historických ilustrací a určité jednoduchosti v kontrastu s dnešním častým pojetím "utluč dětského čtenáře barvami".

05.07.2020 3 z 5

K přijímačkám s nadhledem - český jazyk K přijímačkám s nadhledem - český jazyk Vladimíra Bezpalcová

Jako tip na různé češtinářské okruhy a úkoly pro připravující se děti je to bezva, ale opravdu hodně mne překvapilo, že se nelze vždy 100% spolehnout na řešení ve výsledcích... (Obvykle jsou jen ve formě čísla a písmene, takže předpokládám zřejmě pochybení při korekturách. Objevili jsme 2 chyby.) To by se zrovna v takovýchto "učebnicích" opravdu stávat nemělo....

19.04.2019 3 z 5

Kůň a had Kůň a had Klára Zahrádková

Tuto kouzelnou a vtipnou miniknížečku, zachycující vztah obou hlavních protagonistů ve všech možných i nemožnách situacích pouze pomocí prostých perokresbiček, jsem si prolistovala (a jedním dechem zhltla) na výstavě Nejkrásnější česká kniha 2017. Nejdřív působí hodně minimalisticky a jednoduše, ale je nesmírně něžná, vtipná a překvapivě propracovaná. Zhmotnělá svěžest, nadhled a radost!

22.01.2019 5 z 5

Úsměv Úsměv Raina Telgemeier

Nejsem v cílové čtenářské skupině, ke knížce jsem se dostala jen proto, že ohromně nadchla naši desetiletou dceru. Sice to není úplně "šálek mého čaje", ale ve své kategorii má určitě čestné místo. Oceňuji kompaktní příběh i poctivé zpracování a atmosféru, přestože výtvarně mě oslovuje spíš jiný styl.

16.01.2019 3 z 5

100 aktivit Montessori: Připravuji svoje dítě na psaní a čtení 100 aktivit Montessori: Připravuji svoje dítě na psaní a čtení Marie-Hélène Place

Příjemně a promyšleně sestavená knížka s návrhy na spoustu aktivit s mladšími dětmi. Naprostá klasika pro rodiče a pedagogy souznící s Marií Montessori.

16.06.2018 5 z 5

Rusalka Rusalka Jiřina Marková-Krystlíková

Autorčin nápad přiblížit Rusalku dětem mne nejdřív naplnil nadšením, ale o to víc jsem byla zklamaná - jaká škoda, že textovou část nesvěřila někomu, kdo umí aspoň trochu psát...
Smutně rozšířená domněnka, že když je knížka "jen" pro děti, může ji vpodstatě udělat každý, kdo na PC vyťuká souvislé slovo nebo udrží v ruce pastelku, není bohužel vůbec ojedinělá. Zrovna v případě milované Rusaky mne to zasáhlo asi ještě bolestněji než jindy.
Na knížce oceňuji nápad, příjemně graficky stylizovanou práci ilustrátora a přiložené CD. To, co autorka a vydavatel předvedli s textem, je pro mne ale fakt peklo...

19.04.2018 2 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Tohle je fakt radost - knížku mám ještě v prvním vydání, kdy vyšla v podbě skript k přednáškám z psychologie a pedagogiky. Sdělení je zpracováno čtivě, vtipně, vlídně a přínosně, věřím, že na takových přednáškách nikdo neusínal.

27.02.2018 5 z 5

Proč je v umění tolik nahých lidí a další zásadní otázky o umění Proč je v umění tolik nahých lidí a další zásadní otázky o umění Susie Hodge

Vtipná, stručná, umění popularizující záležitost, která přibližuje ty nejrozmanitější umělecké žánry a elegantně odpovídá na časté dětské otázky.

Ideální pro zvídavé děti - soustřeďuje celou tu spoustu otázek, co tak při návštěvě galerií člověka ve skrytu duše asi napadnou - a samozřejmě na ně i celkem svižně stručně odpovídá:

Proč je umění tak drahé? Není to vzůru nohama? A proč vůbec lidé umění tvoří? A tohle má být co? Proč jsou všude samé tečky? K čemu tolik ovoce? Je umění jenom pro chytré? Proč se musím v galerii chovat tiše? Nekopírují umělci jeden od druhého? Tak to je fakt úlet! Je to už hotové? Každý obraz má rám, nebo ne? ... atd.
Záměrně nezodpovídá všechno (a do hloubky už vůbec ne), ale spíš jen tak podráždí a vyprovokuje další zájem o celou tuto oblast.

01.01.2018 4 z 5

Naše květiny Naše květiny Miloš Deyl

Obsáhlý klasický typ atlasu (rozhodně nic příručního do kapsy) se skvělými studijními ilustracemi.

12.12.2017 5 z 5

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Velké pohyblivé leporelo o tom, jak absurdní může být přístup "oko za oko, zub za zub". Malinký naštvaný pomstychtivý krteček celou dobu pátrá mezi zvířaty, jak vypadají čí výkaly... Každá stránka je parádně výtvarně i technicky řešená (různé rozkrývačky, tahadla, odklápěčky) a většinou obsahuje nějaký překvapivý moment.
Pro spoustu rodičů bude jistě výchovně diskutabilní (vpořádku), proto doporučuji zvážit normálním selským rozumem, v jakém věku by se k ní vaše dítě mělo či nemělo dostat (jde i o určitou vzrálost pro pochopení nadsázky). Každopádně může vybízet k zajímavým diskuzím s dětmi - pomstychtivost, odplata, nadsázka, černý humor, absurdita...
Registrovala jsem, že existuje i velmi levná (a velmi zmenšená) verze této knížky, která neobsahuje žádné pohyblivé a rozkládací prvky (bez nich knížka vyznívá poměrně podivně, protože příběh sám je víceméně infantilní).

12.12.2017 5 z 5

Prevítovi Prevítovi Roald Dahl

Dahlovská "jednohubka" dotvořená geniálními ilustracemi Quentina Blakea, která nádherně expresivně pracuje s líčením dobra i zla a následnou odplatou osudu. Je celkem stručná, takže se hodí i pro málo zkušené čtenáře, ale rozhodě pobaví malé i velké.

12.12.2017 4 z 5

Maminčina říkadla Maminčina říkadla Josef Lada

Obejde se vůbec dětská knihovnička bez Josefa Lady? Nejjednodušší krátká lidová říkadla a popěvky, které se u nás předávají z generace na generaci. Veršíky doprovází ilustrace klasika - krásné, jasně a čistě řešené ...

11.12.2017 5 z 5

O jabloňce O jabloňce Eduard Petiška

Naprostá klasika mezi leporely pro nejmenší, která v nezměněné podobě vychází už po několik generací. Pokud to někoho z vás v dětství náhodou minulo, jedná se o jednoduché vyprávění o chlapečkovi, který pozoruje, jak se v průběhu roku mění strom a uzrává na něm jablko.

Robinson Robinson Petr Sís

Osobní příběh z doby klukovského světa her, fantazie a touhy po podobném dobrodružství, jaké prožil generacemi obdivovaný knižní hrdina. Vyprávěný s velikou něhou a respektem k dětskému světu - opět především pomocí obrazů s propracovanými detaily a nádhernými výtvarnými nápady. Krásný zážitek.

Tomáš Garrigue Masaryk Tomáš Garrigue Masaryk Renáta Fučíková

Stručný životopis TGM v nádherně vizuálním hávu - určený spíš starším dětem (odhaduji tak 10+), protože už předpokládá větší povědomí historických souvislostí, které se v knížce spíš jen rekapitulují.

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Zábavný stručný přehled událostí a osobností z historie naší země od praotce Čecha až k Masarykovi. Děti se v pestrých obrázkových příbězích seznámí s Nerudou, Dvořákem, Komenským, Němcovou, kněžnou Libuší, Golemem, Dobrovským, Žižkou, Oldřichem a Boženou, Karlem IV., mistrem Hanušem, Husity, atd....
(Knížka má i obdobné pokračování v podobě historie samostatného Československa a ČR a existuje i další díl o světových zámořských objevech a cestovatelích.)

Otazníky detektiva Štiky Otazníky detektiva Štiky Jiří Kalousek

Roztomilá retro-záležitost ze 70.-80. let: kratičké jednostránkové komiksové příběhy s úkoly podporujícími bystrost, postřeh a samostatné myšlení. Ohromně mne potěšilo, když vyšly knižně... a pak ještě víc to, když si detektiva Štiku oblíbila už i další generace v rodině.

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Překrásný příběh se šťastným koncem o vztazích a lásce v rodině. Dcera ho přečetla jedním dechem a já v jejím věku taky.

Ivanka se sama myje Ivanka se sama myje Kateřina Janouchová

Geniálně zpracovaná knižní lahůdka pro nejmladší děti ze série knížek s Ivankou. Pokud ji hodláte vyzkoušet, pořiďte rovnou všechny, protože své dvouleťáčky od nich neodtrhnete!