Luque17 Luque17 komentáře u knih

Vědecky nepřijatelná kniha. Desinterpretace, nepravdy (změrné lži!?), potenciálně zdraví poškozující tvrzení, neakceptovatelná zjednodušení, chyby i v základních poznatcích věd o spánku.

29.10.2020 odpad!

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

3.5 Svižné tempo.

20.09.2020 3 z 5

Astrofyzika pre zaneprázdnených Astrofyzika pre zaneprázdnených Neil deGrasse Tyson

Četl jsem v originále. Velmi lehce stravitelný úvod do kosmologie/astrofyziky. Big bang, povaha hmoty, energií a jejich interakcí.

15.04.2020 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Příjemná knížka. Narozdíl od mnoha jiných mě kniha nijak přehnaně nedojímala, rozhodně jsem žádné emocionální vydírání nepociťoval. Autor výborně a čtivě popisuje potýkání se lehce autistické dívky se všedním životem a s několika dalšími postavami, emocionálně zasaženými jejich minulostí, pohádkový "příběh" spíše jen lehce rámuje děj stati, silné stránky leží v popisu každodennosti, psychologii postav i humoru. Ale v pořadí další autorovu knihu o té otravné sousedce číst nebudu, takový masochista nejsem ;)

20.02.2020 4 z 5

Původ ctnosti Původ ctnosti Matt Ridley

Možná už částečně překonané, ale rozhodně doporučuji, v oboru evoluční psychologie/biologie chování zcela zásadní dílo. Překvapí i kapitolka o Ekologickém hnutí (ekologismu) jakožto náboženském fanatismu - také velmi trefné a vizionářské pojednání - neobávejte se však bludů a la Klausův poradce Hájek a spol..

31.12.2019 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Knihu jsem si neužil. Zejména první polovina knihy mne (na pravopise záleží :DDD ) nebavila. Kniha psaná ženskou autorkou... zejména pro ženské publikum. Druhá polovina knihy zachraňuje ty 3 hvězdičky. A na rozdíl od ostatních, oblíbené postavy jsem si našel, ségru a... Amy ;)

17.09.2019 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Zajímavý, napínavý a spletitý děj, švédské reálie.
Několik věcných chyb v překladu.

15.06.2019 5 z 5

Jedovatá houba Jedovatá houba Ernst Hiemer

Snahám o zákaz této knihy se jen trpce směji - nic mě nedokáže vytáčet tak, jako politická cenzura. Předpokládám, že pro 99% je tahle kniha v dnešní době jen srandovní - primitivní propaganda. Primitivnější, než projevy poslance Volného v Parlamentu. No, dávám 0 bodů, přestože kniha pobavila.

27.06.2021 odpad!

Osvětimský proces Osvětimský proces Annette Hess

Nepříliš strhující, průměrný román. Linka poválečných soudních procesů je nejsilnější a působí věrohodně.

10.08.2020 3 z 5

Dům spánku Dům spánku Jonathan Coe

Četl jsem již před mnoha lety. Jako narkoleptik jsem se s motivem knihy velmi rychle ztotožnil. Po všech směrech kvalitní čtení.

09.08.2019 5 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Ta hnusná nespisovná čecháčkovština, to je teda věc, zpočátku se mi to četlo hůř než slovenština - to tak musel mluvit i otec - teoretický fyzik? Reflexe rodinných vztahů z pohledu syna, otce a matky a střet jejich pohledů byl sám o sobě zajímavý, autorčina linie pohledu byla koherentní a velmi uvěřitelná (byť pro mě nesympatická - nejméně nesympatický byl pro mě pohled matky). Hvězda dolů za ten slang.

03.08.2019 2 z 5

Tetovaná růže Tetovaná růže Tennessee Williams (p)

Tenesee Williams je prostě moje pure love a Rose Tattoo jedno z jeho signifikantních děl vedle Kočky. Obsedantní psychopatologická hříčka :D

21.07.2019 5 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Přesně to, co jsem čekal. Pozvolné (asi tak, jako je pozvolná jízda vlakem), příjemné počteníčko.

10.05.2024 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Velmi čtivá a pohlcující próza. Kdo váhá, nechť se do toho pustí. Nebude litovat - pokud není přecitlivělý na násilí a krutost...kterých se nám dostává požehnaně. Násilí je samoúčelné v konání hlavních hrdinů, nikoli z hlediska knihy samotné.

05.04.2024 5 z 5

Narušení Narušení Susanna Kaysen

Nevím, jak to zprznilo české vydání, ale legendární originál je mne bavil. Tehdy si autorka ještě mohla dovolit nevnucovat se čtenáři, takže to působí upřímně. Bavil mě i dobový popis US reálií. O hodně lepší než většina dnešních mediálních onanií tohoto žánru.

22.09.2021 5 z 5

DSM 5 - Diagnostický a statistický manuál duševních poruch DSM 5 - Diagnostický a statistický manuál duševních poruch kolektiv autorů

Směšná cena, vyhozené peníze. Z internetu si můžete stáhnout těch cca 1000 stránek zdarma. Stejně tak různé dodatky, komentáře apod z webu spa, univerzit, databází atp. Pokud bych hodnotil DSM jako takový, dal bych tak za tři - biologické markery poruch stále opomíjené, psychologická diagnostika taktéž, vliv ideologií a nároků výkonové společnosti nedostatečně specifikován, poruchy osobnosti - převažuje clustrový přístup nad dimenzionálním... Jestli to chce mít profesionál u sebe, ať si to třeba koupí, pro laiky a pacienty (tak jako jsem já) doboručuji internet nebo si zaplatit databáze v kterékoli větší knihovně za pár kaček.

09.08.2019 odpad!

Klub rváčů 2 Klub rváčů 2 Chuck Palahniuk

Dvojka neměla nikdy vzniknout, zbyla jen ubohá tupost.

28.07.2019 odpad!